Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki system inteligentnego domu wybrać (nowa budowa)


Recommended Posts

Witam

Buduje dom, jestem na etapie robienia instalacji elektrycznej (przed tynkami).

Chce mieć inteligenty dom, ale nie za bardzo wiem jaki wybrać. Elektryk poleca mi system F&F jednak szukając w necie informacji o różnych systemach, porównań itp, nigdzie nie znalazł się w żadnym zestawieniu i to mnie trochę martwi.

 

Wstępnie teraz mam zrobione tak że każde gniazdko ma dodatkową skrętkę 5e i jest duża centralna szafa do które ma to być wpięte.

 

System ma obsługiwać rolety, ogrzewanie, oświetlenie, kamery itp.

 

Zależy mi na sterowaniu z tel z androidem i PC (albo dedykowana aplikacja albo dostęp z WWW)

Jest też dla mnie ważne żebym mógł tym sam zarządzać (ustalanie scen oświetlenia itp).

 

Czy ktoś jest w stanie polecić jakiś dobry, niezawodny system.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest już położona?

Ja polecam standard KNX. Przede wszystkim zyskujesz dostęp do produktów 405 firm. Pamiętaj, że taka instalacja ma działać przez długie lata. Większość innych systemów jest zależna od jednego producenta, a nie masz gwarancji, że firma będzie istniała za kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przewiduje Pan jakieś panele dotykowe w pomieszczeniach czy tylko wyłączniki? Jeśli są przewidziane to warto pomiędzy tymi miejscami poprowadzić jeszcze magistralę(np. skrętkę), w następujący sposób

Rozdzielnia -》pierwszy panel -》drugi panel -》.... -》ostatni panel -》rozdzielnia

Z taką magistralą będzie Pan miał instalację o wiele bardziej niezależną od rodzaju systemu i w razie czego wybór nie będzie musiał paść na f&home. Poza tym instalacja wydaje się spełniać warunki stawiane przez systemy IB.

Wspominał Pan też o programowaniu scen - niestety f&home do każdych 16 scen potrzebuje osobny moduł scen co mocno podniesie cenę instalacji, gdy będzie Pan chciał zwiększyć ilość scen ( a 16 to bardzo mało).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, każde gniazdo/punkt oświetlenia, rolet ma osobna linię zasilania i skrętkę, która prowadzi wprost do centralnej skrzyni (nie jest jeszcze nic podłączone, na razie są poprowadzone kable). Przewody w skrzyni ma elektryk łączyć po tynkach

 

Zainteresuj się systemem Loxone. Tam można nawet z poziomu telefonu przypisać inną scenę do przycisku, a twoja instalacja jest jakby pod ten system robiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do każdych 16 scen potrzebuje osobny moduł scen co mocno podniesie cenę instalacji, gdy będzie Pan chciał zwiększyć ilość scen ( a 16 to bardzo mało).

 

Tam można nawet z poziomu telefonu przypisać inną scenę do przycisku, a twoja instalacja jest jakby pod ten system robiona.

 

W Ampio na dzień dobry problem ten jest z głowy. W każdym module da się robić sporo zaawansowanych scen, a dodatkowo z telefonu da się konfigurować sceny proste, takie jak włączanie o czasie, harmonogram, przypisywanie wielu obwodów pod jedną scenę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Również planuję budowę domu i już teraz zbieram informację na temat systemu DI.

Wiem już, że nie istnieje "uniwersalna instalacja" która przygotuje nas na wszelakie możliwości więc jeśli chcemy być otwarci na możliwości to musimy "zrobić na zapas". Ale czy przy elektryce w gwiazdę, doprowadzanie skrętki do każdego punktu nie jest już lekka przesadą? Czy nie wystarczy doprowadzić jej w miejsca przewidywanych czujników?

Edytowane przez margielm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, że nie istnieje "uniwersalna instalacja" która przygotuje nas na wszelakie możliwości więc jeśli chcemy być otwarci na możliwości to musimy "zrobić na zapas"

 

Istnieje, nie istnieje - kwestia podejścia. Dobrze jest zrobić sobie instalację optymalną.

 

Ale czy przy elektryce w gwiazdę, doprowadzanie skrętki do każdego punktu nie jest już lekka przesadą? Czy nie wystarczy doprowadzić jej w miejsca przewidywanych czujników?

 

Nie jest przesadą. Pociągnięcie magistrali przez każdy łącznik + doprowadzenie niezależnej skrętki puszka-rozdzielnia nie spowoduje nadwyrężenia portfela, a w zamian spowoduje że w przyszłości możesz sobie w tę puszkę włożyć co Ci się podoba. Skrętka jest tanim kablem, a pociągnięcie skrętki (robocizna) przed tynkami jest dużo tańsze niż pociągnięcie skrętki w wykończonych ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,

Pełna zgoda, że taniej jest to zrobić wcześniej niż później. Ale jeszcze taniej jest tego nie robić - jeśli nie potrzeba. W pełni rozumiem, ze mówimy tutaj o redundantnej instalacji więc takie koszty są nieodłączną jej częścią. Dlatego chciałbym jedynie zrozumieć, na dzień dzisiejszy, jaki system i w jakim celu wykorzysta skrętkę w gwiazdę doprowadzoną do każdego punktu a jednocześnie nie będzie w stanie zrealizować tego samego, taniej, na sieci elektrycznej również w gwiazdę?

Edytowane przez margielm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć elektryczną dajesz tak czy inaczej w gwiazdę, chyba że instalację zamierzasz zrealizować na aktorach dopuszkowych co jest niepraktyczne przy instalacji w nowo powstałym budynku. Poprzez puszki przeciągasz magistralę po to żeby umożliwić sobie instalację przycisków magistralnych, paneli sensorowych. Niezależną skrętkę (lub alarmówkę taniej) wykorzystasz do podłączania zwykłych przycisków pod wejścia modułów w rozdzielni, lub czujników np. temp. wilgotności i szeregu innych (do cyfrowych sygnałów nie wykorzystujemy alarmówki dlatego lepiej jej nie stosować). Oczywiście po to wszystko wystarczyła by sama magistrala, tylko że wtedy zmuszeni jesteśmy do stosowania dopuszkowych modułów wejść. To jak najbardziej jest rozwiązanie, tyle że nie wykorzystamy wtedy wejść które zwykle i tak są wolne w rozdzielni w modułach na szynę (kwestia zastosowania modułów czy systemu). Taniej polecieć niezależną skrętką do rozdzielni niż włożyć moduł wejść do puszki jeśli mamy wolne wejścia w rozdzielni.

 

Rzecz jasna najtaniej wyjdzie mieć stuprocentową pewność gdzie co ma być i dolecieć tylko potrzebnymi kablami do konkretnych miejsc. Ale takiej pewności na początku inwestycji mieć nie będziesz. Czasy się zmieniają, cały czas na rynek wchodzi coś nowego. Od czasu do czasu zdarza mi się klient który instalację w 90% chce mieć na zwykłych przyciskach a kończy inwestycję z decyzją instalacji paneli sensorowych wszędzie. Nawet w garażu, kotłowni i kąciku na kosiarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, z tego co napisaliście, sprawdziłem kilka systemów i funkcjonalnie (i wizualnie) spodobały mi się Grenton i Ampio.

F&Home w porównaniu do nich wygląda biednie.

wiem że wizualny wygląd apki w smartfonie nie jest jakiś super ważny, ale jak mam z tego na co dzień korzystać to wolałbym żeby to nie raziło w oczy.

Funkcjonalności też chyba nieznacznie przebija F&Home.

Który z tych 2 systemów zatem polecić bardziej? Na coś zwrócić uwagę? są jakiś znane problemy w tych systemach o których warto wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Grenton nie ma jeszcze paneli sensorycznych z wyświetlaczem o czym warto pamiętać przed ich wyborem. Można zastosować tablet, ale mi osobiście nie chciałoby się za każdym razem po 1 szukać gdzie go w domu zostawiłem a po 2 odblokować ekran, ładować aplikacje itp. Mimo to bardzo temu systemowi kibicuję bo mocno się rozwijają :) ceny też mają niezłe!

 

Z Ampio nie korzystałem i ale jeden z klientów dostrzegł mankament w konieczności każdorazowego wypalania płyty czołowejaneli sensorycznych by zmienic wygląd ich ikon.

 

Mogę się natomiast szerzej wypowiedzieć o systemie Teletask. Cenowo na pewno jest porównywalny i przede wszystkim główny dystrybutor na Polskę jest ze Śląska co może mieć dla Ciebie ogromne znaczenie w przyszłości :)

Edytowane przez leszekwolski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zainstalowane Ampio 1,5 roku. Za 2, 3 lata będę mógł powiedzieć czy jestem zadowolony czy nie, według mnie wyrażanie opinii o systemie po półtora roku użytkowania który ma mi służyć całe życie byłoby niepoważne. Mogę jedynie napisać że do tej pory jest git. Z tymi panelami rzeczywiście tak jest że nie można zmieniać szybki, ale nie zauważyłem w tym mankamentu. Pola mam przemyślane i zmiany do tej pory nie przeszły mi przez myśl. Za to wygląd tych przycisków robi wrażenie na wszystkich. Żałuję jedynie że jak robili mi instalację to nie było jeszcze 2 i 4 polowych bo wówczas zrezygnowałbym ze zwykłych przycisków w pokojach. Te duże 18 i 15 przyciskowe z wyświetlaczem nie są najtańsze toteż nie zdecydowałem się wkładać ich wszędzie. Nie za fajny był jeszcze niedawno interfejs graficzny na telefonie i tablecie który całe szczęście ostatnio poprawili. Zauważyłem że pojawiła się wizualizacja pomieszczeń ale jeszcze się tym nie bawiłem. Edytowane przez WiesiekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ampio nie korzystałem i ale jeden z klientów dostrzegł mankament w konieczności każdorazowego wypalania płyty czołowejaneli sensorycznych by zmienic wygląd ich ikon.

 

To w zasadzie jedyny mankament tych paneli który z tego co mi wiadomo niedługo już nie będzie miał miejsca. Zawsze można wygrawerować sobie to co na panelach niektórych innych producentów czyli uniwersalny przycisk nie oznaczający nic (pełna dobrowolność). W panelach 2 i 4 polowych to się sprawdzi, ale Ampio ma jeszcze panele 6,9,15 i 18 przyciskowe z wyświetlaczami i bez i tam bez wygrawerowanych ikon i opisów może być ciężko. Poza tym panele te mają wiele innych funkcjonalności. Np. generator dźwiękowy który możemy wykorzystać do wszystkiego. Np gong który np. w sypialni milknie po 22.00, i odzywa się dopiero jeśli ktoś nocą uporczywie dzwoni. Każdy przycisk może świecić innym kolorem i można te kolory przypisywać logicznie. Czyli np. przycisk nr 17 oświeci się albo zamigocze na czerwono jak czujka ruchu na zewnątrz wykryje obecność. Pełna konfiguracja przycisków. Możemy np. zaprogramować panel tak że 4 górne przyciski to SHIFT. I powiedzmy 14 pozostałych przycisków steruje różnymi opcjami, a po przyciśnięciu przycisku nr 1. (np. Shift alarm) pozostałe 14 zmieniają kolor na czerwono i panel staje się klawiaturą alarmową. Przycisk nr. 2 (np. Shift Audio) naciśnięcie zmienia kolor pozostałych 14 przycisków na niebiesko i stają się one przyciskami do systemu multiroom. Przycisków typu Shift może być tyle ile chcemy albo wcale. Na każdym przycisku możemy programować różne funkcje uzależnione od ilości przyciśnięć i czasu przyciśnięcia. W zasadzie bez ograniczeń. Jeśli klient sobie wymyśli abstrakcyjną funkcję zapalenia lampy po 76 dotknięciach przycisku + przytrzymaniu go na 5 sekund to da się. Poza tym każdy panel jak również inne moduły Ampio mają po 32 zmienne (flagi) na którym możemy robić rozbudowaną logikę. Pamiętajmy że Ampio to system o inteligencji rozproszonej, czyli nie ma elementu który w razie awarii unieruchomi logikę całego budynku więc tę logikę ustawiamy na wszystkich modułach, również na panelach sensorowych jeżeli dotyczy ona działania panela (dźwięk, logika oznaczników, kolorów przycisków oraz wyświetlaczy).

 

Co do Apki która tam działa na Androidzie oraz iOS to każdy użytkownik może mieć swój własny, niezależny interfejs, wizualizację graficzną pomieszczeń czy całego budynku i niezależne prawa dostępu do poszczególnych grup, pomieszczeń czy obwodów. Do każdego obwodu też można przypisać niezależne hasło które po dotknięciu go trzeba wbić żeby go włączyć lub ustawić.

 

Żałuję jedynie że jak robili mi instalację to nie było jeszcze 2 i 4 polowych bo wówczas zrezygnowałbym ze zwykłych przycisków w pokojach.

 

WiesiekM, z tego co wiem to wiem to masz instalację przygotowaną tak, że możesz sobie zmienić na co chcesz i kiedy chcesz. Więc nie ma co marudzić, trzeba zamówić i będzie :)

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje dom, jestem na etapie robienia instalacji elektrycznej (przed tynkami).

Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

Jak sprytnie położysz kable to za dużo nie wydasz. Możesz podstawowe rzeczy sterować z analizatora spalin w kotłowni. Np ogrzewaniem pomieszczeń, cyrkulacją, bramami, światłem, pompami, piecem, zasobnikiem c.w.u. W jednym małym pudełku masz wszystko. I nie słuchaj negatywnych opini, które się zaraz pojawią, bo żaden z mędrców tego nie widział na oczy.

 

Opis

https://plcstore.pl/pl/p/LMBD4PLC-Lmbd3-nowa-wersja-Analizator-spalin-do-kotlow-olejowych%2C-gazowych%2C-na-pellety%2C-obslugiwany-przez-internet-%2C-Sterownik-PLC/42

 

Filmy na Youtube:

Edytowane przez xtea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...