Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek na pellet a mały dom, czy to ma sens?


Polygraph

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Z moją Kobietą zdecydowaliśmy się na budowę domu.

mamy 24 i 21 lat, a planujemy jedno dziecko więc większy dom nam nie potrzebny, zważając na to, że ja przez całe życie mieszkałem w mieszkaniu 2 pokojowym, więc taki domek i tak dla mnie byłby duży(a na starość po co nam wielka landara bo dzieciak i tak się wyprowadzi). Pytanie mam odnośnie ogrzewania. gazu na działce nie ma, grzanie prądem odpada, pozostaje z najrozsądniejszych sposobów ekogroszek i pellet. Znalazłem w internecie, że taki kominek na pellet można zaaranżować również w salonie, który wygląda jak zwykły kominek. np: Iwona pellets, kominek na pellet i w razie czego drewno (oby nie). Czy coś takiego ma sens, ogrzałoby taki domek i czy w ogóle taki piec w salonie ma rację bytu? inspirację zaczerpnąłem z filmu https://www.extradom.pl/projekt-domu-mikrus-WAH1556

 

Proszę o wyrozumiałość jeżeli opisałem pytanie niejasno albo cuś :p

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej pellet, ale pomyśl o tym żeby zrobić instalcję tak, aby w przyszłości była możliwość podłączenia pompy. Ja bym jednak zrobił piec osobno, tak żebyś w salonie nie miał regularnej kotłowni. Kominek możesz sobie odpalać kiedy chcesz, a nie zawsze 24h, żebyś też nie miał przegrzanego salonu. Swoją drogą, taki kominek kosztuje koło 14 tysięcy, to strasznie drogo. Według mnie nie jest to najrozsądniejszy wybór. Bardzo droga opcja. Na etapie projektu pomyśl o bardzo dobrej izolacji, żebyś później nie musiał martwić się o rachunki.

Oczywiście jeśli jesteś już zdecydowany na kominejk na pellet, to nic nie poradzimy, ale może poczytaj o innych sposobach, póki jeszcze masz czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak, ale jestem zdecydowany na kominek na pellet, dlatego prosiłbym o informacje na jego temat, a nie dodatkowe możliwe opcje. jak nie pellet to ekogroszek zainstaluje :<

 

Nie zapomnij też o potrzebach CWU w czasie lata....chyba, że też będziecie palili w kominku.

dodatkowo dochodzi ten nieszczęsny etat palacza z tym tylko , że będzie siedział w salonie.

To nie żart, tylko sugestia wiele rozwiązań jest fajnych ale niekiedy nie nadają się do domu, szczególnie tych rozmiarów, bo Wasz projekt nie ma nawet kotłowni na piec na ekogroszek.

Pompa ciepła w połączeniu z elektryką dla takiego domku była by niezłym rozwiązaniem.

Jeśli już chcesz się pchać w paliwo stałe to kotłownia w piwnicy, a z kominka w ogóle zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra...tylko przy pellecie nie ma problemu z etatem palacza. Raz na jakiś czas wsypuje się opał z worka....Są zasobniki na 3 dni, na tydzień na dwa i ...na całą zimę. Jest sporo alternatywnych urządzeń produkcji Włoskiej...Ale zawsze można wspierać Polską (chyba droższą) produkcję....;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij też o potrzebach CWU w czasie lata....chyba, że też będziecie palili w kominku.

dodatkowo dochodzi ten nieszczęsny etat palacza z tym tylko , że będzie siedział w salonie.

To nie żart, tylko sugestia wiele rozwiązań jest fajnych ale niekiedy nie nadają się do domu, szczególnie tych rozmiarów, bo Wasz projekt nie ma nawet kotłowni na piec na ekogroszek.

Pompa ciepła w połączeniu z elektryką dla takiego domku była by niezłym rozwiązaniem.

Jeśli już chcesz się pchać w paliwo stałe to kotłownia w piwnicy, a z kominka w ogóle zrezygnować.

 

Ty chyba nigdy nie widziałeś kominka na pellet...:confused:

 

Są ciekawe rozwiązania z płaszczem wodnym , można sobie taki kominek podłączyć do np podłogówki i zasobnika CWU...

Taki kominek jest całkowicie automatyczny , ma nawet możliwość sterowania z pilota więc ciężko doszukiwać się etatu palacza ...:p

W lecie nic nie stoi na przeszkodzie aby CWU było z grzałki elektrycznej i np kolektorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba nigdy nie widziałeś kominka na pellet...:confused:

 

Są ciekawe rozwiązania z płaszczem wodnym , można sobie taki kominek podłączyć do np podłogówki i zasobnika CWU...

Taki kominek jest całkowicie automatyczny , ma nawet możliwość sterowania z pilota więc ciężko doszukiwać się etatu palacza ...:p

W lecie nic nie stoi na przeszkodzie aby CWU było z grzałki elektrycznej i np ikolektorów...

Odpowiada się autorowi wątku -tak nakazuje kultura. A najlepiej jest jak czyta się wątek i patrzy na projekt najlepiej domu w którym to ma być, a szczególnie sposób jak to ma być podłączone i jakie są wymagania co do pomieszczeń gdzie to ma stać.

To, że są zasobniki na paliwo i wodę to każdy wie nawet takie na propan i gaz jest tam gdzie go nie ma. Podałem propozycję nie rozwiązanie, ale szukanie sobie obsługi na czas gdy się opuszcza dom na więcej niż dwa,trzy dni mając niespełna 25 lat wykracza poza moje wyobrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi ze taki kominek jest bezobslugowy. Nie mam zamiaru przy nim grzebać tylko sobie ustawić temu. 20/21•C i niec spokoj. No właśnie co do CWU latem nie mam jeszcze pomysłu

 

Kolego, od momentu, w którym musisz kupić pellet, rozładować go, zapakować do podajnika, posprzątać popiół i wynieść go do śmieci, system nie jest bezobsługowy. Pamiętaj o tym. Nadal polecam przemyśleć temat przegrzewania salonu oraz ogromnego kosztu samego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie miałem piec gazowy wiec teoretycznie czego bym nie zrobił i tak będzie wiece roboty niż w mieszkaniu w bloku, ale wiadomo ze chce sobie robić jak jak mniej roboty. Gdyby było mnie stać na pompę to wybrałby pompę. Na gru towa mnie nie stać,- PC PW podobno nie ogarnia przy większych mrozach. Ja chciałem rozwiazanie optymalne i zachęcająco to wgląda. Wiem ze jeżeli bede grzać dom czy to eko grochem czy peleton czy chociażby węglem (oby nie) to i tak cos tam trzeba zrobić. Wydawało sie ze przy takim kominku tej pracy byłby jak najmniej :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię, jak pompa ciepła gruntowa odpada to zostaje gaz, jak go nie ma w pobliżu działki to zostaje pellet lub ekogroszek. Co do PC PW to rzeczywiście w mrozy ponoć COP spada do wartości 2, a przecież kupuje się ją głównie ze względu na.. zimę. Co z tego że w lato radzi sobie tak dobrze jak gruntowa a może nawet lepiej jak wtedy jej praca do ogrzania pomieszczenia jest niepotrzebna:) ponadto wiele osób skarżyło się na hałas takiej pompy. Decyzja nie jest łatwa, sam dużo główkowałem ten temat swojego czasu;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie miałem piec gazowy wiec teoretycznie czego bym nie zrobił i tak będzie wiece roboty niż w mieszkaniu w bloku, ale wiadomo ze chce sobie robić jak jak mniej roboty. Gdyby było mnie stać na pompę to wybrałby pompę. Na gru towa mnie nie stać,- PC PW podobno nie ogarnia przy większych mrozach. Ja chciałem rozwiazanie optymalne i zachęcająco to wgląda. Wiem ze jeżeli bede grzać dom czy to eko grochem czy peleton czy chociażby węglem (oby nie) to i tak cos tam trzeba zrobić. Wydawało sie ze przy takim kominku tej pracy byłby jak najmniej :-)

 

Zawsze do pompy ciepła pw możesz mieć dodatkowy kominek, w razie wielkich mrozów rozpalisz i już. Ten dom ma w standardzie około 5300 kWhna rok to nie dużo, a można spokojnie zmniejszyć zapotrzebowanie, poprawiając izolację i dając reku. Wtedy pompa ciepła zagrzeje dom tanio i bezobsługowo. Zawsze możesz próbować samym prądem, tylko izolacja musi być kozak.

A jak wygląda palenie w takim kominku, czy nie będzie przegrzewać domu? minimalna moc to 10kW, trochę dużo jak na taką powierzchnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciałem przeprosić za zamieszanie. Wczoraj pomierzyłem sobie górne pokoje i wielkością są one tragiczne. Będziemy szukać innego projektu większego, ale max do 90m2. Jak znajdziemy projekt, który nam odpowiada powiadomię w tym temacie o innym projekcie jednak o takim samym ogrzewaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

A nie zastanawiali się Państwo nad wyborem powietrznej pompy ciepła?

Jest to dobra alternatywa dla gazu oraz węgla, jednocześnie przy bezobsługowej i ekologicznej pracy. W ofercie marki buderus znajdują się powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, które posiadają najwyższy współczynnik COP na rynku wynoszący 5,1. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny regulator HMC 300 z możliwością zastosowania regulatora pokojowego oraz ma wbudowany moduł internetowy, pozwalający na sterowanie pompą za pomocą smartfona. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A nie zastanawiali się Państwo nad wyborem powietrznej pompy ciepła?

Jest to dobra alternatywa dla gazu oraz węgla, jednocześnie przy bezobsługowej i ekologicznej pracy. W ofercie marki buderus znajdują się powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, które posiadają najwyższy współczynnik COP na rynku wynoszący 5,1. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny regulator HMC 300 z możliwością zastosowania regulatora pokojowego oraz ma wbudowany moduł internetowy, pozwalający na sterowanie pompą za pomocą smartfona. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

To w pompach ciepła marki Buderus, paliwem jest pellet?!! :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...