Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pod krzewuszką, DIY


Recommended Posts

Cześć! Ostatni update miesiąc temu :( W tym czasie przechorowała rodzinka (5 osób), trochę popracowałem, tynkarza przekładałem już 3 razy (a to pogoda a to niegotowe). Obecnie tynkarz zamówiony na następny tydzień czyli jakoś od 26.03. Pracy nadal mi zostało ale już widać światełko w tunelu.

Nigdy nie sądziłem że MI elektryka może zbrzydnąć serio, mam dość a już osadzanie puszek to jakaś patologia. W ogóle mocowanie przewodów do porothermu też jest mega (nie)Przyjemne. Używam USMP, fajna sprawa jak materiał jest pełny (mam trochę żelbetu, suporexu -> tam się robiło fajnie, szybko) ale zdecydowana większość to porotherm a tu miło nie jest. Wystarczy, że uchwyt się lekko skrzywi i nie trafi w otwór, lekkie pukanie młotkiem i już krzywe, do wyrwania...

Wszystko rysowane od poziomicy, kąty proste a jak się wierci to i tak wiertło na bok schodzi bo tak są akurat ułożone pustki :( czytaj: zesraj się a nie daj się - idealnie nie wyjdzie.

Poszło obecnie niewiele mniej niż 2 km przewodu a instalacja jest dość biedna. Rozdzielnice będą dwie po 48 pól (zamontuje je w tym tygodniu). Wod-Kan pewnie po tynkach chociaż gdzieś już coś podkułem, coś poukładałem ale wodę muszę i tak robić po tynkach bo chcę ją na podłodze układać minimum 10cm wyżej niż chudziak (po środku dwóch płyt styropianu 2x10cm).

 

Obecny stan jest nieco bardziej zaawansowany, na dole lwia część puszek jest już osadzona na klej gipsowy, u góry elektryka prawie skończona, jedno pomieszczenie też już z osadzonymi puszkami. Niestety gdzie bym nie spojrzał to coś czeka na dokończenie, mam serdecznie dość ale chciało się samemu to i samemu trzeba dokończyć.

 

teraz trochę zanudzania (bo co tu tak na prawdę pokazywać, fotki tego nie oddają, to trzeba na żywo oglądać :D )

1

3291314900_1521454463.jpg

2

9700226200_1521454464.jpg

3

4502460400_1521454464.jpg

4

3049043100_1521454465.jpg

5

1071125200_1521454465.jpg

6

9076034600_1521454465.jpg

7

1738099000_1521454467.jpg

8

7432891800_1521454467.jpg

9

3645696300_1521454467.jpg

10

3158504400_1521454469.jpg

11

2864754800_1521454469.jpg

12

4583507300_1521454469.jpg

13

6634044600_1521454471.jpg

14

5521009400_1521454471.jpg

15

5939480000_1521454471.jpg

16

7914209600_1521454473.jpg

17

9803588200_1521454473.jpg

18

5095824300_1521454472.jpg

19

7948690700_1521454474.jpg

20

9932065900_1521454474.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jestem zadowolony np z przewodu do okapu, który podłączyłem do puszki dla płyty indukcyjnej (no bo tam jest jeden wolny przewód, kuchenka na 2 fazy a dałem przewód 5x4 czyli 1 faza wolna). Inna sprawa, w garażu będą 4 punkty oświetleniowe i świadomie nie chciałem kłaść przewodu od każdego z punktu do puszki więc w dwóch miejscach przewody będą się przy lampach łączyły.

 

Nie czepiajcie się niedokończonych ścian działowych ;) fotki nieaktualne :)

 

Zerowanie???

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie/ do czego wrzucić przewód do zerowania? Kilka istotnych informacji:

- doprowadzenie wody do domu -> PP

- instalacja wodna w domu -> PP

- CO -> PP (PC)

Czyli co ja mam tutaj zerować? Czytałem, że zerowanie 'na siłe' nie jest dobrym zabiegiem. Skoro nic nie przewodzi (pomijając przewodność wody) to nie mam nic zerować?

Bardzo proszę o radę/ jakiś link.

 

Pozdrawiam

Karol

Edytowane przez karster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie ze karster tylko czekał z tymi zdjęciami w przygotowanym poscie przy kompie na prowokacje w stylu " hop hop co u Ciebie " ;)

a tak na powaznie Karster, radyjko masz wlasnej roboty to z pierwszej fotki? mam jakies nieuzywane glosiki samochodowe i radyjko i wlasnie tak myslalem zeby je sobie przerobic na budowlane Radio DIY, jeśli robiles sam to mozesz podrzucic jakies schematy lub patenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak by się czepiać terminologii to ani to zerowanie ani przewód ochronny a raczej przewód/ obwód wyrównawczy (połączenie wyrównawcze), którym jak to pięknie piszą, obejmuje się wszelkie części przewodzące obce. Tyle teorii, w praktyce ludzie kłócą się, że przecież woda przewodzi (dowód: pradawny sposób grzania wody w wojsku= dwie zapałki, dwie żyletki i kawałek przewodu z wtyczką...) więc podłączają do obwodu wyrównawczego każdy kran czy metalową futrynę a inni zaś piszą, że 'ci pierwsi' proszą się sami o kłopoty. Jest tu miejsce dla tych trzecich (np ja), którzy potem g..no wiedzą i są bezradni/ nie wiedzą co w końcu zrobić :bash:

 

Każde urządzenie ma doprowadzone przewód ochronny więc i tu na siłę doprowadzanie osobnych przewodów wyrównawczych chyba mija się z celem? Może profilaktycznie wrzucę po jednym przewodzie do każdego pomieszczenia instalacjami wod-kan (łazienki, kuchnia, kotłownia) i gdzieś za szafkami będą dostepne te przewody a dopiero na końcu się tym pomartwię. Przewód kupiłem kilkadziesiąt metrów już dawno temu 6mm^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micbarpia

 

Nie, nie było tak kolorowo z przygotowanymi zdjęciami :p Zrobione na szybkości dzisiaj. Radio tak, zrobione samodzielnie z dwóch modułów z Chin. Odtwarzacz MP3, BT, FM za ok 17zł oraz wzmacniacz cyfrowy 2x3W za jakieś 6zł (z kosztami wysyłek). Niestety żałuję czasu poświęconego na zrobienie tego radia - zarobił bym chyba na używane budowlane makity :D FM działa do bani (chociaż koledze działa ta sama chińszczyzna dobrze = może wzmacniacz cyfrowy je skutecznie zakłóca) więc na budowie słucham radia internetowego z telefonu przez BT. Neta w Play mam bez limitu więc kilkanaście GB w miesiącu za samo radio mnie nie boli.

 

PS. Majfrendy wysłali mi dzisiaj takie cudo za 10 dolców https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-T-205-FM-Radio-Portable-HiFi-Card-Speaker-Digital-Multimedia-MP3-Music-Loudspeaker-White/32703493232.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.trevOV a wczoraj u brata znalazłem jakiegoś samochodowego blaupunkt'a czy kenwood'a więc będą zmiany :)

 

PS2. Samemu na budowie bez radia jest totalny smuteczek. A jak się walnie ze dwa głębsze to już włączam dobrą nutę (jakiś remixik, głośniki na maksa byle nie charczały i "wydaje mi się", że pracuję...) Prawda jest taka, że jak jest alkohol na budowie to jest gówno nie praca. O ile na ciepły dzionek piwo jest wskazana o tyle doby samogon na zimne dni tylko pozornie rozgrzewa i tylko na początku poprawia humor :p

 

walec7_7 Pociesze Cię, jak zdecydowana większość samorobów, też zaczynałem od zera. Jedyne co mogę doradzić - nie spinaj się, mało co da się przeskoczyć ;)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, ultra mega robota jak to wszystko zrobiłeś samemu. Chylę czoła :jawdrop:

 

Dzięki, trochę mi tata czasami pomaga, na już słuszny wiek więc nie do każdej pracy się nada (brzydko to zabrzmiało, wiadomo o co chodzi, siła nie ta co kiedyś a i wzrok nie najlepszy). Kleju urobi, w piecu napali, poziomicę poda czy miarę przytrzyma na drugim końcu a i kilka otworów na puszki wywiercił. Przy okazji obmurował całą murłatę na około pustakami 6cm by łatwo było to później wykończyć (tynk/regips). Najważniejsze, że towarzystwa dotrzyma a i przy okazji przywiezie ciepłą zupkę od mamy :)

 

U góry też jest sporo kabelków ;) Alarm w trakcie.

 

Zastanawiam sie co do ogrodu wyprowadzić i jak to zrobić? Np oświetlenia podjazdu do domu czy tam frontowego ogrodu zrobiłem tak, że jest włącznik na ścianie w wiatrołapie (+ np do podbitki) a dopiero od niego na zewnątrz budynku położę kabel żelowany. Jedynie do bramy muszę od razu na gotowo kabel położyć od rozdzielnicy (i zakopać gdzieś na zewnątrz domu przy fundamencie.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze zdjęcie .53 z półką na czajnik :D gratuluję postępów, z tym przewodem ochronnym do kazdej metalowej części w domu to przesada... Jezeli coś jest zasilane z 230V i ma metalową budowę to zazwyczaj jest ona podłączana do przewodu ochronnego wewnątrz urządzenia. Zrób standardowo tak jak inni robią i będzie dobrze, co za dużo to niezdrowo ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie :)

Norbi, czytałem kiedyś. Możesz coś w skrócie skrobnąć? Jak pisałem, mam sporo przewodu 6^2 i myslałem by go po prostu wrzucić do paru pomieszczeń, warto? Jest sens?

 

Seba, z tym wyrownawczym to chodzi o to, zeby wyrownywać potencjały rzeczy, które normalnie nie są elementami instalacji elektrycznej, nie mają podłączonych przewdów.

 

Pod tą instalacją musi się ktoś mi podpisać, muszę jutro zadzwonić do lokalnego elektryka i pogadać

 

PS. Czajnik ważna rzecz, kawa i herbata obowiązkowo, do tego kubek termiczny bo pogoda nie rozpieszcza ;)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działam, mozolnie ale wytrwale. Dziś osadziłem piony do odkurzacza w ilości 5 sztuk, jutro jeszcze jeden i wszystkie płytki do gniazd ssących gotowe :)

Instalacja elektryczna na finiszu, osadzanie puszek z górki... alarm rozprowadzony. Pozostało mi dołożyć domofon, zasilanie bramy no i przyszłą altanę. Aa gniazdo do pompki ohiegowej.

 

Wymysliłem cos takiego, ze alarm (czujniki ruchu w łazienkach) będą włączały obiegówkę. Być może dodam do tego warunki godzinowe czy jakieś czujniki temperatur. Druga opcja, w chinach tanio można kupić mosięzny przepływomierz...

 

Pytanie, nie wem gdzie i kiedy bedzie altana (nieco podobnie jest z bramą), czy bardzo złym pomysłem jest wyprowadzenie puszek na zewnątrz domu i potem schowanie pod styropianem by podłączyć jak przyjdzie czas odbiorniki w obejściu domu? Bylo by fajnie to szybko ustalic ;)

 

W poniedzialek tynkowanie. Dolina nidy zeta (ten utwardzany).

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...