Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pod krzewuszką, DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A nie, miło ze pytasz :)

 

Byłem na budowie, mam fotki i wrzucę niedługo.

Położyłem jeden kabel do oswietlenia w łazience :))) wycinałem bruzdy flexem (3 tarcze, 2 do betonu a miedzy nimi zwykla, zużywa do metalu 1mm). Idzie fajnie ale pyłu strasznie dużo.

 

Zaczynam powoli pierwsze instalacje, gniazda do odkurzacza, puszki elektryczne, na dole mam wszystkie działowki skonczone (kawałek na schodach docinków brakuje). W poniedziałek wstawili okno. Termin był na 22grudzień....

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka rurka, myslałem że mam nowsze fotki a jednak mam takie jakieś różne.

 

Wrzucam paczkę i w skrócie mały komentarz (kolejność losowa przez nowy ynteligenty system wrzucania fotek na serwer jego mać!)

 

- wymurowałem ścianę w kuchni dla zabudowy z suporexu 12cm, obecnie skończona (1cm szczeliny pod stropem czeka na piankę i cieplejszą pogodę) Przyjąłem głębokość zabudowy dla lodówki/ piekarnika 70cm.

- osadziłem wszystkie nadproża :) Dosłownie wszystkie, sztuk 14, na dole skończyłem wszystkie ściany działowe w domu na parterze (w garażu zostało nadmurować nadproże razem 3 sztuki pustaków oraz uzupełnić czymś szpary pod stropem ok 4-5 cm)

- żaby nie męczyć się w docinanie ceramiki na luki pod stropem docinałem suporex (ok 10cm, została szpara ok 1cm na piankę)

- wymurowałem spiżarnię na poszerzeniu schodów.

- z łaski swojej firma Budmax w końcu wstawiła witrynę (termin był na 22 grudzień a nie 5 luty !!!! :mad: )

- zacząłem z powodu chłodniejszej pogody wiercić puszki (brak mi weny co i gdzie :( ) Wrzuciłem też pierwszy przewód. Flex 125mm (etc), dwie przypadkowe tarcze do betonu a między nimi trzecia jako dystans 1mm oraz czwarta na zewnątrz by dobrze skręcić odwróconą oryginalną nakrętką i w ceramice idzie jak w maśle (tylko strasznie dużo kurzu więc albo dorobię obudowę i kupię odkurzacz albo dam sobie z tym spokój).

 

1205248300_1517997312.jpg

9251060400_1517997312.jpg

6713049800_1517997313.jpg

7695810600_1517997313.jpg

9680425700_1517997314.jpg

6028073300_1517997314.jpg

2321618500_1517997315.jpg

2246708200_1517997316.jpg

3979314700_1517997315.jpg

9326910000_1517997316.jpg

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,

 

Jak się przygotowuje gniazda pod kącik multimedialny to co przewidzieć? Obecnie mam taki plan:

- gniazdo zasilania podwójne

- gniazdo zasilania podwójne (razem 4 punkty)

- gniazdo antenowe (SAT, RTV)

- gniazdo internetowe (2x rj45)

- gniazdo głośnikowe (4 kanałowe dla głośników z tyłu i z przodu)

 

I tu czuję, że nic więcej nie potrzeba ale napiszcie proszę gdybym o czymś zapominał. Mam natomiast pytanie takie, jeżeli montuje się TV wyżej (i wrzuca rurę w ścianę jako przepust dla późniejszych kabli) to również na docelowej wysokości zakłada się puszki (minimum zasilanie i antenę) i teraz pytanie jak pogodzić te dwie puszki antenowe? Dać osobne kable antenowe od rozdzielacza czy akurat te dwie puszki jakoś się łączy kaskadowo?

 

No i kolejne pytanie, czy ciągnąć wszystkie przewody RTV do rozdzielni (druga szafka dla multimediów, internetu) czy lepiej pociągnąć stosunkowo krótsze przewody prosto na strych i tam dać rozdzielacz/wzmacniacz antenowy? A w sumie z talerzy SAT chyba przewody ciągnie się bezpośrednio do TV tak?

 

Jak już pytam, jeżeli mamy np takie gniazdo: 11599-img_3064.png

To jakim przewodem je połączyć? 3x klasyczny 75Ohm? Jakiś konkretny producent? Rozstrzał cenowy na allegro jest ogromny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,

 

Jak się przygotowuje gniazda pod kącik multimedialny to co przewidzieć? Obecnie mam taki plan:

- gniazdo zasilania podwójne

- gniazdo zasilania podwójne (razem 4 punkty)

- gniazdo antenowe (SAT, RTV)

- gniazdo internetowe (2x rj45)

- gniazdo głośnikowe (4 kanałowe dla głośników z tyłu i z przodu)

 

I tu czuję, że nic więcej nie potrzeba ale napiszcie proszę gdybym o czymś zapominał. Mam natomiast pytanie takie, jeżeli montuje się TV wyżej (i wrzuca rurę w ścianę jako przepust dla późniejszych kabli) to również na docelowej wysokości zakłada się puszki (minimum zasilanie i antenę) i teraz pytanie jak pogodzić te dwie puszki antenowe? Dać osobne kable antenowe od rozdzielacza czy akurat te dwie puszki jakoś się łączy kaskadowo?

 

No i kolejne pytanie, czy ciągnąć wszystkie przewody RTV do rozdzielni (druga szafka dla multimediów, internetu) czy lepiej pociągnąć stosunkowo krótsze przewody prosto na strych i tam dać rozdzielacz/wzmacniacz antenowy? A w sumie z talerzy SAT chyba przewody ciągnie się bezpośrednio do TV tak?

 

Jak już pytam, jeżeli mamy np takie gniazdo: 11599-img_3064.png

To jakim przewodem je połączyć? 3x klasyczny 75Ohm? Jakiś konkretny producent? Rozstrzał cenowy na allegro jest ogromny.

 

ja mam taki zestaw:

- gniazdo zasilania pojedyncze (więcej nie potrzeba, będzie listwa przeciwprzepięciowa)

- 2 x (2 x RJ45)

- 3 x RTV,SAT (2 kable w jednej puszce + 1 kabel w kolejnej)

 

Łącznie ramka 5-elementowa

 

Wszystko to schodzi do punktu centralnego w garderobie. Będzie tam szafa 12U w której będzie pewnie przełącznik, multiswitch itp...)

Edytowane przez hektor80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy :)

Bo zajmuję się tym zawodowo.

 

Zacznijmy od początku.

 

1. Jak masz zamontowane gniazdo abonenckie (SAT-TV-R) to doprowadzasz do niego 1 przewód antenowy. Te 3 sygnały (satelitarny, naziemny i radiowy) są sumowane w skrzynce poprzez urządzenie zwane MULTISWITCH. Jakby to napisać multiswitch ma podłączony sygnał z 3 anten (sat, tv, r) i sumuje je. Doprowadza on jednym kablem do gniazda i gniazdo ten sygnał "rozsumowuje". Tak s skrócie.

Ważna uwaga! Jeden przewód to tylko jeden sygnał stelitarny, jak będziesz chciał mieć dekoder z opcją nagrywania to potrzebujesz do salonu dorzucić dwa takie przewody i zamontować takie gniazdo:

http://bosat.pl/galerie/k/kopia-gniazdo-2xsat-rtv_645.jpg

 

Ogólnie taka norma przyjęta na dom wygląda tak:

- dwa przewody antenowe do salonu

- po jednym przewodzie antenowym do każdego z pokoi

 

Wszystkie przewody z każdego pomieszczenia wrzucasz na "stryszek". Dodatkowo na strych wrzucasz oddzielne zasilanie tylko do tej całej szafy multimedialnej.

 

5601232300_1518030890.jpg

 

 

 

Ja jeszcze zamiast do jednej puszki wrzucać dwa kable i podwójne gniazdo sat robię taki motyw, że montuję dwie oddzielne puszki jedna obok drugiej.

I zakładam dwa takie gniazda pojedyncze.

Czyli takie coś:

6212805200_1518031082.jpg

 

 

 

Na strychu cały multiswitch razem z przyłączonymi przewodami wygląda tak:

4199548300_1518031712.jpg

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/Instalacja_Zbiorcza_Multiswitch_45.jpg

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/Instalacja_Zbiorcza_Multiswitch_18.jpg

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/instalacja_domek_1.jpg

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/instalacja_domek_2.jpg

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/Instalacja_Zbiorcza_Multiswitch_2.jpg

 

 

Oczywiście zamiast takiej szafki instalacyjnej można zamontować szafę RACK, w której można umieścić również rejestrator do kamer, UPS, router, i całe switche od internetu.

2985500700_1518031600.jpg

 

 

 

A tutaj masz przykładowy montaż bezinwazyjny na kominie za pomocą specjalnej opaski:

http://www.audiobas.pl/wp-content/uploads/2017/01/Instalacja_Zbiorcza_Multiswitch_33.jpg

 

 

Wszystkie przewody z komina na stryszek powinny być zewnętrzne czyli najczęściej w kolorze czarnym.

W przeciwnym razie będzie KUKU:

 

 

Jak chcesz porządne przewody antenowe odezwij się na PW - załatwimy.

Najważniejsze, aby były potrójnie ekranowane i miały żyłę 1.13 w pełnej miedzi :)

 

 

 

 

Z przewodami internetowymi zrób podobnie. Do każdego pokoju po dwa przewody internetowe w puszkę (mogą być w jedną).

 

Czyli tak:

2796832300_1518032186.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, świetny komentarz!

A powiedz, czemu po dwie skrętki do pokoju?

 

BTW, ogólnie sam jestem za kablami (it-man here), ale akurat w domu, gdzie nie ma miliona innych sieci wifirifi zakłócających pracę naszej, to można zadbać o mocny i stabilny sygnał w całym domu bez większych trudności. Planuję dwa ubiquiti na parterze i poddaszu. Kable raczej tylko do gabinetu, z mini serwerownią w kotłowni.

Eth do kamer w przyszłości, myślałem o poe, ale pewnie bezpieczniej będzie podciągnąć też zwykłe zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to się nazywa rozłożenie tematu na łopatki :) dzięki za obszerną odpowiedź.

 

Parę dalszych pytań:

1) są konwertery z 4-8 wejściami - wtedy prosto od czaszy ciągnie się kable do tv a nie jak na Twoim schemacie, do switcha (czy jak mu tam). Jak to powiązac?

 

2)kamery, switch lan, tv itd w jednej skrzyni to fajna opcja ale czy na strychu gdzie bedzie prawie tak zimno jak na dworze to nie są kiepsie warunki?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, czemu po dwie skrętki do pokoju?

Jedna do internetu, druga na zapas np do:

 

- dodatkowego dekodera

- podglądu kamer na TV

- sterowania przewodowym dodatkowym pilotem np przy rejestratorze

 

 

 

1) są konwertery z 4-8 wejściami - wtedy prosto od czaszy ciągnie się kable do tv a nie jak na Twoim schemacie, do switcha (czy jak mu tam). Jak to powiązac?

 

Można sygnał sumować poprzez specjalne sumatory, ale one osłabiają sygnał bo są pasywne (bez zasilania).

Nie idź tą drogą!

No chyba, że chcesz tylko np jeden sygnał satelitarny i np 3 zwykłej telewizji naziemnej to można tak.

Niestety wada tego jest taka, że na każdym rozgałęźniku i sumatorze (baaa nawet na każdym połączeniu) ten sygnał się delikatnie osłabia.

I robi się duża plątanina przewodów.

Klientom zawsze porównuję to do węża ogrodowego i podlewania trawnika przez np 3 osoby.

6273021600_1518036768.png

 

A tak montując multiswitcha, sygnał masz ładnie rozgałęziony i wzmocniony.

I dzięki temu masz w każdym pokoju sygnał satelitarny i telewizji naziemnej. Na upartego wszędzie możesz zamontować dekoder np NC+ oraz dodatkowo podłączyć zwykłą telewizje.

 

 

2)kamery, switch lan, tv itd w jednej skrzyni to fajna opcja ale czy na strychu gdzie bedzie prawie tak zimno jak na dworze to nie są kiepsie warunki?

 

Tam wcale nie jest tak zimno i tak musisz ocieplić to wełną. Większość klientów daje tam płyty OSB lub nawet deski.

 

Tutaj pięknie widac to połączenie. Te 4 czarne przewody po lewej stronie idą od konwertera. Ta puszka czarna to zwrotnica (sumuje sygnał tv naziemnej oraz radia) i również wchodzi do Multiswitch'a.

Multiswitch sumuje te sygnały i puszcza je na te białe kable wchodzące od dołu.

W tym przypadku do 10 punktów (8 pokoi + podwójny salon).

7191246500_1518037101.jpg

 

 

Główną zaletą takiego montażu na strychu są krótkie odcinki od anteny do rozdzielni (lepszy sygnał).

Edytowane przez Kamil_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbi - Ty się nie zastanawiaj tylko zakładaj :)

 

Kamil - do multiswitcha kladzie się np 4 przewody od jednego konwertera? A w czym to jest lepsze od jednego przewodu? Co to daje?

 

PS. Co do instalacji (zdaje się) wtynkowej to przebarwienia raczej nie powinny występować. Niby tak się działo kiedyś z tanimi chinskimi kablami (ba, polska firma w chinach je zamówiła). Inna opcja, przegrzewanie się przewodów ale to raczej nie dotyczy w wiekszości niewidocznych obwodów oswietlenia no nie?

Gdybym miał odkurzacz przemysłowy i osłonę do flexa to raczej bym robił wąskie bruzdy bo to fajna robota. Idzie szybko (USMP trzeba nawiercac a w ceramice nie zawsze trzymają) przewód na 100% jest bezpieczny i nawet przypadkowo nikt go nie pociągnie, nie urwie itd itp. No ale pyłu jest tak dużo że odpuszczam.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaster

Tak na rozluźnienie:

Krzywa nagrzewania przewodów miałem to na jednym z egzanimów babka mocno przewietrzyła nas w tym temacie :D

 

http://www.elektro.info.pl/artykul/id2870,ochrona-przeciwpozarowa-kabli-i-przewodow-czesc-1.?p=2

 

Myśle że trzymając sie podstaw nic groźniego nie powinno sie stać chyba że zaczenimy zasilać gniazdka 3x0,5 kilka w szeregu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...