Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Krycie dachu papą - poprawny sposób


ZGR001

Recommended Posts

Witam

 

Mam zamiar zrobić pełne deskowanie i pokryć dach w pierwszych latach papą (5-7 lat). Mam teraz pytanie do Was jak to zrobić? Czy najpierw musi być na deski papa podkładowa, a później wierchniego krycia (termozgrzewalna)? Czy od razu można położyć papę wierzchniego krycia (termozgrzewalną)? Proszę o Waszą opinię.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ZGR001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Pierw o podstawy: termozgrzewalna to papa, która ma być układana zgrzewaniem do podkładu, zasadniczo taką bywa jak podkładową, tak i wierzchnia warstwą.

 

W twoim przypadku pokrycie musi być:

1. Odporne, w sensie ogólnym oraz 'normalnie' na UV (nie wchodzą w grę papy pod dachówkę na kilka miesięcy użytkowania niepokrytymi);

2. Pokrycie mocowane 'mechanicznie' do podłoża dachu, przebicia muszą być przykryte jakoś (gwoździe itp., odpadają papy bez dopuszczenia do takiego mocowania, patrz 'wkładka/osnowa' papy)

3. Odporne na 'pracę' dachu nawet w zimie kilka sezonów (papa musi zachowywać elastyczność w 'minusie' temperatury, patrz papy modyfikowane).

 

Dodam, że typowe i ogólnodostępne w hurtowniach papy na dachy płaskie będą dużą przesadą kosztową na dachu skośnym. Są robione z myślą o obciążeniu wodą stojącą na dachu płaskim, na skosie może być taniej.

 

Możesz połączyć wszystkie wymogi jak wyżej w jednej warstwie papy (ale tego nikt nie lubi, bo producenci produkują papę szczelną w jednej warstwie tylko na 99,999% - jedna wada 'pęcherz powietrza w powłoce' technologicznie na 1000 m.kw zdarzy się, oraz wykonawca może nie zrobi dobrze zgrzanie zakładu /połączenia płatów papy/ ...) Układ dwuwarstwowy będzie drożej nawet jak rozłożyć to co wyżej na 2 papy podkład/góra: więcej robocizny, więcej papy.

 

Na jedną warstwę coś na podkładzie z poliestru, powyżej 3,5 mm grubości, koniecznie modyfikowane (SBS) powyżej -10. Mocować mechanicznie w zakładach, Jak dach nie zbyt duży (t.zn. nie narażony na duże deformację, polać poniżej 70 m.kw) można skusić się o papę na sztywnej ale tańszej tkaninie szklanej.

W 2e warstwy to polecałbym podkład do mocowania na dowolnej wkładce (porostu będzie więcej gwoździ), dobrze by jednak modyfikowany (-10 minimum, w mrozie też wiatr będzie trzepać) oraz jakieś 3 mm górnej termozgrzewalnej, wybór z uwagą na podkład: zapewni ochronę od UV, a w dodatku musi uzupełniać braki podkładu w elastyczności oraz odporności na rozdarcie. Bym polecał podkład cienki na tkaninie|poliestrze, z 3 mm górnym na welonie szklanym. Po ułożeniu tak czy owak będzie powyżej 4 mm izolacji, ale dekarze u nas są przyzwyczajeni do zgrzewania grubych pap (powyżej 4 mm), i w pracy palnikiem z delikatną syntetyczną (poliestrowa wkładka) papą poniżej 3 mm... łatwo o wady wykonania. :)

 

Oczywiście, sprzedam to i owo na wyraźne życzenie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...