Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowy kocioł i kilka problemów.


Kiziordzn

Recommended Posts

Witam. Po awarii starego 12 letniego kotła zmuszony byłem na jego wcześniejszą wymianę (wymiana i tak była w planach lecz dopiero w przyszłym roku). Piec został podłączony pod starą instalację, po prostu na grzać przez zimę a dopiero po zostanie podłączony na nowo tj. z wymianą grzejników i podłączeniem poddasza.

 

Aktualnie kocioł pracuje na grawitacji - z pompy również zrezygnowałem na rzecz cięcia kosztów w tym roku.

 

I grzać grzeje - swoją funkcję spełnia.

 

Mam jednak kilka pytań i zanim do nich przejdę podam wszystkie informacje na temat kotła itd.

 

Kocioł firmy Setlans, model plus, 18kw. Jest to piec górnego spalania. Do całości oczywiście dmuchawa wpa 117 oraz sterownik który montuje producent kotła czyli ekoster 400 od DKSystem

W tym miejscu dodam że kocioł jest ponad dwukrotnie za duży co do powierzchni ogrzewanej. Zabieg celowy w pewnym sensie. Już tłumaczę. Jak wspominałem kocioł miałem wymienić w przyszłym roku oraz wymienić całą instalację dokladajac do tego trochę podlogowki oraz poddasze. Koszt był duży stąd decyzja o tym aby przełożyć to na Nowy rok. Niestety awaria starego kotła wymusiła kupno nowego a brak pieniędzy poskutkowal tym że został wymieniony tylko kocioł. Reszta oczywiście zostanie zgodnie z planem zrobiona w odpowiednim czasie.

 

Kocioł ogrzewa 4 pomieszczenia o łącznej powierzchni 80m2. Część grzejników nowa aluminiowa część zeliwna.

 

Temperatura w domu to średnio 24 stopnie. Zazwyczaj lekko ponad (tak jestem zmarzluchem :) ).

 

Temperatura ustawiona na sterowniku to 50*C. Kocioł trzyma zawsze więcej od nastawionej. O 3,4 stopnie. Podczas rozpalania temperatura wzrasta do nawet 65 i z czasem spada do nastawionej.

 

Kocioł mam od tygodnia. Hydraulicy rozpalajac to rozpalili go od dolu. Ja tylko dokladalem co jakiś czas. Dziś po tygodniu palenia od dołu rozpalilem piec od góry zasypujac go do połowy.

 

Palę węglem kamiennym (wielkości pięści) i do rozpalania trochę drewna.

 

I teraz czas na pytania.

 

Dlaczego temperatura wody w boilerze jest trochę za mala? Ma coś koło 25 stopni a pryzwyczajony jestem do tego ze jest gorąca. Tutaj nastawiajac piec na 50 stopni tak gorącej wody nie uzyskam.

Na zasilaniu bojlera rurka jest gorąca ale powrót już zimny.

Grawitacja? Dobrze myślę że to tutaj jest problem ?

 

Kolejna sprawa to smoła na ściankach kotła. Paliwo jest suche. Ciąg w kominie super i teoretycznie wszystko wydaje się ok. Tylko skąd ta smoła ? Nie jest tego dużo ale jeśli przejade palcem to zostaje mi czarna oleista substancja.

Za niskie temperatury na kotle ? Nie wiem jaką temp jest przy wylocie spalin ponieważ tam nie mam jeszcze zamontowanego termometra.

 

Nie chcę też ustawiać na kotle 60 i grzać go do 70 co teoretycznie powinno pomóc z problemem smoly. W domu jak dla mnie będzie już za gorąco.

Zaworu 3d/4d też nie mam więc wszystko idzie do domu.

 

Jak temu zaradzić ? A może to przez palenie od dołu ?

Kocioł oczywiście z tej smoly wyczyszcze ale jak jej zapobiegać.

 

Ostatnie jak na razie pytanie dotyczy ustawień kotła.

Aktualnie mam przedmuchy ustawione na 10 sekund a czas między przedmuchami na 6 minut. Standardowo było 15s i 15min przerwy. Coś mam zmienić ? Może się coś poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem lecz do tej pory temat palenia w piecu był mi obcy - tzn robiłem wszystko po staremu. Wystarczyło rozpalić i później zasypać do oporu.

Teraz uczę się wszystkiego od nowa i nie mam zamiaru doprowadzać do zanieczyszczeń kotła.

 

Oczywiście o paleniu od góry wiem już wszystko, teraz zostaje tylko kwestia tego jak dużo nasypać aby trzymało do czasu aż będę mógł znów w nim rozpalić.

Dopiero pierwszy dzień i już widać efekty w postaci ilości opału. Kurczę nawet gdzieś tam znalazłem niespalony kawałek papieru - a temperatura w domu 25*C i na kotle nie spada poniżej 60*C.

 

Kontunuując temat palenia od góry - możliwe jest aby ta smoła, a dokładniej taka ilość (max 2mm na ściankach) powstała od palenia starą metodą od dołu ? Było tak palone dokładnie od poniedziałku czyli 6 dni. W tym czasie rozpalony był tylko raz i reszta dni to po prostu dokładanie.

Dziś postanowiłem rozpalić od góry i zamierzam do robić cały czas.

 

Przewód kominowy można powiedzieć, że czysty, tj. smoły w nim nie ma. Trochę suchej sadzy ale wymiary wewnętrzne trzyma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor + krótki obieg na piec + krótki obieg wyjścia na grzejniki - będziem zakładać w najbliższym tygodniu

Piec ;) jest "dobrany" na ekstremum i musi mu być dana możliwość odebrania ciepła.

Nawet w komin ! jak dom jest piętrowy to - "strata kominowa" http://emotikona.pl/emotikony/pic/2smiech.gif

jeden z mitów tych co wypuszczają $ w sadzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauka radziecka dowiodła, że koszt buforu jest opłacalny, odbiór ciepła jest determinowany przez temperaturę zewnętrzną, kocioł jest

dobrany na temperaturę raz na 10 lat .. a tak pracuje zawsze poniżej swoich możliwości, przez co wymyślili w piecu jakieś miarkowniki, jakieś

klapy na wylocie do komina, jeszcze nie słyszałem aby ktoś spaliny w aucie chciał blokować :lol2: jakieś dmuchawy, kolejny wodotrysk, jakieś sterowniki itp ..

to jest koszt niepotrzebny i zbędny, ciąg kominowy i powietrze z zewnątrz do pieca robią cuda cudaczne, no ale teraz taka moda na ładowanie wodotrysków

do czegoś, co jest proste jak łopata.. sam widzisz że to nic a nic nie pomaga! w kotle liczy się porządny wymiennik ciepła, aby wyłowić dużo ciepła do instalacji.

Instalatorzy dostali szału .. robią jakieś miedzie, jakieś układy zamknięte.. itp .. a o prostej przaśnej beczce na bodaj 1m3 wody zapominają.

 

Pamiętam ten szał, kurcze trzeba przebudować centralne .. bo rury 2" bo "ludzie mają" miedziane i coś tam .. i wymieniają piece co 5lat ;) nie da się wysterować tym,

Teraz na szczęście nikt nie ma zamiaru wywalać 2" rur bufor kosztował więcej jak piec..

ale po docelowy ociepleniu.. jak raz na tydzień zagrzeje bufor . będzie i tak często.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a/page639

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z szamotem, trzeba chcieć - wg mnie jest bardzo dobre, zmniejsza moc, ale są niektórzy upierdliwi użytkownicy i

chcą komory spalania wielgachnej. Żeby to można było czyścić itp, przerabiałem ten temat... sam bym zrobił szamoty czy inne przeróbki, a pierwsze przy wymianie kotła kupił dopasowany mocą, lub dał bufor. Ale nie moja to była decyzja i tylko "mogłem" brzechać (szczekać) i opiniować kierunek wyboru.

Cóż wyliczenia moje były właściwe, kocioł 17 kW jest za duży o 5kW no ale.. smoła na nasze drogi się przyda.

Zostaje bufor, bo przy wielgachnym kotle - na nic zda się zawór 3 czy 4 drożnyj. Bo to nie ilość energii w wodzie, a energii ze spalania do wody- decyduje o

tym czy będzie +100 st C czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz.

 

Zacząłem palić od góry i na początku wszystko jest OK.

Przy rozpalaniu temperatura kotła wynosi 25-28* (żaru brak). Nastaw mam na 50*. Jak już rozpali w kotle to trzyma kilka godzin temperaturę 52-55*C a następnie rośnie do 80.

Mam wrażenie, że po osiagnięciu nastawionej temperatury jest ok a później coś go bardziej rozpala.

 

Tylko jednego dnia było ok tj. - 50 nastaw i całe 24 godziny trzymało w granicach 52-55.

 

Może problem jest też z ustawieniami ?

 

Ustawienia na sterowniku mam takie:

 

histereza 5*C

Max moc dmuchawy - 100%

Min moc dmuchawy 30%

Przedmuchy ustawione na 10 sekund co 15 minut

 

Drzwiczki kotła szczelnie zamknięte, dmuchawa (zamocowana u góry) zamyka klapkę. Żadnego lewego powietrza nie mam, połączenie kocioł - piec szczelne. Cały komin z resztą też.

 

Cegły szamotowe do zmniejszenia mocy kotła świetna sprawa i jak na razie najtańsza.

 

Jeszcze raz powtórzę, że bufor odpada ze względów finansowych.

Mogę jedynie zamontować 3D/4D czy pompę o ile to miało by coś pomóc.

Szamot jak na razie wygrał ale jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, bo to palenie jest na tyle przaśne, iż sterowniki są tu zbędę, 1-2mm uchylona klapka dołem tyle.

Jest to mega przaśny proces i tu lać producentów kotłów - wciskających różne wodotryski ! te wodotryski kosztują 1/2 -1/3 bufora ! i są totalnie zbędę !

Rozumie, że miło dla oka patrzeć na kocioł który coś tam wyświetla, miga, mruga itp. Ale jak widzisz .. elektronika przeszkadza..

Bo jak złapało 50 st .. z doświadczenia wim , to 10 godzin jest te 50st bez żadnej elektroniki .. tylko po godzinie od rozpalenia przychodzisz i klapkę na 1-2mm ustawiasz i fajrant. Prędzej czy później przekonasz się do bufora, a jeszcze jak masz czym zrobić (spawarka itp ..)

Jeszcze przeróbka pieca na dolniaka .. tak zrobić cegły aby palić jak w dolniaku .. w tedy dosypujesz sobie wungla i dosypujesz, a przodek się pali aż miło.

Są na wuju google przykłady ... jak.

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19172-przer%C3%B3bka-kot%C5%82a-ogniwo-s6wc-20-kw-z-g%C3%B3rnego-spalania-na-dolne-spalanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jeszcze jedna rzecz.

 

Zacząłem palić od góry i na początku wszystko jest OK.

Przy rozpalaniu temperatura kotła wynosi 25-28* (żaru brak). Nastaw mam na 50*. Jak już rozpali w kotle to trzyma kilka godzin temperaturę 52-55*C a następnie rośnie do 80.

Mam wrażenie, że po osiagnięciu nastawionej temperatury jest ok a później coś go bardziej rozpala.

 

Tylko jednego dnia było ok tj. - 50 nastaw i całe 24 godziny trzymało w granicach 52-55.

 

Może problem jest też z ustawieniami ?

 

Ustawienia na sterowniku mam takie:

 

histereza 5*C

Max moc dmuchawy - 100%

Min moc dmuchawy 30%

Przedmuchy ustawione na 10 sekund co 15 minut

 

Drzwiczki kotła szczelnie zamknięte, dmuchawa (zamocowana u góry) zamyka klapkę. Żadnego lewego powietrza nie mam, połączenie kocioł - piec szczelne. Cały komin z resztą też.

 

Cegły szamotowe do zmniejszenia mocy kotła świetna sprawa i jak na razie najtańsza.

 

Jeszcze raz powtórzę, że bufor odpada ze względów finansowych.

Mogę jedynie zamontować 3D/4D czy pompę o ile to miało by coś pomóc.

Szamot jak na razie wygrał ale jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to śmiało.

ja mam setlans plus 12 kw na dom 120 m2.

Z dmuchawy zrezygnowalem przy rozpalaniu.Uchylam minimalnie drzwiczki od popielnika. Załaczam dmuchawe dopiero po skoksowaniu wegla. Ustaw max moc dmuchawy na góra 40%. Przeciez przy rozpalaniu jak wlaczasz te dmuchawe to malo pewnie pieca nie wyrwie(ogromne straty) wszystko idzie w komin. Masz sadze bo za ostro sie pali, nie dopalasz gazow bo nie masz KPW. Ja zamontowalem sobie kpw w gornych drzwiach i mam siwy nalot na piecu. jak juz musisz startowac na dmuchawie to ustaw wszystko na 30% i wkrec dwie nakretki po koncach na gwincie przy dmuchawie, glosniejsza praca dmuchawy oznacza mniejsza moc.musisz sam przetestowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję Karol, że nie palisz na dmuchawie z otwartą KPW. POD KARĄ ZEJŚCIA NIE WOLNO TEGO ROBIĆ

 

dmuchawe włączam dopiero po skoksowaniu węgla dla przedmuchow i podtrzymania zadanej temp. KPW wtedy ustawiam na minimalnie uchylone. Nie raz właczałem dmuchawe przy koksowaniu na otwartej KPW, w celu sprawdzenia czy nic sie przez nią nie wydobywa. I nic sie nie dzieje wszysko jest ok, zadnych wylotów spalin na kotłownie. Wiem ze to było ryzykowne i tak sie nie powinno robic ale zaryzykowałem zrobilem KPW i nie zaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł firmy Setlans, model plus, 18kw. Jest to piec górnego spalania. Do całości oczywiście dmuchawa wpa 117 oraz sterownik który montuje producent kotła czyli ekoster 400 od DKSystem

W tym miejscu dodam że kocioł jest ponad dwukrotnie za duży co do powierzchni ogrzewanej. Zabieg celowy w pewnym sensie. Już tłumaczę. Jak wspominałem kocioł miałem wymienić w przyszłym roku oraz wymienić całą instalację dokladajac do tego trochę podlogowki oraz poddasze. Koszt był duży stąd decyzja o tym aby przełożyć to na Nowy rok. Niestety awaria starego kotła wymusiła kupno nowego a brak pieniędzy poskutkowal tym że został wymieniony tylko kocioł. Reszta oczywiście zostanie zgodnie z planem zrobiona w odpowiednim czasie.

Gdzie wyjaśnienie dla przewymiarowania kotła? Przecież on jest ze 2x za duży. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...