Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kocioł kondesacyjny?


Fronteri

Recommended Posts

Już kilka razy o to pytałem i za każdym razem mówi mi, że moc tego kotła można ograniczyć programowo, co jak myśle w jakims sensie potwierdzone jest na stronie producenta: "Ponadto urządzenie charakteryzuje się cichą pracą, szerokim zakresem modulacji mocy palnika oraz bardzo niską mocą minimalną, dzięki zastosowaniu elektronicznej regulacji dopływu gazu".

Ostatnio dowiedziałem się również, że dosłownie 300m ode mnie mieści się serwis Saunier....

 

Wszystkie wcześniej zaproponowane w tym temacie kotły są jednofunkcyjne, byłem raczej nastawiony na dwufunkcyjny.

 

Nie przypuszczałem, że będzie to tak skomplikowany rozdział budowy domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak szukasz tylko potwierdzenia dla słuszności swojej decyzji to kupuj - "będzie Pan zadowolony", po pierwszym sezonie najwyżej będziesz pytał dlaczego kocioł w okresie jesieni i wiosny ciągle się włącza i wyłącza, chyba że będziesz miał takiego super instalatora który to zniweluje. Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam potwierdzenia niczego, bo to nie ja wybralem ten kociol ;)

To moze inaczej: moze znacie kogos na slasku czy w malopolsce, kto przyjedzie do mnie i dobierze mi kociol pod moj dom?

 

Witam ponownie,

W tym celu proponuje skorzystać z oferty naszych firm partnerskich. Warto wiedzieć, że oferują m in. bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji, więc...... kto pyta nie błądzi :)

Listę firm w Twojej okolicy możesz znaleźć TUTAJ

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka razy o to pytałem i za każdym razem mówi mi, że moc tego kotła można ograniczyć programowo, co jak myśle w jakims sensie potwierdzone jest na stronie producenta

Czyli instalator swoim zachowaniem tylko potwierdza że nie ma pojęcia w czym problem. To ze można ograniczyć moc maksymalną w każdym kotle kondensacyjnym, to prawda. Pytanie tylko po co to robić skoro kocioł sam dobiera potrzebną moc i nigdy nie używa wyższej niż potrzeba, to sie nazywa modulacja. Natomiast, nie wiem jak ten mądry instalator zamierza obniżyć moc minimalną, która wynika z wielkości wymiennika. Zapytaj go i napisz nam tutaj. Może będzie wystawiał mniejszy wymiennik, bo inaczej się po prostu nie da. Ile razy jeszcze mamy ci napisać, ze masz szukać kotła z jak najmniejszą mocą minimalną, jak chcesz dwufunkcyjny, to Immergas MAIOR oferuje moc od 2,8kW do 24kW. Jednofunkcyjne znajdziesz z mocą od 1,9 lub 2kW i to będzie właściwy wybór dla twojego domu

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obniżyć moc minimalną, która wynika z wielkości wymiennika.

 

Wydaje mi się ze minimalna moc kotła wynika z palnika a nie z wymiennika. Palnik ma minimalną ilość gazu przy której jest w stanie podtrzymać równy i czysto spalający się płomień. Sam wymiennik może przyjać choćby 500W.

 

Natomiast cała Twoja wypowiedź co do istoty się zgadza. Nie obniży mocy kotła poniżej jego projektowanej a więc nie wie o czym mowi - jak zresztą większość hydraulików:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten buderus to jeden z najlepszych kotłów na rynku. A czy inwestycja w tak drogi kocioł się opłaca to inna sprawa. moim zdaniem nigdy się nie zwróci w porównaniu np do GB072 V2

Super dzięki za cenną opinię, jaki do tego dobrać zasobnik(producent, model)?

Zastanawiam się nad dwiema opcjami 120 lub 160L.

 

Mam ofertę, która wygląda następująco:

1

Kocioł LogaMax PLUS GB162-15 V2

Zasobnik Buderus LogaLux S120/5

Sterownik LogaMatic RC300 FA

Czujnik temp. zasobnika do kotła.

2

Pakiet na kotle GB072-14 V2

Zasobnik Buderus LogaLux S120/5

Sterownik LogaMatic RC300 FA

Czujnik temp. zasobnika do kotła.

 

Różnica w cenie ok 1500zl miedzy jedna, a druga opcją. Nie będę stosował żadnych sprzęgieł, czy grup pompowych.

Edytowane przez Fronteri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GB162 ma wymiennik jakiś krzemowy czy coś w każdym razie podobno "samoczyszczący" zaś GB072 wymagający teoretycznie czyszczenia co rok.

 

Kiedyś (przed 2016) GB162 miałjeszcze jedną przewagę mianowicie elektroniczną pompę obiegową bezdławnicową co w porównaniu do GB072 (który miał klasyczną pompę) dawało oszczędności na prądzie (np pompa elektroniczna zużywała 20W a zwykła 45W).

 

Od czasu wejścia nowych przepisów "eko" (chyba przełom 2015/2016) buderus zmodyfikował kocioł GB072 dodając do nazwy V2 co oznacza pompę obiegową elektroniczną czyli właśnie zużywającą mniej prądu bo "bezdławnicową" czyli ze sprzęgiem magnetycznym.

 

W mojej ocenie tym bardziej teraz nie warto brać droższego GB162. Ja dokonywałem tego wyboru w 2014 i wtedy kupiłem GB072 ze zwykłą pompą.

 

GB162 ma tez nieco lepszą modulację tj jakoś 2,9kW vs 3,2 kotła GB072.

 

Teoretycznie bo w papierach ten droższy ma sprawność większą o jakieś 1-2% ale to chyba tylko zachęta bo moim zdaniem sprawność mają jednakową. W moim kotle sprawność około 110% przy pomiarach. A spaliny mają zaledwie ze 2C wyżej niż temperatura cieczy na powrocie.

 

Czyli np grzeję podłogę temperaturą na zasilaniu 30C, powrót ma 27C a spaliny mają 25C. Więc łatwo sobie wyobrazić że sprawność jest wyśmienita bo w komin nie idzie ciepło. A na razie przepaliłem 1,5 sezonu teraz zaczynam sezon kolejny i nie zamierzam na razie czyścic wymiennika (zamawiać serwisanta) skoro temperatura spalin jest niska. Mam przepalone póki co 2200m3 gazu

 

Kocioł 162 jest nieco niższy i szerszy zaś 072 węższy ale wyższy.

 

To co jest istotne to kocioł 072 ma wbudowany zasobnik przeponowy (zbiornik wyrównawczy dla CO) zaś do 162 musiałbyś go dokupić i zamontować (koszt i miejsce).

 

 

Jeśli chodzi o zasobnik CWU to ja mam buderusa i jest to sprawdzony temat nie szukałbym wynalazków. Sam posiadam SU160, też zastanawiałem się czy 120 czy 160 wziałem większy. Straty ciepła dobowe są niskie wo obydwu przypadkach a wieksza pojemność daje mi możliwość kąpieli w 2 wannach jednocześnie z czego dość często korzystam.

 

Większego zbiernika moim zdaniem nie ma sensu.

Problemów z kotłem nie miałem.

 

 

Tańszym wariantem dla GB072 jest Junkers Cerapur Smart 14kW. To ten sam koncern (Bosch) więc jak sądzę bebechy mogą być takie same jak w buderusie. Junkers ma trochę mniejsze opcje konfiguracyjne

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź sobie jeszcze do serca radę aby podłogowe zrobić w całym domu równiez w sypialni. Żadnych kaloryferów.

to będzie miało tak naprawdę największy wpływ na kommfort zycia a to jaki kocioł wybierzesz raczej bedzie bez znaczenia zarówno dla rachunku jak i wygody

Tyle tylko, ze juz mam wszystko przygotowane w sypialniach pod kaloryfery.

W srode wylewki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze minimalna moc kotła wynika z palnika a nie z wymiennika. Palnik ma minimalną ilość gazu przy której jest w stanie podtrzymać równy i czysto spalający się płomień. Sam wymiennik może przyjać choćby 500W.

 

Natomiast cała Twoja wypowiedź co do istoty się zgadza. Nie obniży mocy kotła poniżej jego projektowanej a więc nie wie o czym mowi - jak zresztą większość hydraulików:)

Też masz rację, jednak nie chodzi o to aby wymieniać wszystkie różnice. Palnik i wymiennik są dobrane do siebie. W kotłach mniejszych mocy są wymienniki mniejsze... wiem to od serwisanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki pomysł aby nie robić podłógówki w sypialni? ciepła podłoga daje komfort stawania stopami. Kaloryfer raczej nie. Dodatkowo bedziesz musiał dołożyć lekką ręką licząc ze 3000 aby uruchomić te kaloryfery (dodatkowe obiegi kotłowe, mieszacze, pompy, rozdzielacze) a na koniec bedziesz musiał płacić za prąd do napędzania pomp obiegowych (bo bedziesz musiał mieć oprócz pompy w kotle dwie dodatkowe). Dodatkowo kocioł bedzie musiał chodzić na wyższej temperaturze (np 55C) zamiast 33C co powoduje tez spadek jego sprawności

 

A przy podłogówce opędzisz to samą pompą.

 

Rozwiązanie które wybrałeś jest złe:) tylko hydraulik mógł to doradzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki pomysł aby nie robić podłógówki w sypialni? ciepła podłoga daje komfort stawania stopami. Kaloryfer raczej nie. Dodatkowo bedzi

esz musiał dołożyć lekką ręką licząc ze 3000 aby uruchomić te kaloryfery (dodatkowe obiegi kotłowe, mieszacze, pompy, rozdzielacze) a na koniec bedziesz musiał płacić za prąd do napędzania pomp obiegowych (bo bedziesz musiał mieć oprócz pompy w kotle dwie dodatkowe). Dodatkowo kocioł bedzie musiał chodzić na wyższej temperaturze (np 55C) zamiast 33C co powoduje tez spadek jego sprawności

 

A przy podłogówce opędzisz to samą pompą.

 

Rozwiązanie które wybrałeś jest złe:) tylko hydraulik mógł to doradzic

 

Z tą ciepłą podłogą to bym nie przesadzał. U mnie podłogówka po całości, na podłogach płytki, temperatura 23 stopnie ale gołymi plecami to bym się na te płytki bie położył. A w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na drewnie wyraźnie czuć działanie ogrzewania podłogowego. Drewno nawet bez ogrzewania nie jest takie straszne w dotyku jak płytki, a przy ogrzewaniu chodzenie na bosaka po podłodze jest przyjemne. Nie mierzylem temperatury podłogi ale jak się wyłączy to czuc ze jest chłodniejsza

 

Tak czy siak to ceramika najlepiej przewodzi ciepło. Bezdyskusyjnie. Drewno piękne ale mniej funkcjonalne od ceramiki. Też mi się podoba ale i sporo droższe. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...