Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Który wkład będzie dla mnie lepszy


MiruK

Recommended Posts

Witam, mam dylemat z wyborem wkładu kominkowego. Powierzchnia mieszkalna 120m2 + wentylacja mechaniczna. Żona chce kominek narożny ale ja nie do końca jestem przekonany czy będzie bezproblemowo działał w tym przypadku. Kominek nie ma być stałym źródłem ogrzewania domu, raczej będzie odpalany od święta (pewnie kilka razy w miesiącu, częściej w okresach przejściowych) aby dogrzać salon z kuchnią,a głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny. Nie zamierzam instalować do niego żadnych kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze, gdyż stwierdziłem że za tą cenę ewentualnie wolę sobie dokupić piec do kotłowni i tam smrodzić.

Doradźcie mi jak w takim przypadku poradzi sobie kominek narożny np. ARYSTO A10 L DJ/510 (chodzi mi o WM), czy lepiej nie słuchać żony i kupić mój typ czyli DOVRE VISTA 700/800 , ewentualnie doradźcie coś innego

Edytowane przez MiruK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, mam dylemat z wyborem wkładu kominkowego. Powierzchnia mieszkalna 120m2 + wentylacja mechaniczna. Żona chce kominek narożny ale ja nie do końca jestem przekonany czy będzie bezproblemowo działał w tym przypadku. Kominek nie ma być stałym źródłem ogrzewania domu, raczej będzie odpalany od święta (pewnie kilka razy w miesiącu, częściej w okresach przejściowych) aby dogrzać salon z kuchnią,a głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny. Nie zamierzam instalować do niego żadnych kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze, gdyż stwierdziłem że za tą cenę ewentualnie wolę sobie dokupić piec do kotłowni i tam smrodzić.

Doradźcie mi jak w takim przypadku poradzi sobie kominek narożny np. ARYSTO A10 L DJ/510 (chodzi mi o WM), czy lepiej nie słuchać żony i kupić mój typ czyli DOVRE VISTA 700/800 , ewentualnie doradźcie coś innego

Arysto robi coraz lepsze wkłady. Z pewnością da radę. Poza tym to Polska firma...Pojawił się też na rynku nowy polski gracz, firma Hitze. Robi całkiem ciekawe produkty. Jeśli już miałbyś wybrać coś przyzwoitego cenowo z zagrabanicznych urządzeń, zamiast niezłego Dovre polecam Romotopa. Dużo lepszy technicznie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się HITZE Albero 14 KW z szybą podnoszoną do góry "gilotyna", co sądzicie o tym wkładzie ? Czy przy podnoszonej szybie mniej się kopci ? Czy przy podnoszeniu góra szyby się rozszczelnia? czy jest to rozwiązanie bezawaryjne ? Czy nadaje się do wentylacji mechanicznej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznać muszę, że chętnie popaliłbym w jakimś Hitze. Podobnie sprawa ma się z Arysto. Nie wiem jak mi się ta firma wymknęła z testów :) ?!

Czy jakiś wkład nadaje się do rekuperacji, musisz sprawdzić w papierach producenta, albo o to zapytać bezpośrednio przedstawiciela. Moje zdanie na temat gilotyny: to zazwyczaj "lepszy brat" zwykłych wkładów. Oczywiście nie musi to być regułą, ale Hitze macałem, i całkiem nieźle to wyglądało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem właśnie czy w tym modelu gilotyna ma jakieś funkcjonalne zalety/wady (np. że mniej dymu wydostaje się przy otwieraniu, a może jest bardziej awaryjna), czy to tylko bajer ? Jeśli to tylko bajer to nie jestem skłonny dokładać 900zł do wkładu otwieranego na bok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gilotyna nie ma zdolności nadprzyrodzonych. Oprócz bajeru, umożliwia korzystanie z kominka jak otwartego. Rozszczelnia urządzenie od dołu, a nie od góry jak drzwi otwierane na bok - to faktycznie zmniejsza dymienie przy umiejętnym otwieraniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dopłać do szyby giętej...

No i tu się robi problem, bo do szyby giętej jest dopłata około 1500zł , co robi już znaczną sumkę. Rzeczywiście przez łączenie szyb są przewiewy? Jeśli tak to skłaniam się jednak do kominka z szybą prostą + ewentualnie gilotynka

 

hmm.... albo zamiast czternastki wezmę jedenastkę z giętą szybą i otwierany na bok , ehhh sam już nie wiem :/

Edytowane przez MiruK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żona się uparła że jednak ma być narożny, budżet do 6k zł. Mam dwa typy:

 

- HAJDUK Volcano 2PT bez szprosa

- Hitze narożny Albero 14 KW

 

Hajduk mi się bardziej podoba i ma wyższe przeszklenie, ale jak z jego jakością ? a może jeszcze coś innego? Zaznaczam że w domu będzie wentylacja mechaniczna. Pomóżcie podjąć decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żona się uparła że jednak ma być narożny, budżet do 6k zł. Mam dwa typy:

 

- HAJDUK Volcano 2PT bez szprosa

- Hitze narożny Albero 14 KW

 

Hajduk mi się bardziej podoba i ma wyższe przeszklenie, ale jak z jego jakością ? a może jeszcze coś innego? Zaznaczam że w domu będzie wentylacja mechaniczna. Pomóżcie podjąć decyzje.

 

 

Hajduk to jeden z lepszych wkładów dostępnych na polskim rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Hajduk to jeden z lepszych wkładów dostępnych na polskim rynku.

 

Panie Piotrze, zatem czy mając do wyboru właśnie tych dwóch producentów, polecałby Pan Hajduka? W moim przypadku rozważam wkłady z prostą szybą, bez gilotyny:

- Hitze Albero 16

- Hajduk Volcano 1VT

 

Przy okazji podpytam, czy nie ma przesady w mocy wkładu? Kominek stać będzie w rogu salonu o powierzchi 36m2 z otwartą kuchnią o powierzchni 13m2. Całość parteru to 134m2. Przeznaczenie: sporadyczne "tworzenie klimatu", w domu z porothermu ocieplonym 20cm styro 033 nominalnie pracować właśnie zaczyna PC.

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem się odnieść do pytania o moc...Przy założeniu "sporadyczno - klimatycznym", nie sądzę by wkład był za duży. Zresztą moc bierze się nie z wielkości wkładu, tylko ilości opału i sposobu palenia. To wszystko oczywiście trzeba ująć w jakieś ramy wielkościowe, ale widełki są bardzo duże....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem się odnieść do pytania o moc...Przy założeniu "sporadyczno - klimatycznym", nie sądzę by wkład był za duży. Zresztą moc bierze się nie z wielkości wkładu, tylko ilości opału i sposobu palenia. To wszystko oczywiście trzeba ująć w jakieś ramy wielkościowe, ale widełki są bardzo duże....

 

A czy nie jest tak, że przy mniejszej komorze spalania można uzyskać wyższe temperatury spalania przy stosunkowo mniejszej ilości drewna? Bo przecież chodzi o to, żeby spalić drewno w wysokiej temperaturze... więc lepiej kupić wkład o jak mniejszej mocy, żeby spalać drewno optymalnie bez ryzyka nadmiernego przegrzania pomieszczenia skoro to jest tylko dla klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak, że przy mniejszej komorze spalania można uzyskać wyższe temperatury spalania przy stosunkowo mniejszej ilości drewna? Bo przecież chodzi o to, żeby spalić drewno w wysokiej temperaturze... więc lepiej kupić wkład o jak mniejszej mocy, żeby spalać drewno optymalnie bez ryzyka nadmiernego przegrzania pomieszczenia skoro to jest tylko dla klimatu.
Masz rację. Ja też mam rację...Będzie jeszcze trzecia racja, ale to dopiero się okaże jaka, gdy simonbuduje już będzie mieć (jakiś czas) kominek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...