Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

max dlugosc przewodów poziomych DGP grawitacyjnego ?


Waldon

Recommended Posts

Witam!

 

deha

jakimi przewodami prowadziles jaki prekrój?

 

WITEK P.

witek czy sa plaskie takie zeby zamaskowac je w wylewce i jaki maj przekrój?

 

Tyle już pisze się o ofercie Darco. Proszę skorzystać z linku http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10#poz i zapoznać się z zamieszczoną tam ofertą.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

 

Waldon! Pytasz o zbyt szczegółowe dane nie podając konkretów. To tak jakby ktoś zapytał jaki kupić samochód? Każdą instalacje (nie tylko DGP) projektuje się dla danego domu. Odpowiedź na pytanie 1 już padła:

Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej.
Wszystko zależy jeszcze gdzie masz kominek, centralnie czy nie, czy chcesz ogrzewać dół czy też górę, czy masz możliwość umieszczenia rur np. w podwieszonym suficie, jaką będziesz miał izolację wylewki, ile pomieszczeń będziesz ogrzewał. jakie kanały zastosujesz - spiro czy prostokąty. Sam widzisz, że tyle danych wejściowych determinuje odpowiedź na pytanie
Jaki przekrój jest ok na jakie odleglosci dla grawitacyjnego
. A ty chcesz odpowiedź "dokładnie tyle i tyle."

Ad. 2 pytanie. Ja mam grawitacyjne DGP z kanałami spiro-ocieplone a na górze kanały prostokątne i wszystko działa super. Grzeję kominkiem całą zimę ok. 130 m2 i nie ma problemu utrzymać temp 22-24 stopnie. Ale już na etapie realizacji projektu dobrze jest uwzględnić pewne rzeczy. Np. grubość podłogi. przejścia przez stropy, możliwość ukrycia kanałów w podwieszanym suficie itp. Mój kolega buduje dom i bardzo mądrze podszedł do tematu (z moimi sugestiami) dlatego będzie miał dużo łatwiej zrobić grawitacyjne DGP.

Ad. 3 Nie znam innej firmy oferującej takie elementy do budowy DGP. Można takie kanały zrobić samemu lub jakiś blacharz coś doradzi.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Waldon! Pytasz o zbyt szczegółowe dane nie podając konkretów. To tak jakby ktoś zapytał jaki kupić samochód? Każdą instalacje (nie tylko DGP) projektuje się dla danego domu. Odpowiedź na pytanie 1 już padła:

Z doświadczenia i literatury mogę powiedzieć, że max dł. kanałów prostokątnych w wylewcy w DGP grawitacyjnym wynosi 3 - 4 m aby była odpowiednia efektywność grzania. (Co innego jest przy turbinie.) Ale na efektywność ma jeszcze wpływ: wymiary kanałów, wznios kanałów, wszystkie załamania, zmiany kierunków, rozgałęzienia, rodzaj kratki wylotowej.
Wszystko zależy jeszcze gdzie masz kominek, centralnie czy nie, czy chcesz ogrzewać dół czy też górę, czy masz możliwość umieszczenia rur np. w podwieszonym suficie, jaką będziesz miał izolację wylewki, ile pomieszczeń będziesz ogrzewał. jakie kanały zastosujesz - spiro czy prostokąty. Sam widzisz, że tyle danych wejściowych determinuje odpowiedź na pytanie
Jaki przekrój jest ok na jakie odleglosci dla grawitacyjnego
. A ty chcesz odpowiedź "dokładnie tyle i tyle."

Ad. 2 pytanie. Ja mam grawitacyjne DGP z kanałami spiro-ocieplone a na górze kanały prostokątne i wszystko działa super. Grzeję kominkiem całą zimę ok. 130 m2 i nie ma problemu utrzymać temp 22-24 stopnie. Ale już na etapie realizacji projektu dobrze jest uwzględnić pewne rzeczy. Np. grubość podłogi. przejścia przez stropy, możliwość ukrycia kanałów w podwieszanym suficie itp. Mój kolega buduje dom i bardzo mądrze podszedł do tematu (z moimi sugestiami) dlatego będzie miał dużo łatwiej zrobić grawitacyjne DGP.

Ad. 3 Nie znam innej firmy oferującej takie elementy do budowy DGP. Można takie kanały zrobić samemu lub jakiś blacharz coś doradzi.

 

Pozdrawiam!

Zle zrozumiales nie chce rad technicznych jak mam to zrobic u siebie tylko chce poczytac jak maja rozwiazane to inni i jak im to dziala. Ty wyskakujesz mi z konkretna ofeta handlowa poza tym pytanie zadalem konkretnym osoba. A w ostatnim watku wylewasz jakies zale ze chce wiedziec cos innego. Poza tym jak bys mial te wszystkie dane o których piszesz to ciekawe czy udzielilbys w pelni fachowych wskazówek czy tylko taki spontaniczny wesoly tekscik bys stworzyl jak ten zacytowany.

Pozdrawiam Waldon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Przepraszam Woldon, że odebrałeś moją wypowiedż jako wyskok na twoją osobę. Nie jestem żadnych handlowcem ani kominkarzem ani innym "firmantem". Swoją instalację wykonałem sam po wielu przeczytanych materiałach na temat kominków, oględzinach na żywo DGP i konsultacjach z kominkarzami. Działa ona bez zarzutu i jestem z niej zadowolony. Dlatego chętnie jak mogę udzielam rad innym. Jak wykonałem DGP to po części już pisałem. Mogę dodać, że 90% użytkowników ma kanały prostokątne 5x15 (takie chowają się w standartowej wylewce) oraz ocieplane rury spiro fi 100 lub 125. Pytasz o odległości? U mnie są kanały o długości 2-3 metrów a jeden ma 4 m. Ten 4m grzeje już wyczuwalnie słabiej ale nie znaczy to że nie da się nim ogrzać pomieszczenia. Uważam, że grawitacyjne DGP ma przewagę nad mechanicznym, pod względem braku potrzeby prądu do działania. Gdyby wszystko inne nie działało (piec "co" na gaz) mogę spokojnie ogrzać dom nawet "po ciemku".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dałem po 2 cm. wełny wokoło kanałów. Kanały mam w wylewce (kuchnia, łazienka) oraz pod podłogą z desek sosnowych. Tak jak już było gdzieś pisane, podłoga nad kanałami nieznacznie się nagrzewa. Bałem się jak to wytrzymają deski ale bez obaw. Nic się z nimi nie dzieje tzn. nie pękają, nie wypaczają się. Można powiedzieć, że w kuchni (płytki ceramiczne) mam dodatkowo ogrzewanie podłogowe kanałami DGP. Fajny nie zamierzony efekt.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zasady prowadzenia kanałów są podobne jak wody a dokładniej kanalizacji. Np. dobrze jest zamiast kolanka 90 st. zastosować 2 po 45 st. Starać się prowadzić najkrótszymi możliwymi drogami np. nie bokami ale po przekątnej. Należy zastosować lekki wznios kanału w stronę kratki np. 1-2 cm. na metr długości. Ogólnie starajmy się aby było jak najmniej oporów dla gorącego powietrza. Oczywiście to wszystko dotyczy grawitacyjnego DGP choć nie ma co przesadzć bo powietrze i tak dotrze do celu. Kanały 2-2,5 metra są na tyle krótkie, że nie powinno być żadnych kłopotów z rozprowadzeniem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś z Was słyszał o "turbince", ale na zimne powietrze, umiejscowionej - obok kominka?

Jestem na etapie zrobienia kominka z DGP... i z jednej z rozmów z fachowcami usłyszałam taką opcję, przede wszystkim ze względu an to, ze nie mam za dużo miejsca na turbinę w bliskiej odległości od kominka i nie mam poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie że przyłączę się do dyskusji. Mam pytanie do Chemika.

Czy jeśli poprowadzę przewód DGP w podłodze na piętrze i skieruję wylot w dół do pomieszczenia na parterze to będzie to działać ?(długość przewodu poziomego około 3.5 metra). Dodam, że tym pomieszczeniem jest łazienka na dole, wiem że niektórzy odradzaja zakładanie DGP do łazienek, ale mimo wszystko chciałbym spróbować. Czyli w łazience na parterze miałbym w suficie wlot ciepłego powietrza. Wlot byłby maksymalnie oddalony od prysznica aby nie dostawała się tamtędy w drugą stronę para wodna.

 

I jeszcze jedno pytanie do użytkowników DGP. Czy to prawda, że kanały bardzo dobrze przenoszą dzwięki, czyli jak sie rozmawia w pomieszczeniu gdzie jest kominek to rozmowę słychać bardzo dobrze w pomieszczeniach na górze gdzie dochodzi DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem juz o tym kilka razy ale ciągle pojawiaja sie nowe wątki

Mam intalacje grawitacyjną. Najdłuzszy poziomy odcinek na ponad 10mb!. Grzałem całą ubiegłą zimę - działało bez zarzutu.

Mam też rozwiązanie o którym pisze Tomi_3miasto. Idzie podaszem kanał spiro ocieplony fi 125 (ok. 10mb) nastepnie schodzi przez strop do sypialni na parterze + kratka w suficie.

Generalnie działa - jak się przystawi rekę do jest wyraźny nawiew ciepłego powietrza do pokoju - czasami mam jednak wątpliwości - efektywność jest jednak mała (przynajmniej w porównaniu z wylotem ciepłego powietrza przy podłodze). Coś tam grzeje ale słabo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Podzielam spostrzeżenia am, że mogą być problemy z efektywnością ogrzewania z kanałów schodzących w dół. Gorące powietrze zgodnie z prawami fizyki porusza się do góry więc trudno "zmusić go do opadania". Co do prowadzenia DGP do łazienek to polecam link http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=213709&highlight=#213709

W każdym razie DGP w łazience to fajna sprawa. Ja też eksperymentowałem z turbinką na zimne powietrze umieszczoną pod kominkiem (dokładnie z boku). Może był to wentylator o małej wydajności bo nie zaobserwowałem znaczącej efektywności ogrzewania. U mnie DGP grawitacyjne jest tak wydajne, że zaniechałem tych prób. Aczkolwiek według mnie warto zająć się bliżej tym sposobem nawiewu. Może tej zimy coś poeksperymentuję.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam!

 

Temp. powietrza sięga nieraz ponad 100 stopni i nie muszę opisywać co dzieję się ze styropianem w tej tempraturze. Pozdrawiam!

 

 

Temperatura nie sięga 100C (do anemostatów nad kominkiem można przyłożyć rekę ) i styropianowi nic sie nie dzieje w tej temperaturze, mozesz spac spokojnie. Nie dodałem, ze styropian jest odizolowany folia aluminiowa od kanałów.

 

no no ... moich anemostatow nie zlapiesz reka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...