Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój jest ten kawałek podłogi - czyli spełniamy marzenia


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Długo zastanawiałem się czy już czas na założenie dziennika (choć na razie chyba to jeszcze złe określenie ;) ) ale dziś zajrzałem w swój profil.

 

Zarejestrowany 05-11-2012

...

Mój dom: kiedyś zbuduję

 

Ponad 6 lat temu zacząłem marzyć o własnym domu, 5 lat temu zarejestrowałem się na forum i zacząłem chłonąć wiedzę. Z racji takiej, że od zawsze ojciec uczył mnie, że po to mam dwie zdrowe ręce żeby nimi pracować, a nawet jak mnie już stać będzie na usługi innych to żeby mi kitu nikt nie wcisnął, w sposób szczególny przypadły mi do gustu dzienniki wszystkich samorobów.

 

I tak mijały lata, plany o domu się rozwijały, najpierw zrealizowany został ten o jego pierwszych mieszkańcach (ożeniłem się), następnie od teściów otrzymaliśmy działkę i tak do pierwszej rocznicy ślubu. Zaczęliśmy przekuwać marzenia w realizacje. Rozeznanie na temat zdolności kredytowych, podliczenie oszczędności - damy radę! Określenie czego potrzebujemy w domu i optymalizacja tego.

 

Projekt

W pierwszej kolejności szybkie wprowadzenie. Nasza działka jest dość wąska - 17,5m szerokości. Zgodnie z planem zabudowy musimy dokleić się do budynku sąsiedniego. Znaleźliśmy dwa projekty które nam się strasznie spodobały niestety nie do końca nadawały się do naszych warunków i wymagały kilku zmian i adaptacji. Po wizytach u kilku projektantów i podpowiedzi kilku osób zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny co okazało się nie tylko bardzo wygodne (mamy narysowane tak jak nam się podoba - no już prawie :) ) ale i ekonomicznie korzystniejsze.

 

IMG_20161108_0002.jpg

 

IMG_20161108_0005.jpg

 

Ostatnia zmiana jaką wykonamy to zmniejszenie łazienki na poddaszu (uważamy że to z duża powierzchnia (raz że koszty wykończenia będą wysokie dwa nie podobają nam się duże przestrzenie w łazienkach). Uzyskane miejsce przeznaczymy na garderobę z dostępem z jednej z sypialni(patrz zdjęcie niżej).

 

IMG_20161108_0005v2.jpg

 

podadaszeNaszWariant.jpg

 

Przerywana linia po długości dachu z dopiskiem 2.20 to linia w której skos powinien mieć taki wymiar. Wydaję mi się, że wykorzystamy to miejsce lepiej dzięki temu.

 

Do sąsiada doklejamy się garażem, przestrzeń nad nim to coś ala strych z możliwością późniejszej adaptacji - możliwość wejścia ze spocznika schodów.

 

Technologie

- fundament - po badaniu gruntu (świder średnicy 200 i odwierty w kilku miejscach pod przyszłym domem) i z wiedzy sąsiada (skończył budowę rok temu) wynika, że mamy ok 20 cm gliny (nawieziona) i 80 cm czarnoziemu. Później zaczyna się podłoże piaskowo - gliniaste. Plan jest taki żeby wybrać to wszystko na ten minimum metr w dół, glinę zutylizować a czarnoziem wykorzystać do podniesienia działki( co i tak muszę zrobić). Na tym poziomie po wytyczeniu przez geodetę, wykonać wykopy pod ławy i wylać je w glebie. Do poziomu zero pociągnąć bloczkiem betonowym.

 

- poziom "0" - Podsypka oczywiście zagęszczona odpowiednio, chudziak, folia, styropian 15 cm (nie wiem czy nie dać więcej bo planuję podłogówkę na parterze), folia rury i posadzka. (no dobra pojechałem dalej niż stan zero ale chodziło o zobrazowanie mojego pomysłu).

 

- ściany - bk Solbet 24 cm, klasa 500 (bardzo mocno rozważam P+W ale jeszcze dokonuje przeliczeń jak z kosztami tego) na cienką spoinę

 

- strop - teriva (tu kalkuluję co cenniejsze czas czy kasa i ile to wyjdzie za kształtki wieńcowe).

 

- dach - to chciałbym zlecić kompleksowo firmie, głównie ze względu na czas. Dach dwu spadowy, lukarna, okno dachowe, pełne deskowanie, blacho-dachówka.

 

- komin - systemowy

 

- ogrzewanie - kocioł dwukomorowy (głównie ekogroszek ale czasem i drewno), na parterze ogrzewanie podłogowe po całości, na górze zastanawiamy się nad grzejnikami. Doradza nam to projektant (grzejniki pod oknem) i żona jest bardziej za tym rozwiązaniem.

 

- woda - własne ujęcie

 

- ocieplenie - 15 cm grafitu na ściany, 15 cm pod podłogę na gruncie, projektant uważa że na podłogę na poddaszu nie ma potrzeby?, 25 wełny w skosy

 

Temat ten zakładam jak na razie bardziej w celu posiadania swojego miejsca na zadawanie pytań na nurtujące mnie pytania niż zdawania relacji bo z budową ruszamy jak tylko sprzęt będzie mógł wjechać na działkę wiosną.

 

Jak myślicie ile potrzebuje kasy na stan deweloperski. Sam mam zamiar zrobić wszystko poza wylewką i dachem (myślałem też o tynkach ale jak czytam o kosztach pokrycia wszystkiego KG to zacząłem się skłaniać ku tej oszczędności). Czy realne jest SSO(ściany plus dach odeskowany z papą - no możne i blacha bez podbitki) przed zimą przyszłego roku zakładając rozpoczęcie robót najpóźniej w maju?

Edytowane przez ufbufkruf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 922
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć,

witam kolejnego samoroba - tym bardziej że blisko mnie :)

 

ja Ci podpowiem co do tego styro na podłogę poddasza - fakt ocieplenie chyba zbędne, ale coś od akustyki by się przydało.

Wyrobić się do końca roku - wszystko się da :) realne przede wszystkim dlatego, że i jesień zazwyczaj długa jest.

Z doświadczenia (krótkiego co prawda) wiem, że więcej satysfakcji i lżej nawet jest budować niż planować i liczyć wszystko 100 razy, te decyzje co będzie najlepsze (kasa, czas, siły) są naprawdę ciężkie czasami.

 

Powodzenia i wytrwałości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak myślicie ile potrzebuje kasy na stan deweloperski. Sam mam zamiar zrobić wszystko poza wylewką i dachem (myślałem też o tynkach ale jak czytam o kosztach pokrycia wszystkiego KG to zacząłem się skłaniać ku tej oszczędności).

 

Sam wszystko ... hmmm ambitnie bardzo ... ten entuzjazm na początku drogi ... pracujesz ... masz rodzinę ... pytam z ciekawości ... bo robienie wszystkiego pochłania bardzo dużo czasu a jak nie ma się wiedzy i praktyki to jeszcze więcej czasu.

 

A stan deweloperski kosztuje 2500 - 3000 zł/m2, stan zamknięty ok 600 - 800 zł/m2 zależnie od technologii, wiadomo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wszystko ... hmmm ambitnie bardzo ... ten entuzjazm na początku drogi ... pracujesz ... masz rodzinę ... pytam z ciekawości ... bo robienie wszystkiego pochłania bardzo dużo czasu a jak nie ma się wiedzy i praktyki to jeszcze więcej czasu.

 

Mam stabilną prace raczej na jedną zmianę (tydzień w miesiącu wypada inaczej). Mam żonę, dzieci jeszcze brak. Nie będę sam, rodzina pomoże ;).

Elektrykę już robiłem ( w razie problemów żony dziadek i mój teść to elektrycy co prawda już nie czynni zawodowo), hydraulikę też choć na małą skalę. Mój tato kilka lat pracował jako zbrojarz. Będąc młodszym kilka sezonów wakacyjnych spędziłem na budowie - niby to żadne doświadczenie ale nie tylko pustaki się nosiło. Dorabiałem przy wykończeniówce kilka lat (czasem z kimś czasem sam robiąc) więc tego etapu się nie boje.

 

Wiem że pochłonie to masę mojego czasu ale nie boje się tego jak na razie. Urlop z tego roku został urlop z przyszłego będzie, weekendy i po pracy od 16 można robić. Mieszkam aktualnie 300m od terenu budowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia samorobowego, musisz koncentrować się na małych celach i je realizować, nie ma sensu pytać o ocieplenia czy płyty czy dach, kiedy przed tobą fundament, małymi krokami do celu. Nie zakładaj, ze dachu nie zrobisz, czy wylewki, może tak się napędzisz, że nic i nikt cie nie powstrzyma. Nie możesz tego teraz wiedzieć. Chętnie poobserwuje Twój dziennik.

 

Pozdrowienia od Rycha :stirthepot: a zupa najlepiej smakuje późnym wieczorem po powrocie z budowy :yes:

Edytowane przez RysiekWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o styropian w podłodze parteru i poddasza bo jutro mam spotkanie z projektantem (już pewnie ostatnie zmiany i zaczyna rysować projekt). Chciałbym żeby od razy w projekcie uwzględnił grubość styropianu, żebym później nie zdziwił się że jak dodam styro to mi pomieszczenie 2,3 wychodzi.

Z wylewkami takie wnioski wyciągnąłem czytając dzienniki innych samorobów. Spora ich część żałowała że robiła ten etap samemu. Ale nie mogę się nie zgodzić życie może jeszcze wiele zmienić, jak zawsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszystko wyjdzie w praktyce jak zaczniesz murować ściany, chudy możesz też wylać przed stropem, jak już pociągniesz mury, zauważ, ze na niektórych budowach tak robią, spokojnie pompa sięgnie, jak masz dojazd i płotu brak,

co do wylewek to fundament i strop grucha, ale mniejsze wylania typu taras czy schody :no:

 

małymi krokami do dużego:wave: efektu

 

PS. co do systemowych kominów rozważ dodanie dodatkowej komory do gazu, niewielki dodatek ceny, a daje pewną alternatywę do pieca, my to zrobiliśmy, chodź w projekcie mamy tylko ekogroszek, tylko jak będziesz fundament robił, zobacz wymiar pustaka kominowego systemowego, aby ci ewentualnie się zmieścił na wymiar (poszerzyć można o kilka łopat i bloczków), taka idea do rozważenia

 

Wszystko wyjdzie na etapie wykonania i własnego dłubania

 

Pozdrówko

Edytowane przez RysiekWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się budować samemu. Nie musisz na nikogo czekać z rozpoczęciem budowy. Jak Ci będzie słabo szło to zawołać fachowca zawsze można.

Rozważ murowanie na pianę tytan. Ja jestem zadowolony.

Rozważ zmianę sposobu ogrzewania. Zaoszczędzisz na koszcie komina etc. Paliwa stałe są passe :) wiele razy poruszane na forum.

Rozważ odpuszczenie grzejnikow. Ja nie widzę ich zalet.

Rozważ większą ilość styro na podłodze przy podłogówce. To nie będzie duża różnica w koszcie.

 

Widzę, że też używałes sweethome3d :)

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za pogodę :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czas leci a nasze plany powoli się rozwijają. W roku ubiegłym udało nam się dokończyć projekt i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty na wydziału budownictwa w naszym Urzędzie. Jak się później okazało jednak nie wszystkie. Na szczęście udało nam się uporać z brakami w odpowiednim czasie i nadal będą dotyczyć nasz warunki techniczne z 2016 roku .

Oto rzuty naszego przyszłego domku:

IMG_20170109_0003.jpg IMG_20170109_0002.jpg IMG_20170109_0001.jpg

 

Co można robić przez zimę? Można zrobić giętarkę do strzemion i zacząć je wyginać w wolnej chwili. Poniżej małe zdjęcie poglądowe takiej giętarki produkcji własnej ;)

IMAG1063.jpg

W ramach rozgrzewki 100 strzemion zrobione, idzie dość szybko.

A niedziele spędziliśmy z rodziną w lesie.

IMAG1046.jpg

Przyjemny spacerek przy -12. Jak tylko warunki i urzędy pozwolą to zaczynamy ścinać. Wstępne szacunki mówią o początku lutego.

 

A tymczasem staram się przemyśleć jakie przepusty pod fundamentem będą potrzebne.. Do tej pory pomyślałem o:

1. Kanalizacja (jest tak zaprojektowana, że tymczasem idzie do szamba ale tą samą rurą będę mógł podłączyć do miejskiej sieci jak się pojawi)

2. Przepust na wodę ze studni /

3. Przydało by się też od drugiej strony mieć coś ewentualnie na wodę miejską?

4. Przepust na zasilenie domu

5. Wyjście prądu na ogród (studnia, oświetlenie, zasilanie budynku gospodarczego i altany w przyszłości).

6. Wyjście prądu przed dom

7. ...

Zastanawiam się czy GWC przy wentylacji grawitacyjnej ma sens.

Edytowane przez ufbufkruf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC - ja robię. Zawsze ogrzewasz powietrze od + 4 czy ile tam z gwc sie wyciągnie a nie od minus. No i latem jest klima.

Poza tym przy obecnych technologiach i szczelności budynku i tak należy zapewnić dolot powietrza. A energooszczędne lub pasywne okna jakoś nie chodza w parze z nawiewnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wyprowadziłem z pomieszczenia gospodarczego kilka przepstów we wszystkie strony z rury AROT50. Dzięki nim mogę wprowadzić kabel z prądem, wyprowadzić PEXa z wodą czy kabel el do sterowania bramą/domofonem, oświetleniem do ogrodu, przyszłego garażu etc.

Jak planujesz kominek to też zaplanuj dolot z zewnątrz. Tak jak wspominasz warto też rozważyć dolot powietrza (rurowy GWC) do domu przy WG czy do reku przy WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to roważ jeszcze raz sens WG. Pomyśl ile zauszczedzisz na braku kominów lub odchudzeniu ich z kanałów wentylacyjnych. Czy te oszczędność plus to co zyskasz na mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie nie zwórci Ci kosztów zainwestowania w WM z rekuperacją. To nie musi byc drogie i możesz kupić reku, a kanały i resztę zrobić samemu, albo i reku zrobić sammeu jak lubisz majsterkować.

 

Poczytaj dzienniki innych budujących i znajdziesz odpowiedz na wiele nurtujących Cię na początku pytań. Zobacz jak robili inni i pytaj ich czemu dokonywali takich wyborów i czy patrząc z perspektywy czasu uważają, że dobrze zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W dniu dzisiejszym na naszym przyszłym placu boju pojawiała się pierwsza ekipa :cool: Kilka stron w internecie twierdziło, że ima to idealny moment na wiercenie studni. Zaprosiliśmy więc Panów, którzy specjalizują się w takiej pracy. Ekipa konkretna i słowna. Powiedzieli że zaczną o 8 i pojawili się o 7.30. Przygotowanie i jak powiedzieli tak zrobili

 

IMAG1119.jpg

 

Do 12 studnia była zrobiona i zaczeła dawać wodę:yes:

IMAG1122.jpg

Po 30 minutach płukania wyglądała już dużo lepiej.

IMAG1124.jpg

Teraz pozostał wybór pompy głębinowej. Ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie? Coś poleca?

Edytowane przez ufbufkruf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę opowieści zimową porą.

Według informacji od ludzi lasu drzewo najlepiej ścinać w porze gdy nie ma soków - zimą. Dlatego też wybraliśmy się w ubiegłym tygodniu do lasu pozyskać drzewo na nasz przyszły dach, a co tam będę pisał skoro obraz mówi więcej...

IMAG1168.jpg

IMAG1188.jpg

IMAG1190.jpg

Przy okazji zwoziliśmy też troche materiału na stemple i słupki ogrodzenia tymczasowego.

IMAG1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...