Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pod krzewuszką, DIY


Recommended Posts

Witam, podsumowując ile ci poszło ton na zbrojenie stropu ? Generalnie zastanawia mnie po co ci dolna i górna siatka ? Czy to nie jest przewymiarowane ? Pytam bo u mnie idzie 1,4 tony na jakieś 90 m2 powierzchni, drut fi 10 co 9 cm (pręty rozdzielcze co 20 cm z fi8) w jedną strone z co drugim odgiętym w góre i tylko w salonie kratownica w dwie strony ale widząc ogrom twojego zbrojenia powątpiewam a dodam że mam piętro pełne....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na cały dom poszło ok 6 ton. W tym dwa stropy na różnych poziomach (i tylko ten gruby nad garażem o wymiarze 8x6,25m miał dwie pełne siatki), do tego wszelkie nadproża, podciągi, nadciągi, wieniec, słupy, ławy. Został mi jeden odcinek preta fi12 ok 6mb, jeden fi16 ok 3mb, 5odcinkow fi8 po ok6mb no i jakieś ścinki. Wygląda to jak bunkier, myślę że muszę pokazać zdjcia wykonanego zbrojenia wg projektu do biura projektowego by może zobaczyli jak ich wypociny na papierze wygladaja w realu...

 

Styropian to jeszcze kwestia otwarta, czekam jeszcze kilka tygodni by sie tym zainteresowacr. Nie mam okien... czekam na umowę a co dopiero mówić o oknach. Tak dalej pójdzie a uderzę do innej firmy ;/

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak, że operatorzy (w moim przypadku PGE) zaczęli umywać ręce od zabezpieczenia antyporażeniowego, dlatego też obecnie każdy nowopowstający dom musi mieć własny uziom (powtarzam, w PGE, tylko ich znam aż za dobrze). Dlatego też wystarczy kabel 4-żyłowy (3 fazy + "0"). Jak ktoś sobie specjalnie zażyczy (i dodatkowo nam za to zapłaci) to możemy zrobić uziom przy skrzynce, a wtedy dochodzi 5-ty żółty kabel, który właśnie jest uziomem. I uziemienie słupa, które chyba jest już wszędzie standardem, nie ma tu nic do tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zgłębieniu wiedzy internetowej m.in forum elektrody, można się dowiedzieć że punkt rozdiału PEN powinien być jak najbliżej budynku. Czyli nie ciągniemy piątej żyły uziemienia od skrzynki w granicy działki, tylko rozdzielamy PEN na PE i N np u siebie w budynku i punkt rodziału uziemiamy przez GSU do własnego uziomu otokowego lub wbitych w grunt szpil uziemiających czy wąsów przyspawanych do zbrojenia ław fundamentowych.

Właśnie przerabiałem to wszystko u siebie i może coś wrzucę wkrótce do dziennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczęli umywać ręce od zabezpieczenia antyporażeniowego, dlatego też obecnie każdy nowopowstający dom musi mieć własny uziom

Chodzi o zabezpieczenie przeciwporażeniowe czy odgromowe?

Jeżeli przeciwporazeniowe to jest Twój interes żeby chronić siebie i rodzinę przed porażeniem prądem. PGE jedynie co zabezpiecza swoją instalacje i tak było zawsze.

Instalacja odgromowa w budynkach jednorodzinnych poniżej 10m i nie palnych nie jest wymagana.

 

 

rozdzielamy PEN na PE i N np u siebie w budynku i punkt rodziału uziemiamy przez GSU do własnego uziomu otokowego

Takie rozwiązanie jest wysoko karane przez dystrybucję mocy. Wyjdzie przy pierwszych pomiarach, znaczy pomiary nie wyjdą

Edytowane przez kocbeat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zapędziłem... Możesz polaczyc gsu do uziomu otokowego ale jeżeli podłączysz zwody pionowe i przewód pen to tak jak pisałem zrobisz zonka energetyce. Najlepsze rozwiązania:

-4 przewody ze złącza i może być uziemiony pen ale bez odgromowki

-4 przewody ze złącza i uziemiony pe z odgromowka

-5 przewodów ze złącza pe podpięty do uziemienia energetyki( własnego otoki czy szpilek wtedy nie trzeba robić ale przewód pe do rozdzielni powinien mieć co najmniej 16mm przekroju)

Sposób wykonania powinien być opisany w porozumieniu które energetyka wydaje przed podłączeniem do sieci.

Źródło norma pn hd 60364-5-54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cały dom poszło ok 6 ton. W tym dwa stropy na różnych poziomach (i tylko ten gruby nad garażem o wymiarze 8x6,25m miał dwie pełne siatki), do tego wszelkie nadproża, podciągi, nadciągi, wieniec, słupy, ławy. Został mi jeden odcinek preta fi12 ok 6mb, jeden fi16 ok 3mb, 5odcinkow fi8 po ok6mb no i jakieś ścinki. Wygląda to jak bunkier, myślę że muszę pokazać zdjcia wykonanego zbrojenia wg projektu do biura projektowego by może zobaczyli jak ich wypociny na papierze wygladaja w realu...

 

Styropian to jeszcze kwestia otwarta, czekam jeszcze kilka tygodni by sie tym zainteresowacr. Nie mam okien... czekam na umowę a co dopiero mówić o oknach. Tak dalej pójdzie a uderzę do innej firmy ;/

 

 

Pozdrawiam

Karol

 

Zasada jest prosta. Jak się nie umie liczyć (mam na myśli projektanta), to się daje na wszelki wypadek "trochę" więcej stali i grubości stropu. Na moje oko to powinieneś zużyć około 4-4,5 tony.

Dach robisz sam jak przystało na samoroba ;)? Bo jak weźmiesz ekipę to mnie na pewno prześcigniesz :p.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakie wymiary schodów pytasz? Czy po prostu wrzucić fotki z projektu? Tak ogólnie schody maja metr szerokosci, 18,5x27 cm. Spocznik ma metr na metr, schodow jest 17sztuk.

 

Bartek, niestety ale drewno robi ekipa. Dobrego fachowca sobie załatwiłem (tak słyszałem). Ilośc drewna i jego wymiary by mnie i tatę zabiła. :( majster mnie zaskoczyl, mieli już w piątek robić, przyjechali w 5chlopa (to mnie właśnie zaskoczylo bo zawsze we dwóch przyjeżdzał) ale po 30minutach sobie pojechali... nie wiem po co właściwie byli ale będą w poniedziałek rano razem z dzwigiem.

Nie mam prądu a agregacik nie da rady ich sprzętom, niby z sąsiadką załatwiłem ale co czuje, że może mnie wydymać... przy okazji kopiąc rów do przyłącza pradu 2 dni temu rozwaliłem sobie coś w krzyżu i mam masakre :( wielki ból i tród sprawiało mi dziś moczenie desek w chemi do drewna.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając w kilku dziennikach o problemach, jakie niesie brak prądu na budowie, bardzo zaczynam doceniać mojego sąsiada. Niby taka przyziemna rzecz, a ile potrafi zmienić w prowadzeniu budowy. I pomyśleć, że SSZ osiągnąłem zużywając pewnie coś około 35kWh :(

 

Zdrowia! Jak możesz to wyluzuj na kilka dni, żeby czasem nie załatwić się na całego. Sam regularnie mam problemy z plecami (lędźwiami), bo zazwyczaj noszę cięższe rzeczy na prawym ramieniu, więc lewa część pleców się przekrzywia i... 2 dni na Ketonalu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając w kilku dziennikach o problemach, jakie niesie brak prądu na budowie, bardzo zaczynam doceniać mojego sąsiada. Niby taka przyziemna rzecz, a ile potrafi zmienić w prowadzeniu budowy. I pomyśleć, że SSZ osiągnąłem zużywając pewnie coś około 35kWh :(

 

Zdrowia! Jak możesz to wyluzuj na kilka dni, żeby czasem nie załatwić się na całego. Sam regularnie mam problemy z plecami (lędźwiami), bo zazwyczaj noszę cięższe rzeczy na prawym ramieniu, więc lewa część pleców się przekrzywia i... 2 dni na Ketonalu...

 

A jak gdzieś pisałem, że stan surowy to około 50PLN za prąd to chcieli mnie zlinczować i pisali, że co najmniej 1000PLN. Oczywiście mam na myśli samą energię użyczoną przez sąsiada.

 

Gratuluję osiągnięcia stanu surowego.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego na budowie umilić prace może małe radio, trochę swiatła, ładowarki do różnego elektrosprzetu. Reszta to wszelakiej maści elektronarzędzia i bynajmniej nie betoniarka (ew jakaś mała, fakt trochę się naurabiaem zaprawy w skrzyni).

 

Nieco ponad tydzień temu zalewałem ostatnie nadproża na pietrze do lukarn i tam też urabiałem recznie (tzn nie doslownie recznie, mamy 21wiek wiec użyłem szypy).

 

Jutro u mnie akcja dach, dzien1-murlaty i cos moze więcej. Kilka kotew chemicznych trzeba dołożyć bo jakoś tak wyszło :p

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...