Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mieszkańcy Gnaszyna kontra cegielnia

 

 

 

 

Monika Jaremko-Siarska 11-08-2004 , ostatnia aktualizacja 11-08-2004 20:15

 

W częstochowskim Gnaszynie i okolicy zawrzało. Cztery dzielnice wystraszyły się, że pobliska cegielnia zwiększy produkcję i zatruje okolicę

Tak naprawdę wrzawa nie cichnie od czterech lat: wtedy to w Gnaszynie przy ul. Głównej między jednorodzinnymi domkami powstała cegielnia Wienerbergera. - Zamiast oleju, gazu lub innego paliwa ekologicznego do wypalania cegły używają mazutu. To daje trudny do wytrzymania smród. Dotkliwy zwłaszcza w pochmurne dni, kiedy jest niskie ciśnienie. Drzewa przestały rodzić, od lekarzy wiemy, że nasze dzieci wyjątkowo często zapadają na alergie i inne choroby układu oddechowego, w przedszkolu położonym 300 metrów od zakładu maluchy w ogóle nie mają zajęć na dworze, bo nie ma czym oddychać - mówi Jerzy Dądela, przewodniczący rady dzielnicy Gnaszyn; to do niego trafia większość protestów.

 

W ostatnich dniach na okolicznych słupach pojawiły się ogłoszenia Urzędu Miasta, że Wienerberger wystąpił do niego o "zintegrowane pozwolenie na wypalanie i produkcję cegieł w wielkości powyżej 75 ton dziennie". - A to oznacza, że prawdopodobnie chcą zwiększyć produkcję, i to bez określenia górnej granicy, a więc do 100, może nawet 200 ton - kontynuuje przewodniczący.

 

W ciągu trzech dni pod pisemnym protestem do ochrony środowiska - wojewódzkiego i miejskiego - podpisało się tysiąc mieszkańców.

 

Wzburzenie ludzi nie spowodowało niepokoju wśród zarządu Wienerbergera. - Wszędzie tam, gdzie jest przemysł, są też protesty. Jesteśmy przyzwyczajeni. Chciałem natomiast zapewnić, że nie zamierzamy rozbudowywać częstochowskiego zakładu - mówi w imieniu zarządu Cezary Miśkiewicz. - Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o tak zwane zezwolenie zintegrowane, bo musimy nim zastąpić dotychczasowe, lokalne, co wymusiły na nas skomplikowane przepisy unijne.

 

Miśkiewicz przyznaje, że w gnaszyńskim i innych zakładach używają do spalania najtańszego z dostępnych olejów: - Ponieważ faktycznie jest uciążliwy, postanowiliśmy stopniowo zastępować go ekologicznym gazem. Być może już w czerwcu przyszłego roku wejdziemy z tym do Częstochowy.

 

Urząd Miasta potwierdza, że cegielnia nie wystąpiła o zezwolenia na nowe budowy. - Dotarł do nas tylko protest mieszkańców przeciw smrodowi. Będziemy go analizować - mówi Tomasz Kucharski z Urzędu Miasta.

 

Czy emisja przykrych zapachów przekracza dopuszczalne normy? Sprawdzi to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. - Pobierzemy próby gazów, by określić stopień odoru. Wyniki będą w połowie przyszłego tygodnia - zapowiada Maciej Zięba, szef Inspektoratu.

 

 

http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,2224344.html

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/21890-wienerberger-i-ekologia/
Udostępnij na innych stronach

Stefan a jak myszlisz......?

Co mają nie dostać dostaną, a jak jeszcze dołożą, że jak nie dostaną to zakład zamkną....

Chociaż to zamknięcie trzeba by sprawdzić na mapce Wienerbergera, bo pewnie zakłąd obsługuje górny Śląsk.

Ciekawe, ale w Poznaniu udało się wyeliminować rozlewnię oleju opałowego RALa. Jechało równo, ale protest miał wsparcie z Osiedli, które były niedaleko.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/21890-wienerberger-i-ekologia/#findComment-384629
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...