Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Połączenie płyt Varmsen z kominem.


griszmond

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie. Zabieram się do zabudowy kominka płytami Varmsen. Jako,że komin jest usadowiony na środku pomieszczenia , kominek również nie będzie stykał się z żadną ze ścian. Czy płyty Varmsen mogę przytwierdzić do komina i komin zaszpachlować odpowiednią gładzią czy muszę go również "otoczyć" płytami Varmsen? Jest to komin modułowy z ceramicznym wkładem.

Będę wdzięczny za konstruktywną podpowiedź!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie. Zabieram się do zabudowy kominka płytami Varmsen. Jako,że komin jest usadowiony na środku pomieszczenia , kominek również nie będzie stykał się z żadną ze ścian. Czy płyty Varmsen mogę przytwierdzić do komina i komin zaszpachlować odpowiednią gładzią czy muszę go również "otoczyć" płytami Varmsen? Jest to komin modułowy z ceramicznym wkładem.

Będę wdzięczny za konstruktywną podpowiedź!!!

 

Komin również ma być obłożony płytami izolacyjnymi.

 

Możesz zadawać pytania w jednym wątku. Nie jest to zabronione. Można to robić również w wątkach już istniejących.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie. Zabieram się do zabudowy kominka płytami Varmsen. Jako,że komin jest usadowiony na środku pomieszczenia , kominek również nie będzie stykał się z żadną ze ścian. Czy płyty Varmsen mogę przytwierdzić do komina i komin zaszpachlować odpowiednią gładzią czy muszę go również "otoczyć" płytami Varmsen? Jest to komin modułowy z ceramicznym wkładem.

Będę wdzięczny za konstruktywną podpowiedź!!!

Przestań skakać po wątkach i zakładać nowe, bo nic tym nie przyśpieszysz, wręcz odwrotnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin również ma być obłożony płytami izolacyjnymi.

 

Możesz zadawać pytania w jednym wątku. Nie jest to zabronione. Można to robić również w wątkach już istniejących.

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję!

Czy płyty mogą być przyłapane wkrętami do modułów i dodatkowo klej czy wystarczy sam klej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dziękuję!

Czy płyty mogą być przyłapane wkrętami do modułów i dodatkowo klej czy wystarczy sam klej?

Pozdrawiam

Do płyt Varmsen można kupić specjalny impregnat, po pokryciu którym, płyty te można przyklejać do dowolnego podłoża ceramicznego.

Ja bym zastosował zwykły klej elastyczny (np. do płytek).

Obudowę swojego kominka wykonałem także z tych płyt.

Po zaimpregnowaniu pokryłem je zwykłym klejem, a na to - gładź gipsową

z siatką.

Ma to już kilka lat i nic się z tym nie dzieje.

P.S. Jakie "moduły" masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że chodziło o moduły - pustaki komina.

To zależy od konstrukcji obudowy, ale używa się stalowych kołków takich jak do styropianu - tylko nie z tworzywa i tylko nie za dużo, bo się porobią mostki cieplne. No i jakaś zaprawa.

Koniecznie, jak napisał JTD, impregnat (specjalny do tych płyt) pod zaprawę.

Można dla bezpieczeństwa porobić wewnątrz obudowy rozpórki ze stalowch profili go regipsów, tak, aby odspojone nawet płyty nie mogły się poprzewracać. Takie dmuchanie na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do płyt Varmsen można kupić specjalny impregnat, po pokryciu którym, płyty te można przyklejać do dowolnego podłoża ceramicznego.

Ja bym zastosował zwykły klej elastyczny (np. do płytek).

Obudowę swojego kominka wykonałem także z tych płyt.

Po zaimpregnowaniu pokryłem je zwykłym klejem, a na to - gładź gipsową

z siatką.

Ma to już kilka lat i nic się z tym nie dzieje.

P.S. Jakie "moduły" masz na myśli?

 

Jest to komin który w środku ma wkład ceramiczny a na zewnątrz jest zbudowany z tych elementów modułowych (szarych). Nie wiem fachowo jak to nazwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy macie może jakiś patent na osadzenie reduktora (adaptera) do czopucha? Chodzi o to,że kupiłem przejściówkę ze sznurem w środku. Sznur jest owinięty dookoła adaptera od wewnątrz ale już przy pierwszej próbie nałożenia ten kleik którym producent przymocował sznur puścił i próbowałem z 10 razy go nawijać i zamontować a z racji tego,że wchodzi na ścisk to sznurek robi się luźny i blokuje adapter...

Proszę o poradę bo na 100% jest na to patent!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
A czy macie może jakiś patent na osadzenie reduktora (adaptera) do czopucha? Chodzi o to,że kupiłem przejściówkę ze sznurem w środku. Sznur jest owinięty dookoła adaptera od wewnątrz ale już przy pierwszej próbie nałożenia ten kleik którym producent przymocował sznur puścił i próbowałem z 10 razy go nawijać i zamontować a z racji tego,że wchodzi na ścisk to sznurek robi się luźny i blokuje adapter...

Proszę o poradę bo na 100% jest na to patent!

Nie wiem, jak wygląda ten twój adapter, ale zasadą jest nie wsadzanie takiego uszczelnienia "na siłę" i "na wprost", tylko nakręcanie przeciwnie do kierunku skręcenia zwojów. Jeśli zwoje "kręcą" w prawo, to nakręcać należy w lewo (i odwrotnie). Dobrze by było tylko jakoś utwierdzić (np. klejem) początek nawoju sznura izolacyjnego.

Obecnie, gdy już klej "puścił", lepiej będzie ten sznur nawinąć na czopuch i dopiero na niego nakręcać adapter.

Co do tych "modułów" (pustaki systemowe, to ich prawidłowa nazwa), to nie wolno ich nawiercać, bo często wykonane są z kruchego keramzytobetonu, stanowią obudowę i konstrukcję nośną tego wkładu ceramicznego. Wystarczy dobrze zaszpachlowana siatka z klejem lub gładzią nałożona na te płyty.

Są one tak dobrym izolatorem, że na zewnątrz, przy pracującym kominku (lub kominie) są ledwo ciepłe.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

Czy płyty mogą być przyłapane wkrętami do modułów i dodatkowo klej czy wystarczy sam klej?

Pozdrawiam

Nie jestem zwolennikiem wiercenia w pustakach kominowych. Powód wyjaśnił już JTD. Podał też niezłą instrukcję postępowania z płytami Varnsen. Zwróciłbym tylko szczególną uwagę na to, by impregnat pod żadnym pozorem nie dostał się do nagrzewanego wnętrza obudowy. Chyba, że będzie to dedykowany do tych celów (dla mnie trochę bez sensu)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Pokrycie pustaków komina systemowego na poddaszu (strychu) płytami Varmsen sam planuję jeszcze zrobić, bo jest to b. dobry izolator, a do tego

- niepalny.

Zostało mi bowiem jeszcze sporo kawałków z obudowy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...