Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Który wkład będzie dla mnie lepszy


MiruK

Recommended Posts

Dzięki za odpowiedzi :) Rozumiem, że ta odpowiedź "TAK" związana jest z ograniczonym przeze mnie polem wyboru. Jak w przypadku każdej inwestycji w trakcie budowy, trzeba próbować optymalizować koszty, przyjmując różne ograniczenia i cele. W przypadku kominka założyłem (mając na uwadze podane wcześniej przeznaczenie kominka) - i tu moje pytanie do znawców, czy słusznie - że lepiej wybrać wkład ze średniej półki, ale zdecydować się na obudowę np. krzemianową i ewentualnie jakiś dodatkowy element akumulacyjny (kręgi, ścianka) niż wydać więcej na sam wkład, ale zrobić obudowę z KG. W tych dwóch przypadkach suma mniej więcej będzie podobna. Jeśli bardzo (lub nawet trochę) się mylę, uprzejmie proszę oświećcie mnie:) Dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki za odpowiedzi :) Rozumiem, że ta odpowiedź "TAK" związana jest z ograniczonym przeze mnie polem wyboru. Jak w przypadku każdej inwestycji w trakcie budowy, trzeba próbować optymalizować koszty, przyjmując różne ograniczenia i cele. W przypadku kominka założyłem (mając na uwadze podane wcześniej przeznaczenie kominka) - i tu moje pytanie do znawców, czy słusznie - że lepiej wybrać wkład ze średniej półki, ale zdecydować się na obudowę np. krzemianową i ewentualnie jakiś dodatkowy element akumulacyjny (kręgi, ścianka) niż wydać więcej na sam wkład, ale zrobić obudowę z KG. W tych dwóch przypadkach suma mniej więcej będzie podobna. Jeśli bardzo (lub nawet trochę) się mylę, uprzejmie proszę oświećcie mnie:) Dziękuję.
A ile chcesz wydać na wkład? Hajduk do tanich nie należy...KG sobie daruj...To już lepiej wstaw dobry piecyk wolnostojący....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji podpytam, czy nie ma przesady w mocy wkładu? Kominek stać będzie w rogu salonu o powierzchi 36m2 z otwartą kuchnią o powierzchni 13m2. Całość parteru to 134m2. Przeznaczenie: sporadyczne "tworzenie klimatu", w domu z porothermu ocieplonym 20cm styro 033 nominalnie pracować właśnie zaczyna PC.

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za uwagi :)

 

Proponuje wkłady które sprawnie pracują od małej mocy

Slajd17.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile chcesz wydać na wkład? Hajduk do tanich nie należy...KG sobie daruj...To już lepiej wstaw dobry piecyk wolnostojący....

Na całość wraz z zabudową (bez obkładania cegłą licówką, bo taki mamy pomysł i będzie to już we własnym zakresie) chciałbym przeznaczyć maksymalnie 10k. Mam też pewne ograniczenia ze względu na projekt wnętrza - generalnie szerokość całego wkładu nie może przekroczyć 85 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istota dotyczy tego co będzie pod tą cegłą. KG odrzuciłem już na wstępie i Twoje słowa popierają to podejście. W kilku wstępnych rozmowach usłyszałem, że mogę zastosować obudowę z płyt krzemianowych lepszych lub gorszych. W tym drugim przypadku (czyli ponoć jakieś chińskie płyty) mógłbym zaoszczędzone fundusze włożyć w trochę lepszy wkład. Czy to ma sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istota dotyczy tego co będzie pod tą cegłą. KG odrzuciłem już na wstępie i Twoje słowa popierają to podejście. W kilku wstępnych rozmowach usłyszałem, że mogę zastosować obudowę z płyt krzemianowych lepszych lub gorszych. W tym drugim przypadku (czyli ponoć jakieś chińskie płyty) mógłbym zaoszczędzone fundusze włożyć w trochę lepszy wkład. Czy to ma sens?

 

 

Sens ma nie robić podwójnie. Cegła to wystarczająca obudowa przy dowolnej technologii wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyborem, jak MiruK oraz simonbuduje a po przeczytaniu tego post-u mam mętlik w głowie, co do mocy wkładu kominkowego, tym bardziej, że jestem świeżo po wizycie w salonie kominków, gdzie doradzili mi zakup Hajduka Smart XLT (Moc Nominalna 6.5 kW zakres pracy grzewczej 4-9 kW), natomiast z konwersacji wynika, że wymienieni koledzy celują pomiędzy Volcano 1VT i Volcano 2PT, gdzie moc jest znacznie większa - moc nominalna 14 kW, zakres pracy grzewczej 5.5 - 18 kW. Doradźcie proszę, co w końcu wybrać, zupełnie się na tym nie znam i zdany jestem wyłącznie na wiedzę osób trzecich. Kominek ma być używany wieczorami, po pracy, w celach "relaksacyjno-wizualnych" i dogrzania salonu i kuchnio-jadalni o łącznej powierzchni ok. 50 m2 (głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny + podłogówka 100%). Dom jest parterowy 135 m2, raczej dobrze docieplony (20 cm styropian na ścianach, 20 cm podłogi i 30 cm strop) + WM z rekuperacją. Z góry dziękuję za poradę

Parte.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyborem, jak MiruK oraz simonbuduje a po przeczytaniu tego post-u mam mętlik w głowie, co do mocy wkładu kominkowego, tym bardziej, że jestem świeżo po wizycie w salonie kominków, gdzie doradzili mi zakup Hajduka Smart XLT (Moc Nominalna 6.5 kW zakres pracy grzewczej 4-9 kW), natomiast z konwersacji wynika, że wymienieni koledzy celują pomiędzy Volcano 1VT i Volcano 2PT, gdzie moc jest znacznie większa - moc nominalna 14 kW, zakres pracy grzewczej 5.5 - 18 kW. Doradźcie proszę, co w końcu wybrać, zupełnie się na tym nie znam i zdany jestem wyłącznie na wiedzę osób trzecich. Kominek ma być używany wieczorami, po pracy, w celach "relaksacyjno-wizualnych" i dogrzania salonu i kuchnio-jadalni o łącznej powierzchni ok. 50 m2 (głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny + podłogówka 100%). Dom jest parterowy 135 m2, raczej dobrze docieplony (20 cm styropian na ścianach, 20 cm podłogi i 30 cm strop) + WM z rekuperacją. Z góry dziękuję za poradę

[ATTACH=CONFIG]379294[/ATTACH]

 

Jeśli główny cel jest wizualny a nie grzewczy o ja bym brał wkład jak najmniejszy. Wtedy przy mniejszej ilości drewna będziesz w stanie spalać optymalnie, mieć czystą szybę i ogólnie radość z palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyborem, jak MiruK oraz simonbuduje a po przeczytaniu tego post-u mam mętlik w głowie, co do mocy wkładu kominkowego, tym bardziej, że jestem świeżo po wizycie w salonie kominków, gdzie doradzili mi zakup Hajduka Smart XLT (Moc Nominalna 6.5 kW zakres pracy grzewczej 4-9 kW), natomiast z konwersacji wynika, że wymienieni koledzy celują pomiędzy Volcano 1VT i Volcano 2PT, gdzie moc jest znacznie większa - moc nominalna 14 kW, zakres pracy grzewczej 5.5 - 18 kW. Doradźcie proszę, co w końcu wybrać, zupełnie się na tym nie znam i zdany jestem wyłącznie na wiedzę osób trzecich. Kominek ma być używany wieczorami, po pracy, w celach "relaksacyjno-wizualnych" i dogrzania salonu i kuchnio-jadalni o łącznej powierzchni ok. 50 m2 (głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny + podłogówka 100%). Dom jest parterowy 135 m2, raczej dobrze docieplony (20 cm styropian na ścianach, 20 cm podłogi i 30 cm strop) + WM z rekuperacją. Z góry dziękuję za poradę

[ATTACH=CONFIG]379294[/ATTACH]

Proponuje pozostać przy wyborze tej firmy. Technika (doskonałe drzwi) Hajduk + wiedza i zręczność zduńska. Doskonałe palenisko z czystym spalaniem, czystą szybą, wybieraniem popiołu co kilka tygodni. Dopasowane do potrzeb, fanaberii i chyba również portfela użytkownika... Coraz więcej forumowiczów ma to w domu i jakoś nie zakładają wątków o kłopotach z kominkiem...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Cegła bez dodatków.

Pozwólcie, że jeszcze pociągnę ten temat, nawet jeśli moje pytania będą bardzo laickie, ale wychodząc z założenia, że nie ma głupich pytań... :)

Zatem czy to oznacza, że wkład powinien być tylko obudowany cegłą? Czy sama obudowa w części technicznej, czopuch powinny być jakoś dodatkowo izolowane? Jeśli tak, to czym? Ja wstępnie myślałem o obklejaniu obudowy wykonanej przez speców od kominków cegłą ciętą z lica, ale sama konstrukcja musi z czegoś być zbudowana. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma być używany wieczorami, po pracy, w celach "relaksacyjno-wizualnych" i dogrzania salonu i kuchnio-jadalni o łącznej powierzchni ok. 50 m2 (głównym ogrzewaniem domu będzie zajmował się piec kondensacyjny + podłogówka 100%). Dom jest parterowy 135 m2, raczej dobrze docieplony (20 cm styropian na ścianach, 20 cm podłogi i 30 cm strop) + WM z rekuperacją. Z góry dziękuję za poradę

[ATTACH=CONFIG]379294[/ATTACH]

 

W takim przypadku to 3 kW zupełnie wystarczy , większe moce o jakich pisałeś to czyste szaleństwo.

 

Dodatkowo zalecałbym zastosowanie akumulacji która przedłuży czas grzania

Slajd21.JPG

11796291_1624469591163554_3733092731602165769_n.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że jeszcze pociągnę ten temat, nawet jeśli moje pytania będą bardzo laickie, ale wychodząc z założenia, że nie ma głupich pytań... :)

Zatem czy to oznacza, że wkład powinien być tylko obudowany cegłą? Czy sama obudowa w części technicznej, czopuch powinny być jakoś dodatkowo izolowane? Jeśli tak, to czym? Ja wstępnie myślałem o obklejaniu obudowy wykonanej przez speców od kominków cegłą ciętą z lica, ale sama konstrukcja musi z czegoś być zbudowana. Pozdrawiam!

Cegła cięta z lica może stanowić obudowę...Nie musi się niczego "czymać", jak zrobię z niej konstrukcję samonośną - nawet 3 - 4 centymetrowej grubości (najlepszej do tego typu zabudów).

 

Po co chcesz izolować coś, co ma grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady i w takim razie trzymam się wersji "light" w granicach Hajduk Smart XLT lub KV HEAT 2G 59.44.13 - interesująca opcja, dziękuję Zdun Darek B. Rozumiem, że to wystarczy do ogrzania tych 50 m2 w okresie przejściowym, tak???

I dodatkowe pytanie do kolegi Zdun Darek B. jak doradziłbyś dobór materiału do tej akumulacji? Pytam, bo pierwotnie odrzuciłem ciepłą zabudowę kominka, którą przedstawili w salonie kominkowym, z prostej przyczyny - KOSZT - wyliczyli do mojej wersji 10.000 zł. To stanowczo za dużo, aniżeli mogę wydać. Jest jakiś "złoty środek"?? Może mniej skomplikowany i wyrafinowany?? Połowę tańszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...