Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciepełko z rury w innym pomieszeniu


dodi

Recommended Posts

Koledzy mam pytanie . Mam kominek w domu parterowym instalacja bez rozprowadzenia czyli ogrzewa salon i kuchnie . Chciałbym ogrzać dodatkowo jedno pomieszczenie w inne części domu. Na poddaszu mam wypuszczoną rurę z ciepłym powietrzem (bezpośrednio nad kominkiem) otwór do pomieszczenia które chciałbym ogrzać jest 4 metry dalej , grubość strop +ocieplenie + wylewka to 35 cm ,czyli powietrze prócz pokonania wspomnianych 4m musiałoby "przedostać się" prawie 35 cm w dół, i tu pytanie : czy ciepłe powietrze grawitacyjne "popłynie " tą rurą czy musi być zamontowany wentylator wymuszający obieg?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Teoretycznie to jest tak, jak ze spuszczaniem wody z beczki za pomocą węża - nieważne jak biegnie wąż, ważne żeby wylot był niżej od lustra wody w beczce.

Tutaj tak samo, tylko do góry nogami, czyli jak wylot rury jest wyżej od wlotu, to powinna zadziałać grawitacja. Obudowa kominka sama też jest taką pompą powietrza - wymusza dynamicznie jego ruch. Powinno działać. Turbinę zawsze można dołożyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Teoretycznie to jest tak, jak ze spuszczaniem wody z beczki za pomocą węża - nieważne jak biegnie wąż, ważne żeby wylot był niżej od lustra wody w beczce.

Tutaj tak samo, tylko do góry nogami, czyli jak wylot rury jest wyżej od wlotu, to powinna zadziałać grawitacja. Obudowa kominka sama też jest taką pompą powietrza - wymusza dynamicznie jego ruch. Powinno działać. Turbinę zawsze można dołożyć.

 

Pozdrawiam

 

Czy są dostępne turbiny na jeden kanał i jaką średnicę rury poprowadzić bo muszę przebić się przez strop betonowy 150mm ( tu pewnie wiertnica będzie potrzebna )

Edytowane przez dodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są - poszukaj. Byleby z metalu, i trzeba zwrócić uwagę na deklarowaną temperaturę, w której mogą pracować - szczególnie w przypadku turbin osiowych (kanałowych, gdzie silnik jest opływany przez tłoczone powietrze).

Ze średnicą zasada jest jedna - im większa, tym lepsza.

No i - im mniej zakrętów, tym lepiej.

W takim razie dwie zasady.

 

A jakby turbina była nawet na kilka kanałów, to przecież niepotrzebne można zaślepić/zmostkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez wentylatora nie popłynie. Pionowo do góry - owszem moze byc bez wymuszania obiegu ale jeśli masz odcinek poziomy to juz nie pojdzie. Ja mam podobny przypadek z tym ze odcinek poziomy ma około 150cm. Zastosowalem wentylator 10W i troche ciepła przechodzi
Popłynie....

.

Życzę smacznego przy wdychaniu toksyn z podgrzewanego plastyku w Twoim wentylatorku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...