Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek pionowy - wybór


Bud_stw

Recommended Posts

Witam!

Planuję instalację kominka pionowego. Kominek ma być tylko "do patrzenia" - brak DPG czy płaszcza wodnego. Ze względu na to, że nie będzie używany bardzo często planuję budżet ok. 8 000 (maks 10 000 zł).

Zaproponowane przez wykonawcę wkłady:

1. Hitze Albero 14kW 500 x 740

2. Robiren Air Term 15 560 x 760

3. Kobok Verticak SM 500 x 780

Proszę użytkowników forum, aby podzielili się wiedzą na temat plusów i minusów zaproponowanych wkładów, ewentualnie jakieś inne propozycje w założononym budżecie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane modele to jednocześnie ogromne przeszklenia , dużo lub bardzo dużo ciepła przez szkło a dodatkowo chcesz to zrobić bez DGP .

Ocena ; UGOTUJESZ SIĘ ŻYWCEM !!

 

Sugestia ; wybierz coś mniejszego o małej mocy

np.

 

 

W jego salonie za małe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Planuję instalację kominka pionowego. Kominek ma być tylko "do patrzenia" - brak DPG czy płaszcza wodnego. Ze względu na to, że nie będzie używany bardzo często planuję budżet ok. 8 000 (maks 10 000 zł).

 

Pozdrawiam

 

Komin już masz?

Bo Zdun Darek B proponuje dwa wkłady Romotop o dwóch różnych średnicach wylotu spalin:

KV DYNAMIC 2G 44.55.13 za 1380 EUR ma 4 kW, załadunek 1,1 kg/h ma wylot spalin aż 200mm

a drugi

HEAT 2G 42.50.01 za 630 EUR ma 5 kW, załadunek 1,4 kg/h i wylot spalin tylko 150mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest, natomiast jeśli chodzi o jego średnicę muszę zmierzyć.

Jeśli chodzi o moc to rzeczywiście niepokoi mnie niebezpieczeństwo "upieczenia się żywcem", z drugiej strony chciałbym aby kominek był jak najbardzie pionowy.

Powierzchnia salony razem z otwartą kuchnią 58 m2.

Cena na poziomie 1 300 Euro netto oznacza, że z takim wkładem nie zmieszczę się w budżecie.

Prosze jeszcze o wyjaśnienie, czy dobrze rozumiem moc wkładu. Moc wkładu wynika z ilości drewna, które można na raz włożyć do środka. Czy mniejsza moc oznacza mniejszą ilość wkładu, a co za tym idzie krótszy czas palenia bez dokładania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin już masz?

Bo Zdun Darek B proponuje dwa wkłady Romotop o dwóch różnych średnicach wylotu spalin:

KV DYNAMIC 2G 44.55.13 za 1380 EUR ma 4 kW, załadunek 1,1 kg/h ma wylot spalin aż 200mm

a drugi

HEAT 2G 42.50.01 za 630 EUR ma 5 kW, załadunek 1,4 kg/h i wylot spalin tylko 150mm

 

Wylot spalin fi 200 ?

To jest wkład który w pierwszej kolejności jest "piecowy" czyli przeznaczony do zabudowy bez konwekcji .

Owe fi 200 pasuje do systemu akumulacji Mammoth który firma Romotop opracowała z myślą o zastosowaniach łącznie w wkładami serii Dynamic.

 

To doskonały przykład że aby komuś radzić najlepiej wiedzieć o czym się pisze nie tylko porównywać tabelki w internecie.......

Slajd25.JPG

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze jeszcze o wyjaśnienie, czy dobrze rozumiem moc wkładu. Moc wkładu wynika z ilości drewna, które można na raz włożyć do środka. Czy mniejsza moc oznacza mniejszą ilość wkładu, a co za tym idzie krótszy czas palenia bez dokładania?

 

To zagadnienie najbardziej fachowo wyjaśni Ci zaraz zapewne Zdun Darek B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ne znam się na kominkach i zaczynam się chyba gubić: to w końcu ten wkład zFi200 nadaje się dla mnie? Komin mam standardowy, na etapie budowy komina nie zastanawiałem się nad specjalnymi rozwiązaniami, więc pewnie jest fi150...

Nadal również nie wiem co z długością palenia się wkładu. Rozumiem, że jak puszczę więcej powietrza to ta sama ilość drewna będzie się paliła szybciej niż przy mniejszej ilości. Bardzie mnie interesuje jak z punktu widzenia zwykłego użytkownika kominka rekreacyjnego ma się moc nominalna kominka do długości palenia się drewna. Do wkładu zaproponowanego przez Zduna Darka B dla 5 kW wkładam 1,4 kg drewna, do wkładu. Ile w takim wypadku trzeba by dołożyć np. do Hitze Albero 14 kW? Jak aróżnica będzie w długości spalania (przy założeniu optymalnych warunków dolotu powietrza) i czy walory wizualne będą się zasadniczo różniły? Nie chciałbym, aby kominek wyglądał jak świeczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie

Witam!

Planuję instalację kominka pionowego. Kominek ma być tylko "do patrzenia" - brak DPG czy płaszcza wodnego. Ze względu na to, że nie będzie używany bardzo często planuję budżet ok. 8 000 (maks 10 000 zł).

Proszę użytkowników forum, aby podzielili się wiedzą na temat plusów i minusów zaproponowanych wkładów, ewentualnie jakieś inne propozycje w założononym budżecie.

Pozdrawiam

 

odpowiedź

Wylot spalin fi 200 ?

To jest wkład który w pierwszej kolejności jest "piecowy" czyli przeznaczony do zabudowy bez konwekcji .

Owe fi 200 pasuje do systemu akumulacji Mammoth który firma Romotop opracowała z myślą o zastosowaniach łącznie w wkładami serii Dynamic.

 

To doskonały przykład że aby komuś radzić najlepiej wiedzieć o czym się pisze nie tylko porównywać tabelki w internecie.......

 

Wkład ROMOTOP DYNAMIC 2G 44.55.13 kosztuje netto 1380 EUR x 4,30 PLN + 8% = 6.400 PLN.

Jest to wkład "piecowy" czyli przeznaczony do zabudowy bez konwekcji i fi 200 pasuje do Mammoth.

Ile kosztuje system zabudowa bez konwekcji a ile akumulacja Mammoth żeby "zmieścić" się w 8.000 PLN max. 10.000 PLN ??

cytat:

" Kominek ma być tylko "do patrzenia" - brak DPG czy płaszcza wodnego. Ze względu na to, że nie będzie używany bardzo często planuję budżet ok. 8 000 (maks 10 000 zł)."

Ma szansę na zabudowę bez konwekcji w cenie 3.600 PLN z 8% VAT? (liczę już max budżet 10.000 PLN a nie 8.000 PLN)

Chyba nie.

To po co dostaje propozycje wkładu piecowego ??

Bez urazy ale:

"To doskonały przykład że aby komuś radzić najlepiej wiedzieć o czym się pisze a nie tylko reklamować w internecie sprzedane wkłady ROMOTOP" :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz DGP, KZPW i ma to byc rekraacja z patrzeniem na ogień jak rozumiem to po co chcesz robić kominek tj wkład i obudowę ? Za te pieniądze zrobisz coś ze średniej półki....

Może warto zastanowoć się nad zakupem porządnego pieca / piecokominka, w takim budżecie coś znajdziesz.

 

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz coś z akumulacją aby nie przegrzać sie zbytnio przy patrzeniu na ten ogień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot spalin fi 200 ?

To jest wkład który w pierwszej kolejności jest "piecowy" czyli przeznaczony do zabudowy bez konwekcji .

Owe fi 200 pasuje do systemu akumulacji Mammoth który firma Romotop opracowała z myślą o zastosowaniach łącznie w wkładami serii Dynamic.

 

To doskonały przykład że aby komuś radzić najlepiej wiedzieć o czym się pisze nie tylko porównywać tabelki w internecie.......

 

Wiemy doskonale, że swój towar chwalić i reklamować potrafisz jak mało kto. Wiedzę masz ogromną nawet bez znajomości tabelek więc nie jest dla mnie zrozumiałym dlaczego nie chcesz forumowiczowi odpowiedzieć na proste pytanie: "Prosze jeszcze o wyjaśnienie, czy dobrze rozumiem moc wkładu. Moc wkładu wynika z ilości drewna, które można na raz włożyć do środka. Czy mniejsza moc oznacza mniejszą ilość wkładu, a co za tym idzie krótszy czas palenia bez dokładania?". Skoro wciskasz mu towar to zasługuje na odrobinę Twojej "tajemnej wiedzy". Czekamy...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to piecokominek to kominek otwarrty, tak? Jeżeli tak to odpada ze względu na rekuperator.

Nadal nie wiem czym z mojego punktu widzenia różnią się wkłady o różnej mocy. Z Waszych postów widać, że doskonale to wiecie, czy ktoś może mnie oświecić w tym temacie?

Rozumiem za to, że 14 czy 15 kW przy dużej szybie (na której mi zależy) i bez żadnego odbioru ciepła w stylu DPG czy płaszcza wodnego wygeneruje za dużą ilość ciepła w pomieszczeniu. Pojawił się temat akumulacji. Z lektury innych wątków rozumiem, że jest to masa odbierająca szybko ciepło od kominka i uwalniająca ją w dłuższym okresie czasu. I teraz pytania: czy np wkład Robiren AirTerm 15kW Vertical z akubetem zewnętrznym spełni ten warunek, czy to jeszcze za mało?

Kolejne pytanie: czy warto brać podwójną szybę?

Dodam jeszcze, ze obudowa ma być zrobiona z płyty izolacyjno-konstrukcyjnej Grenaisol, na to ma być klejona płyta k-g czerwona (podobno do wzmocnienia konstrukcji), wykończenie z zewnątrz płytkami gresowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to piecokominek to kominek otwarrty, tak? Jeżeli tak to odpada ze względu na rekuperator.

.

Piecokominek to taki piec (jak kaflowy u Babci i Dziadka) tylko z drzwiczkami ze szkłem a nie żeliwne.

http://www.kominek.org.pl/technologie/zamien-kominek-na-pieco-kominek

 

Moc to pojęcie względne - mało wsadzisz drewna to uzyskasz małą "moc".

Szyba podwójna to dodatkowe koszty (może 500 PLN ?)

 

Jak kominek ma być "do patrzenia" i ma być mało (a to znaczy ile?) używany to może nie ma sensu akumulacji budować.

Wszystko zależy od tego ile ta akumulacja ma kosztować więcej i czy zmieścisz się w 10.000 PLN.

Lepszy kominek z akumulacyjną obudową niż z tzw. "zimną". Ale to są dodatkowe koszty.

 

W jakim "stylu" ma być kominek?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to piecokominek to kominek otwarrty, tak? Jeżeli tak to odpada ze względu na rekuperator.

Nadal nie wiem czym z mojego punktu widzenia różnią się wkłady o różnej mocy. Z Waszych postów widać, że doskonale to wiecie, czy ktoś może mnie oświecić w tym temacie?

Rozumiem za to, że 14 czy 15 kW przy dużej szybie (na której mi zależy) i bez żadnego odbioru ciepła w stylu DPG czy płaszcza wodnego wygeneruje za dużą ilość ciepła w pomieszczeniu. Pojawił się temat akumulacji. Z lektury innych wątków rozumiem, że jest to masa odbierająca szybko ciepło od kominka i uwalniająca ją w dłuższym okresie czasu. I teraz pytania: czy np wkład Robiren AirTerm 15kW Vertical z akubetem zewnętrznym spełni ten warunek, czy to jeszcze za mało?

Kolejne pytanie: czy warto brać podwójną szybę?

Dodam jeszcze, ze obudowa ma być zrobiona z płyty izolacyjno-konstrukcyjnej Grenaisol, na to ma być klejona płyta k-g czerwona (podobno do wzmocnienia konstrukcji), wykończenie z zewnątrz płytkami gresowymi.

 

Nie, piecokominek to nie kominek otwarty. Nie jestem fachowcem i zaraz mnie tu pobłogosławią inni ze sie mądrzę, poszukaj po necie. albo zobacz choc tutaj :

 

http://kokoszka-lotz.pl/produkty/piece-wolnostojace

http://nordpeis.pl/Produkty/Piece-akumulacyjne

http://jotul.com/pl/produkty/piece

 

To piece z górnej półki, do wyboru do koloru, klasyka, nowoczesność, kafle, żeliwo, w wiekszości grzeją głównie promieniowaniem. Nie patrz na tą moc, to wartość umowna. Moc bierze się z ilości załadunku. Pamiętaj jednak że wydłużanie czasu palenia = zredukowany dopływ powietrza = zasmolona szyba i z czasem zawalony komin. Jesli nie chcesz przegrzać domu a chcesz mieć koniecznie urządzenie z duza mocą to trzeba by mieć masę akumulacyjną w takim kominku aby ta nadwyżkę ciepła gdzieś zaakumulować.

Edytowane przez bartus01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma być w stylu nowoczesnym, tzn. maksymalnie prosta formy drzwiczek, obudowa prosta, wyłożona płytkami gresowymi "na płasko".

Jeśli chodzi o długość palenia to nie chcę go sztucznie wydłużać kosztem brudnej szyby. Dużej mocy nie potrzebuję, ale chciałbym mieć kominek pionowy o wymiarach ok. 45-50 cm x 75-80 cm i taki, żeby patrzenie na palący się ogień sprawiało przyjemność (tzn, żeby w kominku o takich wymiarach nie mieć "świeczki").

Co sądzicie o tym robirenie z zewnętrzną masą akumulującą? A może jest jeszcze inny sposób na ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia? Myślałem już nawet o wypuszczaniu ciepłego powietrza na nieużytkowe poddasze, ale znowu pojawia się problem ze zrównoważeniem wentylacji mechanicznej.

Na wcześniejszych etapach budowy nie sądziłem, że "zwykły" kominek może sprawić tyle problemów, zrobiłem komin zgodnie z projektem i byłem szczęśliwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MODERATOR FORUM.

 

Ze względu na brak zaangażowania forumowicza Zduna Darka B w pomoc nt. wyjaśnienia wątpliwości innemu forumowiczowi #12, któremu wcześniej reklamował swoje produkty - proszę o upomnienie Zduna Darka B żeby zainteresował się klientem z którym wcześniej nawiązał "kupiecki" kontakt.

W moim odczuciu, takie unikanie wyjaśnienia (WYJAŚNIENIE POWINNO BYĆ NA FORUM a nie priw.) prostych spraw przez forumowego eksperta, fachowca - za jakiego uważa się Zdun Darek B, jest nieetyczne i kładzie się cieniem na istocie tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...