Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w Kansas -na przekór wszystkim spróbuje wybudować za 200 tys.


Recommended Posts

Masz rację lepiej dodać trochę kasy i mieć lepsze materiały niż budować aby udowodnić, że w 200tys. się zmieścisz bo to absurd by był. W sumie my sami budowaliśmy to dlatego udało nam się pomimo drogich i dobrych materiałów, bo zaoszczędziliśmy na fachowcach, a oni są bardzo drodzy przecież. :) Na tynki w sumie wydaliśmy więcej niż najpierw zakładaliśmy, bo po pierwsze zmienilismy koncepcję co do kolorystyki i więcej elementów zrobiliśmy z mozaiki, a ona droższa i poszło jak na razie o 6 wiader więcej tego tynku, czyli około 1000zł więcej. Tynk jasny się kładzie i zobaczymy czy wystarczy tych wiaderek 15sztuk zakupionych czy też trzeba będzie dokupić, ale to drobiazg z tym ile by nas skasowali fachowcy za położenie tynku. :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 652
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Reasumując jakbym musiał się zmieścić w 200 tyś to kupiłbym raczej najtańsze materiały i pewnie bym się zmieścił nawet powiedzmy pod klucz bez wyposażenia.

 

Nie obraź się ale takie "założenia" są bez sensu i po prostu głupie ...

 

Dom buduje się dla siebie i dla rodziny i buduje się na lata i często są w nim różne "fanaberie" i różne rzeczy które by się chcialo mieć i podobają.

Cena jest ważna ale przecież to nie dom na sprzedaż aby patrzeć ile można zaoszczedzić ..

 

Mozna na wielu rzeczach zaoszczędzić , ale trzeba zachować umiar , bo nie na wszystkim warto oszczędzać ...

 

Ja miałem pewne założenia w ilu chce się zmieścić i udało się bez problemu ..

 

Mam znajomego dewelopera i wiem jak się "oszczędza" jak robi się na sprzedaż dom ...

 

Jak ?

 

U mnie płyta z prętów di12 , styropian EPS200. U dewelopera z siatki fi8 i styropian EPS100 ...

U mnie beton B25 i 25cm grubość , u dewelopera jakiś B20 i 20cm grubość...

U mnie cała kanalizacja "ziemna" na rurach ziemnych (pomarańczowe) i dużo z nich to rury fi160. U dewelopera wszystko na rurach fi110 i to szarych ..

Styropian u mnie grafit , u dewelopera najtańszy dostepny.

U mnie sporo słupów zbrojonych , murłata lana , część nadprozy też u dewelopera zero słupów zbrojonych , nadproża z kształtek z gazobetonu tak samo jak murłata ,, beton jakiś tam zalany :)

 

I wiele , wiele innych "oszczedności" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam mnóstwo ludzi co mieszka w nowych domach co lazieka farbą wymalowana bo na plytki kasy nie ma.Takie życie, że nie kazdy może sobie pozwolić na to co mu się podoba tylko na co go stać....Wiem można powiedzieć skoro nie masz kasy to po co dom budujesz....niektórzy muszą klecic cokolwiek byle być na swoim.

Ja nie mam bogatych rodziców ani teściów wyszystko co robię zawdzięczam sobie i każdą wydaną złotówkę oglądam 3 razy.Wybierając materialy nie patrzę ile kosztują teraz ale ile zapłacę za coś co pozwoli mi mieć niskie koszty eksploatacji w przyszłości.Ci co nie muszą liczyć kosztów to szczęściarze, choć jeśli to wszystko na ogromny kredyt to raczej głupcy.

Jakoś to będzie ważne żeby dom był przytulny i tani w eksploatacji.

Wypatrzyłam sobie piekny kamień na klatkę schodową już widzę jak pieknie wyglada na scianie ale koszt 8000 zł mocno studzi mój zapał.Nie można mieć wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to będzie ważne żeby dom był przytulny i tani w eksploatacji.

Wypatrzyłam sobie piekny kamień na klatkę schodową już widzę jak pieknie wyglada na scianie ale koszt 8000 zł mocno studzi mój zapał.Nie można mieć wszystkiego.

 

Widzę że nie do końca mnie zrozumiałeś ...

 

Dlatego ważne aby nie wpadać ze skrajności w skrajność ...

 

U mnie też dom był sztuką ko kompromisów. Były rzeczy jakie mi się podobały i podobają ale nie stać na nie nas było ...

W dom można "utopić" każdą kasę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie do końca mnie zrozumiałeś ...

 

Dlatego ważne aby nie wpadać ze skrajności w skrajność ...

 

U mnie też dom był sztuką ko kompromisów. Były rzeczy jakie mi się podobały i podobają ale nie stać na nie nas było ...

W dom można "utopić" każdą kasę ...

 

Akurat to nie bylo do Ciebie personalnie:-)

Dla tego jedni w wykonczenie wkładają dziesiatki a inny grube setki.

My jesteśmy prości ludzie, dom ma być dla nas, nie potrzebujemy opływać w luksusach, na podlodze bedziemy mieć panele, za kuchnie nie mam zamiaru wydać wiecej niż 15-17 tyś z agd.

Na szczęście całe rtv i drobne agd mamy kupione większość nowe czeka na nowy dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 10-11 był dniem zamykania budowy i sprzątania.

IMG_20171110_095126_resized_20171113_013127651.jpg

Przymierzyłem jakby wyglądała elewacja gdyby było na niej 25 cm styropianu....wcale nie jest źle.

IMG_20171110_095227_resized_20171113_013126914.jpg

IMG_20171110_095240_resized_20171113_013128038.jpg

IMG_20171110_151226_resized_20171113_013127295.jpg

IMG_20171110_151238_resized_20171113_013126212.jpg

Na budowę pojechał trochę drogich materiałów i trzeba było zamknąć aby nie dostało nóg.W czwartek majstry biorą się za dach więc musiałem dowieść styropian i wełne na ocieplenie.

Po zabiciu otworów okiennych zrobiło się okropnie ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek zaczynają właśnie dzwonili z tartaku że więźba właśnie wyjechała i będzie za 40 minut. Jak postawią więźbę to mają kleić styropian, a na to pójdzie wełna i szybko membrana aby nie zamoczyło wełny. jeśli będzie lało to w tym czasie będą ścianki działowe robić. Wykonawca wraz z kierownikiem stwierdzili że jeśli idzie wełna na styropian to nie trzeba styropianu zaciągać siatką i klejem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaki jest Twój plan na ocieplenie skosów? Najpierw styro (jaka grubość, lambda) na skosy betonowe bez siatki, potem więźba i potem na styro i między krokwie wełna (jaka gruba)? Nie chciałeś dawać też między krokwie styro i uszczelniać pianką? Nie boisz się zawilgocenia z czasem wełny i utraty właściwości izolacyjnych? Będziesz czymś zaciągał wełnę, czy tylko membrana?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się ale takie "założenia" są bez sensu i po prostu głupie ...

 

Dom buduje się dla siebie i dla rodziny i buduje się na lata i często są w nim różne "fanaberie" i różne rzeczy które by się chcialo mieć i podobają.

Cena jest ważna ale przecież to nie dom na sprzedaż aby patrzeć ile można zaoszczedzić ..

 

Mozna na wielu rzeczach zaoszczędzić , ale trzeba zachować umiar , bo nie na wszystkim warto oszczędzać ...

 

Ja miałem pewne założenia w ilu chce się zmieścić i udało się bez problemu ..

 

Mam znajomego dewelopera i wiem jak się "oszczędza" jak robi się na sprzedaż dom ...

 

Jak ?

 

U mnie płyta z prętów di12 , styropian EPS200. U dewelopera z siatki fi8 i styropian EPS100 ...

U mnie beton B25 i 25cm grubość , u dewelopera jakiś B20 i 20cm grubość...

U mnie cała kanalizacja "ziemna" na rurach ziemnych (pomarańczowe) i dużo z nich to rury fi160. U dewelopera wszystko na rurach fi110 i to szarych ..

Styropian u mnie grafit , u dewelopera najtańszy dostepny.

U mnie sporo słupów zbrojonych , murłata lana , część nadprozy też u dewelopera zero słupów zbrojonych , nadproża z kształtek z gazobetonu tak samo jak murłata ,, beton jakiś tam zalany :)

 

I wiele , wiele innych "oszczedności" ...

 

No do końca nie jestem przekonany.

 

Wszystko zależy od budżetu, a 99% kupujących kieruje się ceną końcową i nie dopuszcza do siebie, że energooszczędność lub związana z nią czasochłonność kosztuje. Wszelkie powyższe wyliczanki bezpośrednio wpływają na cenę końcową m2. Budując "dla siebie" pływamy w kosztorysie raz na "+", a raz na "-". Te na "+" przy samodzielnym budowania zazwyczaj wynikają w angażowaniu kolejnych ekip bez VAT-u, VAT-u z usługą, niekończących się terminów, odwlekania wykonanych prac, angażowania rodziny czy siebie. Szumnie nazwany "developer" nie może sobie na to pozwolić, bo to prosta droga do kontroli UKS czy PIP-u.

 

ps. Przytaczany przykład użycia lepszego betony czy prętów ma służyć czemu? Chyba tylko udowodnieniu, że jesteśmy lepsi od konstruktora z uprawnieniami i współczynnikom bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podobno stawiają więźbę, murłaty mają podnieść na klinach aby weszło 20 cm styropianu. Styropian daje 2x10 cm Termoorganika Galaxy 0,033, a między krokwy 15 cm Toprock 0,035 z Rockwoola. .Jeśli będzie jeszcze jakiekolwiek miejsce to każę upchnąć jeszcze jakąś wełnę 5 cm aby było na ścisk. Między krokwie daje wełne bo idzie ją idealnie dopasować a styropian jednak jest blokiem, i trzeba by było dużo pianki dawać. Zresztą wszystko wyjdzie w praniu, mam spory zapas styropianu oraz jeszcze większy zapas wełny....nic się nie zmarnuje. Na wełnę pójdzie membrana 200 gramów i na to dachówka.Membranę mam z paskami klejącymi, dodatkowo mam kilka rolek taśmy do membrany więc raczej powinno być szczelnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się porozmawiać z bardzo miłym doradcą technicznym z firmy Atlantic,a rozmowa dotyczyła powietrznej pompy ciepła.Przedstawił mi wszystkie plusy i minusy pompy, zalety swojego produktu oraz czym.przewyższają konkurencję.

Bardzo dobrze wypowiadał się o Panasonicu i jego pompach aczkolwiek opowiedział mi czym wyróżnia się ich pompa wobec konkurencji.Widać że to bardzo kompetentna osoba i polecił mi kilka firm które mają duże doswiadczenie w montażu pomp a wśród nich polecał najlepszego instalatora który montował pompę u niego.Akurat to jest firma ktora znajduje się 24 km od mojej budowy i jako jedyni byli u mnie na budowie i mają przygotować ofertę pod konkretny dom a nie ogólną wycenę.Dzwoniłem dziś do faceta ale prosił żeby dać mu jeszcze 2-3 dni.Mam nadzieje że oferta bedzie konkurencyjna, nie musi być najtańsza byle nie była droższa niż 2-3 tyś od konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malym buforem który służy do rozmnażania, bardziej to.widoczne jest przy kaloryferach które bez buforka przez czas rozmrazania stają się zimne a przy akumulacji w wylewce ma mniejsze znaczenie, no i bufor zmniejszy ilość startów więc wydłuża trwałość pompy.O Panasoniku wyrażał się że to tej samej klasy sprzęt.

Dzwoniłem dziś do Solarde i gość chetnie montuje Atlantiki bo mają wg niego rewelacyjne sterowanie, oraz bardzo latwe strojenie.Na ofertę muszę jeszcze poczekać.

Jakby co to mam jeszcze polecanego instalatora z Rybnika:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzieś to wypatrzyl bo ja znalazłem że z5,6 i 8 kW ma malutką jednostkę zewnętrzną 41 dB, 10 kW ma pojedynczą ale większą jednostkę i 47dB a 13 i16 kW są jednostami dwusmiglowymi gdzie 13 daje 47 dB,a 16kW 48 dB.

Ja za to.zauważyłem że w wersji lodowkowej jednostka zewnetrzna jest dużo cichsza bo 5,6 kW ma 38 dB, 8 kW 41 dB a to znaczy że jest sporo cichsza od zwyklej.Ciekawe skąd taka różnica

Edytowane przez maciuspala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzieś to wypatrzyl bo ja znalazłem że z5,6 i 8 kW ma malutką jednostkę zewnętrzną 41 dB, 10 kW ma pojedynczą ale większą jednostkę i 47dB a 13 i16 kW są jednostami dwusmiglowymi gdzie 13 daje 47 dB,a 16kW 48 dB.

Ja za to.zauważyłem że w wersji lodowkowej jednostka zewnetrzna jest dużo cichsza bo 5,6 kW ma 38 dB, 8 kW 41 dB a to znaczy że jest sporo cichsza od zwyklej.Ciekawe skąd taka różnica

 

Atlantic 10kW

http://grzejemy.pl/pl/p/-Pompa-ciepla-powietrze-woda-ATLANTIC-Extensa-10-10-kW-/1701

47dB

 

Atlantic 11kW

http://grzejemy.pl/pl/p/-Pompa-ciepla-powietrze-woda-ATLANTIC-Excelia-TRI-11-11-kW/1704

39dB

 

a tutaj masz rację że wersje z wbudowanym zasobnikiem wg katalogu mają cichszą jednostkę zewnętrzną. To ci jaja;-)

Atlantic 10kW Duo

http://grzejemy.pl/pl/p/Pompa-ciepla-powietrze-woda-Atlantic-EXTENSA-DUO-10-10kW/2205

42dB

Edytowane przez Tulisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wełnę pójdzie membrana 200 gramów i na to dachówka.Membranę mam z paskami klejącymi, dodatkowo mam kilka rolek taśmy do membrany więc raczej powinno być szczelnie.

Będziesz miał zapewnioną szczelinę wentylacyjną nad wełną? Wg mnie powinna być taka między wełną a membraną i potem oczywiście między membraną a pokryciem (dachówka, blacha). Jak nie dasz szczeliny wentylacyjnej miedzy wełną a membraną, to Ci wełna prędzej czy później zgnije...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...