Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Tak nie napisałem.

Ale faktycznie sterylność kłóci się z kominkiem wodnym. To ciągłe dokładanie "do pieca", przenoszenie opału i robienie z takiego pięknego wnętrze swoistej kotłowni.

Pisałem że tak ładnie to wygląda na zdjęciach w katalogach i u celebrytów z wynajętą ekipą sprzątającą ;)

Te przeszklenia penie "zapewniają" prywatność ... ;)

 

A kominek wodny do takich domów to jest nieporozumienie.

Podobnie jak piec na węgiel w oddzielnej kotłowni.

Takie jest moje zdanie.

 

PS Sądzisz że to wizualizacje czy zdjęcia istniejących domów ? :)

 

No nie wprost ale z Twoich słów to wynikało, że kominek ( szczególnie z PW) to nie do TAKICH domów.

Przeszklenia zapewniają światło i piękny wygląd - zawsze można nakleić folię a’la lustro weneckie lub jak się mieszka z dała od sąsiadów to się tym po prostu nie przejmować ...

A czemu sterylność kłóci się akurat z kominkiem z PW ? Moim zdaniem nie kłóci się z żadnym a z wodnym to już raczej najmniej ... teraz drewno trzyma się zwykle w gustownym stojaczku/koszyczku - to chyba nie jest zbytnio nieestetyczne ?

Co do ciągłego dokładania to jesteś w błędzie - jak wiesz mam potępiany przez Ciebie rodzaj kominka i w największe mrozy podkładanie ograniczało się do jednego wsadu drewna rano i jednego wieczorem - na zasadzie : włóż - podpal - zapomnij. Raptem parę kg drewna na raz, bez dokładania i jakiejkolwiek obsługi - w mniejsze mrozy raz dziennie :-)

Nie wiem czy to funkcjonujące domy i czy ze służbą czy bez ale wiem że kominek (ten z PW) też nie oznacza wcale że w salonie jest metr przestrzenny drewna, wszędzie brud i okopcone ściany :p

Takie są potoczne opinie częste ale nie koniecznie prawdziwe. U mnie obudowa nie była jeszcze całkowicie gotowa na pierwszy sezon palenia w kominku a jedynie zrobiona zabudowa z płyt krzemianowo wapiennych i wyszpachlowana - po zakończonym sezonie zapadła decyzja że oprócz drobnych ozdób będzie umalowany w kolorze ścian czyli ecru. Malarz gdy to usłyszał to próbował mi to delikatnie wyperswadować że będzie okopcona zaraz ta obudowa itp (oczywiście robił to w dobrej wierze co doceniam), gdy dowiedział się że kominek był normalnie użytkowany cały sezon i gdyby miał być obkopcony to raczej na niemal białej szpachli byłoby to widać nie krył zdumienia ale zmienił zdanie co do tego że jasny kolor nie nadaje się na obudowę kominka.

Nie należy bezkrytycznie powielać stereotypów :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No nie wprost ale z Twoich słów to wynikało, że kominek ( szczególnie z PW) to nie do TAKICH domów.

Przeszklenia zapewniają światło i piękny wygląd - zawsze można nakleić folię a’la lustro weneckie lub jak się mieszka z dała od sąsiadów to się tym po prostu nie przejmować ...

Nie należy bezkrytycznie powielać stereotypów :p

W jaki sposób takie duże przeszklania wpływają na termikę całej ściany?

Nie jest latem za gorąco a zimą za zimno?

 

Masz "zwykły" kominek czy akumulacyjny?

Obudowa to tylko szata zewnętrzna.

Dokładając kilka kawałków drewna dziennie to pewnie masz dom bardzo dobrze izolowany i nie za duży.

Już nie pamiętam, chyba masz kominek wodny a nie akumulacyjny?

Czyli w praktyce wiesz co piszesz i masz rację w odniesieniu do własnej sytuacji grzewczej :)

Masz rację, metrze przestrzenny nie jest potrzebny w salonie ale też tego nie sugerowałem.

Raczej myślałem o wygodzie i o czystości wnętrza.

 

Masz kominek wodny bo nie chciałaś ogrzewania z udziałem energii elektrycznej (PC, klima czy podobne) a gazu też nie (bo nie ma sieci, bo drogi w użyciu, bo niebezpieczny itp.)

Masz alternatywne źródło ciepła np na czas zimowego wyjazdu z domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookatorka proszę podpowiedz mi czy warto zrobić obok kominka dodatkowy stojak z drewnem, czy wystarczy mały składzik na tarasie 2m dalej.

A jak to będzie zimą?

Poza tym też mamy tylko samą obudowę, bo czekamy na kamień....i chyba poczekamy z 2 miesiące. Czy trzeba specjalnie dbać o taką obudowę ?

 

tak to u nas teraz wygląda, kominek z akumulacją :

 

IMG_20190823_175241 (1) (800x600).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób takie duże przeszklania wpływają na termikę całej ściany?

Nie jest latem za gorąco a zimą za zimno?

 

Masz "zwykły" kominek czy akumulacyjny?

Obudowa to tylko szata zewnętrzna.

Dokładając kilka kawałków drewna dziennie to pewnie masz dom bardzo dobrze izolowany i nie za duży.

Już nie pamiętam, chyba masz kominek wodny a nie akumulacyjny?

Czyli w praktyce wiesz co piszesz i masz rację w odniesieniu do własnej sytuacji grzewczej :)

Masz rację, metrze przestrzenny nie jest potrzebny w salonie ale też tego nie sugerowałem.

Raczej myślałem o wygodzie i o czystości wnętrza.

 

Masz kominek wodny bo nie chciałaś ogrzewania z udziałem energii elektrycznej (PC, klima czy podobne) a gazu też nie (bo nie ma sieci, bo drogi w użyciu, bo niebezpieczny itp.)

Masz alternatywne źródło ciepła np na czas zimowego wyjazdu z domu ?

 

Mogę się tylko domyślać bo nie mam tak dużych przeszkleń, niemniej jednak fajnie to wyglada :-)

Mam kominek z PW zasilający podłogówkę i dzięki temu mogę palić na max czyli tak jak się powinno bez ryzyka przegrzania układu/domu a podgrzana podłoga przez resztę czasu utrzymuje temperaturę w domu. Najwyraźniej wystarczająco jest zaizolowany skoro wszystko działa zgodnie z założeniami. Za duży też nie jest bo nie czuję potrzeby utrzymywania zbędnego metrażu ... Czy komuś przeszkadza parę polan w salonie czy nie to już kwestia gustu, dla mnie te kilka polan w fajnym koszu lub stojaku jest raczej in + do wystroju i raczej na czystość wnętrza nie wpływa ... toż ludzie mają psiaki w domach - taki to dopiero naniesie ;-)

Mam jako alternatywę na czas wyjazdu piec stricte na prąd a innych źródeł nie chciałam z wielu różnych powodów, poza tym mam swój las który dostarcza mi opału o znanej mi jakości i przynajmniej częściowo uniezależnia mnie np od „zakręcania kurka”. Poza tym parafrazując pewne popularne hasło „po prostu lubię ... hajcować”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookatorka proszę podpowiedz mi czy warto zrobić obok kominka dodatkowy stojak z drewnem, czy wystarczy mały składzik na tarasie 2m dalej.

A jak to będzie zimą?

Poza tym też mamy tylko samą obudowę, bo czekamy na kamień....i chyba poczekamy z 2 miesiące. Czy trzeba specjalnie dbać o taką obudowę ?

 

tak to u nas teraz wygląda, kominek z akumulacją :

 

[ATTACH=CONFIG]434041[/ATTACH]

 

 

Ten kominek o ile pamietam nie ma stanowić głównego źródła ogrzewania ? Jak duże jest palenisko i masa akumulacyjna ?

Z czego jest ta obudowa ? Poza tym fiu fiu - piorunem to u Was idzie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa akumulacyjna jest niewielka 800kg

palenisko romotop

https://www.romotop.pl/wklady-kominkowe-heat/heat-2g-80-50-01-wklad-kominkowy

 

obudowa jakoś wapienno -krzemowa z szamotem....

 

Tak, kominek to nie jedyne nasze źródło ciepła, mamy grzać prądem/

 

No palenisko to całkiem spore masz ale przecież nie będziesz palić od rana do wieczora więc w sumie pojemnik na drewno wystarczy takiej wielkości żeby ze dwa pełne wsady do paleniska się zmieściły (tak żeby zdążyło obeschnąć zanim trafi do kominka to co się skropli na drewnie jak przyniesiecie je z minusowej temperatury na tarasie). Bo Ty masz na myśli taką wnękę dobudowaną do obudowy czy co ? Jakiś stojak/pojemnik musisz mieć ale ja bym radziła „wolnostojący” - na lato schowasz a i przesuniesz łatwo do odkurzania/mycia podłogi.

U mnie obudowa była zagruntowana/osiatkowana i wyszpachlowana na gładko pod malowanie ale ja mam wkład z płaszczem wodnym więc obudowa się nie nagrzewa praktycznie wcale - u ciebie będzie ciepła wiec trzeba uważać z wszelkimi specyfikami żeby potem nie śmierdziało jak się nagrzeją, fakt że będzie tylko ciepła a nie gorąca ale ja bym zapytała zduna o jakiś sprawdzony grunt jeśli pyli a jeśli nie pyli to zostaw jak jest, nie powinno jej się nic stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, rzeczywiście lepiej zrobić taki stojak przenośny.Lepiej go chować kiedy zawadza.

Dobry pomysł!

A ile przed paleniem wcześniej trzeba drewienka przynieść do domu, by obeschły?

Obudowa czeka na dalszą robotę, to dlatego zdun nic na niej nie zrobił.

Może coś jeszcze zapoda...

Źle się wyraziłam poprzednio:

Bo obudowa wkładu jest z tych w/w płyt i cegieł szamotowych a to różowe na wierzchu to GK.

 

Szło szybko do tej pory, ale teraz będą przestoje szczególnie z powodu oczekiwania na materiały.

Edytowane przez ciężkiprzypadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, rzeczywiście lepiej zrobić taki stojak przenośny.Lepiej go chować kiedy zawadza.

Dobry pomysł!

A ile przed paleniem wcześniej trzeba drewienka przynieść do domu, by obeschły?

Obudowa czeka na dalszą robotę, to dlatego zdun nic na niej nie zrobił.

Może coś jeszcze zapoda...

Źle się wyraziłam poprzednio:

Bo obudowa wkładu jest z tych w/w płyt i cegieł szamotowych a to różowe na wierzchu to GK.

 

Szło szybko do tej pory, ale teraz będą przestoje szczególnie z powodu oczekiwania na materiały.

 

U mnie wystarczy dzień wcześniej bo od podłogówki ciepło idzie w górę i suszy pięknie drewno. Kształt obudowy to masz zupełnie jak ja ... prosty słup i zlicowanie drzwiczki hehe (tylko u mnie kominek jest wolnostojący nie przy ścianie).

A na co ten karton-gips na obudowie z szamotu i płyt krzemianowo- wapiennych bo nie widzę tu logiki w jego zastosowaniu przez majstrów ? Masz mieć kamień na obudowie jak dobrze pamietam to po co dwa porządne materiały przekładać w środku tym „beleczem” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem...wcześniej miał być spiek...może dlatego.

 

Spiek też jest super na obudowę jeśli ktoś lubi takie klimaty. Zapytaj wykonawcę po co ten karton na kominku może znajdzie sensowne wytłumaczenie choć wątpię - gdyby to był mój kominek kazałabym majstrowi to zdjąć a kamień czy spiek montować bezpośrednio na obudowę z szamotu i płyt krzemianowo wapiennych :mad:

Kominek będzie piękny ... taki smukły i wysoki przy tym katedralnym suficie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jaki wyjdzie. Mam nadzieję, że taki jak w moich marzeniach.

Wiesz może jestem niedoinformowana i mąż mi tak na odczepnego powiedział co w środku się znajduje i zadziałała moja wyobraźnia.

Możliwe, że ta płyta wapienno krzemionkowa nie otula całego wkładu, tylko akumulacyjność i dlatego musiał robić obudowę.

Jakoś wierzę temu zdunowi, bo nieraz nam dobrze doradzał, to nie sądzę że nas naciągnął. Nie wygląda na cwaniaka.

 

Żałuję, że nie byłam przy budowie kominka, tylko mąż a teraz muszę się prosić by mi wszystko tłumaczył.

Tak to jest ..jak on coś chce wiedzieć, to muszę mu ze szczególikami opowiadać a jak ja to tylko mi powie coś tam troszkę ....i sądzi, że i tak powiedział za dużo!

Może myśli, że jak będę za mądra to pójdę do innego....:lol2:

Edytowane przez ciężkiprzypadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jaki wyjdzie. Mam nadzieję, że taki jak w moich marzeniach.

Wiesz może jestem niedoinformowana i mąż mi tak na odczepnego powiedział co w środku się znajduje i zadziałała moja wyobraźnia.

Możliwe, że ta płyta wapienno krzemionkowa nie otula całego wkładu, tylko akumulacyjność i dlatego musiał robić obudowę.

Jakoś wierzę temu zdunowi, bo nieraz nam dobrze doradzał, to nie sądzę że nas naciągnął. Nie wygląda na cwaniaka.

 

Żałuję, że nie byłam przy budowie kominka, tylko mąż a teraz muszę się prosić by mi wszystko tłumaczył.

Tak to jest ..jak on coś chce wiedzieć, to muszę mu ze szczególikami opowiadać a jak ja to tylko mi powie coś tam troszkę ....i sądzi, że i tak powiedział za dużo!

Może myśli, że jak będę za mądra to pójdę do innego....:lol2:

 

Oj to sądzę że powinnaś Pana Małżonka zapytać jeszcze koniecznie o rozmieszczenie kratek nawiewnych i wywiewnych powietrza konwekcyjnego, komorę dekompresyjną i izolację jej półki oraz szerokość szczeliny między obudową a fasadą kominka tak na początek ... :yes::lol2:

Od gipsu z papierem się już obecnie odchodzi a wręcz unika jak ognia przy ... ogniu. Mam nadzieję że Ci tam chociaż gdzieś wełny i taśmy aluminiowej z klejem nie napchali (ustal to jeśli możesz przed opakowaniem całości w kamień - póki łatwo coś zmienić).

Zdradzisz czym go chcesz obłożyć ? Cudny byłby np w antracytowym łupku, steatycie (tylko koszmarnie drogi) albo w ładnych kaflach, choć w sumie taka prosta forma we wszystkim będzie ładnie wyglądać :yes:

Edytowane przez Lookatorka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki itp.jutro sama pojadę na miejsce i zrobię zdjęcia.

Dowiedziałam się, że w środku jest komora zrobiona na wys.2 metrów z płyt krzemionkowo -wapniowych.

Tu mam podgląd przez jedną z bocznych dziur, chyba wyczystkę.

 

IMG_20190829_165347 (1) (600x800).jpg

 

a kamień ma być tak usadowiony jak tu w projekcie ;

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-m210-jasna-przestrzen-WAJ3695

 

i to nie piękny łupek( może szkoda) ale granit cosmik black, bo będziemy mieć z niego takie blaty w podobnej kuchni lub fusion jak tu na fotce.

http://www.dobrzemieszkaj.pl/kuchnia_i_jadalnia/meble/105/blat_w_kuchni_jaki_wybrac,106142-195070.html

 

Czyli nie tak modnie, bardziej chodzi nam o dopasowanie do naszego wystroju.

 

 

taka była moja pierwsza wizja chyba ładniejsza, ale trudniejsza w utrzymaniu, no i nie mogłam takiego pięknego kamienia znaleźć.

Jeszcze mąż się doczepił, że babskie wnętrze i zluzowałam....troszkę żałuję.

https://i.pinimg.com/564x/b6/9f/38/b69f385161e8b1851f88d7b76b5ebfb6.jpg

Edytowane przez ciężkiprzypadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to zupełnie nie rozumiem okładania ciepłej obudowy szamotowej płytami z krzemianu wapnia, które są izolatorami. Po co ten cały szamot i "akumulacja", jeżeli ciepło nie będzie mogło wypromieniować na zewnątrz obudowy??? Ale kto tam wie, jeśli rzeczywiście ufacie temu zdunowi, to może on wie co robi...

I tu nie chodzi o naciąganie, bo nie wygląda to na klasyczną tanią fuszerę kg+wełna na sreberku. Raczej delikatne wątpliwości co do kompetencji, to rzeczywiście jest zdun (z cechu) czy gość od kominków, potocznie "zdun"?

Tylko nie chcę tu pochopnie coś komuś zarzucać. Są wątpliwości, ale może wie co robi. Ja bym sprawdził, skonsultował z kimś czy to dobry pomysł.

Natomiast pomysł z okładaniem tego jeszcze kartongipsem jest chyba już nie do obrony...

Edytowane przez fajnytoster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to zupełnie nie rozumiem okładania ciepłej obudowy szamotowej płytami z krzemianu wapnia, które są izolatorami. Po co ten cały szamot i "akumulacja", jeżeli ciepło nie będzie mogło wypromieniować na zewnątrz obudowy??? Ale kto tam wie, jeśli rzeczywiście ufacie temu zdunowi, to może on wie co robi...

I tu nie chodzi o naciąganie, bo nie wygląda to na klasyczną tanią fuszerę kg+wełna na sreberku. Raczej delikatne wątpliwości co do kompetencji, to rzeczywiście jest zdun (z cechu) czy gość od kominków, potocznie "zdun"?

Tylko nie chcę tu pochopnie coś komuś zarzucać. Są wątpliwości, ale może wie co robi. Ja bym sprawdził, skonsultował z kimś czy to dobry pomysł.

Natomiast pomysł z okładaniem tego jeszcze kartongipsem jest chyba już nie do obrony...

 

Pewnie masz rację, jedyne co możemy, to skonsultować to z innym zdunem, ale co jest tu istotnym błędem?

Co trzeba zmienić wg. Ciebie?

 

Już kumam,,,,niepotrzebna ta płyta KW .

Edytowane przez ciężkiprzypadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak wygląda cała obudowa (i ma odpowiednie otwory wentylacyjne) to działać będzie. Ale promieniować ciepłem na długo po wypalenia sie drewna nie bardzo...

I to jest sedno sprawy, że zamiast piecokominka mamy zwykły kominek...z kosztami piecokominka.:(

Może warto to jeszcze zmienić...

Podejrzewam, że mój mąż tu trochę namieszał, bo troszkę się dochodziliśmy w tym temacie.

Ja mówiłam, że piecokominek oddaje ciepło całym sobą, czyli ścianami też a mąż, że przez otwory ....:(

Żałuję, że nie dopilnowałam i wcześniej nie dopytywałam a niestety nie mogłam być wtedy przy budowie.

Dopiero przyjechałam jak obudowa była, trochę za duża ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...