Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pod krzewuszką, DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapomniałem dodac, ze chodzić nie mogę więc jutro owa akcja dach może być dla mnie mega wyzwaniem...

 

Łącze się w bólu ... ;) ja dzisiaj tejpy miałem zakładane przez żonę heh - nie powiem pomaga trochę - spróbuj :)

 

Co do stali kurcze chłopaki ja na płytę fundamentową (ok. 140m2) poszło mi niecałe 2 tony, na strop (95 m2) idzie kolejne 1,4 tony - w tym 2 podciągi ( 3m i 2,5) + schody. Sumując około 3,4 -3,5 tony pójdzie (strzemion nie liczyłem). Mnie jeszcze czeka 2 strop mono i tam pewnie coś koło 1,3-1,4 pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czyją to może nie mieć znaczenia jeśli chodzibo efekt zmniejszenia bólu pleców... :p

 

Mam ostatnio nieco wolnego czasu... o rurkach dałem chwilowo sobie spokój choć już mam faworyta w tej kwestii (blue flor na podłogówke, PP zgrzewane na cwu i do rozdzielaczy, ewentualnie do ciepłej wody i do płaszcza wodnego w kominku PP stabilizowane, - Seba pamietam o Tobie, może szybciej sam przedstaw ofertę na forum bo jak widzisz jest kilku chtnych, skąd wypozyczyles prasę?)

 

Takze teraz raczej czytam o dachach. Chciałem na pełne deskowanie, które zrobię w najbliższych dniach po powrocie do zdrowia, położyć membranę wysokoparoprzepuszczalną (nie szukałem tanich, tyvek supro lub corotop red strong 180/corotop power) po to aby można bylo prosto na deski położyć pianke OK (czy nawet połozyć samodzielnie wełne np jakąs super matę i nie martwić sie szczeliną wentylacyjną). Teraz znowu czytałem i już wcale nie jestem tego taki pewien. Głownie przez opinie użytkowników z membraną bez deskowania. Znany na forum p Andrzej W, niepoleca membrany na deskowaniu, a że ma bardzo duże doświadczenie to dolał oliwy do ognia moich wątpliwości :(

 

Na pytanie typu "skoro membrana to po co deski" odpowiem od razu tak: podstawą dla mnie są deski bo chcę być pewniejszy swojego dachu. Nawet jak nadejdą kataklizmy typu giga grat to z deskami nie wpadnie mi on do sypialni czy nie zniszczy ocieplenia. Poza tym stabilizuja dach, wyciszaja i tez izolują termicznie (wszystko może w nieznacznym ale jednak stopniu). Sprawą wtorną jest to czy na deski dam pape czy membrane wpp oraz to czy ocieplę dach wełną czy pianką. W przypadku wełny szczelina wentylacyjna jakoś gryzie mi się z ciepłem/ izolacyjnoscią wełny. Chociaż pan Andrzej pisał, ze to inny ruch powietrza ale i tak mi się to kojarzy z przewiewaniem wełny i jej wychładzaniem.

 

PS. Wiem, że kilku z Was udzielajacych się w moim db na te tematy już wyraziło swoje zdania ale moze zrobicie to raz jeszcze? Pomóżcie proszę podjąc słuszną i świadomą decyzje :)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czyją to może nie mieć znaczenia jeśli chodzibo efekt zmniejszenia bólu pleców... :p

 

Mam ostatnio nieco wolnego czasu... o rurkach dałem chwilowo sobie spokój choć już mam faworyta w tej kwestii (blue flor na podłogówke, PP zgrzewane na cwu i do rozdzielaczy, ewentualnie do ciepłej wody i do płaszcza wodnego w kominku PP stabilizowane, - Seba pamietam o Tobie, może szybciej sam przedstaw ofertę na forum bo jak widzisz jest kilku chtnych, skąd wypozyczyles prasę?)

 

Takze teraz raczej czytam o dachach. Chciałem na pełne deskowanie, które zrobię w najbliższych dniach po powrocie do zdrowia, położyć membranę wysokoparoprzepuszczalną (nie szukałem tanich, tyvek supro lub corotop red strong 180/corotop power) po to aby można bylo prosto na deski położyć pianke OK (czy nawet połozyć samodzielnie wełne np jakąs super matę i nie martwić sie szczeliną wentylacyjną). Teraz znowu czytałem i już wcale nie jestem tego taki pewien. Głownie przez opinie użytkowników z membraną bez deskowania. Znany na forum p Andrzej W, niepoleca membrany na deskowaniu, a że ma bardzo duże doświadczenie to dolał oliwy do ognia moich wątpliwości :(

 

Na pytanie typu "skoro membrana to po co deski" odpowiem od razu tak: podstawą dla mnie są deski bo chcę być pewniejszy swojego dachu. Nawet jak nadejdą kataklizmy typu giga grat to z deskami nie wpadnie mi on do sypialni czy nie zniszczy ocieplenia. Poza tym stabilizuja dach, wyciszaja i tez izolują termicznie (wszystko może w nieznacznym ale jednak stopniu). Sprawą wtorną jest to czy na deski dam pape czy membrane wpp oraz to czy ocieplę dach wełną czy pianką. W przypadku wełny szczelina wentylacyjna jakoś gryzie mi się z ciepłem/ izolacyjnoscią wełny. Chociaż pan Andrzej pisał, ze to inny ruch powietrza ale i tak mi się to kojarzy z przewiewaniem wełny i jej wychładzaniem.

 

PS. Wiem, że kilku z Was udzielajacych się w moim db na te tematy już wyraziło swoje zdania ale moze zrobicie to raz jeszcze? Pomóżcie proszę podjąc słuszną i świadomą decyzje :)

 

Pozdrawiam

Karol

 

Zaciskarka tak jak aiki pisze jest niepotrzebna, do rozdzielaczy można się "przykręcić" tą rurą blue floor. Do zgrzewania PP zgrzewarka z allegro 1500W najtańsza byle miała mocowania na dwa kamienie na raz, bo ich przekładanie jak się robi na dwóch średnicach jest wkurzające. Oferta dla kazdego jest indywidualna i tym samym inna więc.... jeżeli ktoś chce to zapraszam na priv'a.

Wg mnie deskowanie jest OK jak ktoś jest przewrażliwiony i bogaty ;) Fakt że usztywnia dach, ale czy dach kopertowy wymaga usztywnienia?? Jeżeli ktoś uważa że tak to wg mnie jest źle zrobiony. Znowu jeżeli chcesz pianę to na samą membranę to średnio bo może ją wypchnąć po środku pomiędzy krokwiami i ewentualna woda zamiast plynąć po środku i spływać do rynny będzie leciała pod kontrłaty gdzie są ładne dziurki po gwoździach, a tamtędy już wiadomo gdzie się dostanie.

Sama szczelina wentylacyjna jest ok bo to nie jest tak że tam wieje jak na dworze, tyko to jest po to żeby odprowadzać ewentualną wilgoć z wełny, która to może wydostawać się m.in. z wewnątrz, chociaż dzisiaj w dobie WM to raczej pomijalne wartości i taka wełna mogła by dotykać paroprzepuszczalnej membrany - to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, coś mi tu nie pasi ;) to, że folia paroizolacyjna będzie to sprawa w pełni oczywista (ze wszelkimi zakładami podklejonymi, wszelkimi przewodzikami zaklejonymi szczelnie itd itp), tak samo oczywiste jest deskowanie. Lada dzień będę je przybijał. To czy będzie membrana czy papa jest do rozważenia, aktualnie w moim rankingu jednak wygrywa papa (ehh, a miało być tak lekko a przy okazji nowocześnie). To czy będzie piana czy wełna również jest do rozważenia i skoro ma być papa to pewnie zrobię szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem i ułożę sam wełnę.

 

Bo cały pic polega na tym, że z tego co mi wiadomo nie wolno aplikować pianki wprost na deskowanie bo wilgoć zawarta w drewnie z polskich tartaków później doprowadzi do przegnicia więźby. Poza tym spotkałem się z opiniami, że pianka OK bardzo mocno pije wodę więc i ją może przenosić. W skrócie bałbym się opsikać wprost deski pianą.

 

PS, ładuję fotki, będzie mały update... za kilka chwil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja :)

 

Tak wyglądał front domku jakiś czas temu

1501495800_1510869556.jpg

 

Moja inwencja twórcza przy zbrojeniu dla mocowania oczepów (konstrukcja lukarn)

5931796100_1510869557.jpg

 

Przyjechało drewno

5460154100_1510869555.jpg

 

Dokończyłem kopanie kabla, dokopałem do końca (wtedy mnie zaatakowały plecy), odkopałem 6mb pierwszej części, pogłębiłem, dołożyłem bednarkę bo przewód był 4x10, teraz już jest 5 żył :)

2383590000_1510869557.jpg

Dojdzie jeszcze jedna szpilka przed samym wejściem do rury osłonowej przy fundamencie no i linka 16mm2 do rozdzielnicy

 

Uczyłem pływać deski na deskowanie dachu. Dokupiłem przy okazji więźby 1,5m3 (jutro domówię kolejne 1,5m3 bo może mi braknąć)

6117369500_1510869558.jpg

9674599800_1510869559.jpg

1029284300_1510869561.jpg

 

Tak wygląda zabieg moich schodów od dołu (brak światła więc fota/ koń jaki jest każdy widzi)

3026899000_1510869559.jpg

 

Zrobiłem tymczasową rozdzielnicę:

8439575000_1510869560.jpg

2377504000_1510869559.jpg

Małe faux pas (czytaj "fo pa", inaczej wtopa) nastąpiła bo gniazdo kupiłem bez bolca (chyba takie szwabskie sucho czy jakoś tak, tzn ma ochronny ale nie w formie lubianego przez nas bolca.

 

Zacząłem murować ściany działowe na dole (nie ma ich tam za wiele, raptem, nie uwzględniając otworów, ok 17mb x 3,1m wysokie). Wysokość 3,1 wysokie a odejdzie 28 posadzki więc sufit na gotowo na 2,8m

3517784000_1510869561.jpg

 

Obecnie mam robiony dach - więźba. Pierwsza ekipa na mojej budowie. Patrząc na to co robią i jak robią, z przykrością stwierdzam, że na 90% nie dał bym rady lub robił bym to co oni robią w nieco ponad tydzień, z pomocą taty przez 2 ms a i tak bym narobił baboli.

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach - konstrukcja

 

Jak wspomniałem wcześniej, mam już kawałek więźby. Nie jest to efekt mojej pracy, chociaż pośrednio jest bo w końcu musiałem na to zapracować by mie było na to stać :D

Kilka fotek, generalnie ciężko jest to jakoś fajnie w całości ująć. Dron by się przydał :yes:

 

 

8186063900_1510871140.jpg

4481191000_1510871142.jpg

3769506400_1510871142.jpg

3378895800_1510871142.jpg

7960017000_1510871144.jpg

4945368900_1510871145.jpg

 

PS. Może doczekam się prądu. Na razie agregat wysiadł z obiegu. Nie, nie, nic mu nie jest ;p po prostu jest za słaby by te fajne pilarki cieśli o mocach po 2,4kW utachał. Sąsiedzi się spisali :) Mam prąd przez płot. Nie rozumiem swojego elektryka (odtąd już nie będzie więcej moim elektrykiem, jest jakiś dziwny i odnoszę wrażenie, że wszystko mu nie pasuje, ech no bywa, nie każdy jest fajny ;p) dziś prawie mnie minął jak zamykałem bramę po ekipie cieśli bo przyjechał z licznkiem i pyta gdzie rozdzielnica a ja, że w domu bo po co ma kusić wandali skoro i tak nie ma licznika... Za podłączenie bednarki do złącza (5-10 minut roboty) zawołał 100zł (ja bez wyjścia się zgodziłem) bo jakoby musi "rozpierdolić skrzynię" a owe roztegocenie polegało na przepchaniu przez te fajne śmieszne kamyczki bednarki, która leżała za nią w niegłębokim rowie. Ot trzeba by krowie na rowie pokazać jak to się robi :mad: Za papiery (oświadczenie o gotowości instalacji) kolejna kasa, 250zł. Ogółem gówno zrobił w porównaniu do tego co ja zrobiłem a 350zł nie moje.

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, coś mi tu nie pasi ;) to, że folia paroizolacyjna będzie to sprawa w pełni oczywista (ze wszelkimi zakładami podklejonymi, wszelkimi przewodzikami zaklejonymi szczelnie itd itp), tak samo oczywiste jest deskowanie. Lada dzień będę je przybijał. To czy będzie membrana czy papa jest do rozważenia, aktualnie w moim rankingu jednak wygrywa papa (ehh, a miało być tak lekko a przy okazji nowocześnie). To czy będzie piana czy wełna również jest do rozważenia i skoro ma być papa to pewnie zrobię szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem i ułożę sam wełnę.

 

Bo cały pic polega na tym, że z tego co mi wiadomo nie wolno aplikować pianki wprost na deskowanie bo wilgoć zawarta w drewnie z polskich tartaków później doprowadzi do przegnicia więźby. Poza tym spotkałem się z opiniami, że pianka OK bardzo mocno pije wodę więc i ją może przenosić. W skrócie bałbym się opsikać wprost deski pianą.

 

PS, ładuję fotki, będzie mały update... za kilka chwil

 

Zrobić deskowanie, przykryć papą, zrobić pokrycie, a piana w następnym roku. Deski będą miały czas wyschnąć, chociaż i przy kładzeniu papy powinny być podsuszone. Jak będą się kurczyć to mogą porozdzierać papę. Dlatego ja w obecnym domu dawałem OSB-3 18mm.

 

Gratuluję postępów

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...