Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Ja też wyłowiłem ten gotowy projekt, jak tylko się pojawił na stronach Horyzontu. Co prawda jeszcze go nie zakupiłem, bo czekam na warunki zabudowy, ale w zasadzie już na 100% będę go budował w przyszłym roku.

Długo i spokojnie szukałem - ponad rok. Jak tylko się pojawił wiedziałem że to jest to. Odpowiada mi układ pomieszczeń i funkcjonalność, a zgrabny i "prosty" wygląd zewnętrzny też nie jest bez znaczenia.

Teraz jestem na etapie decydowania się na technologię ściany zewnętrznej (planuję ją zmienić) i kalkulowania różnych kosztów.

 

Ciekawi mnie jaka jest ta dokumentacja projektowa? Czy instalacje są szczegółowo ujęte w projekcie, czy tylko schematycznie?

Liczę na dalszą wymianę doświadczeń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie,ze znalazł sie jakiś amator "Wierzby II". Od strony technicznej to wiele nie powiem, bo zielony w tych sprawach jestem, ale projekt jest podobno wykonany solidnie i ma nawet kosztorys z wyszczególnieniem ile czego potrzeba (tak stwierdził mój znajomy budowlaniec). Ja w tym roku stawiam tylko fundamenty, a w przyszłym może stan surowy się uda - zależy od kasy. Myśmy z żoną przejrzeli kilkadziesiąt katalogów, internet itp, ale mieliśmy na to tylko 2 m-ce. Ściany chcę robić z polskiego BK 24 + 12 styr (lub wełna).

To na razie, pozdrawiam, będziemy w kontakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kosztorysie wyceniono dom pod klucz za 360tys. w warunkach Wrocławia i przy użyciu Ytonga, ale już sami autorzy przyznają, że przy obecnej stagnacji na rynku powinno być o 1/4 taniej. Mój znajomy budowlaniec,który będzie u mnie inspektorem ocenił całość na 200tys (beton kom+styropian itd.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie jestem "wierzbianinem" ale w tym roku zaczynam budowę domu z tej samej pracowni o bardzo zbliżonej bryle, powierzchni i technologii (Akacja II).

 

Generalnie dołączony do projektu kosztorys jest tylko dużym przybliżeniem, bo:

1. Ceny są średnie - czyli nijakie (jedne są ewidentnie zawyżone, a inne odwrotnie, np.: u mnie drzwi ogniotrwałe pomiędzy garażem, a pom.gosp wyceniono na 13 tys.pln, a okna VELUX 70x160 z kołnierzem na 900

 

2. Niekoiecznie musisz chcieć używać takich materiałów jak w kosztorysie.

 

3. Kosztorys zawiera błędy i jest niekompletny (np.: u mnie "zapomniano" o jednym oknie :smile:)

 

Ale ogólnie taki dom jak Wierzba jest wyliczony na 350-400,- tys pln. "pod klucz" (materiały: 200-250 tys. +74% kosztów pośrednich +18% kosztów zakupu +15% zysku +7% VAT'u)

 

Możesz też sobie policzyć mnożąc 1500 x metraż (średnia stawka za m.kw. domu jednorodznnego pod klucz) - ale to wszystko nie daje odpowiedzi na pytanie "ile będzie kosztował MÓJ dom".

 

Z moich już dosyć zaawansowanych wyliczeń wynika, że przy odrobinie szczęścia można się zmieścić w 250, mocno oszczędzając można nawet zejść poniżej 200. Górna granica oczywiście nie istnieje :smile:

 

PS.Zarówno Akacja jak i wierzba ma skomplikowany i drogi dach (czterospadowy, wielobryłowy o dużym nachyleniu - 35.st). Same połaciówki będą was kosztowały (mnie też) więcej niż okna parteru

(7x VELUX 70x160: 1250/szt, 1400/szt z rozszczelnieniem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Wierzbowiczów. Za dwa tygodnie zamykam swoją Wierzbę.Buduję /bliska okolica Warszawy/ z Optiroca 24 cm + 12 wełny. Poczyniłem kilka przeróbek m.in. jeden z pokoi na dole zamieniłem na pokój kąpielowy, a łazienkę na warsztat połączony z garażem oraz pomieszczenie gospodarcze dostępne tylko z zewnątrz /na grabki łopatki kosiarkę i inne ogrodnicze drobiazgi/

Szczególnie ładnie wyszło poddasze .Pokoje są duże jasne i ta garderoba w sypialni /wszyscy którzy oglądali byli zachwyceni/. Chętnie podziele się swoimi uwagami i spostrzeżeniami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Jasia, Iwana i jeszcze nie zdecydowanego EDA!

 

Jasiu! Gratuluję strony WWW o Waszym domku. Jest ciekawa i czekam już na przemyślenia i informacje o wybieraniu materiałów. Sam przechodzę ten stan "wielkiej wiedzy i ogłupienia jednocześnie" nie mogąc się zdecydować na technologię budowy. Jak w natłoku spraw dot. budowy domu znajdujecie jeszcze czas na dzielenie się w Internecie z innymi swoimi doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwan!

Cieszę się, że jest ktoś na tym forum, kto może już zamieszkać w swojej Wierzbie II i bardzo Ci zazdroszczę tego momentu. Nas z żoną czeka cała ta droga i mam nadzieję, że za dwa lata osiągniemy nasz cel.

Jako prekursor tego projektu, jesteś teraz "skazany" na odpowiadanie początkującym, ale mam nadzieję, że cię to prędko nie znudzi.

Pierwsze pytania na gorąco:

- Czy salon jest wystarczająco doświetlony przez zaprojektowane okna? Ja chcę dodatkowo go doświetlić przez ściankę z pustaków szklanych dzielącą go od kuchni.

- Czy wykonałeś chody drewniane czy żelbetowe i czy są wygodne?

- Czy zachowałeś układ pomieszczeń na poddaszu proponowany w projekcie? Jaką funkcję pełni pomieszczenie nad garażem i czy posiada okno dachowe - ja chciałbym tam mieć suszarnię.

- Czy wentylację masz tylko grawitacyjną i czy dobrze funkcjonuje szczególnie na poddaszu, czy starczyło zaprojektowanych kanałów kominowych?

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi i pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku

To że zamkam swoją Wierzbę wcale niestety nie znaczy że mogę już mieszkać. Dobrnęłem narazie do stanu surowego zamkniętego. Najgorsze i niestety najdroższe przede mną. Co do Twoich pytań:

W salonie faktycznie mogłoby być trochę jaśniej.Ja dałem trochę większe okno tarasowe, jednak twój pomysł z luksferami jest super i teraz trochę żałuje że wcześniej na niego nie wpadłem. Pomieszczenie nad garażem miało być na początku pokojem sportowym /atlas,rowerek,drabinka/.Jednak gdy żona zobaczyła je pierwszy raz bez zastanowienia stwierdziła "wymażona suszarnia" i teraz ma być połączeniem pralni, suszarni i siłowni.Okno jest.

Jeśli zaś chodzi o wentylacje na poddaszu to taż mnie zastanawiał brak wentylacji w pokojach i garderobie.Mój ispektor stwierdził że nie jest konieczne jej instalowanie. Na wszelki wypadek wszystkie okna /Velux GGL 308/posiadają dodatkową klapę wentylacyjną. Zostawiłem też sobie jedną dachówkę z kominkiem wentylacyjnym gdyby konieczne okazało się zrobienie wentylacji w garderobie.

To tyle odpowiedzi. Napisz jakie jeszcze pomysły chodzą Ci po głowie. Jakie planujesz zmiany.

 

Pozdrawiam Iwan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwan

W takim razie trzymam kciuki, żebyście się jak najszybciej wprowadzili do urządzonego domu.

Z tymi luksferami to było tak - żona chciała je koniecznie gdzieś zastosować, a ja znalazłem dla nich tę ściankę. Moje przeróbki będą głównie materiałowe jak w większości przypadków, ostatecznie dlatego tak długo i wnikliwie szukałem gotowego projektu, żeby jak najmniej przerabiać. Ścianę zewnętrzną będę prawdopodobnie robił jako 3-warstwową (pustak ceramiczny 24, wełna 10, pustka 3 i klinkier 12) i to głównie z powodu elewacji klinkierowej. Jest to niewątpliwie rozwiązanie droższe i wymaga poszerzenia fundamentów.

Poza tym chciałbym pomieszczenie gospodarcze częściowo potraktować jako małą spiżarnię i wstawić tam dużą lodówko-zamrażalkę, a w kuchni tylko małą zabudowaną chłodziarkę.

Powiedz, czy okno w pomieszczeniu gospodarczym nie koliduje z kotłem co., czy się swobodnie otwiera?

Mój "architekt adaptujący" poradził mi, żebym oddzielił na parterze część dzienną od nocnej, tylko nie bardzo wiem jak to najlepiej zrobić i czy wtedy ten ładny przestronny hall nie stanie się zbyt ciemny i przyciasny.

Co ze schodami, czy są wygodne i jak je zrobiłeś?

Czy słupy podporowe z przodu i z tyłu domu masz z litego drewna? Mój architekt podpowiada, że taniej będzie zrobić je z żelbetu i obudować drewnem, ale ja chciałbym pozostać przy drewnianych.

 

Czy dostałeś mojego maila na "priva" wysłanego wczoraj?

Pozdrawiam Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Najpierw odpowiem Jasiowi . Dałem 308 bo takie miałem w projekcie i nie chciałem zbytnio na tym polu eksperymentować.

Jarku, wiadomość na "priva" dostałem , bardzo dziękuję, mam nadzieję, że odpowiedź otrzymałeś. Schody mam żelbetowe, a co do ich wygody to mój wykonawca stwierdził, że robił już wygodniejsze i na starość mogą o sobie dać znać, póki co jest O'K. Słupy niestety też żelbetowe, mam nadzieję, że po obłożeniu drzewem nabiorą uroku. Co do pieca to zawiśnie dopiero w październiku ale nie wydaje się aby kolidował z oknem. U mnie strefa nocna jest na poddaszu a na dole mam tylko :salon, gabinet i pokój gościnny.

pozdrawiam,

Iwan

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Iwan, ja właśnie pertraktuje z wykonawcami. Jeden z nich nalegał żebym poważnie zastanowił się na stropem z płyty (żerańskiej?)zamiast terrivy. Podobno coraz mniej ludzi się na terrivę decyduje, bo znacznie drożej wychodzi materiał (+ jakieś heby, chudziak na wierzch itp) ale i też robocizna.

Liczę na toją pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Iwan, a ile cie kosztował stan 0rowy, a ile reszta? Ile w tym za robociznę? Poszukuję aktualnie ekipy, która zrobiłaby mi stan "0" jeszcze w tym roku,a resztę do końca przyszłego. Rozmawiałem już z kilkoma, rozrzut duży - robocizna za stan zerowy od 6 do 9 tys., drugi etap do stropów włącznie 8 do 18 tys.PLN. Znam starą prawdę o tzw. złotym środku, ale jak to wygładało u Ciebie? A może jeszcze ktoś z amatorów WIERZBY II się wypowie... ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...