Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiany lokatorskie pod klimatyzację


Recommended Posts

Cześć!

 

Kupiłem niedawno mieszkanie i ze względu na bardzo nasłonecznioną ekspozycję planuję zainstalować klimatyzator split i mam parę pytań do ekspertów :)

 

Pierwsza sprawa to położenie. Mieszkanie ma 42m2, zależy mi na schłodzeniu kuchni i pokoju. Wstępnie myślałem o tym, żeby umieścić go jak na obrazku poniżej z dwóch powodów:

a) na ścianie przylegającej bezpośrednio do loggi - najmniejszy dystans do przeciągnięcia przewodów między jednostkami

b) chciałbym objąć chłodzeniem głównie te dwa pomieszczenia, o których wspominałem, ale czytałem,że lepiej unikać wiania bezpośrednio na ludzi w pokoju, w kuchni przy gotowaniu będzie za to jeszcze bardziej gorąco i akurat tam pewnie się to przyda.

 

Czy ma to Waszym zdaniem sens, czy z doświadczenia radzicie montować klimatyzator w innym miejscu?

 

Druga rzecz to kwestia zmian lokatorskich. Chciałbym wykorzystać okazję, że deweloper może to zrobić sam ze względu na zachowanie rękojmi, itd. Jakie zmiany powinienem zgłosić do dewelopera w takim wypadku? Czy wystarczy dziura w ścianie na rurę z przewodami? Jeśli tak, to o jakim przekroju? Nie wiem jeszcze, jaki kupię klimatyzator, ale zakładam, że jest jakiś standardowy rozmiar?

 

Po trzecie - czy do kalkulacji wydajności klimatyzatora powinienem uwzględnić tylko kuchnię i pokój? Zakładam, że i tak nie mogę liczyć na to, że klimatyzator schłodzi mi powietrze w sypialni jeśli zamontuję go wg poniższego planu?

 

I wreszcie po czwarte - czy jest jakiś konkretny klimatyzator, który do takiego zastosowania polecilibyście?

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Klima-projekt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli klimatyzator będzie używany cały dzień i utrzymywał chłód to nie wieje wtedy mocno.

Oczywiście w kuchni będzie nieprzyjemnie, na czas przebywania w kuchni raczej trzeba go wyłączyć.

Montując go tam gdzie zaplanowałeś wybierz urządzenie, które mierzy temperaturę pomieszczenia czujnikiem umieszczonym w pilocie.

Są modele z czujnikami ruchu, które automatycznie sterują żaluzjami tak by wyeliminować bezpośredni nawiew na ludzi.

Przy lokalizacji jednostki kieruj się głównie możliwością grawitacyjnego odprowadzenia skroplin z jednostki wewnętrznej.

Nie daj się namówić na pompki.

 

Zmiany?

Kanalizacja - w miejsce jednostki wew trzeba dociągnąć kanalizację.

Elektryka - kolejny obwód zasilający z własnym bezpiecznikiem, przewody do jednostki wewnętrznej (+połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną)

Miedź - trzeba zamontować od razu w bruzdach i przykryć tynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...