Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach 2 spadowy 320m2 25* i 30* - wiązary czy konstr jętkowa ?


Recommended Posts

Cześć - jest problem następujący :

Dach 2-spadowy 320m2, kryty blachodachówką, kąty 25* (nad garażem) i 30*, strop będzie drewniany, poddasze graciarnią. Pierwsa propozycja to wiązary - koszt ok 30-33 tys netto na gotowo, inna opcja to konstr jętkowa oparta na podciągu w budynku - koszt podciągu, drewna (mokrego) i roboty cieśli ok 17-19 tys (nie policzono krokwiaków, łączników, śrub itp) . Robienie stropu i więźby na drewnie C24 kosztowo wyjdzie podobnie jak wiązary.

Na co się decydować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...

Witam.

Od ponad roku jestem stałym czytelnikiem Forum, od dziś również jego członkiem.

Jestem na etapie tworzenia projektu i również rozważam kwestię zastosowania wiązarów. Dach będzie 2-spadowy o powierzchni 320 m2, kryty blachodachówką, kąt 300 przy więźbie tradycyjnej lub mniejszy 22-250 przy wiązarach, poddasze nieużytkowe, dom z BK, szer. budynku 12,5 m (w tym po 15 cm styropianu). Mam ofertę na wiązary - 31 tys. z robocizną netto (+8% VAT). Proszę o informację na co się zdecydowaliście lub pomoc co w moim przypadku będzie najkorzystniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo normalnie, jakbym mód dach widział :)

Pierwsze primo - przy wiązarach nie potrzebujesz ścian nośnych w środku

Drugie primo balerimo jak nie planujesz poddasza użytkowego, czy trzymania tam ciężkich gratów to wiązary będą ok

trzecie primo ultimo pamiętaj, że na zwykłą więźbę drewno dajesz niemal świeże, na wiązary idzie C24 - jakbyś chciał zrobić klasyczną więźbę z C24 to wyjdzie tyle, albo i drożej co wiązary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na strychu będą tylko kartony itp. Mój projektant jakoś nie widzi budowy domu jedynie z 12 cm ścianami działowymi w środku. Ja sam również się nieco obawiam, ale to jest najlepszy moment żeby zdecydować czy ładować dodatkowe pieniądze w lanie i zbrojenie ław pod ściany nośne wewnątrz budynku. W moim regionie zdecydowana większość robi więźbę z surowego drewna, głównie sosnowego. Jakie są ewentualne minusy zastosowania takiego rozwiązania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, Zmień projektanta, skoro nie widzi budynku z działówkami po środku - a stodoły czy obory to jak stoją - podpierają je kijkami czy co ?

2. Więźba z mokrego drewna - jak się domyslasz drewno schnąc będzie się odkształcać, jak jeszcze wrzucisz dachówkę na mokre krokwie to całość Ci się ugnie.

Ale zaraz jak masz 12m rozpiętości to jak projektant wyobraża sobie więźbę, chyba, że budynek będzie miał 2 podciągi/ściany nośne. A może planuje wylanie stropu po całości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wieniec zalewa się nad belkami stropowymi rozmieszczonymi co 60 cm, pomiędzy nimi bloczki BK, pod belki również daje się wieniec ale już cieńszy.

Projekt to https://www.extradom.pl/projekt-domu-herakles-2-WRW1092 z tym że bez poddasza użytkowego, z dachem dwuspadowym i zwężony do 12,5 m.

Kosztorysów nie posiadam ale wykonanie więźby tradycyjnej to koszt 20 tys. Doliczając fundament wewnątrz, na nim grubsze ściany i ten cieńszy wieniec ogólny koszt wyjdzie pewnie porównywalny z wiązarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...