Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Analizator spalin do kotłowni LMBD4 PLC


xtea

Recommended Posts

Używałem od kilku lat poprzedniej wersji tego analizatora spalin. Był huż lekko prymitywny.

 

https://plcstore.pl/pl/p/LMBD4PLC-Lmbd3-nowa-wersja-Analizator-spalin-do-kotlow-olejowych%2C-gazowych%2C-na-pellety%2C-obslugiwany-przez-internet-%2C-Sterownik-PLC/42

 

A teraz wyszła wersja z elementami inteligentnego sterowania budynkiem i pomiarami DS18B20. Jak borykacie się regulacją pieców to właśnie to jest w tym celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minm zdaniem dla kotłów gazowych i olejowych wystarczy jedna wizyta konserwatora niedość że sprawdzi kocioł to wyreguluje palnik, co do paliw stałych mam wątpliwości czy to będzie działać przy tych paliwach dużo zmiennych, na wizualizacji lambda 1,2 dla gazu i oleju za dużo dla wegla za mało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz w roku to dużo ? Sam sobie wystawisz protokół z przeglądu ?

 

Większość i tak pali śmieci w piecach zasypowych więc analizatora nie potrzebuje i protokołu z przeglądu tym bardziej. Lobby straszy protokołami. Jak kupisz najtańszy piec to czasem opłaca się go naprawić samemu niż wzywać serwisanta na przeglądy gwarancyjne. Ot cała prawda.

 

W ogóle to byście chcieli żeby elektryka wzywać to podniesienia różnicówki czy bezpiecznika, a ściany powinien malować specjalista z certyfikatem, dający bumagę :/

Edytowane przez dejna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość i tak pali śmieci w piecach zasypowych więc analizatora nie potrzebuje i protokołu z przeglądu tym bardziej.

Moja odpowiedź była następstwem postu #2 kolegi ironsmith - dotyczyła kotłów gazowych, olejowych.

Lobby straszy protokołami.

Że co ? Dla Ciebie ustawodawca to lobby ?

Jak kupisz najtańszy piec to czasem opłaca się go naprawić samemu niż wzywać serwisanta na przeglądy gwarancyjne. Ot cała prawda.

Kupujesz samochód najtańszy, ale nowy, na gwarancji, sam dokonujesz napraw w okresie gwarancyjnym, celowo łamiesz warunki umowy ? Kto bogatemu zabroni ;)

W ogóle to byście chcieli żeby elektryka wzywać to podniesienia różnicówki czy bezpiecznika, a ściany powinien malować specjalista z certyfikatem, dający bumagę :/

A jak RCD wyłącza coraz częściej, palcem dokonujesz pomiarów czy mostkujesz to urządzenie zamiast wezwać fachowca ?

Płacisz za OC samochodu, po co ?, dokonujesz rocznego przeglądu auta, po co ? Płacisz ubezpieczenie za mieszkanie - po co, skoro nie przysługuje Tobie odszkodowanie, jeżeli nie masz aktualnych przeglądów okresowych - chyba, że masz na to wszystko uprawnienia i sam sobie wystawiasz papiery - jeśli tak, to brawo Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak RCD wyłącza to ustalam sam czemu tak się dzieje. Do niedawna nie było RCD i dożyliśmy. RCD może zabezpieczy przed ekstremalnymi przypadkami ale jak złapiesz za fazę i neutral to nie pomoże i RCD nie zadziała. RCD nie jest lekarstwem na bezpieczeństwo. Miliony mieszkań w blokach nie słyszało o RCD.

 

Jak samochód miałem nowy to na wymianę oleju jeździłem do zwykłego warsztatu, bo zamiast płacić za wszystkie filtry i płyny kwotę X to płaciłem połowę. Jedynie z naprawami jeździłem do serwisu. Po gwarancji to już byle taniej i niejednokrotnie sam dokonuję napraw, które jestem w stanie wykonać sam, np klocki hamulcowe, wymiana płynów czy pogrzebać przy silniku.

 

Nie łącz ubezpieczeń z reglamentacją usług. W niemczech możesz malować pokoje na biało ale na kolory już nie, bo musisz mieć papiery mistrzowskie i to jest patologia. Przynajmniej oficjalnie ale i tak wszyscy malują na kolory, głównie Polacy na czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz piec? ,,,,

 

Nie mam pieca, natomiast użytkuje kocioł małej mocy z automatycznym dozowaniem opału.

Dane kotła

Producent: MCI Sp. z o.o. 43-400 Cieszyn ul. Stawowa 71

Model: R-ECO Automat 24

 

Jest to kocioł z wymiennikiem żeliwnym, o mocy nominalnej 24,6 kW, z zamontowanym palnikiem retortowym klasycznym o mocy 36 kW.

 

 

,,,, Zrób zdjęcia kotłowni. ,,,,

 

Nie wystarczy rysunek techniczny oraz szczegółowy opis.

 

 

,,,, Zamontujesz sobie sam, ja ci powiem co i gdzie ,,,,

 

Oczywiście jak wstępnie dostanę DTR sterownika, to mogę przygotować niezbędną platformę montażową oraz stałe połączenie internetowe.

 

 

,,,, albo napisz PW.

 

Nie lubię pisywać PW.

 

 

ps.

Czego oczekuję od sterownika.

 

,,,,Osób prywatnych, które same chcą mieć kontrolę nad pracą własnego pieca, bez płacenia za drogie usługi serwisowe. Optymalne wyregulowanie palnika i późniejszy stały nadzór nad jego pracą pozwolą znacznie zaoszczędzić zużywany opał, szczególnie w sezonie kiedy zużywa się go najwięcej.

 

Korzyści z właściwego ustawienia pieca widoczne są praktycznie od razu. W ciągu sezonu grzewczego można zaoszczędzić naprawdę spore ilości paliwa. ,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno będzie Ci pomagać w panowaniu nad procesem spalania. Będziesz sobie obserwował temperatury i nadmiar powietrza i ustalisz punkt najwyższej sprawności. Tam się ustawia zakres pomiarów normalny i rozszerzony czyli lambda max 2 lub 3 i tlem max 10.5 lub 14. Akurat do kotła węglowego. Myślę, że za dużo tlenu w spalinach to strata ciepła gdyż wydmuchasz ciepło w komin.

A ile Twój piec powinien mieć nadmiaru tlenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno będzie Ci pomagać w panowaniu nad procesem spalania. Będziesz sobie obserwował temperatury i nadmiar powietrza i ustalisz punkt najwyższej sprawności. ,,,,

 

Żartujesz, tak.

Naprawdę myślisz, że ktoś kupi ten analizator, by na podstawie ręcznego odczytu danych pomiarowych, dalej ręcznie korelować dozowanie opału, powietrza oraz czasu.

 

 

 

,,,,A ile Twój piec powinien mieć nadmiaru tlenu?

 

Od 10% do 15% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz, tak.

Naprawdę myślisz, że ktoś kupi ten analizator, by na podstawie ręcznego odczytu danych pomiarowych, dalej ręcznie korelować dozowanie opału, powietrza oraz czasu.

Od 10% do 15% .

 

Ja się pomyliłem pisząc zakres pomiarowy. LMBD4 mierzy w trybie rozszerzonym dla węgla do lambda 4 i 16% tlenu.

lmbd4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz, tak.

Naprawdę myślisz, że ktoś kupi ten analizator, by na podstawie ręcznego odczytu danych pomiarowych, dalej ręcznie korelować dozowanie opału, powietrza oraz czasu.

Od 10% do 15% .

 

Tak się to robi. Obserwujesz zachowanie kotła na przestrzeni sezonu i uczysz się jak ustawiać elektronikę pieca. Elektroniki dedykowanej nie zastąpisz ale możesz ją nadzorować i coś w niej przełączać. Zapewne ma jakieś programowane wejścia.

Analiza spalania to długotrwały proces żeby wybrać optimum między wydajnością i ekologią. Trzeba troszkę poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...