Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podzielcie się jaką macie faktyczną sprawność swoich rekuperatorów.


Recommended Posts

A bo te wszystkie anty rozmrazania za pomocą zmniejszania czy zwiększania obrotów wentyli czy uchylanie baypasu to o kant dupy rozbić sam to przechodziłem to wiem teraz mam prostą nagrzewnice w postaci alupexa zwinietego w sprężynę i wsadzona w rure nawiewu i wpieta w rozdzielacz podlogowki na dworze minus 18 a w wymiennik wlatuje jakieś plus2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak ostatnio rozmawiałem z producentem to mi obiecał że sprzedawca się ze mną skontaktuje. Ale cisza. Wysłałem maila do producenta czy zamierza mi jakoś pomóc, ale odpowiedzi nie uzyskałem. Muszę się zorientować czy jest to prawda że nie mogę zgłosić usterki bezpośrednio u producenta.

 

A kto Ci tak odpowiedział?

A kiedy wysyłałeś emaile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dziś dotarła do mnie informacja, że nie jesteś jedynym niezadowolonym w ostatnim czasie z nikola. W pobliżu Białegostoku również jest obecnie użytkownik z nowym nikolem, który ma podobny problem do Twego. Z tego co wiem to producent pełny serwis gwarancyjny przerzuca na instalatorów i to oni podobno odpowiadają za wszelkie naprawy gwarancyjne - podobno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo te wszystkie anty rozmrazania za pomocą zmniejszania czy zwiększania obrotów wentyli czy uchylanie baypasu to o kant dupy rozbić sam to przechodziłem to wiem teraz mam prostą nagrzewnice w postaci alupexa zwinietego w sprężynę i wsadzona w rure nawiewu i wpieta w rozdzielacz podlogowki na dworze minus 18 a w wymiennik wlatuje jakieś plus2

 

dokładnie :yes:, najprostsze rozwiązania są z reguły najlepsze, a tak producent wstawia klapy z siłownikami (z nimi czasem problemy np. szczelność albo elektronika) za które klient płaci nie mało i sądzi, że super bo centrala jest oszczędna, a tak naprawdę rozmraża energią, którą bierze z domu, czyli naszą :)

czym bardziej szczelny dom tym większy problem, bo postaje podciśnienie podczas takiego defrosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZA rozmrażanie i tak trzeba zapłącić.

 

Nie wiem, o jakich klapach piszesz ? O bypasie ?

Pomijając rozmrażanie (choć ja nie używam tej metody) to bypass dużo bardziej przydaje się latem,

 

Co do podciśnienia w domu, to nie jest to chyba jakiś wielki problem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarła do mnie informacja, że nie jesteś jedynym niezadowolonym w ostatnim czasie z nikola. W pobliżu Białegostoku również jest obecnie użytkownik z nowym nikolem, który ma podobny problem do Twego. Z tego co wiem to producent pełny serwis gwarancyjny przerzuca na instalatorów i to oni podobno odpowiadają za wszelkie naprawy gwarancyjne - podobno.

 

Coś na rzeczy jednak jest, miejmy tylko nadzieję że producent przejrzy na oczy bo nieznana jest siła forum, zwłaszcza negatywne opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie masz może jak mnie skontaktować z tą osobą ?

 

Podejrzewam, że na FM jest sporo inwestorów posiadających centralę Nikol-a. Jeśli nie możesz znaleźć na FM adekwatnego wątku, to załóż swój. Na pewno po jakimś czasie odzew będzie szerszy, zwłaszcza po odpowiednim nazwaniu wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZA rozmrażanie i tak trzeba zapłącić.

 

Nie wiem, o jakich klapach piszesz ? O bypasie ?

Pomijając rozmrażanie (choć ja nie używam tej metody) to bypass dużo bardziej przydaje się latem,

 

Co do podciśnienia w domu, to nie jest to chyba jakiś wielki problem ? :)

 

tak za rozmrażanie trzeba zapłacić ! czy to będzie rozmrażanie bypassem czy grzałką, na jedno wyjdzie w bilansie cieplnym calego budynku

tak o bypasie, masz rację bardziej jest przydatny do przewietrzania nocnego w lecie

 

U mnie był duży ;]

Standardowe ustawienie rozmrażania bypassem były u mnie 80% wywiew, 25% nawiew, przy -20st. C rozmrażanie załączało się co kilkanaście minut,

dom mam bardzo szczelny w warunkach nazwijmy normalnych, ale podczas wytworzenia znacznego podciśnienia, wychodzą niedoskonałości drzwi tarasowych i drzwi wejściowych i co się wtedy dzieje ? zaciągane jest mroźne powietrze przez nieszczelności.

Teraz mam zmienione ustawienie na 50% wywiew i 25% nawiew + praca grzałki aktywowana w tym samym momencie, proces rozmrażania przebiega sprawniej (dzięki grzałce) i bez wytwarzania znacznego podciśnienia - cicho i tylko minimalne zaciąganie powietrza zewnętrznego. Zawsze gdzieś będzie najsłabszy punkt, w domu nieszczelnym tego nie zauważymy, bo rozłoży się to na dużo większą ilość nieszczelności.

Na szczeście przynajmniej do -15st.C centrala radzi sobie bez defrosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe ustawienie rozmrażania bypassem były u mnie 80% wywiew, 25% nawiew, przy -20st..

 

To nie jest rozmrażanie bypassem.

 

 

To jest zmiana stosunku obrotów wentylatora nadmuchowego do wydmuchowego i działa to nawet w reku bez bypassu.

Rozmrażanie bypassem polega na tym, że wentylatory nie zmieniają obrotów, po prostu otwiera się obejście, zimne powietrze z pominięciem wymiennika leci wprost do pomieszczeń, a ciepłe, wywiewane rozmraża wymiennik

 

Mój reku działa standardowo zimą 30/33%

Co jakiś czas zwalnia do 19/33% - ale to tylko przy -8C i wiecej

Rzadko zwalnia 10/33 a wyłączył całkiem nawiew trzy-cztery razy w tym sezonie przy -21C

 

Ty masz bardzo dużą dysproporcje między nawiewem, a wywiewem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie tak - normalna praca w zimie to 33%/33% wydajności czyli 1:1 wywiew/nawiew, 50%/25% to dotyczy tylko rozmrażania ! standardowo producent ustawił 80%/25% co było hardcorem...

 

fotohobby u mnie jest inaczej - ale moja wina - nie dodałem szczegółów, : raz - podczas rozmrażania w mojej centrali zmienia się stosunek wywiew/nawiew jak wyżej, dwa - uchylany jest bypass na wlocie (cyklicznie, na pewne przedziały czasowe), trzy - załączana jest grzałka (którą mogę wyłączyć, albo zmienić próg jej zadziałania na niższy, ale nie chcę z powodów jak wyżej pisałem),

 

z poziomu serwisu jest dużo więcej opcji rozmrażania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotohobby w jakim celu masz ustawiony wywiew o 3 % mocniej niż nawiew ?

 

 

a jak tam Wasze sprawności rekuperatorów ? u mnie są oscyluje między 80-85%, przy 115m3/h (33%)

 

zmierzyłem teraz i wychodzi 81,1% - popełniłem dodatkowo pomiar sprawności całej instacji (termometry zamontowałem w domu w anemostatach, a czerpnia przyjąłem temp. zewnętrzną), wyszło 74,9% - więc całkiem sporo traci się na instalacji, aż 6,2% (przy przyzwoitej izolacji rur)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie najwięcej skroplin się wykrapla ?

 

Skapują z wymiennika (ta strona gdzie wchodzi rura wywiewna z domu do reku) szczególnie jak jest 3 minutowy postój co 3 godziny. Kapią na dół i dzięki pochyleniu reku spływają do otworu odpływowego gdzie jest podpięta rurka z syfonem i dalej do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...