Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt DGP - proszę o ocenę


adam1p

Recommended Posts

Witam,

Planuje zrobić sam rozprowadzenie ciepła z kominka w systemie wymuszonym. I mam prośbę do znawców tematu o ocenę mojej koncepcji i ewentualne wniesienie uwag.

 

W załączniku rysunki przedstawiające przebieg instalacji.

 

Z obudowy kominka wychodzi rura fi 150, przechodzimy z nią do garażu. W garażu cała instalacja (tj. filtr + bypass, turbina, rury fi 150 zostają podwieszone przy suficie. Rurami okrągłymi przechodzimy przez strop do sypialni na poddaszu i jednocześnie redukujemy na kanały płaskie 150x50. Cała instalacja idzie w podłodze. Jedna odnoga zasila sypialne, druga idzie do pokoi. Kratki nawiewne w ścianie 20-30 cm nad podłogą. Dodatkowa kratka w holu pełniąca role bypassu. Będzie to działać jak należy?

 

 

Dwie sprawy mnie zastanawiają.

Cała aparatura będzie podwieszona w garażu przy suficie ale mimo wszystko podejrzewam że rura która będzie iść od kominka i wchodzić do filtra i turbiny będzie musiała iść delikatnie w dół żeby ją wpiąć do aparatu. W przypadku braku prądu zastanawia mnie jak ten bypass będzie działał, czy w ogóle będzie działał.

I druga sprawa, kratki nawiewne w tych dwóch pokojach na poddaszu. Będą przy podłodze, ale centralnie w tym miejscu ale u góry przy suficie są anemostaty od wentylacji mechanicznej. Czy to nie będzie jakoś się zakłócać nawzajem?

 

 

Na początku była koncepcja rura z kominka na strych, turbina na strychu i anemostaty w suficie, ale ostatecznie z pewnych powodów koncepcja została odrzucona i chce to zrobić na kanałach płaskich.

 

 

Proszę o opinie, sugestie odnośnie mojej koncepcji.

 

 

Pozdrawiam,

Adam

 

Linki zewnętrzne:

https://s17.postimg.org/rz3w79pyn/parter.jpg

https://s15.postimg.org/lz473s9l7/poddasze.jpg

parter.jpg

poddasze.jpg

Edytowane przez adam1p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon ma prawie 32m wiec o miejsce sie nie martwie. Różnie mówią o kominkach, jedni są za inni przeciw. Ja z racji tego ze będę mial kociol na ekogroszek i ogrzewanie podlogowe, kominek chce wykorzystac jako zrodlo ciepla w okresie jesienno wiosennym. Cieplo z kominka szybko mozna uzyskac i szybko to cieplo wygasic. I to jest spory plus. Podloga jednak potrzebuje czasu na reakcje. Po za tym zawsze to jakies awaryjne zrodlo ciepla w razie awarii centralnego ogrzewania. Nawet jak by pradu nie bylo to parter tez ogrzeje.

 

A co do kratki nawiewnej w lazience. Dużo jest opini ze nie powinno sie tak robic, że w lazience powinno być podcisnienie. Choć kiedys myslalem kratke dac i nadal mnie kusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego trochę zaśmiecę CI temat. Sam jestem właśnie na etapie wykonywania DGP. Powiedzcie mi proszę jakiej rury użyć (spiro czy metalowa - obie izolowane) do podłączenia systemy z turbiny? Chodzi dokładnie o to, że z okapu kominka na strych wychodzi rura metalowa i co dalej do turbiny - również metalowa czy spiro?

Dzięki i pozdrawiam,

Szymon

 

P.S.

Powiedzcie mi proszę jeszcze gdzie prawidłowo powinny być rozmieszczone anemostaty w pokojach - przy oknie czy w możliwie największej odległości od okna?

Edytowane przez Szym3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...