Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Kominki są eko!

Kominek może być i jest ekologicznym źródłem ciepła. To udowadniają eksperci podczas Międzynarodowych Targów Green Power. Choć zmieniają się przepisy, normy jakości paliwa i wymagania dotyczące kotłów i kominków to producenci i wykonawcy z branży podążają za tym trendem. Oferują nie tylko nowoczesne, ale i ekologiczne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym domu czy mieszkaniu

Jeżeli spalanie drewna w kominkach jest eko to dlaczego od września 2019 roku będzie zabronione w Krakowie palenie drewnem w kominku?

 

Program GreenPOWER 2019 nie obejmował palenia drewnem w kominkach.

Co udowodnili eksperci ? Że spalanie drewna w kominku jest eko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę iść do wątku "nie róbcie kominków w domu".Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie osobie która ma tylko jad i złość w swoich wypowiedziach Kolega foto dokonał podziału i ja to uszanowałem więc proszę wracać tam skąd się przyszło.To jest wątek dla ludzi którzy mają takie urządzenie ,praktykują go i doradzają co należy zrobić by palenie było przyjemnością z zachowaniem wszelkich możliwych norm co skutkuje prawidłowym spalaniem paliw czyli sezonowanego drewna i pochodnych jego produktów najlepiej liściastych.Proszę tam się doświadczać i nie psuć kolejnego wątku.

 

Dlaczego wykształceni i inteligentni wierzą w pseudonaukowe bzdury i teorie spiskowe ?

 

Dobrze się czujesz jak takie oskarżenia i głupoty wypisujesz.

Lepiej to odszczekaj bo brzmi bardzo źle.

 

Matuniu człowiek wyciąga pomocną dłoń ale nie znajdzie się taka ....a , i zniweczy wszystko w jednej chwili. Proszę wszystkich na poziomie dokładnie przeczytać co niosą za sobą Targi w Poznaniu.

 

https://greenpower.mtp.pl/pl/greenpower_w_skrocie/o_targach/

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry artykuł.

 

Polskie kominki zgodne z normami unijnymi

 

 

 

blog_ekoprojekt_1_art_1.jpg

Wyśrubowane przepisy unijne odnoszące się do emisji spalin pieców, kominków i innych urządzeń energetycznych wejdą w życie w 2022 r. Jednak już teraz na rynku są dostępne kominki, które spełniają najsurowsze wymagania środowiskowe.Pogarszający się stan środowiska naturalnego ma odzwierciedlenie w coraz bardziej restrykcyjnych przepisach prawa. Według dyrektywy unijnej, zwanej potocznie ekoprojektem(Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), urządzenia energetyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinny spełniać szczegółowe normy – chodzi m. in. o granice emisji pyłów, tlenku węgla, czy tlenku azotu. Ekoprojekt odnosi się nie tylko do pieców, czy pomp cieplnych, ale też do „ogrzewaczy pomieszczeń na drewno”, do których zalicza się nawet domowe kominki będące dodatkowym źródłem ciepła.

Polskie prawo też się zmienia

• Od 1 lipca tego roku zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu,

• W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń (kominki) również zastosowany został okres przejściowy – wymagania dla nowo instalowanych ogrzewaczy pomieszczeń wejdą w życie 1 lipca 2017 roku,

• Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku.

Im wcześniej, tym lepiej

Klienci, którzy zdecydują się więc na zakup kominka (nawet, jeśli miałby on być jedynie dodatkowym źródłem ciepła) muszą więc mieć pewność, że spełnia on unijne i lokalne normy. Produkt ten ma służyć latami, warto więc już teraz zwrócić uwagę na jego parametry, by w niedalekiej przyszłości uniknąć kosztownej wymiany urządzenia.

Wybór ekologicznego urządzenia nie jest skomplikowany. Kominków opalanych drewnem już od dawna dotyczą międzynarodowe normy PN-EN 13229 oraz PN-EN 13240, które określają wymagania materiałowe i sprawnościowe oraz narzucają producentom restrykcyjny sposób budowy i testowania wkładów kominkowych oraz badania emisji zanieczyszczeń – mówi Bartosz Piechnik, kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy Kratki.pl – W Polsce wkłady kominkowe są badane i testowane przez Instytut Energetyki. Dopiero wtedy dopuszczane są do sprzedaży – dodaje ekspert.

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (Kominki)

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe (np. kominki, piece, kuchenki) wprowadzane do obrotu i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku będą musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej.

SEZONOWA EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA określona w rozporządzeniu komisji TO NIE TO SAMO CO SPRAWNOŚĆ CIEPLNA.

Bazuje na niej, ale w rozporządzeniu jest określony wzór jak ją wyliczać.

Urządzenia wprowadzane do obrotu i do użytkowania

Kominki, piece, kuchenki wprowadzane do obrotu i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:

• sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

• emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

• emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,

• emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 2000 mg/m3dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

• emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.

Lista wzorowych kominków

– Nowe wkłady kominkowe już od lat spełniają wyśrubowane normy na poziomie 80 proc. sprawności oraz na poziomie mniejszym niż 0,1 proc. emisji CO podczas procesu spalania. W naszej ofercie normy te spełnia wiele modeli wkładów kominkowych – zapewnia ekspert Kratki.pl.

Klienci, dla których ważne jest dobro środowiska naturalnego i czyste powietrze, mogą wybrać jeden spośród modeli producenta Kratki.pl. Wkłady kominkowe takie jak m.in. Nadia 13, Nadia 14, Nadia 14 BS, Zibi, Blanka 14, Blanka 12, Franek 12, Koza AB, Koza K5, MBM, MBZ, MBO i MBA to ekologiczne, efektywne i spełniające najwyższe normy produkty o zróżnicowanym designie, które sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Żadne z tych urządzeń nie przekracza 80 procent sezonowej efektywności grzewczej (maksymalny ułamek to 72 procent), nie produkuje więcej niż 40 mg/Nm3 pyłów, a poziom emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) wynosi maksymalnie 69 mg/Nm3. Równie pozytywne dane dotyczą emisji tlenku węgla (maks. 1208 mg/Nm3) i tlenków azotu (maks. 133 mg/Nm3). To znacznie mniej, niż oczekują samorządowcy z Małopolski i europejscy urzędnicy.

http://kratki.com/wp-content/uploads/2017/02/blog_ekoprojekt_1_art_2-1.jpg

Listę wkładów kominkowych spełniających normy dyrektywy Unii Europejskiej Ecodesignznajdziecie, odwiedzając http://kratki.com/sklep/

Lista dostępnych produktów jest stale poszerzana.

 

Jeśli spełniamy te normy i będziemy się tego trzymać kominki na drewno sezonowane i pochodne drewna(te odpowiednie) poniżej 20% wilgotności .przetrzymają tą wrogą batalię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadaczy kominków możemy podzielić na dwie kategorie. W pierwszej wynajdą się osoby, które kupują kominki murowane wyłącznie i wyłącznie jako pobudzająca ciekawość ozdobę swojego salonu. Jeżeli wasz kominek nie będzie zbyt często użytkowany albo praktycznie wcale, to warto postawić na jasne modele.

 

Ja napisalbym - warto wtedy postawić na biokominki.

Róbcie biokominki w domu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę iść do wątku "nie róbcie kominków w domu".

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie osobie która ma tylko jad i złość w swoich wypowiedziach

Kolega foto dokonał podziału i ja to uszanowałem więc proszę wracać tam skąd się przyszło.

...

Matuniu człowiek wyciąga pomocną dłoń ale nie znajdzie się taka ....a , i zniweczy wszystko w jednej chwili. Proszę wszystkich na poziomie dokładnie przeczytać co niosą za sobą Targi w Poznaniu.

 

https://greenpower.mtp.pl/pl/greenpower_w_skrocie/o_targach/

Ekspozycja targów obejmuje: produkty, usługi i rozwiązania z zakresu energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, biomasy, biopaliw, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych.

Gdzie tam masz informację o ekologicznym spalaniu drewna w kominkach ?

Gdzie masz potwierdzenie ekspertów o tym ekologicznym spalaniu?

 

Na potrzeby tego postu to nawet napiszesz

Kolega foto dokonał podziału i ja to uszanowałem

a wcześniej piszesz do @fotohobby

Głupia obrona.Wykazuj się wszak wszędobylski i wszystkowiedzący jesteś.

Jaka hipokryzja.

 

Drewno nie jest OZE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam masz informację o ekologicznym spalaniu drewna w kominkach ?

Gdzie masz potwierdzenie ekspertów o tym ekologicznym spalaniu?

 

Na potrzeby tego postu to nawet napiszesz

Kolega foto dokonał podziału i ja to uszanowałem

a wcześniej piszesz do @fotohobby

Głupia obrona.Wykazuj się wszak wszędobylski i wszystkowiedzący jesteś.

Jaka hipokryzja.

 

Drewno nie jest OZE!

 

Może tej prowokacji Finlandia nie usunie.Ale ty ciężki jesteś.Napisałem do wszystkich co za sobą niosą owe targów, nie pisałem nic na temat drewna i ,że jest OZE. To wynika z cytatu mądrzejszych ode mnie ,a przede wszystkim od ciebie.Zlituj się i czytaj całość nie li tylko wybiórczo.Ty w chałupie jesteś z takim samym nastawieniem i nie idziesz nigdy na kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś - podaję cytat - post #969

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?319163-R%C3%B3bcie-kominki-w-domu-!&p=7821551&viewfull=1#post7821551

Kominki są eko!

Kominek może być i jest ekologicznym źródłem ciepła.

To udowadniają eksperci podczas Międzynarodowych Targów Green Power.

Czekam więc na te dowody ekspertów o których napisałeś.

Czy jestem ciężki czy nie to zostaw dla siebie bo to jest twoja ocena mojej "wagi".

Takie komentarze są niezgodne z zasadami FM.

 

W jaki sposób spalania drewna może być eko ??

Edytowane przez d7d
uzupełnienie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś - podaję cytat - post #969

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?319163-R%C3%B3bcie-kominki-w-domu-!&p=7821551&viewfull=1#post7821551

 

Czekam więc na te dowody ekspertów o których napisałeś.

Czy jestem ciężki czy nie to zostaw dla siebie bo to jest twoja ocena mojej "wagi".

Takie komentarze są niezgodne z zasadami FM.

 

W jaki sposób spalania drewna może być eko ??

 

Nie zaśmiecaj tego wątku idź stąd.Kuźwa napisałem ,a ty coś strugasz własną ideologię.Nie odpowiem dopóki nie zmienisz tonu i nie będziesz za mną łaził.To jest niezgodne z regulaminem FM jeśli już.Znowu tymi wpisami prowokujesz masz sąsiedni topik tam szukaj zadymy.

To wynika z cytatu mądrzejszych ode mnie ,a przede wszystkim od ciebie.Zlituj się i czytaj całość nie li tylko wybiórczo.
weź zmień przybory. Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam masz informację o ekologicznym spalaniu drewna w kominkach ?

Gdzie masz potwierdzenie ekspertów o tym ekologicznym spalaniu?

 

Na potrzeby tego postu to nawet napiszesz

Kolega foto dokonał podziału i ja to uszanowałem

a wcześniej piszesz do @fotohobby

Głupia obrona.Wykazuj się wszak wszędobylski i wszystkowiedzący jesteś.

Jaka hipokryzja.

 

Drewno nie jest OZE!

 

Przepraszam, ale już kol. Kaizen o tym pisał.

Nie wiem czy jesteś, ale masz zadatki na polityka. Dobrze manipulujesz informacjami - ucinając w tym przypadku cytat, gdzie Ci wygodnie.

Surowce odnawialne – surowce, które mogą być uzupełnione w tym samym lub krótszym czasie niż czas potrzebny na ich zużycie. Wyróżnia się tu surowce o nieskończonych zasobach natychmiastowej odnawialności (np. odnawialne źródła energii: słonecznej, wiatrowej i geotermalnej) oraz surowce wymagające czasu oraz wysiłku na wytworzenie ich nowych zasobów (m.in. drewno, tlen, skóra, ryby)[1].

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kol. Kaizen tak napisał nie znaczy że drewno jest OZE.

Przeczytaj dokładnie całość a nie tylko to co jest bold

Surowce odnawialne – surowce, które mogą być uzupełnione w tym samym lub krótszym czasie niż czas potrzebny na ich zużycie.

Wyróżnia się tu

surowce o nieskończonych zasobach natychmiastowej odnawialności (np. odnawialne źródła energii: słonecznej, wiatrowej i geotermalnej)

oraz

surowce wymagające czasu oraz wysiłku na wytworzenie ich nowych zasobów (m.in. drewno, tlen, skóra, ryby)

 

 

Ropa i gaz też są "OZE" tylko w dłuuuugim czasie a drewno jest "OZE" w krótszym czasie.

Drzewo rośnie 10-20-50 lat a spala się w kilka dni.

Spala się i zatruwa środowisko.

Ty, jako przeciwnik spalania gazu do celów grzewczych, powinieneś tez o tym wiedzieć.

Który kominek jest bardzie przyjazny dla środowiska - ten w którym spal się:

1 drewno

2. gaz ziemny

3. etanol

??

Gaz jest złym paliwem a drewno jest dobrym paliwem? bo Ty palisz drewnem w kominku a jak spalam gaz w piecu dla celów c.o. i c.w.u. ?

 

Dobre źródło to jest słońce i wiatr. I to jest prawdziwe OZE.

surowce o nieskończonych zasobach natychmiastowej odnawialności

(np. odnawialne źródła energii: słonecznej, wiatrowej i geotermalnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kol. Kaizen tak napisał nie znaczy że drewno jest OZE.

Przeczytaj dokładnie całość a nie tylko to co jest bold

 

 

 

Ropa i gaz też są "OZE" tylko w dłuuuugim czasie a drewno jest "OZE" w krótszym czasie.

Drzewo rośnie 10-20-50 lat a spala się w kilka dni.

Spala się i zatruwa środowisko.

Ty, jako przeciwnik spalania gazu do celów grzewczych, powinieneś tez o tym wiedzieć.

Który kominek jest bardzie przyjazny dla środowiska - ten w którym spal się:

1 drewno

2. gaz ziemny

3. etanol

??

Gaz jest złym paliwem a drewno jest dobrym paliwem? bo Ty palisz drewnem w kominku a jak spalam gaz w piecu dla celów c.o. i c.w.u. ?

 

Dobre źródło to jest słońce i wiatr. I to jest prawdziwe OZE.

surowce o nieskończonych zasobach natychmiastowej odnawialności

(np. odnawialne źródła energii: słonecznej, wiatrowej i geotermalnej)

 

Nie z tym "OZE" to się ubawiłem.

 

Zrozum, że ja nie palę drewnem jak głównym paliwem. Przecież już to nie raz pisałem. Kiedyś wybrałem pellet, bo to OZE. Dzisiaj jestem "obstawiony OZE" (pamiętasz) i to tym dobrym. Pisałem co powinno być zrobione i jak to ma wyglądać. Gaz jest wszędzie. Każdemu "wsadzają gaz" nawet bez teromomodernizacji. I co to daje? Nic. Kurcze nic. Dalej elektrownie na gaz. Tylko gdzie np. klastry energii? Dlaczego kasa idzie na porty, gaz rurki i duże elektrownie gazowe?

Zresztą to nie temat tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet też nie OZE i wymaga dużo energii na produkcję i transport.

"Wsadzanie" wszędzie gazu likwiduje lokalne zanieczyszczenie spowodowane spalanie węgla.

 

Masz racje co do PC i PV.

To jest słuszny i zdrowy kierunek.

 

Temat "Róbcie kominki w domu" dotyczy kominków "rekreacyjnych" czy będących podstawowym źródłem ciepła w domu?

A co sądzisz o kominkach tzw. "wodnych" ? Tez są godne polecenia bo są eko i są na "OZE" ?

"Walczymy" o zdrowe środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............Temat "Róbcie kominki w domu" dotyczy kominków "rekreacyjnych" czy będących podstawowym źródłem ciepła w domu?

..........

 

Zachęcam do budowania kominków . Łatwość rozpalania , tani opał , ciepełko w domu ,ciepła woda za friko i widok ognia ! . A seks bez kominka to jak seks z samym sobą . :D

 

Autor wyraźnie napisał co w tym temacie jest najistotniejsze.

 

Pomyśl choć jesteś bez wiedzy kominkowej i będzie ci trudno .O jakich kominkach należałoby pisać w tym topiku? Potrząśnij szarymi i wskaż to prawidłowe podejście.Ty znowu na własnej ideologii.:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet też nie OZE i wymaga dużo energii na produkcję i transport.

"Wsadzanie" wszędzie gazu likwiduje lokalne zanieczyszczenie spowodowane spalanie węgla.

 

Masz racje co do PC i PV.

To jest słuszny i zdrowy kierunek.

 

Temat "Róbcie kominki w domu" dotyczy kominków "rekreacyjnych" czy będących podstawowym źródłem ciepła w domu?

A co sądzisz o kominkach tzw. "wodnych" ? Tez są godne polecenia bo są eko i są na "OZE" ?

"Walczymy" o zdrowe środowisko.

 

Mniej niż na gaz. Możesz zrozumieć, że trzeba to wszystko spiąć razem.

 

Kurcze tylko są teraz lepsze rozwiązanie niż gaz.

Zresztą cała to polityka to jest chora, bo jak można dawać kasę na ekogroch. Tobiszewski w ostatnim wywiadzie powiedział, że ludzie piszą, że nie chcą rezygnować z węgla. Ku... ma...

 

Uważam, że w każdym domu powinien być kominek jako awaryjne źródło ciepła jako odciążenie KSE, w razie zbyt dużego zapotrzebowania na moc. Nie chodzi, że to teraz już dziś. Pisałem do Yody, żeby poczekał 5,6 lat na dobra może 7 to zobaczy co się będzie działo. Oczywiście, zaraz się zacznie, że z awaryjnego zrobi się podstawowe itp itd., ale takie moje zdanie.

 

Róbcie kominki w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej niż na gaz. Możesz zrozumieć, że trzeba to wszystko spiąć razem.

 

Kurcze tylko są teraz lepsze rozwiązanie niż gaz.

Zresztą cała to polityka to jest chora, bo jak można dawać kasę na ekogroch. Tobiszewski w ostatnim wywiadzie powiedział, że ludzie piszą, że nie chcą rezygnować z węgla. Ku... ma...

 

Uważam, że w każdym domu powinien być kominek jako awaryjne źródło ciepła jako odciążenie KSE, w razie zbyt dużego zapotrzebowania na moc. Nie chodzi, że to teraz już dziś. Pisałem do Yody, żeby poczekał 5,6 lat na dobra może 7 to zobaczy co się będzie działo. Oczywiście, zaraz się zacznie, że z awaryjnego zrobi się podstawowe itp itd., ale takie moje zdanie.

 

Róbcie kominki w domu.

 

Bez cukrowania .jestem tego samego zdania.:D.Przyjdzie zima walnie prund ,odpalam kominek zakupuje nawet agregat Chefa jak mi moje Ups-y padną jak awaria będzie długo trwała. Odpalić mogę jeszcze mojego benzyniaka swojego i będę dolewał mu papu by podtrzymał prace pomp w obiegu CO kominka.Życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...