Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przygotowanie otworów drzwiowych do montażu ościeżnic stałych


Recommended Posts

Witam,

 

Przygotowuje się do tynków i chciałbym dopytać jak przygotować lekko za duże otwory drzwiowe pod drzwi z ościeżnicami stałymi. Większość otworów drzwiowych jest szersza o około 3-6 centymetrów oraz wyższa o około 3-4 cm względem tego co podaje producent.

 

Myślę nad taką opcją:

Wykleić otwory karton gipsem po obwodzie podwójnie co da około 3 cm, następnie tynkowanie, montaż ościeżnic i wykończenie (tynkiem lub ćwierćwałkami). Oczywiście przy montażu ościeżnicy muszą być użyte dłuższe kotwy.

 

Co o tym sądzicie? Czy jest sens zatapiać siatkę zbrojącą, aby nic nie pękało ?Tynk Diamant lub zwykły lekki.

 

PS: Mam za duże otwory ponieważ wcześniej wykonawcy zrobili mi mocno za niskie otowry i poprawiając nadproża zrobili je za wysokie. Szerokości mam takie jak w projekcie.

Edytowane przez JarekMad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego stałe a nie regulowane? To tylko pozornie i nieznacznie taniej..

 

Ościeżnic nie montuje się na kotwy. Niektóre instrukcje zakładają montaż na śruby (ale 3-cm luz nie jest dużym problemem).

Tak jak pisze piotrek - warto ustalić to z firmą montującą - może zaproponują inny typ ościeżnicy - czasem są warianty "grubsze" przez co stabilniejsze. Kosztują 10-20 zł więcej niż te ekonomiczne, ale czy obróbka wyjdzie taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba 90% drzwi wewnętrznych ma stale wymiary dla ościeżnicy stałej szerokość otworu to 910 mm dla regulowanej 890 mm.

Największa różnica to czas montażu ościeżnic stałą montujemy przed tynkami i musimy obrobić tynkarsko a regulowane montuje się juz na gotowe ściany.

Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie domu z ościeżnicami stałymi a w moim projekcie na 8 drzwi tylko 2 da się bez problemowo zamontować opaski.Wszyskie ścianki muszę przerabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki projekt od razu wzbudza we mnie negatywne odczucia. Jak się gubią na takich prostych rzeczach, to co w powazniejszymi?

 

Wracając do ościeżnic stałych. Kiedyś Włoszczowa oraz Plskone miały różne warianty: z MDF o szer. 885-890mm i drewniane - 90-91cm. Czy nadal są to nie wiem - temat umarł śmiercią naturalną..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie nie szukam oszczędności bo cenowo wyjdzie podobnie. Obróbka tynkiem też kosztuje. Ościeżnice stałe planuje dać na ściany nośne. Mi się w tym miejscu podobają takie ościeżnice, a komuś nie. Kwestia gustu.

 

Wysokość wynika z niedogadania przez telefon, a z szerokością to jednak lepiej dziś jeszcze raz sprawdziłem i wymiary się wahają 91-93.

 

Z monterami jeszcze będę gadał. Chcę też mieć wasze pomysły.

 

Ostatnio gadałem o montażu drzwi z przedstawicielem Gerda i stwierdził, żeby z drzwiami czekać tak długo jak się da. Jak zamontuje sie je za wczesnie to żaden fachowiec nie będzie na nie uważał i tylko się zniszczą.

Edytowane przez JarekMad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie przyszedł monter, pomierzy wszystkie otwory i powiedział - w tych dwóch od góry podkleić pasek płyty g-k; bo za wysokie; pozostałe są wprawdzie szersze o 1-2 cm od normy ale to nie przeszkadza. Ba... wręcz jest korzystniejsze, bo zapewnia możliwość manewru, a jak są na styk to czasami trzeba np. podkuć miejsca pod zawiasy ... dlatego proponuję kontakt z monterem i dobór odpowiednich drzwi... ościeżnice mają standardowe 6 cm szerokości opaski, ale są też dostępne np. 8 cm szerokości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...nie masz wegarka do montazu ?

 

Problem jest taki że nie ma w projekcie węgarków albo są różnej szerokości.Błędy zawsze są w projekcie ale trzeba je wyłapać na każdym etapie.Mój projekt robił starej daty architekt i zrobił fundamenty lane strop lany ale nie przewidział węgarków do ościeżnic regulowanych.Gdzie się da to przesunę otwory aby przynajmniej nabić kantówkę na ścianę ale o szerokich opaskach mogę zapomnieć.Drugi błąd to drzwi wejściowe wysokie na 230 wiec trzeba obniżyć na 215 aby nie trzeba było nic doklejać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy (lub prawie każdy) producent będzie miał informacje w gwarancji, że ościeżnice montuje się po pracach mokrych - czytaj po tynkach. Okleiny stosowane w drzwiach wewnętrznych, w większości, nie są odporne na długotrwałe działanie wody czy wilgoci. Mam na myśli wilgotny tynk który styka się z ościeżnicą, a nie wilgoć z powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 5 lat zajmowania się reklamacjami tylko raz miałem odrzuconą reklamację dotyczącą spuchnięcia MDF - u po wykonaniu prac tynkarskich.Po prostu klient obrobił ościeżnicę stałą z obydwu stron tynkiem ręcznym i futryna naciagła wody.Uważam że powinno się szpalety takie obrabiać płytą GKB , unikamy wtedy wody.

Na szczęście 80% ościeżnic sprzedawanych to były regulowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...