Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zimne powietrze


Recommended Posts

Witam

 

mam problem z nawiewaniem zimnego powietrza poprzez kanały wentylacyjne w kominach, mianowicie:

W kotłowni czuć wyraźnie jak dmucha zimnym powietrzem z kratki,

w łazienkach jedna na parterze druga na poddaszu zamontowane mam kratki w wentylatorkami mechanicznymi, też wieje.

Oczywiście nie jest tak codziennie, ale jest i uprzykrza to trochę życie.

Co można zrobić, są jakieś sposoby, specjalne kratki etc.

Po przeczytaniu kilku artykułów w sieci okazuje się, że przez wentylacje ucieka najwięcej ciepła w domu, słaba izolacja nie jest na pierwszym miejscu,

trochę jestem zaskoczony.

Czy przerobienie na wentylacje mechaniczną, rozwiązuje problem z którym się zmagam?

Oczywiście nawet nie wiem czy się da w moim przypadku, ale może warto zainteresować się tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły w kotłowniach projektowany jest nawiew zimnego powietrza z zewnątrz. Oczywiście, kotły z zamkniętą komorą go nie potrzebują i można nie wykonywać, ale w przypadku grawitacyjnej wentylacji spełnia funkcję nawiewnika. Zimne powietrze przechodzi przez kotłownię, przez wiatrołap i już podgrzane zasila mieszkanie ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli masz nawietrzak w porządku to może wina komina, tzn wiatr utrudnia naturalny ciąg albo jego usytuowanie względem dachu. Tak czy owak wybadaj skąd powietrze zasysa a gdzie wyrzuca. Któryś komin musi zbyt mocno wyciągać. WG mimo że polecana przez niektórych bywa mocno kłopotliwa, nie żebym zachwalał WM bo i ona ma swoje wady, ale prawidłowo wykonania jest bardziej pewna niż WG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj OBRZĘD GROMNICZNY.

"Mam w kotłowni nawiew zimnego powietrza"

Bajki opowiadasz!

WYDAJE CI SIĘ że masz nawiew.

Obrzęd Ci to pokaże.

 

Zwykle da się taką wentylację mechaniczną założyć, ale to robota na lato a nie na teraz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak na szybko obrzęd na parterze, wnioski

- kotłownia(nawiewnik do pieca) wszytko OK kratka wciąga powietrze

- kuchnia to samo

- łazienka ewidentnie wieje z kratki(wentylator) drzwi otwarte na salon w momencie uchylenia okna w salonie kratka zaczyna ciągnąć, prawie świeczka mi zgasłą.

zamykam okno znów wieje z kratki, świeczka zachowuje się w ten sposób, że dołem płomień wychyla się w stronę łazienki górą płomień jest pionowy i to niezależnie czy okno jest otwarte czy zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak na szybko obrzęd na parterze, wnioski

- kotłownia(nawiewnik do pieca) wszytko OK kratka wciąga powietrze

- kuchnia to samo

- łazienka ewidentnie wieje z kratki(wentylator) drzwi otwarte na salon w momencie uchylenia okna w salonie kratka zaczyna ciągnąć, prawie świeczka mi zgasłą.

zamykam okno znów wieje z kratki, świeczka zachowuje się w ten sposób, że dołem płomień wychyla się w stronę łazienki górą płomień jest pionowy i to niezależnie czy okno jest otwarte czy zamknięte.

 

czyli działa jak powinno - wentylacja grawitacyjna ma taki urok, że musisz zimą uchylić jakieś okno, żeby działało. żeby było naprawdę dobrze, to w każdym pomieszczeniu czystym (salon, sypialnie) powinieneś mieć dopływ świeżego powietrza - nawiewnik lub uchylone okno (może mikrouchył w każdym pomieszczeniu czystym - każde pomieszczenie równomiernie wentylowane, przepływ przez każde okno, ale nieuciążliwy dla danego pomieszczenia). będzie ciągnąć chłodem, ale musi tak być, żeby dom był prawidłowo wentylowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...