Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KNX - tanio i własnoręcznie


Recommended Posts

Tworzenie grup adresowych i adresów grupowych

Mamy już poadresowane wszystkie urządzenia, czas opisać funkcje i przypisać do nich przyciski.

Poczytałem trochę i ostatecznie realizacja wygląda inaczej niż wcześniej pisałem, zaczynamy nie od pomieszczeń ale od funkcji, czyli tworzymy trzy pierwsze grupy główne:

Adresy grupowe.JPG

 

Próbuję to przelać na słowa, ciężko jest, najlepiej zadziała na przykładach.

 

Grupa Oświetlenie odpowiada za przechowywanie "lamp" i powiązanych z nimi włączników - taki twór nazywa się "adresem grupowym"

 

przykład: Dawid_Główne - to adres grupowy odpowiadający za włączanie głównego światła w pokoju pierwszego syna

oświetl.JPG

 

Dla całego domu potrzebujemy po jednym takim adresie per pomieszczenie.

W programie ETS gdy utworzymy Grupę Oświetlenie i na nią klikniemy, przycisk dodawania zmieni nazwę na "Dodaj adres grupowy" - wtedy możemy pododawać adresy grupowe - np. jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Konfiguracja wejść w aktorze Wejścia Binarne

 

Zanim zaczniemy wiązanie wejść z wyjściami (czyli przycisków z lampami) musimy skonfigurować wejścia binarne - ta kolejność jest ważna.

Dlaczego to robimy?

Po prostu przyciski włączające światło muszą być inaczej ustawione niż przyciski roleta_w_górę lub roleta_w_dół.

Jak przypiszemy wejściom (czyli przyciskom do nich podłączonym) funkcje, to w dalszym etapie wystarczy jak poprzeciągamy sobie wejścia i wyjścia do odpowiednich adresów grupowych i mamy działający system :)

 

Przycisk włączający światło konfigurujemy tak:

parametry input świat2.JPG

czyli w panelu Urządzenia klikamy na Aktor o danym numerze (kabel od włączników od Dawida podłączony jest do wejść 1,2,3 Aktora wejść 1.1.1, gdzie 1 = światło, 2=rolety góra, 3=rolety dół), następnie klikamy zakładkę Parametry i wybieramy/klikamy na wejście nr 1 (tym przyciskiem będziemy sterować światłem)

 

Parametry dla przycisku włączającego i wyłączającego światło - jak na rysunku wyżej.

 

Analogicznie dla przycisków/wejść 2 i 3, tylko tutaj, nr 2 ma podnosić rolety, a nr 3 opuszczać:

konf przycisku shutter.JPG

dla przycisku 3 zmienione będzie pole "Command..." z UP na DOWN - nie zamieszczam zdjęcia.

konf_wej_oswietl.JPG

parametry input świat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypisywanie przycisków do lamp

Po ludzku chcemy powiązać przycisk w pokoju Dawida do lampy w pokoju Dawida, w tej realizacji systemu EIB/KNX musimy powiązać wejście binarne X Aktora Wejść z wyjściem Y Aktora Załącz/Wyłącz,.

 

Cały widz polega na tym, żeby metodą przeciągnij i upuść przenieść konkretne wejście binarne i konkretne wyjście załącz/wyłącz do adresu Oświetlenie\Dawid_Główne.

Zakładam, że najpierw skonfigurowaliśmy wejścia binarne jak opisane wyżej (ta operacja powoduje pojawienie się w Aktorze wejść w zakładce Obiekty Grupowe nowych pozycji, wszystko zależy od tego co wybraliśmy konfigurując aktor Wejść.

2_przypisywanie przycisk_ośw.jpg

 

W naszym Aktorze wejść nr 1.1.1 wchodzimy w zakładkę Obiekty Grupowe , ponieważ wejściu nr 1 przypisaliśmy funkcję switch to taki obiekt widzimy na liście, dla wejśćia 2, które podnosi roletę, istnieją dwa obiekty (short time operation i long time operation).

Wracając do lampy u Dawida - przeciągamy wejście 1 z aktora 1.1.1 do adresu grupowego Oświetlenie\Dawid_Główne

Lampa u Dawida (kabel od niej) podłączona jest pod wyjście nr 1 aktora Załącz/Wyłącz nr 1.1.50 - to też przeciągamy do grupy o nazwie Oświetlenie\Dawid_Główne - ostatecznie wygląda to jak na zrzucie ekranu powyżej.

 

Dla obu urządzeń które "dotykaliśmy" czyli aktor wejść 1.1.1 i aktor załącz 1.1.50 wykonujemy programowanie - wgrywamy program, dzięki któremy będą się komunikować i działać tak jak my chcemy.

Kolejno dla 1.1.1 i 1.1.50:

1. Klikamy na urządzenie

2. przechodzimy do zakładki "Uruchomienie"

3. klikamy "Programuj Aplikację"

programowa.JPG

 

W oknie statusu zobaczymy jak ETS wysyła program do aktorów, idziemy do pokoju Dawida, wciskamy przycisk i cieszymy się jak dziecko, że możemy włączyć i wyłączyć światło :-)

 

Uwaga - jeśli robicie jak napisałem, ale nie macie podświetlonych/aktywnych funkcji, spróbujcie kliknąć na jakiś obiekt w aktorze, np. wejście 1, czasem tak jest, że po wejściu trzeba coś zaznaczyć, żeby wszystkie funkcje były dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypisanie przycisków do rolet

 

Fajnie zrobić najpierw światło, bo jest prostsze :)

Dla rolet mamy/tworzymy dwie grupy adresów grupowych Rolety_ruch i Rolety_STOP

Taka konfiguracja pozwala nam w dowolnym momencie zatrzymać ruch rolety - wszyscy chcemy tak mieć.

 

W grupie Rolety_ruch dla każdego pomieszczenia tworzymy adresy: UP i DOWN - jak na ekranie:

3_rol_goradol.JPG

 

Rozklikujemy adres Dawid_UP i przeciągamy do niego wejście nr 2 z aktora 1.1.1 i wyście roleta_UP z aktora 1.1.90

3_1.JPG

 

analogicznie przycisk 3 i wyjście roleta_DOWN -> do adresu Dawid_DOWN (w grupie Rolety_ruch)

Uwaga - powyżej przeciągamy obiekty "long time operation" aktorów. Obiektów "Short time operation" użyjemy niżej.

 

Teraz w grupie Rolety_Stop, rozklikujemy adres Dawid_STOP i przeciągamy tu wejścia 2 i 3 z aktora 1.1.1 i wyjście 1 aktora 1.1.90 (wszystkie typu short time operation) - jak na zrzucie:

3_2.JPG

 

Programujemy urządzenia i mamy: przycisk roleta_up podnosi roletę (jeśli puścimy do 3s to przestanie, dłużej - jedzie do końca), w dół tak samo, jeśli wciśniemy dowolny przycisk (UP lub DOWN) w trakcie ruchu - roleta staje. Można pobawić się czasami w parametrach wejścia binarnego.

 

Gotowe - tyle chyba wystarczy do wprowadzenia się do domu - można włączać/wyłączać światła i podnosić opuszczać rolety.

Przede mną końcówka wykańczania + przeprowadzaka, będę pisał, jak w końcu będę miał czas pobawić się i zrobić coś bardziej zaawansowanego.

 

Plusy:

- system w pełni zarządzalny, gotowy do dalszej rozbudowy i integracji

- nie musisz się zastanawiać, czy na pewno masz wszędzie przyciski do każdej lampy i rolety - możliwość dowolnego przypisywania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Cześć, bardzo fajny materiał. Czy oprogramowanie systemu opartego o KNX ma możliwość tworzenia bardziej skomplikowanych reguł np. złożonej reguły, która wykorzystuje położenia słońca i sygnały z kilku czujników oraz wykonuje jakieś przeliczenia za pomocą języka skryptowego?

 

U siebie w mieszkaniu mam system bezprzewodowy oparty o tanie urządzenia typu Sonoff i serwer OpenHAB, ale w domu chciałbym coś przewodowego i może bardziej ustandaryzowanego.

Edytowane przez cholo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam

Odgrzebałem dość stary temat, w którym jedno mnie zaintrygowało

Kolega drak72, w jednym z postów napisał, że przewód magistrali jaki używa to przewód alarmowy 8 x 0,5. I działa. Oficjalnie, do magistrali KNX jest dedykowany przewód 2x2x0.8.

To jak w końcu jest ,,pójdzie,, KNX na przewodzie alarmowym 8 x o.5 czy nie? Jeśli zadziała to będzie to stabilne, czy nie?

 

Czy osoby z wiedzą mogą się wypowiedzieć w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie to w ten sposób, że do każdego włącznika mam podłączony właśnie przewód alarmowy 8 x 0.5. Ściany są otynkowane. I teraz dylemat; czy pruć to wszystko i zmienić na 2x2x08 czy nie ma takiej potrzeby. A chodzi oczywiście o uniknięcie kosztów.

Wszelkie zakłócenia będą niwelowane....w jaki sposób? czy masz na myśli jakiś stabilizator sygnału?

Edytowane przez rhein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiki " RS485 jest najczęściej stosowanym interfejsem przewodowym w sieciach przemysłowych - z jednego prostego powodu, przesył różnicowy zapobiega wpływowi zakłóceń zewnętrznych (np. sprzętu indukcyjnego jak silniki) na transmisję danych."

w robocie praktycznie wszelka automatyka leci po rs485, przenośniki taśmowe, silniki setki mega watów mocy, zero błędów transmisji mimo niesprzyjających warunków (śniedź na złączach, woda, przerwa w okablowaniu itp), Twoje przewody 8x0,5 to mały pikuś dla tego standartu i nie będzie problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikacja opiera się na standardzie rs485, to samo jest w profibus itp innych producentów.

 

Możesz podać źródło tych rewelacji?

 

Kiedyś porównywałem parametry przewodu KNX i skrętki. Są zupełnie inne. Faktycznie może działać, ale tym bywa różnie. Zajmuję się instalacjami KNX już prawie 10 lat i nie widziałem jeszcze całej opartej o przewód inny niż dedykowany. Czasami zdarza się jakiś kawałek innego przewodu, ale to ostateczność. I jeżeli są problemy z działaniem, to właśnie w tym miejscu trzeba ich szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylicie różne rzeczy. Kolega drak72 ma zwykłe przyciski zwierne(dzwonkowe). Nie KXN-owe. I te nie komunikują się magistralą KNX. Po drodze musi być sensor binarny. Przyciski zwierne zwierają swoje żyły do wspólnej "masy". Tak więc na 8-żyłowym kablu alarmowym może wisieć 7 przycisków. I dopiero sensor binarny połączony z magistralą KNX przesyła to dalej.

 

Tej magistrali wcale tak dużo metrów nie wychodzi i napewno bym nie kombinował z zastępowaniem jej kablem alarmowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@agb

 

Nie mam problemu z kilometrami kabla. Problemem, jest to, że w ścianach jest już położony wszędzie kabel alarmowy, a nie dedykowany. A ściany już zatynkowane. I kwestia jest czy naprawdę koniecznie trzeba to pruć. I tak usilnie szukam potwierdzenia, że ktoś ma knx ,,chodzi,,komuś na takim przewodzie. Rozumiem też instalatorów, że nie chcą brać odpowiedzialności za stabilność systemu na takiej magistrali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam ponownie

 

Mam następujące pytania:

- czy komponenty Jung (servery, zasilacze, aktory) są warte swej ceny i czy można je zastąpić tańszymi komponentami innego producenta o podobnej jakości, trwałości. Czyli czy niepotrzebnie płaci się więcej za markę?

- jeśli cały osprzęt jest zakupiony w firmie, która będzie montowała system to cena komponentu powinna być z 8% vat czy z 23% vat? Czy ta zasada obowiązuje jak w budowlance?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Mam następujące pytania:

- czy komponenty Jung (servery, zasilacze, aktory) są warte swej ceny i czy można je zastąpić tańszymi komponentami innego producenta o podobnej jakości, trwałości. Czyli czy niepotrzebnie płaci się więcej za markę?

 

Osobiście polecam firmę Jung jeżeli chodzi o przyciski i czujki, bo ładnie wyglądają i mają rozbudowane funkcje. A aktorami jest tak, że nie można porównywać różnych firm nie patrząc na ich funkcje. Osobiście stosuję aktory różnych firm, ale dobieram je pod kątem aplikacji i tak trzeba patrzeć na osprzęt KNX. Trwałość i jakość różnych producentów powinna być podobna, chociaż prawda jest taka, że tylko produkty głównych producentów miały szansę sprawdzić się w dłuższym okresie czasu.

 

- jeśli cały osprzęt jest zakupiony w firmie, która będzie montowała system to cena komponentu powinna być z 8% vat czy z 23% vat? Czy ta zasada obowiązuje jak w budowlance?

 

Pozdrawiam

 

Stawka 8% dotyczy instalacji elektrycznej. Więc jeżeli firma wykonuje całą instalację, to może być taka stawka. Sam osprzęt KNX raczej 23%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...