Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe a przewody wysokiego napiecia


zdzichu41

Recommended Posts

Witam,

Problem dotyczy przebiegów głównego kabla zasilania elektrycznego (średnica kabla około 2cm) idącego z zewnętrznej skrzynki elektrycznej budynku do głównej skrzynki elektrycznej w mieszkaniu. Kabel ten zatopiono w ogrzewaniu podłogowym, a w zasadzie pytanie brzmi, czy takie jego zatopienie w ogrzewaniu podłogowym jest zgodne ze sztuka budowlaną? Czy ogólnie taki kabel (pięcio/cztero) - żyłowy/ sztabkowy albuminowy niosący zasilanie z rzędu około 16-25kW może być bezpośrednio zatapiany w posadzce ogrzewania podłogowego? Proszę o informacje, czy takie wykonanie i zalewanie bezpośrednie tego kabla betonem na który działają temperatury z ogrzewania podłogowego jest zgodne z jego przeznaczeniem i nic jemu nie będzie na przestrzeni lat? Jak taki kabel będzie oddziaływał na nasze zdrowie w przypadku postawienia nad nim np. łóżka? Bardzo proszę o niezależną szczerą opinię.

Edytowane przez zdzichu41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po pierwsze - to nie jest kabel wysokiego napięcia tylko 400V

2. Kabel jak rozumiem zatopiono w wylewce - temperatura tam nie bedzie przekraczała 22-35C i nic mu nie grozi

3. Moim zdaniem kabel powinien być w peszlu

4. Raczej nie bedziesz odbierał mocy 16-25kW w domu mieszkalnym jednorodzinnym. Z moich obserwacji wynika że nie przekraczam 4,5kW

 

Ogrzewanie nie wpłynie na ten kabel a kabel na to jak wam się bedize mieszkało w tym pokoju z kablem wszak podobne kable są w każdym pokoju

Kabel powinien być w peszlu co pozwoliłoby na ewentualne kompensacje temperaturowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam626 dziękuję za Twoją wypowiedź i opinię.

cyt.:

1. Po pierwsze - to nie jest kabel wysokiego napięcia tylko 400V- dobrze ale jest to kable głównego zasilania do skrzynki mieszkaniowej i na pewno nie niesie 230V.

2. Kabel jak rozumiem zatopiono w wylewce - temperatura tam nie będzie przekraczała 22-35C i nic mu nie grozi - tak zatopiono wylewce, ale temperatura rurek dochodzi w wylewce do 50-60st. C , z tego co można wyczytać na stronach producentów piecyków ogrzewania, i jeszcze dodatkowo od góry są kafelki co będzie tworzyło dodatkowo izolator termiczny wsteczny.

3. Moim zdaniem kabel powinien być w peszlu - co jak nie jest w peszlu?? U mnie jest zatopiony bez niczego.

4. Raczej nie bedziesz odbierał mocy 16-25kW w domu mieszkalnym jednorodzinnym. Z moich obserwacji wynika że nie przekraczam 4,5kW - tak, on nie odbiera mocy, ale ją przenosi obciążeniowo.

 

fachman19 dziękuję za Twoją wypowiedź.

cyt. "Kabel zasilający nie jest kablem grzewczym .Ma mały opór . Kable wytrzymują temp 50-60 *C bez wproblemu" - Osłona tego przewodu wytrzymuje 50-60st.C a temperatura zalanych rurek sięga do 60st.C i dodatkowo taki przewód jest poddawany skokom i zmianą temperatur ogrzewania. Jaki to może mieć wpływ na jego zużycie na przestrzeni lat itd.?

Edytowane przez zdzichu41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieścisłe informacje podałeś, bo ów kabel na pewno nie jest kablem WN, do mieszkań rzadko prowadzi się napięcie wyższe niż 230V, kuchenki podpina się trójfazówką ale nie jest to normą. Tak więc w podłodze masz nie więcej jak 400V i do tego moc rzędu 25 kW też raczej nie wchodzi w grę, chyba że masz jakiś podgrzewacz przepływowy do CWU ? Możesz to sprawdzić odczytując parametry prądu na bezpieczniku głównym (bezpiecznikach) w rozdzielnicy mieszkaniowej. Ogrzewanie podłogowe wodne nie osiąga aż tak wysokich temperatur w granicach 60 st C tylko do 45 st, no chyba że masz jakiś inny system zastosowany ? Kabel musiałby leżeć bezpośrednio na rurce wodnej a zapewne jest on zatopiony w warstwie przy ścianie gdzie rurki nie są umieszczane, wylewka nie nagrzewa się do takiej temperatury więc możesz być spokojny. Brak peszla nie wpływa dobrze na sam kabel bo pracuje on razem z dylatacją wylewki i tutaj jest większe zagrożenie, jak takie ruchy mogą wpłynąć na kabel na przestrzeni lat ... nie wiadomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...