Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja narazie nie ogrzewam poddasza, mam włożone między krokwie 18 cm wełny a na stropie 2x18cm i się zastanawiam ile jeszcze powinienem dać dodatkowo na krokwiach.

Plan był żeby dołożyć jeszcze 5cm ale zaczynam się zastanawiać.

Może mi coś poradzicie.

 

Nie bardzo zrozumiałem jaką koncepcję wykorzystania swojego domu wybrałeś. Pisząc że ułożyłeś dwie warstwy wełny po 18 cm. na stropie sugerujesz, że nie masz zamiaru wykorzystać poddasza do celów mieszkalnych, czyli będzie to tzw. poddasze nieużytkowe. W takim przypadku ułożenie wełny na stropie z powodzeniem wystarczy, a warstwa 36 cm. jest juz wystarczająca i ma bardzo dobre parametry izolacyjne. Wspłólczynnik U dla takiej warstwy sam możesz sobie obliczyc ze wzoru : U=λ /d, gdzie λ to wspólczynnik przewodzenia ciepła, a d to grubość warstwy izolacji w metrach. Wartość λ znajdziesz w specyfikacji technicznej wyrobu.

Dla przykładu stosujac wełnę z Rockwoola typu Megarock o wsp. λ=0,039 dla grubości warstwy jak u Ciebie 36 cm, współczynnik U=0,1083, a jesli zastosowałes Toprocka o wsp. 0,035 to U=0,097.

Dla porównania wymagany współczynnik U dla domów pasywnych musi być mniejszy niż U<0,12. Zadbaj tylko aby wełna drugiej warstwy była ułożona z przesunięciem względem pierwszej warstwy aby zlikwidować ewentualne mostki cieplne.

Między krokwie, a już napewno pod krokwie nie dawałbym nic. Da to możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza na poddaszu, a więc swobodnego wysuszenia więźby dachowej co zabezpieczy ją najlepiej przed zniszczeniem przez pleśnie i robaki.

Jeśli jednak poddasze ma być użytkowe to 18 cm. miedzy krokwiami nie wystarczy. Musisz koniecznie dorzucić coś pod krokwie, aby zlikwidować mostki cieplne z pierwszej warstwy i gigantyczne mostki cieplne jakimi są same krokwie. Myślę, że łączna warstwa ocieplenia miedzy krokwiami i pod krokwiami powinna wynosić conajmniej 25 cm, co da Ci wsp. U około 0,16. Pamiętaj ze najwięcej ciepła ucieka przez dach !

Ale wówczas zadbaj o to aby Twój dach wysychał od góry, czyli zachowaj szczelinę wentylacyjną około 3 cm pomiędzy warstwą wełny a deskowaniem dachu lub folią paroprzepuszczalną.

Edytowane przez kaczadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd źle napisałem - pisząc "na stropie" miałem miałem na myśli sufit poddasza a nie parteru - wyszło na to że skoro ja wiem co mam na myli to się każdy ma domyślić :)

Ale co chciałem to się dowiedziałem - przy moich planach byłoby 23 cm.

No i mój największy dylemat - jak sprawdzić czy mam dobrą szczelinę pomiędzy folią a wełną. Wełnę sam układałem i niekiedy ciężko ocenić, choć starałem się jak mogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robiłeś pełnego deskowania dachu, to fachowcy powinni zastosować folię wysokoparoprzepuszczalną nad warstwą ocieplenia z wełny oraz paroizolację poniżej warstwy ocieplenia. Teoretycznie mając folię wysokoparoprzepuszczalną nie musisz mieć żadnej szczeliny - wilgoć powinna przenikać przez folię. Przy pełnym deskowaniu powinieneś zrobić pełne sznurkowanie poniżej desek, które zabezpieczy wełnę przed doleganiem do desek. W obu przypadkach, a zwłaszcza przy pełnym deskowaniu, warstwa wełny włożona między krokwie powinna mieć grubość o 2-3 cm. mniejszą niz wysokość krokwi. To teoretycznie powinno zapewnić Ci, że wełna nie bedzie dolegać do desek lub foli, choć w praktyce wyglada to nieco inaczej. Np. wełna Rockwooola 10cm rozpręża się do około 12,5 cm. I jeszcze jedno. W żadnym wypadku nie próbuj upchnąć grubszej warstwy wełny niż wynosi wysokość przestrzeni do ocieplenia. Efekt będzie wówczas odwrotny od zamierzonego - izolacyjność takiego ocieplenia będzie gorsza.

Przy układaniu drugiej warstwy ocieplenia, tej pod krokwiami, zadbaj o to, abyś miał włożoną wełnę w profile metalowe oraz pomiędzy grady i konstrukcje z profili. Wełna powinna być wkładana pomiędzy profile metalowe a nie podwijana pod nie - to częsty skrót robiony przez fachowców mający im ułatwić prace i zabezpieczyć wełnę przed wypadaniem z pomiędzy profili. Jednakże prawidłowo wykonane ułożenie drugiej warstwy daje też gwarancje, że wełna nie będzie wypadała. Wystarczy tylko ciąć wełnę na pasy o 2 cm szersze niż odległość między profilami stelażu metalowego. Wełna dzięki sile rozprężania oraz tarcia między sąsiednimi warstwami wełny będzie trzymała się jak nalezy. W przypadku podwijania wełny pod profile utworzą Ci się puste przestrzenie pomiędzy konstrukcją rusztu a plytami rygipsowymi. W przypadku wystapienia gdzieś mostka cieplnego , czytaj nieszczelności, w pierwszej warstwie wełny, w te właśnie przestrzenie przedostanie Ci się zimne powietrze i pomimo grubej warstwy wełny sciana bedzie zimna.

Proponuję zajrzeć na stronę Rockwoola, tam chyba mają film instruktażowy jak układać wełne.

Edytowane przez kaczadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Wreszcie mogę napisać, że skończyłem budowę !!!

Długo to trwało i zdążyli mnie nawet okraść zanim skończyłem budowę. Ukradli co się dało : grzejniki, powycinali rozdzielacze od podłogówki, materiały, narzędzia i nawet drabinę. Duże koszty i kolejne opóżnienie na budowie. Ale koniec końców budowa zakończona. Teraz pozostało już tylko kupić meble i się wprowadzić. Oczywiście osobnym tematem pozostaje zagospodarowanie terenu wokólł domu. W tej kwestii liczę na wygraną w lotka bo w kasie pustka a i trochę kredytu pozostało do spłacenia.

Korzystając z tego forum chciałbym podziękować wszystkim którzy zamieszczali tu swoje posty. To dzięki Wam udało mi się uniknąć pewnych błędów związanych z budową W-II.

Szczegołnie duże dzięki kieruję do tych z Was, którzy umożliwili mi zobaczenie Waszych Wierzb-II w realu. Zapraszam Was do mnie z rewizytą, gdy tylko znajdziecie się w Gorzowie Wielkopolskim.

Wybaczcie ze nie mogę do was zadzwonić osobiście z zaproszeniem, ale niestety komórkę też mi ukradziono, a wraz z nią przepadły Wasze numery telefonów.

MiraM, Radomik - odezwijcie się jeśli przeczytacie tego posta.

Pozdrawiam wszystkich " Wierzbian ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 months później...
witam,prosze o ceny wierzby 2 w stanie surowym zamknietym

tusiek107"wp.pl

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy z czego będziesz budował, gdzie będziesz budował, kto Ci bedzie budował itd.

Mogę Ci tylko powiedzieć, że jeśli cenę kosztorysową pomnożysz przez dwa, to będziesz znacznie bliżej realnych kosztów budowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...