Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie narzędzie i wyposażenie niezbędne w warsztacie majsterkowicza?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem na etapie wykonczeniowki czyli tego co mnie wykancza doslownie i w przenosni. Naturalnie wszystkie narzedzia wymienione sa potrzebne ale okazalo sie ostatnio iz bez przecinaka porzadnego ani rusz. Wszedzie trzeba cos podciac, przeciac, wciac, wyciac itp... Ostanio stanalem przed wyzwaniem pod tytulem wykucia 2 dodatkowych otworow wentylacyjnych w scianie z wibroprasowanych betonowych bloczkow fundamentowych. Udalem sie do wyporzyczalni z zamiarem wyporzyczenia odpowiedniego mlotka udarowego, niestety okazlo sie iz 150 zl za dobe i to na te dwie zalosne dziurki wydawalo mi sie za duzo. Tak tez w powrocie do domu kupilem zestaw przecinakow i dodatkowy mlotek + kilka piwek. No coz pozniej podczas pracy okazalo sie iz bardzo przydatne byly wyzwiska rzucane w kierunku bloczkow zwlaszcza jak w tym obledzie walnalem sobie 2 razy w golen w to samo miejsce!!! I wcale to niebyl skutek chlodnego piwka a raczej zmeczenia, zajelo nam to (ja + tesc) bez mala caly dzien, no ale stowa pozostala w kieszeni. Tak jak widac proste narzedzia sa niezmiernie przydatne, breszki, lomy, wyzwiska no i zimne piwko. Serdecznie pozdrawiam, podoba mi sie tu na tym forum, chyba sie tu zadomowie :-), Maro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uważam że na budowie jest jeszcze jedno bardzo potrzebne narzędzie POZIOMICA i im dłuższa tym lepsza. Tak 2 metrow to budzi popłoch wśród większości "fachowców".

Ponieważ bawię się miedzią to do zestawu który wymienili moi poprzednicy dodałbym jeszcze ucinak do rur i palnik gazowy (najlepiej z wymiennymi dyszami może służyć jako lutownica i opalarka)

 

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie zestaw narzędzi do czego: budowy domu, exploatacji domu , jego wykańczania. W zależności od tego co się robi potzrebne są odpowiednie narzędzia podfczas eksploatacji nie potrzebna już jest betoniarka a kto wybuduje dom bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budując systemem gospodarczym narzędzia są rzeczą podstawową. Kupuję je w miarę potrzeb. Na początkowym etapie podstawa to wiertarka, szlifierka, piła tarczowa. Wiertarka przydaje się zarówno do wiercenia, wkręcenia śruby jak i wymieszania kleju na budowie itp. Szlifierka kątowa nieoceniona przy przycinaniu cegieł czy prętów do zbrojenia, szlifierka oscylacyjna cudna do szlifowania płaskich drewnianych i metalowych powierzchni, zaś piła tarczowa jakże pożyteczne urządzenie do przycinania desek. Brak tych urządzeń to czasochłonna i pracochłonna robota a przy tym bardzo nerwowa. Ach istotna jest poziomica. Mam taka 80cm i taka łatę 2m. Super sprawa. Do tego doliczyć by trzeba młotki, pilniki, śrubokręty, klucze itp. itd.

 

Osotanio miałem szczęście znaleźć kilof. Mówię po co mi on, ale jak leży /ktoś go musiał zostawić/ to może się przyda. Wiecie co korzystałem z jego usług tyle razy, ze teraz nie wyobrażam sobie pracy bez kilofa. I jak muły pracują. Paniom nie polecam.

 

Tak na koniec - z uwagi na ograniczone finanse nie kupuję drogich elektronarzędzi. Uważam, że te tańsze też się sprawdzają. Kupiłem wspomnianą szlifierkę oscylacyjną za 45zł. Wyszlifowałem masę desek, pracowała kilkaset godzin. Sprawuje się super. Nawet gdyby nie wytrzymała dalszej pracy to i tak zarobiła na siebie. Dla majsterkowiczów wystarczą w zupełności maszyny za niezbyt wygórowaną cenę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam wyposażenie domowego warsztatu we wszystkie podstawowe narzędzia. Sam większość z nich kupiłem i posiadam. Jestem zadowolony ze swojego zestawu bo nie muszę chodzić po sąsiadach i pożyczać. Zawsze odpowiednie narzędzie (manualne i mechaniczne)znajduje się pod ręką.

Muszę do listy narzędzi dodać spawarkę. Nabyłem niewielką spawareczkę amatorską 200A 220/380V do wykonania słupków ogrodzeniowych i muszę powiedzieć że od kiedy ją posiadam aż się dziwię jak mogłem kiedyś nie mieć tego urządzenia. Co chwilę jest coś do przyspawania. A to się połamie stojak do bielizny i nie trzeba kupować nowego albo uszkodzi się jakieś narzędzie metalowe lub wymaga modernizacji :wink:. Pewnie się przyda podczas wykonywania zbrojenia czy nietypowych elementów konstrukcyjnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Tematem są narzędzia i wyposażenie majsterkowicza.

Ponieważ majsterkuję od urodzenia- tak mi się przynajmniej wydaje- mój warsztacik wyposażony jest :

-warsztat=stół (wykonany we własnym zakresie)z dużym imadłem

-uniwersalna maszyna (przez mnie zaprojektowana i wykonana) zawierająca tokarkę do drewna, do metalu, frezarkę, szlifierkę , piłę stołową, heblarkę do szer.160 mm, wiertarkę

-piła taśmowa (własna produkcja- obecnie chwilowo niesprawna)

-przyrząd do ostrzenia wierteł

-wiertarka ręczna do 13 mm, lewe ,prawe obroty+udar

-pilarka elektryczna

-wyrzynarka elektryczna

-frezarka do drewna elektryczna

-szlifierka oscylacyjna na papier ścierny

-szlifierka tarczowa na papier ścierny

-szlifierka kątowa duża i mała

-szlifierka stołowa dwutarczowa

-ściski stolarskie duże i małe

-strugi (heble),zdzierak i gładzik

-piły ręczne do drewna

-piłka do metalu

-lutownica transformatorowa, lutownica 220V

-palnik gazowy z wymiennymi końcówkami

-miernik elektroniczny (różne oporniki, kondensatory, bezpieczniki, tranzystory)

-różnej maści gwoździe,śrubki, nakrętki, podkładki,uszczelki gumowe, kołki , wkręty,

-młotki metalowe, gumowy,drewniany

-pilniki płaskie,okrągłe, iglaki

-śrubokręty

-dłuta przeróżne, w tym do rzeźbienia

-wiertła przeróżne do metalu, drewna, betonu, gwintowniki i narzynki do 16mm

-kątownik

-zestaw kluczy samochodowych (nie tylko!) z grzechotką, dynamometr

-lampa przenośna 24V z transformatorem

-okulary zabezpieczające, maseczki p-kurzowe

-obcęgi, nożyce do drutu, szczypce

 

w czasie budowy dokupiłem:

-betoniarka 200 l

-spawarka elektryczna transform.

-młotowiertarka

-piła łańcuchowa

-wkrętarko-wiertarka akumulatorowa z 2 akumulatorkami

-poziomnica 2m, 3m, laserowa

-poziomnica wodna 25m,

-kielnie, różne packi,pojemniki, wiadra

-przecinaki, brecha do wyciągania gwoździ

-taśmy miernicze 3m,8m,25m + drewniane

-drabina aluminiowa 3 x 9szczebli

A do ogrodu :kosa, sierp, kosiarka spalinowa, kosiarka elektryczna, kosa elektryczna, łopaty, grabki, motyczki, siekiera, nożyce, sekator duży,widły, taczki.

Kiedyś pasjonowałem się fotografią czarno-białą więc pozostał mi jeszcze sprzęt:powiększalnik, suszarka, obcinarka, koreks, zegar czasowy (lampowy-zrobiony)

 

Zaczyna mi brakować miejsca na to wszystko w piwnicy, ale nie pozbyłbym się niczego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Jestem w trakie wyboru spawarki dla celów domowych. Chcę jej używać do wykonania ogrodzenia, balustrad itp. W sklepach są różne ich rodzaje, różni producenci, każdy sprzedawca zachwala swoje. Trudno jest coś wybrać a nie chodzi mi o zbędne wydawanie pieniędzy, chociaż z drugiej strony wiem, że spawarkę kupuje się raz i dlatego może trzeba wybrać coś lepszego. Stąd moja prośba o przekazanie swoich doświadczeń oraz podanie danych spawarek, które używacie ( nazwa, typ, producent, sposób zasilania, prądy, jakimi elektrodami można praktycznie spawać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakie wyboru spawarki dla celów domowych. Chcę jej używać do wykonania ogrodzenia, balustrad itp. W sklepach są różne ich rodzaje, różni producenci, każdy sprzedawca zachwala swoje. Trudno jest coś wybrać a nie chodzi mi o zbędne wydawanie pieniędzy, chociaż z drugiej strony wiem, że spawarkę kupuje się raz i dlatego może trzeba wybrać coś lepszego. Stąd moja prośba o przekazanie swoich doświadczeń oraz podanie danych spawarek, które używacie ( nazwa, typ, producent, sposób zasilania, prądy, jakimi elektrodami można praktycznie spawać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo chwalę piłę do drewna ze stolikiem umożliwiającym cięcie pod zadanym kątem - bez tego pracy z drewnem sobie nie wyobrażam :smile:

Wiertarka z udarem pneumatycznym :smile::smile::smile: kto nie używał niech żałuje - kosztuje to sporo (mam Boscha) ale w żelbet wchodzi jak w masło i praktycznie nie trzeba jej wcale dociskać

 

Ostatnio widziałem poziomicę elektroniczną - pokazuje nachylenie z dokładnością do 0,1 stopnia - wydaje się użyteczna do sprawdzania wszelkich spadków i nachyleń i do udowadniania błędów fachowcom. Niestety jest droga (kilka stówek) - czy ktoś to użytkował, czy jest przydatna na budowie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Nie watpliwie wspaniałą rzeczą jest zrobić coś własnoręcznie a zwłaszcza przy budowie domu że o innych przyjemnościach nie wspomnę. Proponuję jednak przed przystąpieniem do "pracy" chwilę zastanowienia czy to co zamierzamy zrobić nie zagraża naszemu zdrowiu i czy ktoś kto robi takie rzeczy na codzień nie zrobi tego lepiej. Parę "pięter" wyżej Maro napisał że wykół otwór w bloczkach i zaoszczędził 100PLN, myślę że budując dom ma prace i tam zarabia wiecej niż 100PLN na dzień? Poza tym uderzył sie 2x w goleń co jest zjawiskiem bolesnym i b.niebezpiecznym.

Wielu z państwa posiada wcale bogaty zestaw urządzeń mechanicznych, na codzień zaś posługuje się zupełnie czym innym, wobec tego zalecałbym szczegółowe zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia i daleko idącą ostożność w obsługiwaniu wszlkiego rodzaju urządzeń mechanicznych szczególnie zaś ochronę oczu !!!!!! Proszę też zwracać uwagę na stan wszlkiego rodzju zabezpieczeń tych urządzeń czy są sprawne i często kontrolować ich sprawność. Mam nadzieję że nie "truję" za mocno z własnego doświadczenia wiem że "presja" czasu jest złym "doradcą" a skutki nie przemyślanych do końca decyzji często nie odwracalne. Życzę miłego "majsterkowania" i żebyśmy nie musieli trzema palcami zamawiać pięciu piw. Pozdrowienia dla budowniczych.Inspektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas korzystan z warsztatu. Niezbędne narzędzia to: wiertarka elelktryczna i akumulatorowa, szlifierka kątowa oraz płaska, wyżynarka, piła spalinowa i masa innych podstawowych narzędzi jak młotki, wkrętaki klucze, suwmiarki, gwoździe, wiertła, rysiki, smary, oleje, farby, rozpuszczalniki. Jeżeli w warsztacie jest porządek a każde narzędzie ma swoje miejsce to miło spędza się w nim czas a wszystkie przydomowe prace sprawiają dużą przyjemność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najistotniejsze, żeby narzędzia były dobrej jakości, a nie jednorazówki z supermarketu. To samo dotyczy wierteł, brzeszczotów itp. Ja swój sprzęt kompletowałem jeszcze na giełdach - dzięki temu mam np. wiertarkę Boscha 1000W (robiłem nią przejścia przez 30 cm betonu widią 12, jednym dociśnięciem, oczywiście solidnym). Do pełnego wyposażenia brakuje mi jeszcze piły tarczowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...