Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Charakterystyka energetyczna - Chrzanów 605920522


Recommended Posts

Projektowana charakterystyka energetyczna

Od 3 października 2014 roku projektowane charakterystyki energetyczne wykonujemy zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków (Dz. U. z dnia 2 lipca 2014, poz. 888).

 

Projektowana charakterystyka energetyczna jest integralną częścią projektu budowlanego, w tym również projektu budynku jednorodzinnego.

 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu projektu budowlanego, charakterystyka energetyczna budynku musi być opracowana zgodnie z metodologią sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.

 

Projektowana charakterystyka energetyczna powinna zawierać informacje na temat właściwości cieplnych przegród oraz zastosowanych rozwiązań instalacyjnych.

 

Do każdej projektowanej charakterystyki energetycznej budynku dołączana jest analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi Warunkami Technicznymi projektowany nowy budynek musi spełniać wymagania zarówno w zakresie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, jak również w zakresie izolacyjności przegród i wyposażenia technicznego oraz powierzchni okien.

 

W przypadku budynku przebudowywanego wystarczy spełnienie warunków dotyczących izolacyjności przegród, wyposażenia technicznego oraz powierzchni okien.

 

Maksymalne wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych także oświetlenia, będą stopniowo obniżane aż do roku 2021 (EPmax).

 

Zmniejszeniu ulegać będą także graniczne wartości współczynników przenikania ciepła przegród nieprzezroczystych (Umax) oraz okien i drzwi (Umax).

 

Zaostrzanie wymagań odnośnie jakości energetycznej budynków wynika z obowiązku zapisanego w dyrektywnie EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), zobowiązującej Państwa Członkowskie do zwiększenia liczby obiektów wznoszonych w standardzie niemal zeroenergetycznym. Zgodnie z definicją zamieszczoną w dyrektywie, budynek o niemal zerowym zużyciu energii charakteryzuje się wysokiej klasy charakterystyką energetyczną, zaś niewielkie zapotrzebowanie na energię takiego obiektu pokrywane jest w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych.

 

Wszystkie nowe domy jednorodzinne wznoszone po 1 stycznia 2014 roku nie mogą zużywać więcej niż 120 kWh/mkw/rok energii pierwotnej. Od 2017 roku wartość ta ulega obniżeniu do 95 kWh/mkw/rok, a od roku 2011 - do 70 kWh/mkw/rok.

 

W celu wykazania, że projektowany budynek sprosta tym wymaganiom konieczne jest opracowanie jego charakterystyki energetycznej.

 

Projektowana charakterystyka energetyczna wykonana zgodnie z wymogami NFOŚiGW jest niezbędna w przypadku ubiegania się o dotację w programie dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych (szczegóły programu).

 

W celu zlecenia wykonania projektowanej charakterystyki energetycznej budynku zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami:

 

tel.: 605-920-522

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...