Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w doborze rekuperatora istniejący dom drewniany 120m2


Recommended Posts

Chciałbym Was prosić o pomoc, chcę zamontować rekuperator z powodu zmiany okien na szczelne, poza tym kanały istniejącej WG nie spełniają swojej funkcji.

Dom drewniany 120m2, 300m3, bedzie dosyć dobrze zaizolowany, ogrzewanie przez conajmniej kilka kolejnych lat drogie-olejowe. Trochę chcę dogrzewać piecykiem na pellet ustawionym w salonie i liczę, że rekuperator zadziała trochę jak DGP. Obecnie mieszkam sam i niewiele czasu spędzam w domu ale chcę aby rekuperator miał nadwyżkę mocy dla 3-4 osób.

 

Początkowo zainteresował mnie Onyx Dream 200 ale boje się, że to trochę za mało, z kolei Onyx 400 nie bedzie za wydajny? Plusem jest, że nie zużywa wiecej energii i ma jakieś dodatki względem 200.

 

Druga sprawa to rozmieszczenie kanałów, muszę się w dużej czesci dopasować do budynku i wiem, że nie bedzie idealnie. Poniżej wstawiam zdjecia z moim pomysłem, czy cos takiego bedzie dobrze funkcjonować?

Kanałów nawiewnych jest w tym przypadku wiece o 3szt, nie wiem jak to rozwiązać, są tylko dwie łazienki i kuchnia. Pokój 2 i 3 prawdopodobnie zostaną połączone wiec bedzie tylko 1 rura nawiewna wiecej.

Czy rury 75mm bedą odpowiednie?

Proszę o podpowiedzi, instalacje chciałbym wykonać sam z uwagi na szczegóły, mam na to czas wieczorami a chcę mieć dokładnie wykonane przejscia stropowe.

 

A może krzyżowy Vents np.300/350? przy mniejszych prędkościach podobnież sprawność wzrasta. Na system chciałbym przeznaczyć do 8000.

 

Aha, działka duża, w przyszłości pomyślę o rurowym GWC, musimy to uwzględnić w wydajności jeśli robi różnice.

IMG_1421.jpg

IMG_1420.jpg

Edytowane przez Mateusz106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Was prosić o pomoc, chcę zamontować rekuperator z powodu zmiany okien na szczelne, poza tym kanały istniejącej WG nie spełniają swojej funkcji.

Dom drewniany 120m2, 300m3, bedzie dosyć dobrze zaizolowany, ogrzewanie przez conajmniej kilka kolejnych lat drogie-olejowe. Trochę chcę dogrzewać piecykiem na pellet ustawionym w salonie i liczę, że rekuperator zadziała trochę jak DGP. Obecnie mieszkam sam i niewiele czasu spędzam w domu ale chcę aby rekuperator miał nadwyżkę mocy dla 3-4 osób.

 

Początkowo zainteresował mnie Onyx Dream 200 ale boje się, że to trochę za mało, z kolei Onyx 400 nie bedzie za wydajny? Plusem jest, że nie zużywa wiecej energii i ma jakieś dodatki względem 200.

 

Druga sprawa to rozmieszczenie kanałów, muszę się w dużej czesci dopasować do budynku i wiem, że nie bedzie idealnie. Poniżej wstawiam zdjecia z moim pomysłem, czy cos takiego bedzie dobrze funkcjonować?

Kanałów nawiewnych jest w tym przypadku wiece o 3szt, nie wiem jak to rozwiązać, są tylko dwie łazienki i kuchnia. Pokój 2 i 3 prawdopodobnie zostaną połączone wiec bedzie tylko 1 rura nawiewna wiecej.

Czy rury 75mm bedą odpowiednie?

Proszę o podpowiedzi, instalacje chciałbym wykonać sam z uwagi na szczegóły, mam na to czas wieczorami a chcę mieć dokładnie wykonane przejscia stropowe.

 

A może krzyżowy Vents np.300/350? przy mniejszych prędkościach podobnież sprawność wzrasta. Na system chciałbym przeznaczyć do 8000.

 

Aha, działka duża, w przyszłości pomyślę o rurowym GWC, musimy to uwzględnić w wydajności jeśli robi różnice.

 

Witam !

 

Zachęcam do zapoznania się również z naszym systemem rekuperacji z rekuperatorem VITOVENT 300-W ,którego przepływ objętościowy wynosi od 300 do 400 m3/h oraz bez problemów będzie współpracował z GWC. Będzie on odpowiedni do Twojego przyszłego zapotrzebowania, co więcej cały system składający się z naszych kanałów wenetylacyjnych oraz rozdzielaczy jest bardzo prosty w montażu i zaprojektowany tak aby maksymalnie redukować hałas. Więcej o naszych systemach wentylacji z odzyskiem ciepła wraz z przykładami obliczeń zapotrzebowania możesz zobaczyć TUTAJ.

 

Jeśli planujesz wszystko robić we własnym zakresie od projektowania do montażu, to odsyłam również do naszych wytycznych projektowych, gdzie jest wszystko opisane krok po kroku oraz na co szczególnie zwracać uwagę.TUTAJ. Jeśli chodzi o GWC, to również są tam informację jak poprawnie wykonać taki system z dodatkowym wentylatorem czy bez.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Jeżeli jest Pan zdecydowany na wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, polecam rekuperator AerastarComfort marki Junkers. Jest on dostępny w trzech rozmiarach przystosowanych do nominalnych przepływów powietrza wynoszących: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, nawet do 90%. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/rekuperacja/aerastarcomfort.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 600 801.

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...