Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

7% czy 22% vat


isia

Recommended Posts

No właśnie problem polega na tym, że wykonawca nie kupuje okna tylko go produkuje. Więc nie wiem jak powinni to potraktować podobno biorą 22% ?

Dlaczego jak w firmie zamawam okno z montarzem i gośc go kupuje gdzie indziej to 7% a jak sam wykonuje okno to 22% - przecież to paranoja.

Napiszcie może się myle!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7% VAT obejmuje usługi niezależnie czy obejmuje tylko montaż okna czy również montaż i okno razem jako usługa polegająca na wypełnieniu dziury w ścianie. Jeśli jest producentem to sprawa jest prostsza bo przecież zawsze może obniżyć cenę o 15 % i niech nie szuka frajerów. Kupowałem okna dachowe Fakro i dostałem 15% upust na okno ooraz dodatkowe 15% przy montażu przez firmę, która mi je sprzedawała. Razem o 30% mniej od obowiązujących cen jeszcze przed 1 maja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszego "Dziennika Polskiego":

 

 

 

 

W oczekiwaniu na odpowiedź

 

 

Wykonawcy usług montażu i wymiany stolarki budowlanej wciąż nie wiedzą, jaką stawkę VAT powinni stosować

 

 

Związek Polskie Okna i Drzwi zwrócił się przed pięcioma miesiącami do Ministerstwa Finansów o wydanie jednolitej interpretacji nowej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie stosowania obniżonej, 7-proc. stawki VAT dla usług montażu i wymiany stolarki budowlanej wraz z użytymi do tej usługi materiałami. Zdaniem ekspertów związku usługa montażu lub wymiany powinna być objęta 7-proc. stawką VAT zawierającą nie tylko robociznę, ale też wszystkie materiały użyte do jej realizacji.

 

Ministerstwo nie zaprzeczyło, iż usługa montażu lub wymiany stolarki budowlanej dla budownictwa mieszkaniowego, zawierająca w sobie materiały użyte (okna, drzwi, materiały montażowe itp.) oraz robociznę, powinna być fakturowana w całości z 7-proc. stawką VAT. Swoje stanowisko zainteresowani oparli m.in. na zapisie stenogramu z 68. posiedzenia Sejmu, podczas którego minister Andrzej Raczko wyjaśnił, że jeżeli świadcząca usługi budowlane firma będąca podatnikiem VAT, o ile funkcjonuje normalnie na rynku i wystawia fakturę, to wystawia ją na 7 proc. Ta faktura obejmuje całość przedsięwzięcia budowlanego. W skład tej całości przedsięwzięcia budowlanego wchodzi zarówno materiał, który ta faktura może obejmować, jak i robocizna.

 

Tymczasem na 20 opinii przesłanych do Związku Polskie Okna i Drzwi z urzędów skarbowych w 14 znajdujemy potwierdzenie stanowiska o konieczności stosowania stawki 7-proc., ale aż w 6 opiniach urzędnicy oficjalnie zaprzeczają takiej możliwości. Jeden kraj, jedna ustawa, a kilka stawek podatkowych dla tej samej czynności? Charakterystyczne jest to, że różnice te nie przebiegają ani według granic historycznych podziałów (Galicja, Kongresówka), ani podziałów administracyjnych (regionalnych, wojewódzkich) i tak naprawdę nie wiadomo, co wpływa na decyzje urzędników.

 

I tak na przykład producent okien z Chrzanowa, któremu tamtejszy urząd skarbowy nakazuje stosowanie 22-proc. stawki VAT na usługi montażowe, może przenieść siedzibę swojej firmy do pobliskich Siemianowic Śląskich... Jego okna potanieją w tym momencie aż o 15 proc., gdyż siemianowiccy urzędnicy za prawidłowe uważają stosowanie stawki 7-proc. na usługi montażowe. Nawet przy przeciętnym rocznym obrocie handlowym w wysokości 5 mln zł oznacza to oszczędność 750 tys. zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc krótko jednen burdel z tym VATem!

Mój wykonawca powiedział, że zadał pytanie US i czeka na odpowiedź. W zależności od tego co powie US on mi tak wystawi fakturę. A jeśli to będzie 22% VAT to DLACZEGO. Przecież jak jedni wystawiąją z 7% a inni z 22% to to jest niesprawiedliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informacje.

Zamówiłam okno na wymiar u producenta. Wykonanie i montaż.

Proszę mi napisać ile mam zapłacić VATu czy 7% czy 22% ?

 

Sama odpowiem - jest art. w Rzeczpospolitej 13.08.2004 !

Jak jest umowa poprawnie sporządzona i na fakturze: "usługa budowlana-montarz okien" to 7% VAT i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy 7%, kiedy 22%? (2004-06-24)

 

 

 

 

W odpowiedzi na liczne wątpliwości dotyczące opodatkowania usług budowlanych obejmujących także dostawę towaru, wiceminister finansów Elżbieta Mucha przedstawiła w Sejmie oficjalną wykładnię prawną na temat tej kontrowersyjnej kwestii.

 

Otóż zdaniem pani minister, stawkę 22% VAT należy zastosować wtedy, gdy usługa - np. montaż okien - wykonywana jest przez ich producenta; taką sytuację potraktować bowiem należy jak dostarczenie towaru. Jeżeli natomiast firma montująca okna nie jest ich producentem, ale kupuje je od innego podmiotu, właściwe będzie naliczenie 7-procentowej stawki VAT, przy jednoczesnej możliwości odliczenia przez usługodawcę podatku zapłaconego w cenie zakupu okien.

 

Sytuacja byłaby więc czytelna, gdyby nie zastrzeżenie poczynione przez minister Muchę, wedle której każda sprawa musi być jednak traktowana indywidualnie i brać pod uwagę podawaną przez GUS klasyfikację towarów i usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ministerstwa finansów jest taki dział jak "Najczęściej zadawane pytania"

 

CYTAT

 

3. Czy materiały (towary), które są związane z wykonaniem usługi mogą być włączone do wartości usługi i opodatkowane stawką jak od usług, czy też należy odrębnie wykazać sprzedaż usługi i odrębnie sprzedaż towaru?

 

 

 

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust 3 ustawy.

 

Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11marca 2004r. w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podarku akcyzowym.

 

Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

 

Przykładowo, z posiadanych przez Ministerstwo Finansów informacji z GUS wynika, że montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiału z jakich zostały one wykonane, według następujących grupowań PKWiU:

 

- z drewna - PKWiU 20.30.11 ,,Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane’’,

 

- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 ,,Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa’’,

 

- ze stali - PKWiU 28.12.10-30 ,,Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe’’,

 

- z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 ,,Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe’’.

 

 

 

Pamiętać również należy o tym że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004 r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

 

W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004r. (art. 41 ust 14 ustawy). Ustawa weszła w życie 20 kwietnia 2004r. a tylko niektóre jej przepisy weszły w życie 1 maja 2004r.

 

KONIEC CYTATU

 

Powodzenia w interpretacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wszystko rozbija się o klasyfikację. Sądzę, że ten sam producent na te same okna winien naliczać albo 22% albo 7% w zależności od umowy, odbiorcy i przeznaczenia. Okna dla biur i innych zakładów 22% nawet, jeśli z usługą. Jeśli produkuje okna na sprzedaż lub dla klienta do dalszej odsprzedaży też 22%. Jednak, gdy klient zamówi wykonanie okien u producenta ściśle według zamówienia, wtedy jest to usługa. Gdy ktoś ma zarejestrowane usługi montażowe okien, wtedy zakupione do montażu okna są kosztem materiałowym, chociaż można z tym polemizować, bo okna nie ulegają przerobowi w trakcie wykonywania usługi. Chyba, że za przerób uznamy wywiercenie kilku otworów montażowych.

Różnice są bardzo subtelne. Wszystko zależy od wyczucia. Np. zakupiona gotowa szafa wnękowa, którą usługodawca tylko dostarcza, wnosi i stawia na właściwym miejscu, moim zdaniem powinna mieć naliczone 22% a usługa dostawy i ustawienia oddzielnie 7%. Ale jeśli ta sama szafa byłaby sprzedawana w paczkach do montażu, wtedy uważam, że paczki stanowią koszt materiałowy i całość winna być sprzedana jako usługa na 7%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...