Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pod krzewuszką, DIY


Recommended Posts

Nawet nie pamiętam argumentów za wylewkami przed tynkami. Masz jakieś ?

Gips karton itd np mowil, że dając najpierw tynki, które schodzą poniżej poziomu wylewek a pozniej owe wylewki jest połączenie szczelne. W sumie poza tym, oraz tym, że tynkarzom łatwiej zrobić najpierw tynki przez wspomniane połączenie tynk/wylewki to wiecej argumentów nie mam. W mojej opinii nie ma ta kolejność większego znaczenia a po prostu w większości przypadków przyjęło się uznawać kolejność tynków przed tynkami. Mi to nie robi diametralnej różnicy. Napisz cos od siebie prosze :)

 

Ceny firmy z torunia, Belmur (ich wybrałem) gips utwardzany 27zł cw chyba 29. Dziś właśnie miałem małe spotkanie u mnie na budowie z facetem od tynków, ogólnie OK. Pomijając temat partacko zamontowanych okien przez firme Budmax również z Torunia. Cały ich ciepły montaż na tasmach Soudala tynkarze przyjęli nazywać montażem na szmatach. Byle jak, byle co za wyraźne pieniądze :( a ja jelen dałem się naciągnąć :(((

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jakie są tasmy nie wiem, ale montaż jest u mnie totalnie beznadziejny. Nie wspomnę o tym, ze okna pionu nie mają.

Ludzie z tej firmy (Budmax z Torunia) chcieli reklamę u mnie zawiesić, baa sąsiad już chciał kontakt ale kogo ja mam reklamować? Partaczy kurwa jego mac?

 

PS. Taśmy są byle jak przyklejone do okien, otwory okienne są bez gładkiej powierzchni (chociaż pytałem ze 3 razy czy mam z nimi coś robic, tzn równać te porothermy) na co tynkarz powiedział, że nie ma jak ch przykleić i tynk odpadnie. Po tym co zaprezentowała firma od okien u mnie już wiem, że taśmy zostaną ostro pocięte przez nich przy odcinaniu nadmiaru piany. No ale kasę za "ciepły montaż" przytulili. Ogółem okna, rolety, brama garażowa, ciepły montaż (parapet xps + tasmy) bedzie kosztowal 41kzł (36mkw okien, brama garażowa 4,8, rolety z silnikami przewodowymi 14 sztuk). I strasznie mnie to wqrwia, ze tyle ciężko zarobionej kasy a taki partacki montaż. Nosz kur..... wrrrrr itd itp!

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały rolety do montażu, najwieksze okno no o dokończenie montażu z ich strony, z mojej 5tys do zapłaty po odbiorze.

Zgłaszałem już temat krzywo wmontowanych okien i w pierwszej chwili spławili mnie późniejsza regulacją okien. Tematu tak na pewno nie zostawię. Trzeba być totalną ciotą i chamem by robić zawodowo profesjonalny montaż jak kretyn, nie potrafiąc lub nie chcąc posługiwać się poziomicą.

 

Przy okazji pytanie, jakiej firmy warto kupić baterię podtynkową termostatyczną? Wydaje mi się, że warto ją zamontować przed tynkami bo to rewolka z późniejszym montażem będzie.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany (zresztą już od momentu szalowania schodów/przed wylaniem stropu) położyć na strop 8cm styrop i w nim chować reku 75mm. Rownież takimi samymi rurami podłączę okap gdybym zechciał go jednak wyprowadzić na zewnątrz. Dam 3x75. Wstępnie nie powinno mi nic kolidowac z rurami rekuperacji jak chociażby odkurzacz centralny czy wod-kan. Rury reku będą schowane pionowo w zabudowach gk aż na strych a tam dam skrzynki rozdzielcze. Nie wiem tylko czy schodzić kilkoma docelowymi rurami 75mm czy dać pojedycze grube stalowe rury +plaskie skrzynki rozdzielaczowe.

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały rolety do montażu, najwieksze okno no o dokończenie montażu z ich strony, z mojej 5tys do zapłaty po odbiorze.

Zgłaszałem już temat krzywo wmontowanych okien i w pierwszej chwili spławili mnie późniejsza regulacją okien. Tematu tak na pewno nie zostawię. Trzeba być totalną ciotą i chamem by robić zawodowo profesjonalny montaż jak kretyn, nie potrafiąc lub nie chcąc posługiwać się poziomicą.

 

Przy okazji pytanie, jakiej firmy warto kupić baterię podtynkową termostatyczną? Wydaje mi się, że warto ją zamontować przed tynkami bo to rewolka z późniejszym montażem będzie.

 

Pozdrawiam

Karol

 

nie płać dopóki nie zrobią wszystkiego na pico bello, niestety będziesz musiał się troche przy tym nawkur**** jak można powiedzieć że pion okna wyreguluje się później??? No kurwa to jakiś debilizm i oszustwo w biały dzień. Te 5tys to zapłac jak wszystko bedzie idealnie, niech poprawiają do skutku, nie daj się przegadać. Nie wiem czy pamiętasz sytuację którą opisywałem w moim dzienniku, ale ja zapłaciłem i uwierzyłem na słowo i potem miałem wymieniany najwiekszy pakeit szybowy przez pół roku!

Bateria podtynkowa to żaden problem żeby ją zamontować później, a tak to będzie przeszkadzać tynkarzom jeżeli będą tynkować łazienkę no i jeszcze zepsują. Masz dobrą wodę że chcesz baterię termostatyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jaka to dobra woda? Jakiś tam filtr bedzie no i takie cos tam pewnie z wsypywanymi kosteczkami też- zmiękczacz wody?

Co do okien to bedzie pewnie walka bo ich kierownik to przemądrzały dupek, już miałem z nim wątpliwą przyjemność.

 

 

Pozdrawiam

Karol

 

A jak ten przemądrzały dupek zamierza wybrnąć z tego że okno nie trzyma pionu czy też poziomu ? Lać wodę to niektórzy umieją ale udowadniać że czarne jest białe to już mistrzostwo ściemy.

 

Wołaj kierownika niech przyjeżdza na odbiór "stolarki okiennej" może gośćiu zmięknie. Popatrz w umowę o ile taką z nimi podpisywałeś czy jest coś o jakości robót - jakiekolwiek zapisy ? Niestety często tak jest że my prywatni detaliczni inwestorzy jesteśmy skazywani na umowy, które są jednostronne z korzyścią dla nich. A wyobraź sobie jak oni chodzą za developerami, którzy robią bloki... ilość okien i klient nasz pan ;) Z autopsji wiem że z takim inwestorem to wręcz cyrograf podpiszą byle temat wziąć. Więc gdzie tu logika ? Prywatnych wydoić byle kase wziąść i zapomnieć ? Gwarancja to w stylu papier wszystko przyjmie ?

Na inwestycji nie zrobiłbym im odbiorów i by z ręką w nocniku zostali jak tacy cwaniacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jaka to dobra woda? Jakiś tam filtr bedzie no i takie cos tam pewnie z wsypywanymi kosteczkami też- zmiękczacz wody?

Co do okien to bedzie pewnie walka bo ich kierownik to przemądrzały dupek, już miałem z nim wątpliwą przyjemność.

 

 

Pozdrawiam

Karol

 

tak woda musi być miekka, bo baterie termostatyczne raz ustawione na ulubioną temperaturę i nieruszane lubią "zarastać" i się psuć. To opinia ich użytkowników, poczytajcie na necie, ja takiej nie mam tylko powtarzam co usłyszałem. i to nie od jednej osoby.

 

No a z oknami Karol to nie daj sobie w kasze dmuchać, tak na prawde to jak Ci nie zamontują wszystkiego poprawnie/poprawią spartolone po prostu nie płać, proste. Oczywiście powiedz żeby poprawili i zamontowali wszystko i na koniec im to oznajmij ze nie zapłacisz jak tego nie zrobią. Ja znam takie przypadki że niektórzy "fachowcy" robili na odpier*** mimo ze mieli do wypłaty ostatnią transzę to nie dokańczali roboty i była lipa, do tego czasu swoje się nachapali i koniec, żeby zrobić porządnie i dostać reszte kasy mieli w dupie.... takie są realia niestety. Najlepiej będzie zrobione jak zrobisz to sam!

 

EDIT: najlepiej sprawy reklamacji pisz wszystko mailowo żeby mieć ewentualną podkładkę, nic na gębę, nawet jak coś ustalisz na gębę to napisz podchwytliwego maila żeby to w jakikolwiek sposób potwierdzili, albo podczas rozmów miej świadków. Moja znajoma do dzisiaj sądzi się z wykonawca elewacji (robota na 40k zł za samą robociznę) bo część rzeczy miała ustaloną na gębę a gościu się wypiera....

Edytowane przez sebcioc55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było im nie płacić wszystkiego....

Porządne szanujące się firmy biorą zaliczkę, a resztę płaci się po montażu na gotowo przy odbiorze i podpisaniu protokołu.

 

Masakra, albo Karol Ty jesteś taki hmmm spokojny, albo ja nie wiem.

U mnie ta firma wyleciałaby od razu po niedotrzymaniu terminu, a już na pewno po montażu krzywo okna!

Sam pisałeś, że montowali dziennie 2-3 okna więc trzeba było sprawdzać.

 

Bierz przykład z kolesia co kupił Porotherm Drifix. Szanująca się firma nie uznała mu reklamacji, tak się wkurwił, że tak to rozreklamował, że nawet ja się waham czy iść w ten materiał.

http://allegro.pl/wienerberger-porotherm-25-dryfix-z-reklamacji-film-i6922423303.html

https://www.olx.pl/oferta/wienerberger-porotherm-dryfix-profi-nie-chce-uznac-reklamacji-film-CID628-IDo4wWA.html#842a254ec4

 

Ten ich cwany kierownik też ma kogoś nad sobą....

Więc można narobić rabanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że nie płaciłem całości ale pozostałe 5tys zł to ok 12% całości więc może nie oleją sprawy. Na razie to mają za każdy dzień 41zł odsetek karnych zgodnie z ich umową. Termin był na 22 grudzień (pewnie będą liczyć tylko dni robocze bez weekendów/ świąt ale i tak sporo czasu dni im wyjdzie). Wciąż mają przewagę "kosztową" po swojej stronie tzn ja im 5tys wiszę a oni mi witrynę 2,7x2,35m która sama kosztowała dużo więcej a i rolety za ok 12tys.

Już słodzili że "zrobią mi super cenę na okna dachowe fakro - taniej niż np w folnet.pl). Może faktycznie łatwiej będzie im urwać coś z marży na nowe okna za ok 16tys niż zapłacić karę umowną...

 

PS. Tak, jestem za spokojny, za pobłażliwy i łatwo mnie przegadać - ale człowiek uczy się na błędach także spokojnie, zanim zamieszkam to już nikt więcej gówna mi nie wciśnie!

 

Co do pustaków to film znam, nawet komentarze w nim pisałem, powtórzę więc ostatni z nich - gorzej popękane bo faktycznie do wywalenia na śmieci, są pustaki 11,5. Zgłaszałem sprawę handlowczykowi z Betoru z Torunia przez telefon (na razie mało oficjalnie, mało stanowczo) i powiedział, że może przyjechać z przedstawicielem ale raczej pustaki są OK i jeżeli się uprę to on je wymieni i komuś innemu sprzeda. To popatrz teraz jak one wyglądają: (zdjęcia full size także prawy klawisz myszki -> pokaż zdjęcie i zobaczycie szczegóły).

Powtarzam, z dryfixa buduje się szybko i przyjemnie ale ową przyjemność burzy sama jakość pustaków. Krzywe! Popękane! Zdarzają się nietrzymające wymiarów wysokości (trafiłem w działówkach). Pierwsza warstwa robiona idealnie na żyletkę a nagle na 4-5tej warstwie widzę jakieś bujanie, szpary po ponad 1mm gdzie każdego pustaka dokładnie z góry i z dołu oczyszczam z ewentualnych śmieci/ paprochów. Raz przypadkiem pęknietego w poprzek przykleiłem i od razu narożnik mi się spierdzielił. Dobrze, że w ciągu 5 minut to zauważyłem to go chama wyrwałem i odłożyłem na paletę do reklamacji...

 

Tych jest nie mniej niż 10% na palecie. Zgodzę się, takie pustaki raczej mają nadal swoją wytrzymałość nośną i je używam (głównie na docinki)

6680496900_1516092485.jpg

 

Tych jest całe szczęście mniej, ale nadają się tylko do jednego... Nie wspomnę, że to właśnie one potrafią nietrzymac wymiaru wysokości

5510797400_1516092491.jpg

 

Na koniec powiem tak, jako że już dom postawiłem (i to nie mały, 280mkw podłogi) to jakieś tam skromne doświadczenie posiadam. Chcesz budować z dryfixa - buduj ale uzbrój się, hmm sam nie wiem w co:D W wyrozumiałość? Że ktoś Ci sprzda produkt klasy premium, reklamowany jako och, ach i ech z pięknymi zdjęciami a dostaniesz taki jakby inny, krzywy, popękany, nierówny i w różnych odcieniach. Bardzo często zobaczysz, że masz jakieś szpary, nierówności. dwa pustaki leżące na jednej równej płaszczyźnie będą miały przepiękne kliny między pionowymi spoinami a dodatkowo jeden będzie uciekał górą do wewnatrz a drugi na zewnątrz - takie to porogówno krzywe.

 

A pocieszę Cię (i innych zainteresowanych dryfixem). Ściany z opisanych wyżej nieidealnych pustaków dociśnięte stropem (nośne) albo i pod swoim własnym ciężarem (działowe) sprawiają wrażenie solidnych. Można kopać i nogi sobie połamać... Na budowie łatwo zadbać o czystość. Sama ona się nie robi, niedawno miałem kilku gości na budowie i podobała im się czystość/ ład i porządek że niby jaka to fajna technologia. Owszem, nie ma plam z betonu na wylewkach/ stropach ale cała reszta to wyłącznie zasługa "budowlańców".

Co do ścian nośnych - raczej prawdą jest to, że poukładał by człowiek idealnie równe pustaki na sucho, stropem przycisnął i dom by stał dziesięciolecia ...

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działałem w zeszłym tygodniu (i trochę w pierwszym tygodniu tego roku) z poddaszem:

 

7517791700_1516094149.jpg

7640286000_1516094149.jpg

3254625100_1516094149.jpg

4855995500_1516094150.jpg

1361678900_1516094150.jpg

Jak widać słupy drewniane będą ok 1cm odsunięte od ścian nośnych i później zrównane z tynkiem. Będzie tam pewnie jakaś listewka (może przyokienna?)

 

Jętek podpierał raczej nie będę bo konstrukcja jest na tyle solidna i ma krótki dystans (przez drobną moją zmianę projektu dachu... :) ) że nie będzie potrzebne żadne podpieranie jętek na działówkach. Jedyne co chciałbym zrobić a raczej tego nie zrobię bo szkoda mi czasu, to wylać chociaż delikatny, wysoki na np 7cm wieniec na ścianach działowych by je ładnie związać. Ta chęć spowodowana jest użyciem dryfixa właśnie. Chociaż kleiłem również pionowe spoiny to boję się nieco o te dość wysokie działówki na poddaszu. Może konstrukcja g-k to wzmocni? :D

 

PS. Muszę szybko kupić zestaw podtynkowy do prysznica. Z tym termostatycznym to jeszcze pomyślę bo np hansgrohe klasyczny i termostatyczny różnią się ok 700zł w cenie :( akurat ta firma ma iBox uniwersalny (więc później mógłbym zdecydować czy chcę wywalić + kilkaset zł za termostat czy nie) ale już Grohe poddynkowe ma różne elementy dla baterii termostatycznych/ zwykłych. No i klasycznie dylematy.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci wielkie Seba za podpowiedź, bardzo mi pomogłeś :) byłem tak na 51% zdecydowany na hansgrohe a teraz już jestem dzięki Tobie zdecydowany wystarczająco by kupic iboxa uniwersalnego (później zdecyduje, czy chcę dac ok 700zl wiecej za termostat).

Teraz mam dwa kurki i jest słabo a jak bedzie wspolczesna bateria to juz bedzie wypas wiec pomysle, czy do sczescia mi potrzeba termostatyczną. Nie wspomnę o tych z przyciskami...

 

Przy okazji dwa pytania, podłączenie deszczownicy/słuchawki mogę sobie zrobić pp zgrzewane? A do samych koncowek dac jedyni gwinty (zdaje sie 1/2 cala)?

 

Druga sprawa, te puszki to są do regipsów czy do wkucia w scianę rownież?

01800180_01.jpg jeśli do wkucia to jaką głęboką dziurę na to zrobić?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Karol, wszystko jest w internetach, 6 sekund i mam to:

 

hansgrohe-ibox-universal-uniwersalny-element-podtynkowy-01800180_rysunek-techniczny_261182.jpg

 

Wg mnie bateria termostatyczna jest ok jak masz np kocioł na wszystko czy inny badziew który grzeje wode do wysokich temperatur, to taka bateria nie raz może uratować od poparzenia. Natomiast w dobie niskotemperaturowych źródeł ciepła odkrecasz "kurek" na maxa i zawsze leci Ci ciepła woda taka jaką sobie nastawisz np w zbiorniku CWU.

Nie wiem czy śledziłeś mój dziennik ale ja też mam tego iboxa pod prysznicem, powiem Ci że rozkminiałem aby to zrobić na PP ale w pojedynke raczej nie możliwe, przydała by się też druga zgrzewarka, przynajmniej u mnie tak było więc zrobiłem na wavinie hep2o.

Podłączenie słuchawki i deszczownicy jak najbardziej możesz zrobić na PP bo to pojedyńcze elementy. U mnie to wyglądało tak, może Ci to rozjaśni o co kaman.

 

http://images.tinypic.pl/i/00827/68hq1tm3fih1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wiesz można przed tynkowaniem wrzucić same boży choć to droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązanie. Jak jest box, to w każdej chwili można też baterie wymienić bez rozgrzebywania instalacji. U mnie na bieda-budowie jednak bez boxow i same baterie też z niższej niż Grohe półki. Za minimum przyzwoitości uznałem Omnires.

Zrezygnowałem też z termostatu, bo mam aktualnie i średnio jestem zadowolony choć może to być kwestią słabego ciśnienia na ostatnim piętrze. U mnie wszystko na PP. Wrzucę foto u siebie to się posmiejecie z tej pajęczyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...