Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak kominku mimo, że na projekcie budowlanym jest


Recommended Posts

Jeśli usunął tylko kominek we wnętrzu, to nie jest to zmiana istotna, natomiast, jeśli razem z tym usunął komin w całości - to już pewnie zgłoszenie potrzebne (możesz dopytać w swoim starostwie - czasem różnie do tego podchodzą). Prawo do poinformowania ma zawsze (wolał byś niespodziankę? :) ) - pytanie tylko, co masz w umowie z developerem - czy taka zmiana nie daje Ci prawa do negocjowania stawki lub w ekstremalnym przypadku rozwiązania umowy z jego winy (bo np. kominek był dla Ciebie istotnym kryterium wyboru projektu). Musisz sięgnąć do zapisów w umowie.

Rozumiem, że developer buduje osiedle a nie do jednorodzinny na Twoje zlecenie?

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek był wewnątrz. Poniżej rzut. To był cały komin. Na projekcie są jeszcze obok niego dwa otwory wentylacyjne (nie wiem czy faktycznie to są otwory went. czy to jest część do kominka). Umowę mam taką ubogą, że tam niewiele co ma zawartego.

 

kominek.jpg

Edytowane przez piotrekhaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od umowy, która wg mnie powinna zawierać specyfikację elementów wchodzących w całość oferty.

stół z krzesłami też masz wrysowany w rzut obiektu i kuchnię z podstawowymi jej elementami, łazienkę, szafę garderobianą przy wejściu, schody, itd ...

ja spotykam się z wnętrzami gdzie np. developer sprzedaje daną przestrzeń i np. w miejscu schodów jest dziura w stropie przygotowana na ich realizację po stronie kupującego.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można porównać stół z kominem. W końcu to jest element budowy. Co do schodów to też mieliśmy dziurę. Na własny koszt musieliśmy zrobić schody... Niestety daliśmy się zrobić w konia bo zapłaciliśmy za dom, który nie jest warty nawet połowy tego co zapłaciliśmy. Umowa też pisana pod developera. Szkoda, że notariusz nie powiedział nam aby zweryfikować tą umowę z kimś jeszcze (może dlatego, że to był jego notariusz). Przyznam, że zielony w tych sprawach jestem a i z żoną bardzo ufaliśmy człowiekowi. Później niestety wyszło mnóstwo jego kłamstw i nadal wychodzą różne kwiatki.

 

Resumując to że usunął komin i na projekcie budowlanym nie jest uwzględniona ta zmiana to jest 100% zgodne z prawem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z prawem budynek powinien być realizowany wg zatwierdzonego projektu budowlanego, ale na etapie realizacji budynku są możliwe zmiany, które mogą być ( wg Prawa Budowlanego ) " istotne " lub " nieistotne " o czym decyduje projektant. Likwidacja kominka jest ( wg mnie ) zmianą nieistotną, ponieważ nie zmienia " charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji ", tak więc taka zmiana jest dopuszczalna i nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, co najwyżej wpisu do dziennika budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można porównać stół z kominem...

Resumując to że usunął komin i na projekcie budowlanym nie jest uwzględniona ta zmiana to jest 100% zgodne z prawem?

 

Dlatego pytałem konkretnie - czy developer usunął kominek z wnętrza czy też kominek razem z kominem ? Brak komina może być traktowany jako zmiana istotna - ale, tak jak pisałem, najlepszym źródłem informacji w tej sprawie będzie Twoje starostwo - to oni wydają pozwolenie i odbierają gotowe budynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likwidacja kominów to zmiana nieistotna zatwierdza wpisem KB, większość ludzi robiących WM w domach budowanych na podstawie gotowców z kominami też je likwiduje.

 

Tu mamy umowę z deweloperem i pytanie czy usunięty został tylko komin do komina czy wentylacyjny też przy okazji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkiem właściciela jest posiadać pełną dokumentację budowy przrkazana przez poprzedniego właściciela włącznie z dziennikami budowy. W umowie nie musi być dokladnie informacji o braku kominka. Nie jest to wada ukryta zatem nie może powolac sie na kodeks cywilny. Chyba ze w umowie jest napisane ze budynek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie koło kominka na projekcie są dwa otwory wentylacyjne, jeden z nich wydaje się, że na parterze jest otwarty.

W umowie developerskiej nie ma ani słowa, że komin ma być usunięty. A czy jest to wentylacyjny to też nie ma ani słowa.

 

Jeżeli kupujesz dom i załącznikiem do umowy jest dokumentacja PB to elementy "konstrukcyjne" powinny być wykonane zgodnie z dokumentacją projektową.

Ten komin do kominka jest dziwnie wrysowany a kominek wygląda na mutowany a nie jest wkładem kominkowym (który jest elementem wyposażenia).

Murowany kominek powinien być wykonany ale o to bym kopi nie kruszył.

Komin dymowy powinien być wykonany chyba, że inwestor (czyli piotrekhaj rezygnuje z budowy komina.

Rezygnacja powinna być na piśmie.

 

Komin na prawo od łazienki ma przewody wentylacyjne inne na piętrze i i inne na parterze (pustaki vs. murowane).

Łazienki nie mają pokazanego włączenia do komina wentylacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka może nie być, ale komin być musi i nie można z niego zrezygnować na etapie budowy ot tak wpisem KB w dziennik. Brak komina wprowadza szereg zmian w całej konstrukcji budynku od fundamentu po stropy i dach oraz zmienia wygląd domu. Na upartego jego brak zmienia również kubaturę bo brak poszerzenia ściany w miejscu jego przejścia od dołu do góry niewiele bo niewiele ale zmienia objętość pokoi i całego budynku. A zmiana kubatury jest zmianą istotną. To samo tyczy się wentylacji, podobno inspektorat ma od jakiegoś czasu mocne naciski na prawidłową wentylację i nawet byle jaka zmiana w projekcie potrafi przysporzyć kłopotu. Tak więc deweloper poleciał w kulki. Jeśli nie masz dokładnie sporządzonej umowy, domyślnie powinno być całkiem zgodnie z projektem, a każda zmiana zatwierdzona przez zlecającego, na piśmie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...