Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziwna sytuacja z wentylacją "Z" w piwnicy


Recommended Posts

Witam,

proszę o poradę w temacie wentylacji piwnicy (kotłowni) w budynku z poddaszem użytkowym. Wprawdzie konsultowałem sprawę z kominiarzem i wykonałem wszystko wg. jego zaleceń, ale coś mi tu nie gra.. mianowicie:

 

DANE:

1. W piwnicy w jednym pomieszczeniu mam kocioł gazowy (zamknięta komora spalania) i hydrotermę na gaz (otwarta komora spalania), a w sąsiednim pomieszczeniu, z przejściem bez drzwi, kocioł węglowy (nie używam go).

2. Króciec spalinowy hydrotermy ma fi 80mm, nałożona na to rura giętka fi 120mm do komina. Króciec spalinowy pieca węglowego to fi 160mm, komin dymowy 14x27cm.

3. W pom. kotłowni gazowej mam kratkę wentylacyjną tuż pod sufitem na wysokości 2,1m, o średnicy 160mm, wysokość ok 2m poniżej kalenicy, oraz okienko 1,5x0,45m. Gdy okienko było uchylone (nie rozszczelnione, tylko uchylone) to kratka wyciągała powietrze z pomieszczenia. Gdy okienko zamknięte, to tą kratką powietrze było zaciągane z zewnątrz.

4. Przy uchylonym okienku wszystkie pomiary przez kominiarza wyszły rewelacyjnie.

 

W/w sytuacja jest oczywiście niewygodna, bo otwarte okienko bardzo wychładzało piwnicę, kusiło złodzieja itd.

 

 

Kominiarz powiedział, że sprawę uchylania okienka załatwi wykonanie "Z" z rury kanalizacyjnej DN160 (średnica wewnętrzna ok. 154mm). Zrobiłem to dzisiaj. Jako że budynek jest z dawnych lat i mam warunki jakie mam, to oś nawiewu w piwnicy jest na wysokości 0,35m od posadzki, oś kolana czerpni na wysokości 2,1m od posadzki. Na zewnątrz jest to jednak jedynie około 0,5m nad poziomem gruntu. Inaczej się nie dało, ale kominiarz o tym wiedział i powiedział, że to nie ma wpływu.

 

EFEKT: przy zamkniętym okienku, przez nową "Z" DN160 leci elegancko mocno powietrze do pomieszczenia, ale... przez kratkę również!!! Chwilowo mocniej, chwilowo jakby bez ruchu. O co chodzi?? Co ciekawe, gdy uchylę okienko jak dotychczas, to przez kratkę i tak wieje powietrze do środka, albo nie ma ruchu powietrza, a są momenty, że lekko wyciąga.

Edytowane przez revrev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...