Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki system inteligentnego domu wybrać (nowa budowa)


Recommended Posts

Jak sprytnie położysz kable to za dużo nie wydasz.

 

 

Jak "sprytnie" położysz kable żeby za dużo na nie wydać to będziesz skazany na chińskie pudełka bez możliwości instalacji chociażby jakichkolwiek paneli i innych później wymyślonych bajerów. Zawsze wychodzę z założenia że parę stówek na kable więcej i parę tysięcy na późniejsze przeróbki mniej.

 

Możesz podstawowe rzeczy sterować z analizatora spalin w kotłowni. Np ogrzewaniem pomieszczeń, syrkulacją, bramami. W jednym małym pudełku masz wszystko.

 

Sterowanie ogrzewaniem pomieszczeń, cyrkulacją i bramami na podstawie analizatora spalin z kotłowni???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paneli ile chcesz na tabletach, a to jest analizator spalin z pełną funkcjonalnością PLC więc masz kotłownię i przy okazji sterujesz domem z jednego pudełka po szeregowej magistrali 1-wire. Nie "na podstawie analizatora" ale przy okazji posiadania analizatora jest wartość dodana w postaci małego systemu IB, który można rozbudować. Testuję właśnie jedną sztukę na piecu z podajnikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paneli ile chcesz na tabletach

 

Żartujesz chyba. Chcesz powiedzieć że wstawiasz tablety zamiast włączników sensorowych? Czyli wchodzisz do pokoju, wyłączasz wygaszacz ekranu, włączasz aplikację do sterowania domem jeśli ktoś ją wyłączył, wybierasz w menu pokój i włączasz oświetlenie? Oczywiście możesz sobie uprościć i umieścić przycisk na pulpicie i włączyć ekran na stałe, pamiętając oczywiście o tym że trwałość matrycy to zwykle 20 do 50 tyś godzin czyli 2,5 do 6 lat. Pomijając fakt że zwykła awaria routera sieciowego powoduje że tracisz możliwość sterowania domem. Tablet do centralnego sterowania domem OK, ale proponowanie go zamiast zwykłych wyłączników lub magistralnych włączników sensorowych to bomba zegarowa.

 

Testuję właśnie jedną sztukę na piecu z podajnikiem.

 

Nie ma sensu. Do pieców z podajnikiem najlepiej stosować dedykowane sterowniki PID (nie mylić ze sterownikami do podłogówki). Np. ten http://sterownikitech.pl/sterownik-do-kotla-z-podajnikiem-st-707-zpid,id44.html Te sterowniki optymalnie sterują piecem powodując mniejsze zużycie opału i mniejszy syf na wewnętrznych ściankach pieca. Same sobie ustawiają i na bieżąco korygują prędkość wentylatora i częstotliwość uruchamiania podajnika. Cena niższa od PLC który proponujesz a o wiele bardziej funkcjonalny. Nie sądzę żeby chińczycy taki sterownik zrobili bo Polska jest jednym z nielicznych krajów gdzie używa się piecy węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zaraz robisz wywody. To jest analizator ze sterownikiem PLC. Jak nie masz żadnej automatyki w domu, a byś chciał mieć i potrzebujesz przy okazji analizator do kotła to masz gratis sterowanie ogrzewaniem, bramami, zasobnikiem, kotłownią w ogóle i 16 ma obwodami i pomiary 32 temperatur.

Do solarów także się nadaje. 8 termostatów różnicowych i pomiary termoparami na 1-wire.

Można tym obgonić zasobnik wody, bufor ciepła, solary, ogrzewanie kilku pomieszczeń i sterowanie sterownikiem kotła przestawiając go w tryb nocny czy oszczędny. Nikt nie mówi o wymianie sterownika w kotle.

Tyle.

Nawet nie wnikajmy w przyciski, bo one zostają klasyczne.

Edytowane przez xtea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz żadnej automatyki w domu, a byś chciał mieć i potrzebujesz przy okazji analizator do kotła to masz gratis sterowanie ogrzewaniem, bramami, zasobnikiem, kotłownią w ogóle i 16 ma obwodami i pomiary 32 temperatur.

 

Jakie gratis? Nie widzę żeby miał jakiekolwiek wejścia i wyjścia a to oznacza że trzeba je dokupić, chyba że jako sprzedawca dostarczasz je gratis do modułu. To mniej więcej tak samo jak by powiedzieć połóż kabel UTP lub KNX w ścianach, on ma już w sobie gratis sterowanie wszystkim. Trzeba tylko dołożyć odpowiednie logiczne moduły wejść i wyjść.

 

Nawet nie wnikajmy w przyciski, bo one zostają klasyczne.

 

No więc wracamy do punktu wyjścia. My tu rozmawiamy o inteligentnych budynkach a ty namawiasz ludzi do realizacji prostej automatyki mieszkania max 50m2. w technologii z lat 90-tych zrealizowanej na analizatorze spalin który z inteligentnym domem nie ma nic wspólnego. Przez ostatnie 5 lat nie przypominam sobie ani jednej inwestycji gdzie nie byłoby żadnego panela sensorowego zamiast wyłącznika. Nie mówiąc już o tym że sporo inwestycji jest tylko na samych włącznikach sensorowych. W dzisiejszych czasach stosuje się klika obwodów oświetleniowych w jednym pomieszczeniu + rolety do których klient chce mieć natychmiastowy dostęp. Nie po to instaluje się inteligentne systemy żeby na ścianie w salonie mieć 10 wyłączników w rzędzie.

 

I nie słuchaj negatywnych opini, które się zaraz pojawią, bo żaden z mędrców tego nie widział na oczy.

 

Skąd wiedziałeś że takie opinie się pojawią? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę byście jednak drodzy fani PLC, analizatorów spalin i innych tego typu pseudourzadzeń do instalacji inteligentnych budynków nie wprowadzali innych w błąd twierdząc, że to się nadaje. Bo owszem może i nadaje, ale napewno do innych celów niż inteligentny dom. Nikt nie stworzył analizatora spalin by sterował i integrował ze sobą wszystkie instalacje elektryczne w domach czy mieszkaniach, tylko wg mnie (jak sama nazwa wskazuje) by analizował spaliny z kotła, a dodatkowe, mocno ograniczone funkcje to w tym przypadku tyko gadżety

 

Bez urazy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiadaj się za innych co jest złe, a co dla nich dobre. Na pewno czymś takim zasterujesz wszystkimi rzeczami w kotłowni i jeszcze wszystkimi bramami i przynalmniej grupowo roletami, ogrzewaniem pomieszczeń. To wcale nie jest głupie rozwązanie. Jak ktoś nie ma wielkich wymagań, a potrzebuje automatyki to jest to idealne rozwiązanie.

A jakbyś miał kilka kotłowni do nadzoru to jeszcze lepiej. Automatyka w każdym budynku w analizatorze spalin. Gratuluję pomysłu na produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiadaj się za innych co jest złe, a co dla nich dobre. Na pewno czymś takim zasterujesz wszystkimi rzeczami w kotłowni i jeszcze wszystkimi bramami i przynalmniej grupowo roletami, ogrzewaniem pomieszczeń. To wcale nie jest głupie rozwązanie. Jak ktoś nie ma wielkich wymagań, a potrzebuje automatyki to jest to idealne rozwiązanie.

A jakbyś miał kilka kotłowni do nadzoru to jeszcze lepiej. Automatyka w każdym budynku w analizatorze spalin. Gratuluję pomysłu na produkt.

 

Po pierwsze drogi Panie dejna to jest forum dyskusyjne i najczęściej dyskutujemy tu właśnie o tym co jest według nas dobre a co złe, a niejaki p. leszekwolski z tego co zauważyłem liznął już trochę automatyki budynku więc jest kompetentny by się wypowiedzieć. Po drugie nie wiem czy zauważyłeś ale w tym temacie klient pyta o odpowiedni system inteligentnego sterowania DOMEM. Nie mieszkaniem 50m2 czy budą dla psa ale domem. Mniejsza już z ty że proponujecie mu analizator spalin który jak już zdążyliśmy zauważyć jest analizatorem spalin a nie systemem IB. Ten oto analizator spalin z tego co zauważyłem w maksymalnej konfiguracji ma 16 wejść i 16 wyjść. Przepraszam, wedle opisu możemy sobie wybrać albo 16 wejść albo 16 wyjść - jeszcze lepiej. Ale załóżmy że mamy i to i to co jest nieprawdą. Czyli zasterujemy sobie np. 2 pompy (2 wyjścia), 4 rolety (8 wyjść - w sumie już 10), 2 strefy grzewcze (w sumie 12 wyjść) i 4 obw. oświetleniowe. Czyli na mieszkanie 50m2 nie wystarczy. A co z wyjściami innymi niż przekaźnikowe? Za przeproszeniem ale, czy wyście na głowę upadli czy Wam weekend pod znakiem świętej Barbary nadmiernie zaszkodził? Załóżmy że klient da się wciągnąć i kupi sobie to do domu. Co on sobie tam tym posteruje, czajnik na wodę i express do kawy ala ten słynny z Fibaro?

 

Ps. Dla porównania, ostatnia oferta którą dokończyłem w piątek dla domu 250m2. 120 wyjść (różnego rodzaju) 68 wejść łącznie z alarmówką. Gdyby nie fakt że prawie wszędzie ma przewidziane panele sensorowe to wejść było by potrzebnych wiele więcej. Może zrealizujecie mu tę inwestycję na analizatorze spalin?

 

Ps.2 W Ampio lub KNX można na jednej lini podłączyć do 256 urządzeń. Mnożąc to np. x 8 wejść i 8 wyjść na urządzenie dostajemy spokojnie ponad 2000 wejść i 2000 wyjść (nie licząc modułów o większej ilość wejść/wyjść). W Ampio największy moduł OC ma 32 wyjścia, w KNX podejrzewam znajdzie się większy. Lini oczywiście może być dużo więcej. Jak to porównać do analizatora spalin?

 

Na pewno czymś takim zasterujesz wszystkimi rzeczami w kotłowni i jeszcze wszystkimi bramami i przynalmniej grupowo roletami,

 

A jak chcesz grupowo sterować roletami? Będziesz specjalnie przekaźniki dokładał?

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...