Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzejniki czy podłogówka ?


dave88

Recommended Posts

Mam wielki dyletam. Co dać na poddaszu w sypialniach ? Podłogówke czy grzejniki ? Instalator i kierownik budowy odradzają podłogówkę. Co macie u siebie albo co planujecie ?

 

A czym ci panowie motywują swoje rady?To są zazwyczaj stare dziady, które radzą tak, bo tak się kiedyś robiło i było dobrze. Od czasów ich edukacji wiele się zmieniło, ale skąd oni mają to wiedzieć, jak się nie chce doszkalać. Instalatora to jeszcze mogę zrozumieć, bo ma w tym interes. Robiąc układ mieszany komplikujesz instalację, więc wykonanie będzie więcej kosztowało w robociźnie, dodatkowych materiałach i w eksploatacji. Grzejniki potrzebują wyższej temperatury zasilania, co przekłada się na większe zużycie gazu. Nie ma motywu aby nie robić podłogówki w sypialniach.

Założę się, że kocioł też proponują co najmniej 24kW.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden mówi że dużo ludzi dzwoni że chcą dodatkowo grzeniki w sypialniach bo zimno, bo długo się nagrzewa itd...nie wiem już co myśleć, co robić, coraz bardziej mnie to wkurza bo każdy mówi coś innego...

Przy podłogówce, nie różnicuje się temperatury dzień/noc bo jest duża bezwładność. Sposobem na utrzymanie właściwych temperatur, jest rozdzielenie góry i parteru osobnym sterowaniem. Na pietrze zazwyczaj szybciej spada temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii do ogrzewania zależy tylko i wyłacznie od domu i jego strat a nie czym i w jaki sposób tą energię dostarczymy i w jaki sposób ją wytworzymy.

 

Oczywiście podłogówkę po całości,masz kiepściutkich fachmanów,którzy z nowoczesnym budownictwem i nowoczesnym ogrzewaniem nie mają nic wspólnego i po tym sądzę,że wungiel w domu będzie jako też zgodnie z trendami tychże dziadków z PRL-u :D

 

Podłogówka jest grzejnikiem niskotemperaturowym dzięki czemu stosując ogrzewanie gazowe piecem kondensacyjnym piec ma lepsza sprawność, tak samo pompa ciepła zasilająca podłogówkę będzie miała wyższą sprawność niż gdyby zasłała grzejniki które wymagają wyższej temp. , a tym samym zużywają mniej gazu czy energii elektrycznej.

 

Dzięki podłogówce ciepło jest rozprowadzane równomiernie ludzie nawet posiadający kotły na paliwo stałe dzięki podłogówce mają większy komfort cieplny w domu niż by mieli grzejniki. Rób podłogówkę wszędzie w łazience dodatkowo drabinka i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii do ogrzewania zależy tylko i wyłacznie od domu i jego strat a nie czym i w jaki sposób tą energię dostarczymy i w jaki sposób ją wytworzymy.

 

Oczywiście podłogówkę po całości,masz kiepściutkich fachmanów,którzy z nowoczesnym budownictwem i nowoczesnym ogrzewaniem nie mają nic wspólnego i po tym sądzę,że wungiel w domu będzie jako też zgodnie z trendami tychże dziadków z PRL-u :D

 

Co do strat ciepła to się zgadzam.

Sama podłogówka ?

Nigdy !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo wypowiedzi w stylu "czemu nie zrobiłem podłogówki w całym domu, czemu dałem te przeklęte grzejniki na poddaszu" natomiast nie spotkałem się z wypowiedzią "mogłem zrezygnować z podłogówki i dać większą ilość grzejników". Odpowiedź chyba nasuwa się sama.

Jestem tego najlepszym przykładem na poddaszu mam grzejniki i przez te cholerstwo tam nie zamieszkuje, nie mam kiedy skuć tam wylewek i zamontować podłogówkę. Druga sprawa moje jedyne źródło ciepła to kominek z płaszczem który rozpalam raz dziennie, w mrozy dwa razy i gdyby nie podłogówka w domu bym miał zimno. Podłogówka u mnie doskonale akumuluje zgromadzone ciepło oddając je przez resztę dnia co powoduje że przez cały dzień mam jednakową temperaturę w domu, na poddaszu zaś jak grzeje kominek mam ciepło jak wygaśnie robi się zimno skoki temperatury są znaczne. Dlatego podłogówka to jedyne słuszne rozwiązanie w nowym domu, a reszta to herezje ludzi którzy nigdy podłogówki w domu nie mieli lub maja źle wykonaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie ile może kosztować robociznana + materiał za ogrzewanie w budynku http://projekty.muratordom.pl/projekt_ustronny-wariant-i,194,0,0.htm dół podłogówka oprócz garażu (grzejnik)+ grzejnik garaż) i pom.gosp bez ogrzewania. a góra podłogówka tylko w łazience i korytarzu a pokoje grzejniki. do tego piec na eko groszek. Dobrze by było jakbyście to rozbili na materiał + robocizna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze pompa ciepła które doskonale wkomponuje się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym - niestety opcja droga inwestycyjnie.

 

Kocioł na paliwo stałe + bufor ciepła dla zapewnienia optymalnej pracy kotła stałopalnego.

Za buforem układ z trójdrogowym zaworem termostatycznym aby niepotrzebnie nie rozładowywać zakumulowanego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor raczej bedzie ale później (koszty)

Co do gazu to jeszcze sam nie wiem najwyżej przygotuje instalację bez podłączenia do budynku

Jesli chodzi o pompe to nie znam tego systemu więc się raczej nie wypowiem

Jeśli chodzi o obsługowość ekogroszku - to bez przesady

Na prąd raczej nikt mnie nie namówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co tu ma do rzeczy konkurencja? Że jak się robi kominek to się nie robi podłogówki czy jak? Bo u mnie przynajmniej jedno i drugie się uzupełnia w sensie, że kominek zapewnia mi ciepłą wodę do podłogówki. Jaka tu konkurencja?

 

Ano taka ze zdun darek zajmuje sie kominkami a nie podłogówką, to ze masz kominek z płaszczem wodnym nie oznacza ze to rozwiązanie było optymalne pod wzgledem inwestycyjnym, pomijajac fakt posiadania kotłowni w salonie i bycia palaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...