Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

max dlugosc przewodów poziomych DGP grawitacyjnego ?


Waldon

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z wzoru wynika że L=H/3 czyli jeśli w pionie idzie 1 m to w poziomie 30 cm , ale jeśli zwiększymy kąt rury do 15 stopni to można w nieskończoność.

Jest w Łodzi taka firma która specjalizuje sie w grawitacyjnym .

Gdzieś na Pomorskiej .Jak ktoś bedzie chciał to poszukam

Podobno są NAJLEPSI :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wzoru wynika że L=H/3 czyli jeśli w pionie idzie 1 m to w poziomie 30 cm , ale jeśli zwiększymy kąt rury do 15 stopni to można w nieskończoność.

Jest w Łodzi taka firma która specjalizuje sie w grawitacyjnym .

Gdzieś na Pomorskiej .Jak ktoś bedzie chciał to poszukam

Podobno są NAJLEPSI :))

 

Poszukaj poszukaj, bo własnie przyszedł moment na zainteresowanie kominkiem...czyżby Pomorska 100??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Normalnie położyłem je w styropianie, znaczy od góry i od dołu po 1 cm i po bokach już cała grubość pod wylewką

 

Niech nikogo nie korci umieszczać kanałów w ociepleniu w styropianie!!! Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Kanały muszą być ocieplone tylko wełną lub innym nie palnym i nie topiącym się materiałem. Powiem więcej

z praktyki, że dobrze jest jeszcze w odległości ok. 20 cm. od kanałów do ocieplenia zastosować wełnę, ponieważ betonowa wylewka nagrzewa się od kanałów i może nastąpić wytopienie się styropianu w bliskiej odległości. Prostokątne kanały oferuje Darco http://www.darco.com.pl Bardzo dużo było o tym na forum. Proszę skorzystać z funkcji "szukaj" Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj poszukaj, bo własnie przyszedł moment na zainteresowanie kominkiem...czyżby Pomorska 100??

 

Pomorska 100 jest to Filar-Mat-Bud, mają Jotula i Tarnawę, są też w Zgierzu ja ich za późno znalazłem żeby rozprowadzić grawitacyjne DGP, ale wszystko mi ładnie wytłumaczyli na podstawie projektu. A kominek kupiłem Dovre bo niestety na Jotula mnie nie stać a Tarnawa mi się nie podoba, chociaż jest podobno bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!

 

 

Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Witam!

 

Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!

 

 

Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

 

Sprawdź wypowiedź Waldona z postu http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32514

Nie wiem czy jesteś już użytkownikiem DGP czy tylko teoretykiem. Jak myślisz jaką temp. ma wkład? 300! ; 500! a może 700 stopni? Dlaczego do ocieplenia wnętrza dystrybutora używa się wełny która wytrzymuje 1000 stopni? A jaką temp będzie miało powietrze które ogrzeje się np. od powierzchi 300 stopni celsjusza? U mnie jak przyłożysz rękę do wylotu z kratki to po chwili możesz ulec poparzeniu. Nie wiem czy to powietrze ma 100 czy 80 stopni ale na pewno topi styropian. Poza tym ja zrobiłem błąd bo w wylewce dałem za blisko styropian od kanału. Nie muszę opisywać jaki po paru paleniach, zwłasza intensywnych, rozchodził się po domu (nie wiem którędy?) zapach topionego styropianu. Jeżeli uważasz, że z twoim styropianem nic się nie stanie to twoja sprawa. Ja jednak ostrzegam wszystkich forumowiczów. Nie ocieplajmy kanałów DGP styropianem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim przypadku najdłuższy odcinek ma długość ok 6-7m, następne 6m ,2m, 1m, 1m. Czyli 5 pomieszczeń. A kanały są odizolowane wełną i na pewno nie izolowałbym styropianem ( w obawie przed wytopieniem). Sprawdza sie to doskonale, a nagrzewa się to b. mocno ponieważ w miejscu gdzie w posadzce jest kanał jest b. ciepła podłoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...