Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czy bez?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Przymierzam się do budowy domu o powierzchni użytkowej 100m2. Będzie to dom z poddaszem użytkowym.

Chciałbym w domu zamontować wentylację mechaniczną, ze względu na mikroklimat domu, który dzięki takiej wentylacji osiągnę.

Bardzo proszę o opinie czy do takiej wentylacji zawsze słuszne będzie zastosowanie rekuperatora.

Co jeśli go nie zastosuję? Czy będzie to odczuwalne? Co z rachunkami za ogrzewanie - czy odzysk ciepła daje spore oszczędności?

Dom będę ogrzewał gazem ziemnym jako jedyne i ostateczne źródło ogrzewania + 100 proc podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na razie to ty tu ściemniasz.

Liczyłem to jeszcze przed budową i instalacja mi się nigdy nie zwróci. Zrobiłem ją tylko i wyłącznie dla komfortu. Natomiast koszty roczne to niemal tyle samo co oszczędności z jej posiadania.

 

Policz koledze, jestem bardzo ciekaw twoich wyliczeń przy cenie gazu w okolicach 24gr/kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam pojęcia jak to obliczyć.

 

Bazując na projektowanej charakterystyce energetycznej budynku to zapotrzebowane na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EP to 80,93 kWh/m2 rok.

Roczne zaotrzebowanie na energię piewotną przez system grzewczy i wentylacyjny 8085,43 kWh/ rok. Powiechrznia ogrzewana 125,35 m2. Nie mam pojęcia jak to ugryżć, żeby to wyliczyć. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla gazu, przy założeniu 150m3/h i liczeniu na sprawności entalpicznej będziesz miał jakieś 400zł oszczędności.

Plus nieporównywalnie większy komfort.

Przesiadywanie pod anemostatem z którego nawiewa powetrze powietrze o temp np. -8, -10C to mało przyjemna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz miał jakieś 400zł oszczędności.

Przesiadywanie pod anemostatem z którego nawiewa powetrze powietrze o temp np. -8, -10C to mało przyjemna sprawa

 

Cztery stówki to marny zysk [odzysk] , zwłaszcza przy dodatkowych kosztach na start i konserwację , jednak argument o temperaturze nawiewanej bardzo przekonywujący..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt budowy wentylacji mechanicznej to jakieś "naście" tysięcy zł.

Rekuperacja ten koszt, praktycznie, podwaja.

Kanały zwykle przebiegają w bryle domu, bo tak jest najwygodniej je montować.

Przylegają do jej elementów i nie zdarza się aby wdmuchiwały powietrze w temperaturze zewnętrznej!

Przestalibyście tu ściemniać!

 

Oczywiście, techniczny sens jest. Rekuperacja działa i nawet oszczędza na sezon jakieś 400zł.

Nikt bogatemu nie zabroni...

Ale byłoby dobrze, aby inwestor wiedział na co się decyduje i dlaczego.

To ON chce, albo nie chce taki cud mieć i ON za to zapłaci.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt budowy wentylacji mechanicznej to jakieś "naście" tysięcy zł.

Rekuperacja ten koszt, praktycznie, podwaja.

Kanały zwykle przebiegają w bryle domu, bo tak jest najwygodniej je montować.

Przylegają do jej elementów i nie zdarza się aby wdmuchiwały powietrze w temperaturze zewnętrznej!

Przestalibyście tu ściemniać!

 

Oczywiście, techniczny sens jest. Rekuperacja działa i nawet oszczędza na sezon jakieś 400zł.

Nikt bogatemu nie zabroni...

Ale byłoby dobrze, aby inwestor wiedział na co się decyduje i dlaczego.

To ON chce, albo nie chce taki cud mieć i ON za to zapłaci.

 

Adam M.

 

Na 240m2 po podłogach za materiał (bez reku) wydałem około 3 tysięcy. Kanały wcale nie były najtańsze. Rekuperator - biorąc ceny katalogowe może bym dobił do 10 tysięcy :) - na szczęście "katalogowo" a w rzeczywistości jest różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dobrze że o tym nie wiedziałem i zrobiłem za osiem "

 

ZROBIŁEŚ czy też KAZAŁEŚ SOBIE ZROBIĆ za te osiem?

 

Ja SOBIE pompę ciepła (do testów i zabawy) zrobiłem za mniej jak 500zł. Działa.

 

Adam M.

 

Kupiłem wszystkie elementy z rekuperatorem za 7tys., i zapłaciłem 1000zł za poskładanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapłaciłem 10000 zł za materiały i reku, przewody idą pomiędzy dwoma warstwami wełny, nie za dużo się nagrzeje. Sam rekuperator kosztował 7, można kupić tańszy. To nie jest jakiś nie wiadomo jaki koszt. Nie mów Adamie, że kłamiemy tyle zapłaciliśmy. Po raz kolejny też bym zamotował reku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...