Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zabudowa bliźniacza - 1 czy 2 ściany nośne


Recommended Posts

Witam

jestem na etapie projektowania domu w zabudowie bliźniaczej.

jednocześnie będą budowane obie części.

 

projektant zaprojektował na początku pomiędzy jedną ścianę nośną 24cm z betonu komórkowego.

zaproponował także, że można zaprojektować 2x ścianę bez dylatacji, która będzie znacznie bardziej dzwiękochłonna.

 

czy warto przepłacać ok 6500zł do wykonania dodatkowej ściany, mniej więcej tyle będzie mnie kosztowała 1 ściana wraz z dodatkowym fundamentem.

 

nie ukrywam, że budynek cały będzie na sprzedaż i liczy się dla mnie każdy grosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prostacka, tylko po prostu jakoś trzeba żyć. Jak się buduje dla np. bogatego lekarza w dobrej dzielnicy to można a nawet trzeba wszystko dopracować, on zapłaci.

Jeżeli to jest przeciętny dom w przeciętnej lokalizacji to trzeba oszczędzać aby być konkurencyjnym, albo pogodzić się z brakiem zysku i charytatywnym "biznesem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Odświeżę nieco temat by nie zakładać nowego wątku choć mój problem jest nieco innej natury. Mianowicie co mówią przepisy w przypadku takiej pojedynczej ścianki pomiędzy dwoma połówkami bliźniaka?. Wszystko jest w zgodzie z przepisami jeśli taki budynek rozpatrujemy w charakterze domu jednorodziennego o dwóch lokalach mieszkalnych, położony na wspólnej działce. Problemy zaczynają się wówczas gdy następuje podział takiego budynku na dwa oddzielne domy jednorodzinne na dwóch oddzielnych działkach. Powstaje wówczas problem wspólnej ściany stojącej w granicy obu działek pomiędzy budynkami. Zgodnie z przepisami taka ściana musi wówczas spełniać surowe wymogi ochronny ppoż i stanowić ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

 

Obecnie stoję przed takim problem w przypadku połówki bliźniaka którego zakupem jestem zainteresowany. Urząd Miasta opiniujący przedłożony projekt zamienny zakwestionował istniejącą ściankę z MAXa o grubości 25 cm, nakazując jednocześnie dobudowanie po obu jej stronach ścianki z pełnej cegły na grubość 12 cm każda. Czy takie postępowanie jest w ogóle zgodne z obowiązującymi przepisami?. Ścianka w obecnej postaci spełnia wymagania przepisów ppoż gwarantując utrzymanie parametrów REI 60. Zakładam, że urzędnicy uznali, że przez jej wirtualny podział tejże ściany pomiędzy dwie połówki bliźniaka każdy z budynków dysponuje ścianą grodziową ppoż o grubości 12,5 cm przy czym ma się to nijak do stanu faktycznego, wiedzy technicznej i zdrowego rozsądku. Prawdopodobnie ma się to również nijak do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. Czy ktoś bardziej obecnany w przepisach mógłby zatem rzucić na sprawę nieco więcej światła?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...