Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palenie w szerokim palenisku


DrAko

Recommended Posts

Witam

Chciałem zapytać jak wygląda palenie w palenisku o szerokości ok 70cm. Chcę zainstalować taki wkład ze względów "estetycznych" ale słyszałem od sprzedawcy, że drewno pali się tylko w centralnej części i że lepiej zamontować wkład o szerokości 50cm. Co o tym sądzicie? Czy ktoś się pochwali zdjęciami z takiego paleniska?

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem zapytać jak wygląda palenie w palenisku o szerokości ok 70cm. Chcę zainstalować taki wkład ze względów "estetycznych" ale słyszałem od sprzedawcy, że drewno pali się tylko w centralnej części i że lepiej zamontować wkład o szerokości 50cm. Co o tym sądzicie? Czy ktoś się pochwali zdjęciami z takiego paleniska?

 

Pozdrawiam

Krzysiek

70 cm to nie jest szerokie palenisko. To najbardziej popularny wymiar wkładów kominkowych. Połowa zdjęć dostępnych na stronach to takie cudeńka...Dyskusja co lepiej a co nie powinna się zacząć od określenia celu, w jakim budujesz kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kominek ma pełnić rolę dogrzewającą i przy obecnych założeniach będzie używany często. Mam już przygotowane kanały do DGP, wielkość domu to ok 140m2. Niestety nie mogę zamontować głębokiego wkładu dlatego myślałem, żeby zwiększyć komorę spalania (moc) na szerokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kominek ma pełnić rolę dogrzewającą i przy obecnych założeniach będzie używany często. Mam już przygotowane kanały do DGP, wielkość domu to ok 140m2. Niestety nie mogę zamontować głębokiego wkładu dlatego myślałem, żeby zwiększyć komorę spalania (moc) na szerokość.

 

A po co chcesz zwiększać moc ? Wiesz ile energii potrzebuje Twój dom przy średniej temperaturze sezonu grzewczego (~5C) ?

Strzelam, ze 2-4kWh.

 

Zwiększysz moc do nominalnych 10-12kW, a później, przez 3/4 sezonu będziesz dusił drewno....

Fajne wkłady o płytkich paleniskach ma BEF - seria Flat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kominek ma pełnić rolę dogrzewającą i przy obecnych założeniach będzie używany często. Mam już przygotowane kanały do DGP, wielkość domu to ok 140m2. Niestety nie mogę zamontować głębokiego wkładu dlatego myślałem, żeby zwiększyć komorę spalania (moc) na szerokość.

Przy założeniu częstego palenia, ważniejszy od DGP jest wydajny system spalania drewna. Pytanie, czy będziesz próbował kombinować "po taniości", czy zainwestujesz parę groszy, które odzyskasz w ciągu kilku lat na opale? Przejedź się na Balicką do Cebudu. Nic nie musisz kupować. oczy Ci otworzą. Chcesz, to Cie umówię z właścicielem. I nie myśl sobie, że naganiam mu robotę. Mogę Ci sam zbudować :D ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji co myślicie o wkładach akumulacyjnych Romotopa? np. takie :

 

https://www.romotop.pl/akcesoria-piece-kominkowe/akumulacyjny-zestaw-gorny-romotop-mammoth-dla-wkladow-kominkowych-o-srednicy-odprowadzenia-spalin-150-mm

 

Jest sens w to wchodzić czy poszukać czegoś lepszego np z oferty wspomnianego Cebudu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać, czym jest sprawność wkładu ?

taki przykładowa definicja wg

http://www.ogrzewanie-kominkowe.pl/eksploatacja/sprawnosc/

 

" Z definicji, sprawnością urządzenia przetwarzającego energię jest iloczyn między energią opuszczającą urządzenie a energią do niego doprowadzoną.

 

W przypadku kominków jest podobnie. One za pomocą cudownych praw fizyki zamieniają energię chemiczną cząsteczek zawartych w drewnie na duże ilości ciepła, które później w dużej części trafia do ogrzewanego budynku. Najpierw w procesie utleniania otrzymujemy gorące gazy spalinowe, które ogrzewają ścianki lub płaszcz wodny wkładu kominkowego. Stąd ciepło płynie do instalacji centralnego ogrzewania (jako gorąca woda), albo bezpośrednio do pomieszczeń (jako ciepłe powietrze, ale także na drodze promieniowania).

 

Oczywiście nie całe ciepło zawarte w drewnie trafia do ogrzewanego budynku. Część pod postacią gorących gazów spalinowych (dymu) opuszcza kominek przez komin. Im więcej, to jest im gorętsze są spaliny, tym gorzej. Dlatego do pewnego stopnia zależy nam, by gazy spalinowe schłodzić jak najbardziej.

 

Im chłodniejsze, tym większa sprawność. Od pewnego momentu jednak zaczynają się pojawiać niekorzystne zjawiska — kondensacja pary wodnej w komorze spalania i kominie, oklejanie wewnętrznych ścianek wkładu substancjami smolistymi i sadzą. To może nawet przyczynić się do uszkodzenia kominka albo komina.

 

Ale można w dużym zakresie przyjąć, że sprawność kominka zależy niemal odwrotnie proporcjonalnie od temperatury spalin w kominie.

 

Jeśli chodzi o liczby, trudno oczekiwać, by w toku normalnej eksploatacji sprawność kominka miała przekroczyć 65%.

Proszę się w żadnym wypadku nie sugerować sprawnościami podawanymi przez producenta, bo to są sprawności maksymalne, osiągane w laboratoriach w odpowiednich warunkach pracy.

Można dążyć do tego poziomu eksploatując kominek odpowiednio (np. paląc w nim z wydajnością bliską maksymalnej), ale na pewno średnia sezonowa sprawność nie ma szans tego poziomu osiągnąć. "

Edytowane przez d7d
dodałem cudzysłów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji co myślicie o wkładach akumulacyjnych Romotopa? np. takie :

 

https://www.romotop.pl/akcesoria-piece-kominkowe/akumulacyjny-zestaw-gorny-romotop-mammoth-dla-wkladow-kominkowych-o-srednicy-odprowadzenia-spalin-150-mm

 

Jest sens w to wchodzić czy poszukać czegoś lepszego np z oferty wspomnianego Cebudu?

 

70 kg!...Lepiej kamieni naukładać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...