Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekonomiczny 3 - sugestie, dyskusje nad projektem


Recommended Posts

Witajcie. Po wielu latach przymiarek w końcu zaczynamy przygotowywać się do budowy własnego M. Jesteśmy w trakcie załatwiania nowej WZ, ponieważ wydana na poprzedniego właściciela nie do końca nam odpowiada. Zamierzamy ruszyć z początkiem przyszłego roku, kiedy tylko uporamy się z formalnościami ( a nie zapowiada się to szybko, niestety). Ten czas musimy wykorzystać maksymalnie na przygotowanie do budowy, ponieważ czeka nas budowa systemem gospodarczym: teść budowlaniec, kilku znajomych z przydatnymi umiejętnościami ;) i mnóstwo pracy własnej. W sumie, na dzień dzisiejszy, zamierzamy zatrudnić zewnętrznych fachowców tylko do ciepłego montażu okien i drzwi zewn. oraz rolet, instalacji pieca gazowego oraz zapłacić za opracowanie instalacji poza elektryką i wodą. Dach zlecimy znajomemu, z mężem do pomocy. Właściwie nie mamy zbyt wielkiego wyboru - na budowę i zamieszkanie mamy max 220 tys. (nieprzekraczalnie - do 240 tys razem z meblami). Możemy liczyć głównie na to, co sami wyczytamy, bo wokół siebie mamy sporo osób związanych jakoś z budowlanką lecz ze starym podejściem do budowy i absolutnie nikogo, kto budowałby "inaczej" :(

 

Dlatego założyłam ten wątek by prosić Was o pomoc w przebrnięciu przez ten trudny proces ciągłych wyborów. Liczę na każdą sugestię i krytykę ( wraz z argumentami :) ).

 

Dom ma być jak najbardziej energooszczędny, jednak na tyle na ile nas stać; MUSIMY zmieścić się w tym budżecie. Nasze założenia:

- wybrany projekt gotowy to parterowa stodoła o powierzchni 103 m pow.użytk. + 5m kotłowni + doklejone do budynku pom.gospodarcze z wejściem do kotłowni ok.12-18mkw i wiata dwustanowiskowa

- wszystkie duże przeszklenia od południa (dużo fiksów, rolety zewn.), łazienki, kotłownia, wiata od północy; montaż w ociepleniu

- projekt przewiduje fundamenty ocieplane TERMO ORGANIKA Gold Fundament gr. 18 cm,

ściany nośne z bloczków silikat. 25 + styropian 22cm, ściany wewn. silikat 12 i 8 cm

strop drewniany

poddasze nieużytkowe ocieplane wełną 20cm

- wentylacja mechaniczna z rekuperacją, GWC rurowy

- ogrzewanie: kocioł gazowy kondensacyjny, podłogówka wodna wszędzie poza sypialniami, w łazienkach poza podłogówką jakieś drabinki na prąd

 

Poza GWC, fiksami oraz zamianą żaluzji fasadowych na rolety, reszta jest z projektu i na dzisiaj myślimy, żeby tak zostawić, jak wymyślił projektant.

 

W projekcie, wewnątrz, niewielkie zmiany, tj. środkowa sypialnia będzie naszą garderobą, łazienka mała (3m) zostanie powiększona o szerokość wanny, będzie miała okno, pralnia zostanie powiększona o część większej łazienki, a nasza własna łazienka powstanie w miejscu obecnej 9m garderoby (wyprostujemy tylko ściankę pomiędzy nią a pralnią, na korzyść łazienki; okno ze ściany szczytowej przeniesiemy na stronę północną).

 

Moje pytania na teraz:

- Wyczytałam, że kocioł kondensacyjny do 21 kW nie potrzebuje komina. Skąd wiadomo, na etapie projektu, jakie zapotrzebowanie ma dom, tak, aby już można bylo wiedzieć jaką moc pieca wybrać? (i ew. zlikwidować komin, a doprowadzić tylko powietrze przez ścianę)

- Kominek zostaje. Myśleliśmy o poprowadzeniu DGP grawitacyjnej, ale chyba przerosłaby nas jej instalacja, przy obecnej wentylacji mech. :/ więc zostanie taki "goły", do tzw. rekreacji, Ale jaką powinien mieć moc? Obecnie ogrzewamy stary, kiepsko ocieplony, nieszczelny domeczek ok.65 m2 kominkiem z DGP z wentylatorem o mocy 14 kW i szału nie ma z komfortem cieplnym.

- Czy zamiana pokoju na garderobę, a garderoby na łazienkę wymaga ponownego przeliczenia i przeprojektowania instalacji wentylacji czy wystarczy zamienić wywiew na nawiew i odwrotnie? Cena projektu przewiduje projekt tejże instalacji i zastanawiam się, czy trzeba dać ją do przeprojektowania.

- Czy zamiana żaluzji na rolety wpływa znacząco na sposób montażu okien? (przewidzieć większe/mniejsze otwory, zrobić cokolwiek innego)

- Czekamy na nowe WZ. To wydane na poprzedniego właściciela mówi o pokryciu dachu dachówką lub pokryciem dachówkopodobnym. Czy myślicie, że przewidziana w projekcie płyta włókno cementowa przejdzie? Każde ew. odwołanie od decyzji to stracony czas, którego nie mamy ( teraz wynajmujemy, musimy szybko skończyć budowę, bo budujemy na kredyt), więc nie wiemy czy jest o co walczyć, czy jednak już myśleć o zmianie pokrycia?

 

Wiem, bardzo długi post :) i przepraszam, ale dziękuję każdemu, kto zechce go przeczytać do końca!

 

Projekt Ekonomiczny 3,wersja lustrzana:

 

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-3-lustrzany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Mnie,

 

nie ma szans na zmieszczenia się w takim budżecie tj. 240 000 zł. Na stronie masz kosztorys stanu developerskiego na 330 000 z VAT 8%.

Duża jest powierzchnia zabudowy (146 m), dachu (211 m), w środku masz podwyższony salon, do tego sporo rynien bezokapowych (40 m).

Wg Mnie 350 000 to. min z rekuperacją i kominkiem.

Co do pytań:

- zapotrzeowanie na ciepło wynika z OZC, są na forum osoby które robią takie rzeczy. Wg Mnie ten dom dobrze ocieplony ogrzejesz Pompą Ciepła Powietrze Woda 7 KW. Oblicz Sobie koszt gazu i PC. Ja u Ciebie nie widzę komina na gaz.

- ten salon (25m) z kuchnią (11m) to ogrzejesz najmniejszym wkładem 3-4 KW. Salon nie jest duży, jak bym zrezygnował z kominka jak chcecie szukać oszczędnosci bo to wydatek 8-10 tys (wkład, zabudowa, kominek stalowy). Wystarczy biokominek. Na taki mały domek parterowy wystarczy jedne źródło energii, gaz albo PC. Niektórzy na forum mają nawet ogrzewanie elektryczne.

- zamiana na pewno wymaga ponownego projektu instalacji wentylacji, w łazience konieczne wywiew a z garderobą jest różnie. Jedni mają wywiem, jedni nawiem i wywiem, jedni nic nie mają...

- rolety i żaluzje - przy ociepleniu 22 cm nie ma różnicy, skrzynka rolety to 16,5 cm, żaluzji 13-14 cm. Jak od południa/zachodu ja bym zostawił żaluzje, bo moża regulować natężenie słońca

 

Generalnie projekty z wizją mają fajne projekty, ale drogie w wykonaniu (wysoki sufit, WM, żaluzje fasadowe, system Galeco bezokapowy itp). Poczytaj o kotle kondensacyjnym, bez sensu robić podłogówkę i kaloryfery w sypialniach.

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem dlaczego nie dostawałam powiadomień.

 

Marcin34_Śl Kupiliśmy kosztorys inwestorski. W tych 330 tys. wliczono robociznę -prawie 64 tys netto, instalacje z robocizną (bez jednostek centralnych, czy jak to się zwie: pieca, itp): elektryka 27 tys brutto. , wod-kan, co, gazowa - 47 tys brutto, do tego wynajem sprzętów (samochody, podnośniki, itp); okna drewniane z profilami alu, żaluzje fasadowe, wycieraczkę systemową przed drzwiami, dwa kominy systemowe. Podłogi - parkiet.

Na SSZ wyliczono 219 tys, netto, wykończenie (elewacje, tynki, podłoga) - 88tys netto + do tego 25 tys VAT

 

Też się długo zastanawialiśmy nad tym projektem, jeśli chodzi o koszty. I, gdyby nie to, że mamy pomoc innych osób, nie zdecydowalibyśmy się. Budowę będziemy ciągnąć własnymi rękoma (no, teścia i własnymi), mąż jakiś czas pomagał na budowach ojcu i budujących się samodzielnie kilku znajomym, sami remontowaliśmy starą chałupę, w której obecnie mieszkamy. Potrafi zrobić mnóstwo rzeczy przy budowie i większość przy wykończeniówce. Problem w tym, że potrafi zrobić, ale nie zna się na technologiach na tyle, by potrafić wybrać optymalną opcję. Szczególnie na nowych technologiach. Mamy pobudowanych znajomych, teść budował się jakieś 4 lata temu, ale wszyscy patrzą na nas jak na wariatów, bo "po co tak kombinować, skoro tyle lat tak się budowało??!",plus oczywiście:"tak, tak, wentylacja mechaniczna- taka nowinka, może i ciekawa, ale bardzo droga w budowie i w sumie nie potrzebna". Tak więc w tym temacie nie mamy wsparcia nikogo.

Tam, gdzie się da, będziemy ciąć koszty, np. zamieniamy większość okien na fixy, okna plastiki (choć i tak nie zamierzaliśmy innych), wyrzucamy dziwne fanaberie (typu projektowego okapu podblatowego, wycieraczki). I szukamy dalej. Stąd ten wątek.

 

Marcin34_Śl dziękuję za wszystkie podpowiedzi, przeanalizuję je wieczorem z mężem :) Kominek zostanie - teraz nim ogrzewamy i nie wyobrażam sobie już domu bez :) Chociaż podpowiedż agao_83 jest bardzo cenna - może faktycznie, przy takim zapotrzebowaniu energetycznym, jakie sugerujesz wystarczy koza :D W sypialniach byłyby wyłącznie grzejniki. A komin od pieca widać na wizualizacjach, bo w rzutach nie widać nawet komina od kominka.

Widzę, że masz GALECO bezokapowy u siebie - nasz projekt przewiduje taki. Masz na forum swój wątek? Ile +\- kosztowały u Ciebie (i przy jakiej powierzchni)?

 

Co do żaluzji - ogromnie one mi się podobają wizualnie, ale chcielibyśmy także osłonić dom zimą przed wychładzaniem, a tego, niestety, żaluzję nie zapewniają, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę.

 

Agao_83 25 silki nie jest przewidziana wszędzie, tylko ściany nośne. Ścianki działowe to 12 i 8 cm, chociaż jeszcze nie wiem gdzie które, ponieważ posiłkujemy się na razie tylko kosztorysem inwestorskim . Z zakupem samego projektu na razie czekamy i liczymy, zastanawiając się, czy (ze wzgl. na koszty) nie zamienić go na Ekonomiczny 2 i zrezygnować z tarasu frontowego (chociaż taki taras to moje marzenie :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego stawiacie ściany zewnętrzne z silikatu 25cm? nie lepiej z 18cm? na pewno wyjdzie taniej :)

 

O, nie doczytałam dobrze :) Pytasz o ściany zewn. 25 cm silikaty są przewidziane w projekcie. Nie wiemy czy zmiana z 25 na 18 cm nie zmieni właściwości ścian. Właśnie dlatego założyłam wątek, żeby dobrzy ludzie podpowiedzieli, czy można coś zmienić, nie pogarszając parametrów domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murować - cegła pełna na zaprawie cementowej - na to gruba warstwa izolacji .. cegłę można dostać .. czasem za free..

Silikat 18cm jak najbardziej jest możliwy, bloczki betonowe itp .. i min 20cm grafitowego EPS"a lub 30cm białego ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Z zakupem samego projektu na razie czekamy i liczymy, zastanawiając się, czy (ze wzgl. na koszty) nie zamienić go na Ekonomiczny 2 i zrezygnować z tarasu frontowego (chociaż taki taras to moje marzenie :( ).

 

Pani Agnieszko i jak idą wyliczernia? Ja jestem teraz na etapie liczenia dla Ekonomiczny 2a i wychodzi mi w okolicach 140tys dla SSZ

Robione na podstawie zestawienia materiałów z kosztorysu inwestorskiego

 

fundamenty 20 232,98 - z górką bo w to ująłem całe zbrojenie i beton

ściany 11 479,77 - wg projektu silka 24/12/8 + zabrawy i nadproża

ocieplenie 22 232,83 - wg projektu

dach 20 000,00 - 10m3 + robota

okna 20 000,00 - mam gotowe wyceny (okno + robocizna) wszystkie zmienione na 120/140 w salonie jedno duże fix i jedno fix+ przesuwne

http://www.eurocolor.com.pl/pl/okno/105_okno_synego_(kolekcja_max_)

wykończenie 3 269,54 - tu wrzuciłem zabudowę gk

robota 20 000,00 - od 15 do 25 tys róże wyceny

wentylacja 13 000,00 - 1 komin + rekuperacja (reku bez robocizny)

inne 1 318,69

pokrycie 13 027,88 - blacha na rąbek ( sam materiał)

rynny 2 205,82 - wg cen katalogowych

izolacja 2 087,83 - folie membrany itp

 

RAZEM 146 767,52

 

Będę wdzięczy za podzielenie się Pani kosztorysem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczy za podzielenie się Pani kosztorysem

 

Ceny masz policzone co do grosze, ale zsumowane już źle ;)

Wielu z wymienionych etapów które wymieniłeś nie wlicza się do SSZ. Z kolei wielu etapów nie policzyłeś albo policzyłeś jedynie materiał bez robocizny.

Ceny netto czy brutto?

Generalnie mało realny i wiarygodny taki kosztorys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny masz policzone co do grosze, ale zsumowane już źle ;)

Wielu z wymienionych etapów które wymieniłeś nie wlicza się do SSZ. Z kolei wielu etapów nie policzyłeś albo policzyłeś jedynie materiał bez robocizny.

Ceny netto czy brutto?

Generalnie mało realny i wiarygodny taki kosztorys

 

mayek dzieki za uwage. Postaram sie wprowadzic trochę ladu w kolejnej odslonie kosztorysu. Gaktycznie niektore pozycje sa orientacyjne, wciaz czekam na wyceny. Ceny co do grosza bo robione z zestawienia materialow i wycieczki po skladach.

Co do kilku natomiast jestem juz pewien

Robota od fundamentu po dach 30tys

Okna 17tys

 

Pozdrawiam

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Od października br budujemy ekonomiczny 2

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2

Jesteśmy na etapie ścian i czekamy na zalanie słupów i wieńca, pogoda nas wstrzymała.

My zdecydowaliśmy się jednak na kilka zmian.

1.Nie robimy kominka-tylko pompę gruntową głębinową,

2.Budujemy z solbet 500, nie z silikatu,

3.rolety zewnętrzne-standardowe, nie żaluzje drewniane,

4.przesunęliśmy ściankę w garderobie

5.powiększyliśmy łazienkę do 7m i zmniejszyliśmy toaletę do 2m

6.okno w kuchni zamieniliśmy na poziome z pionowego

7. pokrycie dachowe u nas to blachotrapez elewacyjny, a co!

 

Stan surowy otwarty materiał+robocizna będzie nas kosztował 135.000 brutto (z pokryciem dachu)

Okna do projektu kosztują 15 000 - ciepłe okna 3 szybowe

 

W razie pytań z "placu budowy" piszcie, pytajcie, co wiem to powiemy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od października br budujemy ekonomiczny 2

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2

Jesteśmy na etapie ścian i czekamy na zalanie słupów i wieńca, pogoda nas wstrzymała.

My zdecydowaliśmy się jednak na kilka zmian.

1.Nie robimy kominka-tylko pompę gruntową głębinową,

2.Budujemy z solbet 500, nie z silikatu,

3.rolety zewnętrzne-standardowe, nie żaluzje drewniane,

4.przesunęliśmy ściankę w garderobie

5.powiększyliśmy łazienkę do 7m i zmniejszyliśmy toaletę do 2m

6.okno w kuchni zamieniliśmy na poziome z pionowego

7. pokrycie dachowe u nas to blachotrapez elewacyjny, a co!

 

Stan surowy otwarty materiał+robocizna będzie nas kosztował 135.000 brutto (z pokryciem dachu)

Okna do projektu kosztują 15 000 - ciepłe okna 3 szybowe

 

W razie pytań z "placu budowy" piszcie, pytajcie, co wiem to powiemy!

 

 

My też budujemy Ekonomiczny 2 :)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333517-Nowoczesna-stodo%C5%82a-w-g%C5%82%C4%99bokim-lesie

 

 

Zmian u nas mało.

 

1. Będzie dachówka płaska

2. W kuchni też okno poziome a nie pionowe

3. Sciany silkat ale 18cm

4. Rezygnacja z żaluzji

5. Pompa ciepła PW zamioast gazu

6. System rynnowy normalny , więc lekka modyfikacja dachu

7. Fundamenty - płyta fundamentowa

 

U nas na razie jest płyta a od poniedziałku zaczynają robić mury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Nie wiem co mam z tym Muratorem, ale nie przyszło mi nawet pół powiadomienia o odpowiedziach; z innych subskrypcji też tylko kilka z wielu. Nie wiem o co chodzi... :/

 

 

Pani Agnieszko i jak idą wyliczernia? Ja jestem teraz na etapie liczenia dla Ekonomiczny 2a i wychodzi mi w okolicach 140tys dla SSZ

Robione na podstawie zestawienia materiałów z kosztorysu inwestorskiego

 

Liczyć przestaliśmy, kiedy doszliśmy do dachu i w kosztorysie znaleźliśmy jakieś dziwaczne wyliczenia z kosmosu, później gdzieś dalej wychwyciliśmy w innym miejscu dane nie wiadomo skąd. Sam taras to ok. 15 tys więcej (20 z robocizną), jeśli liczyć wg kosztorysu.

 

W końcu wyboru między projektem 2 a 3 dokonali za nas urzędnicy :( Przez ponad 3 miesiące nie wyszliśmy nawet do otrzymania WZ. Poprzedni właściciel naszej działki na wydanie WZ czekał 7 m-cy, znajoma architekt, która często załatwia sprawy w tym Urzedzie i stwierdziła, że tam nigdy nie trzymają się ustawowych terminów. Dlatego zdecydowaliśmy się budować na posiadanych Warunkach. Ponieważ do budowy Trójki zabrakło nam 1,5metra na długość, zdecydowaliśmy się na 2, do którego za jakiś czas dobudowalibyśmy taras wg zamysłu projektu 3. Nasza sytuacja mieszkaniowa zmusza nas do wyprowadzki z obecnego mieszkania do końca roku, nie mamy czasu :(

 

 

I dzięki Tobie, Kaszpir, wielkie i chwała za dziennik budowy! :)) Przeczytałam dzisiaj całość jednym tchem.

 

Jakiś czas temu mieliśmy trochę zagwozdkę, kiedy wyczytałam gdzieś tu, na forum, że zbrojenia w projekcie są jak na bunkier. Potem znaleźliśmy kilka byków w KUPIONYM kosztorysie, które m.in. przewidywały pokrycie 211m2 dachu na... 700zł, bez wyliczenia różnych elementów, podobnie z wyliczeniami i "zagubionymi" elementami orynnowania, itp, itd. Tak że stwierdziliśmy, że na kosztorysie nie ma się co opierać, bo zrobiony jest nierzetelnie. Po przeczytaniu dziennika Kaszpira stwierdziliśmy, że samego projektu też chyba to, niestety, dotyczy... :( Mieliśmy dzisiaj kupić projekt, ale doszliśmy do wniosku, że poszukamy architekta, by wycenił zrobienie projektu na podstawie 2 z naszymi zmianami. Może wyjdzie podobnie, skoro i projekt drogi i trzeba go zaadaptować i wprowadzić kilka zmian i kupić projekty wentylacji i czego tam jeszcze brakuje...

 

Ogólnie czuję wielkie zażenowanie ceną projektu - rzekomo z WM w standardzie, którą trzeba kupić osobno za 700zł!

 

Odnośnie ostatniej kwestii mam do Was, KASZPIR007 i Radi_lbn, pytanie: co jest w cenie projektu?

W połowie zeszłego roku znaleźliśmy Ekonomiczne i mamy wrażenie, że wówczas projekt wentylacji był w cenie, teraz już jest płatny osobny. Co z projektem podłogówki? (niby w projekcie jest system mieszany, ale czy jest coś wyliczone, czy też trzeba kupić wszystko osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ...

 

Na bunkrowatość projektu zapewne spory wpływ ma wysoki sufit i brak widocznych belek ...

To powoduje że konstrukcja jest zupełnie inna i zapewne trzeba się wspomagać dodatkowymi zbrojeniami ..

 

Ale to tylko gdybanie , bo widziałem projektuy domów parterowych gdzie nie było wysokiego sufitu i tez miały sporo zbrojeń (słupów) i itd ...

 

Rozmawiałem z KB z uprawieniami konstruktora i powiedział mi że sam to zaobserwował że wiele nowych projektów ma mnóśtwo dodatkowych zbrojeń i itd. Z tego co mówił prawdopodobnie projekty są tak wyliczone że nawet na bardzo słabych warunkach glebowych i przy extremalnych warunkach atmosferycznych wytrzymają , dodatkowo te projekty często są oferowane w wielu krajch ...

 

W cenie projektu jest wszystko co potrzebne :)

 

Jest projekt elektryki , hydrauliki , wody ...

 

Projekt ogrzewania podogowego jest częściowy , bo jest przewidziane ogrzewanie podłogowe + grzejniki , ale nie ma sensu placić za projekt , bo normalny instalator położy bez projetu ...

 

projekt WM jest w cenie , ale i tak wiem że będę go zmieniał i ten projekt do niczego nie był mi potrzebny ale ... jest wymagany , bo urzad wymaga aby dom miał wentylację , więc projekt musi być ...

 

Nam się dom spodobał i dokładnie takie coś chcieliśmy , więc nawet większe koszty budowy nie ostudziły naszego zapału ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir, dziękuję za odp. A mozesz jeszcze napisać, kiedy kupiliscie projekt? W zeszłym roku na stronie biura nie było ceny za projekt WM, dzisiaj jest jako dodatkowa opcja - za 700 zl.

Szczerze mówiąc mamy już mętlik w głowach. Dzisiaj jesteśmy umówieni z dwoma architektami a za kilka dni spotkamy się z konstruktorem, ile by wziął za przejrzenie gotowca i przeliczenie faktycznych koniecznych elementów. Zobaczymy co powiedzą. Ogólnie jeszcze nie zaczęliśmy a ja juz zaczynam być zmęczona psychicznie ciągłymi dylematami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
O kurczę 700 zł dopłaty za ctrl +v przy gotowcu to spora kwota:(

przejrzenie gotowca, to trzeba go kupić, mało jest firm które mają kawałek projektu, że można sobie podglądnąć co i jak będzie wyglądać, bo siła projektu tkwi w szczegółach.

 

Dużo, też tak myślę... :/

 

My mamy wielkie szczęście i Kaszpira, który życzliwie podzielił się uwagami oraz zdjęciami ze swojej budowy! :))

Z konstruktorem przejrzeliśmy dostępne na stronie biura arch. szczegółowe rysunki, które porównaliśmy ze zdjęciami z budowy Kaszpira oraz przedyskutowaliśmy Jego uwagi. Nasz konstruktor też łapał się za głowę widząc (i czytając) niektóre rozwiązania projektowe. Nie mógł np. wyjść z podziwu nad niezbadaną myślą architekta projektującego te wszystkie wzmocnienia przy wnęce kuchennej, które nie podtrzymują właściwie niczego, skoro powyżej nie ma żadnego pomieszczenia ani niczego co wymagałoby szczególnych zabezpieczeń; wg. niego już tylko tutaj możnaby zaoszczędzić niemal 5 tys.,skoro wystarczy lekka zabudowa :/

 

W pierwszym poście napisalam o zmianach, które planowałam zrobić na etapie adaptacji. Wydawało mi się, że "przesunięcie kilku ścianek" to niewiele, jednak biorąc pod uwagę wszystko, tj koszt zakupu drogiego gotowca, drogiego w budowie + cena adaptacji+ koszt zmian, jakie chciałam w części nocnej + koszt zrobienia indywidualnych instalacji, dopasowanych do naszych potrzeb (zwłaszcza, że zdecydowaliśmy w końcu - tak jak Kaszpir, o położeniu 100% podłogówki), doszliśmy do wniosku, że znacznie taniej jest zrobić wszystko od nowa :D

Podjęliśmy więc decyzję, że robimy projekt indywidualny inspirowany Dwójeczką, ale z naszym "masterbedroomem", sienią powiększoną o te 60cm (żeby była jak w Trójce), okna w łazienkach zmienię na pasmowe pod sufitem (coby nie robić sąsiadom kina za darmo ;) ), dokleimy murowaną wiatę, itp. Co ważniejsze jednak zaczniemy oszczędzać już na etapie projektu nie robiąc niepotrzebnych i niczym nieuzasadnionych rozwiązań architektonicznych, w tym np. takie, że strych służyć będzie jedynie jako miejsce poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, więc nie trzeba jakoś szczególnie wzmacniać stropu.

 

Tak więc dziękuję Wam wszystkim serdecznie za wszystkie uwagi :) Nie ukrywam, że wiele wniosły one przy podejmowaniu decyzji :)

Edytowane przez agnieszka.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo, też tak myślę... :/

 

My mamy wielkie szczęście i Kaszpira, który życzliwie podzielił się uwagami oraz zdjęciami ze swojej budowy! :))

Z konstruktorem przejrzeliśmy dostępne na stronie biura arch. szczegółowe rysunki, które porównaliśmy ze zdjęciami z budowy Kaszpira oraz przedyskutowaliśmy Jego uwagi. Nasz konstruktor też łapał się za głowę widząc (i czytając) niektóre rozwiązania projektowe. Nie mógł np. wyjść z podziwu nad niezbadaną myślą architekta projektującego te wszystkie wzmocnienia przy wnęce kuchennej, które nie podtrzymują właściwie niczego, skoro powyżej nie ma żadnego pomieszczenia ani niczego co wymagałoby szczególnych zabezpieczeń; wg. niego już tylko tutaj możnaby zaoszczędzić niemal 5 tys.,skoro wystarczy lekka zabudowa :/

 

A mieliście projekt czy tylko oglądaliście to co na stronce ?

 

Bo niestety konstruktor nie ma racji ...

 

W salono-kuchni jest podwójna konstrukcja dachowa i podwójne krokwie. Część salono-jadalni (krokwie) opierają się na murłacie na wysokości spiżarni , aby zostały zachowane równe proporcje dachu w salono-kuchni i aby lekko obniżyć sufit ..

Więc siła nacisku jest na 3 murlaty i na 3 ściany konstrukcyjne ...

 

Coś za coś ...

 

Projekt musi być dopasowany do swoich preferencji i do tego co się chce ...

 

U nas tak naprawdę zmiany były naprawdę symboliczne , bo projekt nam się od razu spodoał , bo chceliśmy projekt z wysokim sufitem , bez widocznej więźby oraz duze przeszklenia ...

Nie chcieliśmy żadnych widocznych belek , legarów czy też krokwi ...

 

Projektu podłogówki nie robię bo nie widzę żadnego sensu. Każdy instalator położy podłogówkę bez żadnego projektu. Robi sie rozstaw co 10-20cm i tyle i będzie działać.

 

Cieszę się że mój dziennik komuś się przydał :)

 

Nie ukrywam że mam też kumatego KB z uprawieniami konstruktora i dzięki niemu udało sie sporo rzeczy zmodyfikaować i poprawić a co za tym idzie też ograniczyć koszty ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mieliście projekt czy tylko oglądaliście to co na stronce ?

 

Bo niestety konstruktor nie ma racji ...

 

W salono-kuchni jest podwójna konstrukcja dachowa i podwójne krokwie. Część salono-jadalni (krokwie) opierają się na murłacie na wysokości spiżarni , aby zostały zachowane równe proporcje dachu w salono-kuchni i aby lekko obniżyć sufit ..

Więc siła nacisku jest na 3 murlaty i na 3 ściany konstrukcyjne ...

 

Coś za coś ...

 

Mieliśmy tylko to co ze stronki (rzuty i rysunki w pdf) + twój dziennik. Fakt, nie przeglądaliśmy dokładnie każdego zdjęcia po kolei, może dlatego. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi :)

 

 

Projekt musi być dopasowany do swoich preferencji i do tego co się chce ...

 

U nas tak naprawdę zmiany były naprawdę symboliczne , bo projekt nam się od razu spodoał , bo chceliśmy projekt z wysokim sufitem , bez widocznej więźby oraz duze przeszklenia ...

Nie chcieliśmy żadnych widocznych belek , legarów czy też krokwi ...

Też nie chcemy widocznych belek i ogólna wizja projektanta nam bardzo odpowiada, jednak im bardziej zagłabialiśmy się w szczegóły, tym więcej wychodziło zmian. Na początku pozornie drobnych (ot, przesunięcie kilku ścianek i jednej lazienki). Pózniej jednak doszło, że chcę sień/przedpokój choć nieco większą - przynajmniej jak w Trójce (teraz mamy malutką i jest bardzo niewygodnie - kiedy jest tam więcej niż jedna osoba - ścisk; trudno się ruszyć, gdy wracamy ze spaceru z dwoma sporymi psami i trzeba im wytrzeć łapy, "porozbierać", itp; kurtki na wieszaku zabierają mnóstwo miejsca w świetle korytarza przy większej ilości gości), w częsci nocnej chcę zmiany kilku okien, przesunięcia paru ścian; nie potrzebujemy strychu do przechowywania. I tak się zbierało, zbierało, że wyszło, iż przerabiamy prawie pół projektu i zapłacimy za wszystko razem jak za indywidualny. A nawet więcej, bo do PnB nie potrzebujemy branżówek, więc nie musimy kupować projektów instalacji; zrobimy je już na etapie budowy częściowo sami.

 

A Twój dziennik - tak, zdecydowanie bardzo pomocny! :) Bardzo lubię tam zaglądać! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podjęliśmy więc decyzję, że robimy projekt indywidualny inspirowany Dwójeczką

 

Jak wyglądają postępy? :)

Sam doszedłem do podobnych wniosków i też nastawiam się na projekt indywidualny inspirowany Ekonomicznym, z tym że wersją 1B (ale rozterki podobne).

Seria "Ekonomicznych" to bardzo fajne koncepcje, jednak z tego co czytam to wnioskuję, że w projektach szczegółówych jest dużo zrobione na zasadzie kopiuj-wklej. Np. te ściany zewnętrzne 25cm - to ma sens przy bloczkach gazobetonowych (suporexy itp.), może ktoś zmienił na silikaty a zapomniał, że to materiał znacznie wytrzymalszy niż beton komórkowy (tym bardziej, że to parterówka, wysoki sufit chyba wszystkiego nie tłumaczy).

 

Czy w salonie zostawiacie wysoki sufit? Fajnie wygląda, ale ja sam z tego rezygnuję, będę robił równo - a w przypadku wiązarów: większa powtarzalność elementów = niższe koszty.

 

Dlaczego w sypialni grzejniki zamiast podłogówki? Instalacja mieszana podnosi koszt inwestycji... niewiele ale zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...