Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec rozpalany od góry bez dmuchawy problem z rozpalaniem


Martinni

Recommended Posts

Witam. Posiadam piec, który jest ładowany tylko od góry. To znaczy można w nim rozpalić tylko poprzez rozpalenie od góry. Jednak instrukcje znalezione w sieci nie działają. Na dole jest tylko klapka do wybierania popiołu. Aby grzały kaloryfery, trzeba dolewać wody. Nie ma dmuchawy, jest jedynie pompa, które ta kaloryfery grzeje i grzeje wodę. Problem polega na tym, że rozpalenie w tym piecu to loteria. Wszystko zależy od ,,nastroju" grzańca. Po wybraniu popiołu i uchyleniu klapki na dole, podłączeniu pompy itd. zaczyna się masakra. Papier, podpałka, później kartony i drewno. Dopóki nie zamknę tej klapy górnej przez którą się rozpala i dorzuca, w piecu jest żywy ogień. Papier się spali, kartony i drewno nadpalą, a brykiet jest tylko lekko nadpalony. Jeżeli po rozpaleniu od razu wrzucę węgiel, nie ma szans na ciepłe kaloryfery. Żeby rozbuchać piec, muszę spalić kilka brykietów. Najgorsze jest to, że po otwarciu klapy, jak już ogień zgaśnie, leci okropny czarny, duszący dym. Komin i wszystko wyczyszczone. Czy jest ktoś życzliwy, aby udzielić jakichś porad? Z góry dziękuję za wszystkie porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
skoro to górniak to w drzwiach zasypowych powinna być jakaś klapka z dopływem powietrza , jak jej nie masz to wyciągnij i zanieś do jakiegoś ślusarza i ci dorobi , ewentualnie dospawa od środka kawałek rurki fi 60mm około 15 cm , będzie ci dmuchać w palenisko , gdzieś tu na forum jest to opisane , spalisz o 1/3 mniej węgla i ciepło jak diabli w dodatku bez dymu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co tu @Martinni piszesz, wynika, że rozpalasz klasycznie, czyli najpierw ognisko na ruszcie, a potem zasypujesz je węglem. Jeśli Twój kocioł [piec] posiada wyjście spalin u góry paleniska, to jest to typowy kocioł górnego spalania. Jeśli odwrotnie, to tzw "dolniak". W pierwszym przypadku korzystniej jest rozpalać kocioł "od góry". Tu masz instrukcję http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/. Są tam zamieszczone schematyczne przekroje kotłów, w których ta metoda działa. Jeśli przeczytasz i coś jeszcze będzie niejasne, pytaj.

W przypadku kotła dolnego spalania bez opisu budowy kotła [zdjęć] trudno będzie coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...