Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 498
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Szukając odpowiedniego projektu dla rodziny 2+3 trafiłem na Paprotkę i jest to dla nas projekt odpowiedni. Ma on jednak drobne niedociągnięcia i chciałbym się podzielić tym, co warto zmienić.

1. Zdecydowanie za wąski garaż zwłaszcza na szersze rodzinne auta - trzeba poszerzyć 50 - 100 cm.

2. Minimalnie za wąskie wejście z wiatrołapem - warto poszerzyć wiatrołap z kotłownią o 50 cm.

3. W naszym domu ma być z różnych względów piwnica, ale tylko pod główną częścią domu, kończąca się pod ścianą rozdzielającą wiatrołap i kotłownię od części mieszkalnej. Uzyskamy wtedy około 65 m2 piwnicy.

4. Kotłownia pójdzie do piwnicy, więc w miejscu "oryginalnej" kotłowni pojawi się WC z prysznicem, ale o metr krótsza niż w projekcie i o wspomniane w punkcie 2. pół metra szersza. Dzięki temu automatycznie powiększa się wiatrołap, bo w oryginale jest on całkowicie niefunkcjonalny.

5. Prawdopodobnie nie będzie drzwi między wiatrołapem, a przedpokojem, więc de facto (czego nie powinno się teoretycznie robić) znika wiatrołap jako osobne pomieszczenie i otrzymujemy spory korytarz z drzwiami: wyjściowymi, do WC, garażu i wejściem do kuchni, ponieważ kolejną zmianą będzie przedłużenie kuchni o obecną w projekcie łazienkę. Nie trzeba będzie przechodzić do niej przez salon no i oczywiście zyska ona na powierzchni około 3 m2.

6. Częściowe otwarcie kuchni na salon - 2,5 do 3 metry od ściany zewnętrznej w kierunku kominka. Nie będzie wtedy widoczny cały kuchenny "bałaganik" z salonu, a jednocześnie pozostaje otwarta przestrzeń na kuchnię.

7. Wywalenie drugiego wyjścia na taras. Zostanie jedynie to przy kuchni, ale za to powiększone do 2 metrów szerokości. Dzięki temu salon będzie bardziej ustawny, a kuchnia pięknie doświetlona.

8. Dzięki planowanemu ogrzewaniu pompą ciepła + wentylacja mechaniczna z rekuperacją można zlikwidować komin przy garażu, a komin w salonie ograniczyć do pojedyńczego kanału dymowego (kominek). Spadają koszty i zyskuje powierzchnia, bo pojedyńczy izolowany komin zajmuje jakieś 30x30 cm. Dzięki podłogówce (pompa ciepła) odpada też problem z grzejnikami, które zwłaszcza w salonie niełatwo rozmieścić.

9. W piwnicy kotłownia z centralą wentylacyjną i pralką, może - wentylowany składzik na drewno do kominka, "warsztat"-rupieciarnia i jeden pokój do dowolnego wykorzystania.

Może moje pomysły na coś się przydadzą. Pozdrawiam.

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam.

 

Szukając odpowiedniego projektu dla rodziny 2+3 trafiłem na Paprotkę i jest to dla nas projekt odpowiedni. Ma on jednak drobne niedociągnięcia i chciałbym się podzielić tym, co warto zmienić.

1. Zdecydowanie za wąski garaż zwłaszcza na szersze rodzinne auta - trzeba poszerzyć 50 - 100 cm.

2. Minimalnie za wąskie wejście z wiatrołapem - warto poszerzyć wiatrołap z kotłownią o 50 cm.

3. W naszym domu ma być z różnych względów piwnica, ale tylko pod główną częścią domu, kończąca się pod ścianą rozdzielającą wiatrołap i kotłownię od części mieszkalnej. Uzyskamy wtedy około 65 m2 piwnicy.

4. Kotłownia pójdzie do piwnicy, więc w miejscu "oryginalnej" kotłowni pojawi się WC z prysznicem, ale o metr krótsza niż w projekcie i o wspomniane w punkcie 2. pół metra szersza. Dzięki temu automatycznie powiększa się wiatrołap, bo w oryginale jest on całkowicie niefunkcjonalny.

5. Prawdopodobnie nie będzie drzwi między wiatrołapem, a przedpokojem, więc de facto (czego nie powinno się teoretycznie robić) znika wiatrołap jako osobne pomieszczenie i otrzymujemy spory korytarz z drzwiami: wyjściowymi, do WC, garażu i wejściem do kuchni, ponieważ kolejną zmianą będzie przedłużenie kuchni o obecną w projekcie łazienkę. Nie trzeba będzie przechodzić do niej przez salon no i oczywiście zyska ona na powierzchni około 3 m2.

6. Częściowe otwarcie kuchni na salon - 2,5 do 3 metry od ściany zewnętrznej w kierunku kominka. Nie będzie wtedy widoczny cały kuchenny "bałaganik" z salonu, a jednocześnie pozostaje otwarta przestrzeń na kuchnię.

7. Wywalenie drugiego wyjścia na taras. Zostanie jedynie to przy kuchni, ale za to powiększone do 2 metrów szerokości. Dzięki temu salon będzie bardziej ustawny, a kuchnia pięknie doświetlona.

8. Dzięki planowanemu ogrzewaniu pompą ciepła + wentylacja mechaniczna z rekuperacją można zlikwidować komin przy garażu, a komin w salonie ograniczyć do pojedyńczego kanału dymowego (kominek). Spadają koszty i zyskuje powierzchnia, bo pojedyńczy izolowany komin zajmuje jakieś 30x30 cm. Dzięki podłogówce (pompa ciepła) odpada też problem z grzejnikami, które zwłaszcza w salonie niełatwo rozmieścić.

9. W piwnicy kotłownia z centralą wentylacyjną i pralką, może - wentylowany składzik na drewno do kominka, "warsztat"-rupieciarnia i jeden pokój do dowolnego wykorzystania.

Może moje pomysły na coś się przydadzą. Pozdrawiam.

 

 

Witam.

 

Szukając odpowiedniego projektu dla rodziny 2+3 trafiłem na Paprotkę i jest to dla nas projekt odpowiedni. Ma on jednak drobne niedociągnięcia i chciałbym się podzielić tym, co warto zmienić.

1. Zdecydowanie za wąski garaż zwłaszcza na szersze rodzinne auta - trzeba poszerzyć 50 - 100 cm.

U nas powiększyliśmy bodajże o 60 cm i przydało się. Można spokojnie obejść

 

2. Minimalnie za wąskie wejście z wiatrołapem - warto poszerzyć wiatrołap z kotłownią o 50 cm.

My akurat cofnęliśmy ta ściankę, kosztem gazownii i zlikwidowaliśmy drzwi (wejście do kotłownii przez garaż). Przez to mogliśmy wstawić dużą szafę w tej wnęce)

 

3. W naszym domu ma być z różnych względów piwnica, ale tylko pod główną częścią domu, kończąca się pod ścianą rozdzielającą wiatrołap i kotłownię od części mieszkalnej. Uzyskamy wtedy około 65 m2 piwnicy.

Mamy piwnicę i nieżałujemy. Kotłownia, kuchnia robocza, warsztacik, spiżarnia, pralnia i pomiezczenie duże pod salonem

 

4. Kotłownia pójdzie do piwnicy, więc w miejscu "oryginalnej" kotłowni pojawi się WC z prysznicem, ale o metr krótsza niż w projekcie i o wspomniane w punkcie 2. pół metra szersza. Dzięki temu automatycznie powiększa się wiatrołap, bo w oryginale jest on całkowicie niefunkcjonalny.

No to się zgadza, ten oryginalny wiatrołap z 4 drzwiami to faktycznie nie był zbyt dobry pomysł. I jak widać prawie każdy to przerabiał.

 

5. Prawdopodobnie nie będzie drzwi między wiatrołapem, a przedpokojem, więc de facto (czego nie powinno się teoretycznie robić) znika wiatrołap jako osobne pomieszczenie i otrzymujemy spory korytarz z drzwiami: wyjściowymi, do WC, garażu i wejściem do kuchni, ponieważ kolejną zmianą będzie przedłużenie kuchni o obecną w projekcie łazienkę. Nie trzeba będzie przechodzić do niej przez salon no i oczywiście zyska ona na powierzchni około 3 m2.

Były pomysły, aby te drzwi zlikwidować, jednak ta strefa w wiatrołapie jest zimniejsza i dlatego je zostawiliśmy. Zawsze trochę zimna ciągnie od otwieranych drzwi wejściowych i od garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mam nadzieję, że jeszcze ktoś z osób, które wybudowały Paprotkę tu zagląda. Mam pytanie do tych bardziej zaawansowanych w pracach. Jankes albo Bixik... czy macie może już zrobione schody z poręczami. Chodzi mi o taki problem techniczny. Nad garażem jest pokój - u mnie wejście - otwór drzwiowy z pokoju kończy się dokładnie równo z otworem na schody i nie ma do czego przymocować balustrady. Na etapie budowy nikt o tym nie pomyślał, a drzwi powinny być przesunięte względem klatki schodowej w lewo, wtedy byłoby parę centymetrów na balustradę. Jak jest to u was rozwiązane. Bardzo, bardzo proszę o pomoc.

A poniżej zdjęcie jak to mniej więcej wygląda...

http://lh6.ggpht.com/_OPK8PoAILUE/Sm1aRm5OEMI/AAAAAAAABrE/5K-mdOrVdjA/s640/pic%20220.jpg

 

Witajcie.

wreszcie się wprowadziliśmy. Ostatkiem sił finansowych ale było warto.

Co do schodów, to widzę jedno rozwiązanie (pomijając przesuwanie drzwi), a mianowicie zamocowanie barierki do czoła stropu i tym samym odsunięcie się od otworu drzwi.

U mnie mam kilkanaście centymetrów więc wyszło ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 5 weeks później...
Swoją drogą, masz kapitalnie dobrane kolory elewacji - dwa brązy. Ja wybudowałem dom szkieletowy z elewacją drewnianą bejcowaną na podobny kolor, co Twoje tynki. Jak przyjdzie do budowy Paprotki, to zamierzam na Ytonga lub Solbet 24 przykręcić łaty (deski) 21-22 cm, między nie - styropian 20 cm i na wierzch właśnie elewację drewnianą z poziomych desek na zakładkę lub pióro-wpust. Ściany szczytowe można zrobić z węższych desek ułożonych w pionie. Wszystko pomalować na średni brąz, a wykusz, włącznie z odsłoniętą częścią piwnicy - ciemnym klinkierem. Też mam pochyłą działkę i powinien wyjść podobny manewr, co u Ciebie z odsłoniętym wejściem do piwnicy. Wygląda całkiem przyzwoicie. Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Budowa Paprotki (która co ciekawe stoi na ulicy Paproci) trwała dwa lata. Dla zainteresowanych załączam zdjęcia. Do tego postu udało mi sie ich wgrać tylko pięć, więc w kolejnych załączę nastepne. Jak widzicie utrzymałem kolorystykę projektu. Zmiany: poszerzony garaz i kotłownia, dodane pomieszczenie pomiędzy garażem a wiatrołapem z drzwiami na zewnatrz i kolejnymi do kotłowni. Miało robić za skład węgla, teraz jest piwnicą. Ogrzewamy gazem, piec De Ditrich, w najzimniejszych miesiącach racunek za gaz wynosil 800 zł/miesięcznie.

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...