Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pękające węże prysznicowe


Liosan

Recommended Posts

Witam wszystkich, od dłuższego czasu mam problem z wężami prysznicowymi. Od kiedy się przeprowadziliśmy do nowego mieszkania średnio co miesiąc-dwa musimy kupować nowy prysznic. Trochę przesada :| Próbowaliśmy kupować różne rodzaje węży, gumowe i z metalowym zewnętrzem, różnych firm. Któryś wąż dwa razy wymienialiśmy na gwarancji, w końcu facet się wkurzył i powiedział że to niemożliwe że tak się węże psują, i nie przyjął kolejny raz.

 

Macie jakiś pomysł? Na początku podejrzewaliśmy dzieci, ale to chyba nie oni. Mieszkamy na parterze 11-piętrowego bloku z lat 80tych, może ciśnienie w rurach?

 

Dzięki z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jesteś blisko z tym ciśnieniem :). Większość nowych zestawów prysznicowych posiada "ograniczniki przepływu wody" w różnej postaci (siteczka, dysze itp) celem ograniczenia zużycia wody, jeśli taki ogranicznik jest zamontowany przy słuchawce (a tak bywa najczęściej) to całe ciśnienie wody trzyma właśnie wąż prysznicowy, ze słuchawki leci już ograniczone - sama słuchawka też jest takim ogranicznikiem, jej dysze umożliwiają ograniczony przepływ. Kilka odkręceń/zakręceń = skoki ciśnienia i przy dużym ciśnieniu faktycznie może być kłopot, szczególnie z "budżetowymi" wężami.

Rozwiązań widzę kilka:

-Porównaj kilka zestawów pod względem przepływu i wybierz ten z największym (niestety trochę wody więcej zużyjesz), nie wybieraj najtańszych.

-Może znajdziesz taki zestaw, w którym ogranicznik znajduje się na początku węża - przy baterii- to problem zniknie.

-Zamontuj dodatkowy "oszczędzacz" nakręcany na wylot z baterii, zredukuje ciśnienie przed wężem - musisz tylko dobrać odpowiedni (może doradzą w jakiejś hurtowni hydraulicznej?)

-Zamontuj reduktor ciśnienia za licznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Mieszkamy na parterze 11-piętrowego bloku z lat 80tych, może ciśnienie w rurach? ...

 

Z pewnością ciśnienie.

W takich wysokich budynkach ciśnienie w sieci wodociągowej jest za niskie, żeby zasilić górne piętra, dlatego stosuje się zestawy hydroforowe do podnoszenia ciśnienia. Zgodnie ze sztuką, budynek powinien być podzielony na strefy:

- kilka dolnych pięter zasilanych ciśnieniem z sieci,

- górne piętra zasilane podwyższonym ciśnieniem

Oprócz tego czasami redukuje się ciśnienie na najniższych piętrach danej strefy (np. kryzami).

 

Możliwe, że cały budynek jest w strefie podwyższonego ciśnienia i na parterze jak kran odkręcisz to ręce urywa.

Zgłoś problem do zarządcy nieruchomości i niech go rozwiąże kompleksowo dla całego budynku, albo zamontuj sobie reduktory ciśnienia albo chociaż kryzy na ciepłej i zimnej wodzie za wodomierzami.

Podłącz manometr do węża, jak ciśnienie przekracza 0,6 MPa a zarządca oleje problem, możesz zgłosić do nadzoru budowlanego, a oni go zobligują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie odwieszacie tylko leży na podłodze?

 

Ewentualnie wisi ale ukręcony (tendencja do obracania się tylko w 1 stronę)

Odwieszamy na baterię, zawszę w tę samą stronę. To ma jakieś znaczenie? Ostatni wąż który się zepsuł jest gumowy, to chyba nie powinien się od zginania psuć?

 

@przemo1, @JarekKRK45, @SzymonKc - dzięki, zbadam temat! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...