Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skropliny z GWC rurowego + studnia chłonna


Recommended Posts

Witam. NIebawem zaczynam budowę domu i planuję zrobić WM + reku + GWC rurowy. Jestem po badaniach geologa i na działce mam następujace warstwy:

0-60cm - humus

60-280cm - glina, glina z kamieniami

280-310 cm - zwietrzelina wapieni (pył wapienny z kamieniami)

poniżej 310 skała wapienna

 

Wody gruntowe nie występują, ale okresowo w wilgotnych porach miejscami na działce jest mokro a po odwiertach geologa nastęnego dnia w otworach pojawiła się woda na głebokości 60cm - przesączyła się do otworu z wilgotnego humusu.

Tylko w jednym narożniku działki jest 40cm warstwa piasku pod humusem.

 

Chcę zrobić GWC z zwykłej rury kanalizacyjnej na głębokosci ok 2m w warstwie gliny.

Pojawia się problem, w jaki sposób odprowadzić skropliny z GWC. Tu na forum wyczytałem, że spadek ma byc od domu i w najniższym miejscu ujście do studzienki najlepiej poprzez syfon. Ale obawiam się, że gdy po opadach w studzience podniesie się poziom wody tak jak to się stało w odwiertach po geologu, woda ta przedostanie się dość łatwo do GWC zalewając go.

 

Jak ten problem rozwiązać? Ile tej wody może się w 50m GWC skroplić w ekstremalnych warunkach? Może wystarczy mała studzienka i jakaś pompka właczana automatycznie gdy uzbiera się odpowiednia ilość wody?

 

I druga kwestia nieco powiązana z pierwszą.

Planuję zrobić na działce 1 lub 2 studnie chłonne do warstw przepuszczalnych i wpuścić tam wodę z dachu. Czy zwietrzelina wapieni (pył wapienny z kamieniami ) będzie warstwą która wchłonie wodę w studni?

Edytowane przez Fleszu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skazany jesteś na GWC SZCZELNE.

 

"Chcę zrobić GWC z zwykłej rury kanalizacyjnej na głębokosci ok 2m w warstwie gliny. "

Tak, ale...

TAKA rura jest szczelna od środka > na zewnątrz.

W odwrotnym kierunku - NIE!

(obejrzyj sobie kształt uszczelki, nie odwrócisz jej, bo rur nie zmontujesz)

Trzeba złącza owinąć taśmą Denso. (bandaż nasączony smołą).

WTEDY będzie szczelnie w tej glinie.

Najlepiej gdzieś w połowie długości GWC, lub jak to ma być Tichelmann w połowie dobiegu do domu, zrobić studzienkę z deklem o sporej średnicy.

Są typowe.

Spad z obu stron do studzienki.

Pompka z pływaczkiem i problem jest rozwiązany.

A czemu nie przy czerpni?

- Bo tam jest światło i jeszcze co w tym żąpiu urośnie...

 

W sprawie rozsączu pogadaj z geotechnikiem.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz GWC rurowego też się wypowiem.

 

Mam GWC z rury kanalizacyjnej fi 200 o długości około 25m zakopane 2,2 do 2,7 m pod powierzchnią. Rura jest ułożona w kształt S ze spadkiem w stronę czerpni i tam też jest studzienka na skropliny (studzienka czyli około 0,5 m kawałek rury z zaślepką). Teren mam gliniasto - ilasty z dużą ilością wody. Mimo tego że nie uszczelniałem jakoś specjalnie połączeń GWC jest szczelne. W studzience zbiera się woda tylko latem i przypuszczam że ma to związek z ochładzaniem się powietrza pod ziemią. Zimą jest suchutko. Latem co 2 - 3 tygodnie wybieram tą wodę ręcznie ze studni i tyle. Acha wybierana woda jest krystalicznie czysta i niczym jej nie czuć.

 

GWC ma tylko 25m ale pewnie ze względu na tą mokrą glinę bardzo dobrze działa i latem sporo schładza a zimą dogrzewa powietrze wchodzące do reku. Nawet przy ostrych mrozach zawsze powietrze na wyjściu ma dodatnią temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak zamierzałem uszczelnić dodatkowo połączenia. Wolę dołożyć teraz pare złotych i spać spokojnie niż potem ewentualnie odkopywać całą rurę. Dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości. Zrobię szczelną studzienkę. Zastanawiam się też czy 60 m które planuję z rurą 160 to nie za dużo, skoro u Ciebie deshi działa dobrze na 25 fi 200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowę zaczynam luty/marzec, więc mam jeszcze czas na zdecydowanie jakie zastosować rozwiązania.. Wiem po co będzie GWC i jestem przekonany o korzyściach i sensie jego budowy (przekonują mnie korzyści całoroczne, nie tylko zimowe). Po to założyłem ten wątek, żeby jak najwięcej się dowiedzieć oczywiście równocześnie zgłębiam inne wątki ale jak sam napisałes jest tego trochę.

 

Obliczeń oporów GWC jeszcze nie robiłem, mam na to jeszcze czas. Ale z chęcia poczytam rady bardziej doświadczonych w tej kwestii osób, więc rozwiń prosze swój ironiczny nieco wpis :)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wiem po co będzie GWC"

"Zastanawiam się też czy 60 m które planuję z rurą 160 to nie za dużo"

 

Planujesz jednodniowe, trzydniowe, tygodniowe, miesięczne czy inne GWC?

 

"przekonują mnie korzyści całoroczne, nie tylko zimowe"

 

No, zima to nie problem. O to lato chodzi.

 

"z rurą 160"

 

Ja bym się nad tym zastanowił...

 

 

Wpis nie jest ironiczny tylko KONKRETNY. Nie doszukuj się podtekstów.

Wydaje mi się, ze w sporej części mniemasz na temat GWC.

Wiesz po co jest, no, po co może być, ale chyba nie do końca wiesz jak działa.

Masz pojęcie czego możesz od GWC wymagać i w jakich warunkach?

O wydajności mi chodzi...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o glikolowym i wiem jak on działa, ale jest znacznie droższy od zwykłej rury kanalizacyjnej (koszt rury + uszczelnień połączeń + studzienki + koparki + robocizny nie przekroczy 1300-1500 zł). Jest też bardziej skomplikowany i potrzebuje nieustannego poboru energii (pompa obiegowa) więc zamiast mieć korzyść będą miał dodatkowe znaczne zużycie prądu. To już wolę zainwestować w rekuperator z najlepszymi wiatrakami by poradziły sobie z dodatkowym opoerm GWC bez dodatkowego hałasu. Rozważam też budowę samodzielną rekuperatora z pomocą i nadzorem kogoś kto juz to robił - może byłby ktos chętny w tym temacie? Oczywiście nie za darmo. Obawy mam o skropliny ale już na początku tego wątku sam je rozwiałeś (gwc szczelne) a deshi potwierdził.

 

Co masz na mysli pisząc

"Planujesz jednodniowe, trzydniowe, tygodniowe, miesięczne czy inne GWC?"

 

tu jednak nie ma konretu a ironii mnóstwo.

Edytowane przez Fleszu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ironii..

Chyba masz małe braki wiedzy w tym zakresie.

Bo?

Nie zrozumiałeś a pytałem o konkret.

 

W zależności od geometrii takiego rurowca i lokalnych warunków glebowych jest różna pojemność/wydajność cieplna z mb rurowca.

5mb takiego GWC starczy na 1 dzień upałów/mrozów, ale jest taniutkie.

60-80mb starcza na miesiąc upałów/mrozów.

Potem się to "zagotowuje" lub "zamraża" i przyjemność znika...

"Rura sięga" swym oddziaływaniem na szybko tak do około 50cm wgłąb gruntu.

(dlatego układa się je nie gęściej jak co metr)

Obszar realnej wymiany ciepła to jakieś 5mb rury, które się z czasem pracy wolno przesuwa od czerpni do domu.

Reszta to rezerwa/zapas/bufor czasowy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszar realnej wymiany ciepła to jakieś 5mb rury, które się z czasem pracy wolno przesuwa od czerpni do domu.

Reszta to rezerwa/zapas/bufor czasowy.

 

Adam M.

 

Z tym bym polemizował. Przecież inny będzie odcinek realnej wymiany ciepła w GWC gdy temp na zewnątrz wynosi -20st a inny gdy wynosi 0st.

Zakladając, że grunt na głębokości 2-2,5m ma temperaturę względnie stałą, przy ekstremalnych mrozach odcinek realnej wymiany ciepła MUSI być zdecydowanie dłuższy niż przy lekkim mroziku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...