Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wentylator (cieśninie statyczne)


Recommended Posts

Jakie powinien mieć ciśnienie statyczne wentylator do takiej prostej instalacji biorąc pod uwagę straty na kolankach i anemostatach oraz filtrach w rekuperatorze?

 

Przewody od rekuperatora idą 125, za trójnikiem rozdzielają się na dwa po 80. Przewody elastyczne z izolacją.

 

ATTACH=CONFIG]371007[/ATTACH]

cisnienie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile te parametry są prawdziwe to tak.

Nie wierzę jednak w te 24 dB. Te wentylatory są głośne.

 

Muszę ufać w prawdziwość bo inaczej jak mam porównać, wszyscy coś "podają" ;) 24 dB zapewne podawane dla odległości 3 metrów...

 

Trochę mnie martwi stwierdzenie, że są głośne - choć to subiektywne odczucie, ale na tym parametrze mi dość mocno zależy. Producent podaje coś takiego, ale chyba się strzelili z cyferkami:

 

Diametro (mm) 100

Voltaje (V) 230

Velocidad (r.p.m) 2200

Potencia Absorbida (W) 25

Caudal Máximo (m3/h) 115

Nivel Presión Sonora dB(A) 365/250

 

Dla podobnego modelu o większym przepływie powietrza podają 44 dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przemyślenia sprawy, rzuć okiem tutaj:

http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-kanalowe/td-silent-ecowatt/td350_100125_ecowatt_10v

Podobny typ wentylatora (niższa moc, wydajność i obroty!!!), silnik EC z fabrycznie wbudowanymi tłumikami na wlocie i wylocie.

Mimo wszystko jest 34 dB(A)

 

W 44 dB(A) uwierzę, 25 to jakaś fantazja osoby, która tą liczbę wpisała do dokumentacji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę ufać w prawdziwość bo inaczej jak mam porównać, wszyscy coś "podają" ;) 24 dB zapewne podawane dla odległości 3 metrów...

 

Trochę mnie martwi stwierdzenie, że są głośne - choć to subiektywne odczucie, ale na tym parametrze mi dość mocno zależy. Producent podaje coś takiego, ale chyba się strzelili z cyferkami:

 

Diametro (mm) 100

Voltaje (V) 230

Velocidad (r.p.m) 2200

Potencia Absorbida (W) 25

Caudal Máximo (m3/h) 115

Nivel Presión Sonora dB(A) 365/250

 

Dla podobnego modelu o większym przepływie powietrza podają 44 dB.

 

Brzmi logicznie, ale teraz to już trochę zgłupiałem. Dla przykładu mam takie cudo: http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-kanalowe/td/td160_100_n_silent_hs/td160_100_n_silent_hs

 

Na tym wykresie na dole pokazuje mi, że przy 180 m3/h spręż wychodzi jakiś minimalny. Jak mam to rozumieć?

 

Może w ogóle zastosować take ustrojstwo, ma spręż 10 mm H2O, tj. ok 98 Pa - Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM 269,3 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi logicznie, ale teraz to już trochę zgłupiałem. Dla przykładu mam takie cudo: http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-kanalowe/td/td160_100_n_silent_hs/td160_100_n_silent_hs

 

Na tym wykresie na dole pokazuje mi, że przy 180 m3/h spręż wychodzi jakiś minimalny. Jak mam to rozumieć?

 

Może w ogóle zastosować take ustrojstwo, ma spręż 10 mm H2O, tj. ok 98 Pa - Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM 269,3 m3/h

 

Wszystko się zgadza.

Wentylator ma wydajność 180 m3/h przy zerowym sprężu (przepływ swobodny, brak podłączonych kanałów)

Przy 100 Pa, jego wydajność spada do 30 m3/h.

Dlatego też jest taki cichutki, ponieważ kąt natarcia łopatek jest bardzo mały.

 

Wentylator osiowy to już w ogóle zła droga.

Ta sama zależność, przy 98Pa ma zerową wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza.

Wentylator ma wydajność 180 m3/h przy zerowym sprężu (przepływ swobodny, brak podłączonych kanałów)

Przy 100 Pa, jego wydajność spada do 30 m3/h.

Dlatego też jest taki cichutki, ponieważ kąt natarcia łopatek jest bardzo mały.

 

Wentylator osiowy to już w ogóle zła droga.

Ta sama zależność, przy 98Pa ma zerową wydajność.

 

OK, to który z tchy wentylatorów by Pan polecał względem moich potrzeb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to który z tchy wentylatorów by Pan polecał względem moich potrzeb?

 

100-150 Pa przy 200 m3/h

Zależy od filtrów.

Jak małej powierzchni to 150, jak dużej: 100 Pa starczy

A jaki dokładnie to ci już nie powiem.

Pooglądaj sobie te wentylatory na stronach hurtowni i wybierz zadowalający cię stosunek hałas/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...